اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری جریان 0 تا 20 میلی آمپر به صورت دقیق (معما چو حل گشت آسان شود)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری جریان 0 تا 20 میلی آمپر به صورت دقیق (معما چو حل گشت آسان شود)

سلام
    من می خوام جریان 0 تا 20 میلی آمپر را به صورت دقیق اندازه گیری کنم. لطفا اگر کسی راه کاری داره ارائه بده. درضمن می خوام تا اونجا که ممکنه صنعتی باشه.
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.
    3-آدم ها مثل عکس ها هستند: زیاد بزرگشون کنی ، کیفیتشون میاد پایین!

پاسخ : اندازه گیری جریان 0 تا 20 میلی آمپر به صورت دقیق

سلام
    من خودم یک مدت دنبال راه کار گشتم و راه کار های پیدا شده را اینجا برای استفاده دوستان قرار میدم.
    1- می تونید از سنسور های اندازه گیری جریان استفاده کنید. این سنسور ها برای اندازه گیری جریان های بالا وجود دارند. برای جریانهای پایین قابل استفاده نیستند. از یک طرف جریان عبوری از داخل سنسور میگذره و از طرف دیگه خروجی سنسور با ولتاژ تغییر میکنه. البته سنسور های اثر هال هم وجود داره که به سنسورهای غیر تماسی هم معروفه و به کمک میدان مغناطیسی اطراف سیم میزان جریان عبوری از اون را اندازه میگیره.
    از ایرادات این سیستم گرونی و عدم استفاده در جریانهای پایین را میشه نام برد.
    2- استفاده از ترانس های ct. این روش هم بیشتر جهت قرائت جریانهای متناوب استفاده میشه.
    3- استفاده از مقاومت شنت. در این روش جریان از یک مقاومت عبور داده میشه و عبور این جریان از مقاومت باعث ایجاد اختلاف پتانسیل در دو سر مقاومت میشه. بسته به جریان مورد نظر جهت اندازه گیری باید این مقاومت را انتخاب کرد.
    ظاهرا دقیقترین روش همین روش اخری هست. ارزان بودن و سادگی مدار از جمله ویژگی های این روش هست.
    من چند تا مدار گرون قیمت خارجی را باز کردم و دیدم که اونا هم برای اندازه گیری جریانهای پایین از همین روش استفاده کردن. البته لازم به ذکر هست که مقدار تلرانس مقاومت باید بسیار پایین باشه تا دقت به حداکثر برسه.
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.

دیدگاه

پاسخ : اندازه گیری جریان 0 تا 20 میلی آمپر به صورت دقیق (معما چو حل گشت آسان شود)

با درود . . .
      با توجه به بودجه و سطح کار شما میتونید یکی از روش های مورد نظر رو انتخاب کنید
      روش شنت گذاری به نظر من هم بهترین و ساده ترینه(برای کارهای سطوح معمولی)
      به راحتی میشه اختلاف ولتاژ دو سر شنت رو با یه OPAMP اندازه گرفت و به دیتا تبدیل کرد
      من خودم قبلا 0 تا 10 میلی رو ساختم و بد جواب نداد
      البته به جای شنت از مقاومت های 1% استفاده کردم(این کار ممکنه باعث بشه در نوسانات دمایی محیط مدار با کمی خطا کار کنه)

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
      بدرود . . .

دیدگاه

پاسخ : اندازه گیری جریان 0 تا 20 میلی آمپر به صورت دقیق (معما چو حل گشت آسان شود)

سلام
        مثالی ،مداری،توضیح بیشتری میذارید؟برای روش سوم میگما.متوجه نشدم چجوری مقاومت رو انتخاب می کنید!
        جانم به فدای ائمه اطهار
        می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

انتخاب مقاومت بستگی به شرایط و خودتون داره.
          چند تا مثال میزنم.
          مثلا فرض کنید که می خواهید جریان تا حد 100 آمپر را اندازه بگیرید. در تئوری می تونید هر مقاومتی استفاده کنید. این مقاومت در مدار باید به صورت سری قرار بگیره مثل زمانی که شما می خواهید جریان را توسط مولتیمتر اندازه بگیرید و مولتی متر را در مدار سری می کنید. عبور جریان از مقاومت باعث به وجود آمدن ولتاژ در دو سر مقاومت میشه. هر چی جریان بیشتری بگذره ولتاژ بیشتری درست میشه. فرمولش هم اینه : ولتاژ برابر است با جریان عبوری ضرب در مقدار مقاومت.
          ولی اینجا یک نکته ای وجود داره و اونم اینکه مقدار مقاومت هر چی بیشتر باشه مقدار توان تلف شده به شکل گرما در مقاومت بیشتر میشه. پس باید مقدار مقاومت را تا اونجا که ممکنه کم انتخاب کنیم. مثلا 1 اهم یا 0.1 اهم. در این حالت اختلاف به وجود آمده بسیار کوچیک هست و باید این ولتاژ توسط یک اپ امپ تقویت بشه و بعد به کمک یک مبدل adc خونده بشه. در ضمن باید دقت کنیم که مقاومت انتخاب شده دقت بالا داشته باشه تا اندازه گیری دقیق باشه.
          حالا فرض کنیم که جریان ما بسیار کم باشه. در اینجا دیگه ما نمی تونیم از مقاومت پایین استفاده کنیم. زیرا اختلاف ولتاژ به وجود آمده بسیار ناچیز میشه و اندازه گیری و تقویت اون ولتاژ با توجه به نویز و پارازیت خطای ما را کاهش میده. پس باید از مقاومت بالاتری استفاده کنیم.
          در جریانهای 0 تا 20 میلی امپری که اغلب خروجی سنسور ها هستند باید از مقاومت های 100 یا 250 اهمی استفاده کنیم. البته مقاومت های بالاتر هم با توجه به نوع سنسور یا مبدل adc هم میشه استفاده کرد و این 2 تا پر کاربردترین ها بوده که من تو اینترنت دیدم ازشون استفاده صنعتی کردن.

اضافه شده در تاریخ :
          اینم شمای کلی کار :
          http://www.allaboutcircuits.com/vol_1/chpt_9/3.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X