ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2011/03/23
    241
    2

کدام زبان برنامه نويسي و کدام محيط برنامه نويسي ؟!

سلام
    خوب ميدونم که سوال تکراري هست ! اما به نظرم با بقيه فرق مي کنه !
    تا جايي که من فهميدم ، برنامه نويسي AVR يا بايد باي بيسيک باشه يا C ، خودم واقعا زبان C را دوست دارم . اين از زبان هاي برنامه نويسي ، اما براي AVR چندين محيط برنامه نويسي (IDE) هست ، مثلا Bascom , CodeVision,WinAvr,AvrStudio و ... که هر کدوم از اين ها هم مثل اينکه يک سري توابع آماده براي خودشون دارن که توي اون يکي محيط نيست !

1- من از bascom شروع کردم ، زبان برنامه نويسيش (بيسيک) خيلي دست و پا گير هست ، ميخوام برم سراغ C اما با کدوم محيط برنامه نويسي کار کنم ؟ براي کدوم محيط برنامه نويسي مثال هاي بيشتري هست ؟ کدوم محيط برنامه نويسي راحت تر است و توابع پيش ساخته بيشتري داره ؟ بچه هاي اين انجمن با کدوم محيط بيشتر کار مي کنن ؟!

2 - اگر برنامه اي با bascom داشته باشم ، تبديلش به مثلا winavr کار راحتي هست ؟ يعني ميشه با کمک دوستاني که در اين انجمن هستن اين کار را انجام داد ؟ منظورم کدهاي مربوط به خود avr هست ، مثلا ارتباط i2c,spi و ... ، توي تبديل کد هاي معمولي که مشکلي ندارم ، مثلا برنامه تبديل تاريخ ميلادي به شمسي را که راحت مي تونم از بيسيک به C انتقال بدم.

3-من خيلي خيلي توي الکترونيک تازه کارم يعني هيچي نميدونم :mrgreen: رشته من نرم افزار هست.توي مدار يک ds1307 دارم ، يک حافظه EEPROM که i2c هست ، تنها ترس من اينه که توي C نتونم از اينها استفاده کنم ، به نظرتون اگر بخوام برنامه بيسکام را که با اين ها کار مي کنه را به C تغيير بدم ، چقدر زمان لازمه ؟ و اينکه من مبتدي ميتونم اين کار را انجام بدم يا نه ؟

مرسي
    2011/12/03
    کرج
    449
    9

پاسخ : کدام زبان برنامه نويسي و کدام محيط برنامه نويسي ؟!

نقل قول نوشته اصلی توسط Nicolas1390
    سلام
    خوب ميدونم که سوال تکراري هست ! اما به نظرم با بقيه فرق مي کنه !
    تا جايي که من فهميدم ، برنامه نويسي AVR يا بايد باي بيسيک باشه يا C ، خودم واقعا زبان C را دوست دارم . اين از زبان هاي برنامه نويسي ، اما براي AVR چندين محيط برنامه نويسي (IDE) هست ، مثلا Bascom , CodeVision,WinAvr,AvrStudio و ... که هر کدوم از اين ها هم مثل اينکه يک سري توابع آماده براي خودشون دارن که توي اون يکي محيط نيست !

1- من از bascom شروع کردم ، زبان برنامه نويسيش (بيسيک) خيلي دست و پا گير هست ، ميخوام برم سراغ C اما با کدوم محيط برنامه نويسي کار کنم ؟ براي کدوم محيط برنامه نويسي مثال هاي بيشتري هست ؟ کدوم محيط برنامه نويسي راحت تر است و توابع پيش ساخته بيشتري داره ؟ بچه هاي اين انجمن با کدوم محيط بيشتر کار مي کنن ؟!

2 - اگر برنامه اي با bascom داشته باشم ، تبديلش به مثلا winavr کار راحتي هست ؟ يعني ميشه با کمک دوستاني که در اين انجمن هستن اين کار را انجام داد ؟ منظورم کدهاي مربوط به خود avr هست ، مثلا ارتباط i2c,spi و ... ، توي تبديل کد هاي معمولي که مشکلي ندارم ، مثلا برنامه تبديل تاريخ ميلادي به شمسي را که راحت مي تونم از بيسيک به C انتقال بدم.

3-من خيلي خيلي توي الکترونيک تازه کارم يعني هيچي نميدونم :mrgreen: رشته من نرم افزار هست.توي مدار يک ds1307 دارم ، يک حافظه EEPROM که i2c هست ، تنها ترس من اينه که توي C نتونم از اينها استفاده کنم ، به نظرتون اگر بخوام برنامه بيسکام را که با اين ها کار مي کنه را به C تغيير بدم ، چقدر زمان لازمه ؟ و اينکه من مبتدي ميتونم اين کار را انجام بدم يا نه ؟

مرسي
    سلام
    به جمع میکرو کارها خوش اومدین :biggrin:
    خب اگه قصد دارین به صورت حرفه ای روی میکروها کار کنید با کامپایلرهای C بهتره کار کنید ولی اگر هدفتان فقط انجام یک پروژه هست و بعدش ده فرار خب سریع با bascom می شه نوشت و فرار کرد :mrgreen:
    در مورد کامپایلر های Cهم توی ایران بیشتر از Codvision استفاده می شه در صورتی که توی دنیا از کامپایلرهای رایگان برپایه ای GCC بیشتر استفاده می شه وکلی کتاب خونه و مثال می تونید توی اینترنت پیدا کنید :agree:
    معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
    اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
    [size=10pt]

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

[/size]
    2007/04/28
    586
    4

من کامپايلر هاي شرکت MikroElectronika پيشنهاد ميدم
    به دو دليل:
    همه محيط هاي برنامه نويسي که نام بردي فقط يه زبان پشتيباني ميکنن و طبيعتا کتابخونه خاص خودش داره
    اما اين شرکت به سه زبان بيسيک و سي و پاسکال و براي تمام خانواده هاي ميکرو کنترلر ها کامپايلر داره و چيزي که زيباتره اينه که کتابخونه يکساني هم داره
    شما درصورت لزوم ميتونين به سادگي يه برنامه به زبان بيسيک براي AVR تبديل به زبان سي براي PIC کني !!!
    [size=1.45em][glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow][/size]
    • [li]

[/li]
    2011/03/23
    241
    2

مرسی دوستان
    نه اونجوری نیست که دیگه بعدا نخوام با avr کار کنم ، در کنار کامپیوتر احتمالا باز هم با AVR سرو کار خواهم داشت.
    تعریف این avrgcc رو زیاد شنیدم (یا winavr که فکر کنم نسخه ویندوزی avrgcc هست) ، اگه بخوام با این محیط کار کنم خیلی باید سختی بکشم ؟ :mrgreen: بیشتر از همه دنبال محیطی هستم که اگه زمانی کم آوردم ، مثال هایی ازش باشه یا بچه های انجمن باهاش کار کرده باشن

MikroElectronika ؟ اسم نرم افزارش چیه ؟
    2011/03/23
    241
    2

دوستان یک لطفی کنید ، هر کسی که اینجا لطف می کنه و پست میزنه آخر پستش هم بگه که از چه محیط برنامه نویسی برای AVR استفاده می کنه
    مرسی
    2007/04/28
    586
    4

پاسخ : کدام زبان برنامه نويسي و کدام محيط برن

مرسي دوستان
    نه اونجوري نيست که ديگه بعدا نخوام با avr کار کنم ، در کنار کامپيوتر احتمالا باز هم با AVR سرو کار خواهم داشت.
    تعريف اين avrgcc رو زياد شنيدم (يا winavr که فکر کنم نسخه ويندوزي avrgcc هست) ، اگه بخوام با اين محيط کار کنم خيلي بايد سختي بکشم ؟ :mrgreen: بيشتر از همه دنبال محيطي هستم که اگه زماني کم آوردم ، مثال هايي ازش باشه يا بچه هاي انجمن باهاش کار کرده باشن

MikroElectronika ؟ اسم نرم افزارش چيه ؟
    خب اين برنامه اي که گفتم بدرد کسايي ميخوره که ميخوان بين ميکرو هاي مختلف سويچ کنن
    برنامه هاش هم تو نت زياده و فکر کنم اينجا هم دوستان زيادي حداقل باهاش آشنايي دارن
    يه چيزي درباره اين محيط يادم رفته بگم اونم راهنماي خيلي خوب اون هست که هميشه آخر هر دستور يه مثال زده و در صورت نياز حتي شکل مدارم هم کشيده
    مثلا براي نحوه راه اندازي LCD علاوه بر معرفي دستورها يه برنامه خوب نوشته و مدار اون هم کشيده

اگه براي AVR بخواي اينه
    MikroC for AVR و MikroBasic for AVR
    اینم سایتش http://www.mikroe.com/
    • [li]

[/li]
    2011/03/23
    241
    2

مرسی
    خوب اگه من برنامه را با MikroC AVR بنویسم ، توی WinAVR هم کامپایل میشه ؟ یا نه هر کدوم یکسری کتابخانه های خاص خودشون رو دارن ؟

مرسی
    2010/10/11
    Sabzevar
    897
    60

دوست عزيز، برا شروع اگه برين دنبال BASIC و BASCOM شروع خيلي بهتري خواهين داشت،
    بعد از کار کزدن و تسلط نسبي با امکانات AVR و... مي تونين سراغ C يا ... برين. ولي اون رواني و عام فهمي که BASCOM داره ي چيز ديگه س.
    2007/04/28
    586
    4

مرسي
    خوب اگه من برنامه را با MikroC AVR بنويسم ، توي WinAVR هم کامپايل ميشه ؟ يا نه هر کدوم يکسري کتابخانه هاي خاص خودشون رو دارن ؟

مرسي
    نه
    کلا هر کامپايلر فقط ميتونه برنامه خاص خودش کامپايل کنه چون کتابخونه هاي متفاوتي دارن
    • [li]

[/li]
    2006/08/03
    143
    0

سلام . همگي خسته نباشيد. :smile:

اين مطلبي که يکي از دوستان (aivhl) برام فرستادن گفتم اينجا بذارم شايد ديد بچه ها نسبت به انتخاب نوع برنامه نويسي و کامپايلر بهتر بشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط aivhl

اول از همه بگم که من روي هيچ زبان برنامه نويسي و يا کامپايلر خاصي تعصب ندارم .....

اما بايد توجه کنيم که هر زبان برنامه نويسي اي رو ( در هر سطحي اعم از ميکرو و يا کامپيوتر ) براي کاري ساختن، مثلا بيسيک رو مخصوص دانش آموزان و دانشجوها درستش کردن! و پاسکال و دلفي براي اونايي که صرفا برنامه هاي بقولي End User که بيشتر صفحات کاربري و محاسباتي مينويسند ( مثل انبارداري و حسابداري و ايناها )، مناسبه و از ازل، سي هم براي کسايي خوب بوده که با سخت افزار سيستم ها سرو کار دارن، درايور مينويسن و غيره. اين تفاوت به خاطر تفاوت هاي ساختاري اين زبان هاست، نه تعصب صنف خاصي به چيزي .....

توجه داشته باشيد که مقوله کامپايلر ها با زبان برنامه نويسي از هم سواست!!!!!

اين يک اشتباه بزرگ است که اگر شما در برنامه نويسي C در حد متوسط و يا حتي ضعيف هستيد، نميتوانيد با کامپايلر هاي حرفه اي و يا قوي تر کار کنيد!

ولي در دنياي ميکرو کنترلر ها، با توجه به ساختارهاي خاص معماري و محدوديت هاي خاص ميکرو ها نسبت به کامپيوتر ها، انتخاب کامپايلر مناسب در نتيجه نهايي موثر خواهد بود.

انتخاب کامپايلر مناسب، به تسلط شما به زبان برنامه نويسي ربطي ندارد، بلکه به ميزان تسلط شما به سخت افزار و معماري ميکرو مرتبط است...

اگر قصد ادامه فعاليت حرفه اي در زمينه ميکرو را داريد، انتخاب يک کامپايلر حرفه اي و مناسب ضروري است!

و اما کامپايلر کدويژن داراي نقاط ضعفي است که با حرفه اي تر شدن فعاليت هاي شما، در نتيجه کار و محصول نهايي نمود پيدا ميکند.

پيشنهاد اول در خصوص کامپايلر مناسب، IAR ( بخوانيد يار ) است. IAR يک کامپايلر حرفه اي و گران قيمت است و نسخه هاي کرک شده آن داراي اشکالاتي است. مضاف بر اينکه داراي قواعد سختي هم هست...
    پيشنهاد بعدي، کامپايلر WinAVR است. که عليرغم اوپن سورس و مجاني بودن آن، نتيجه کار در آن به مراتب بهتر از کدويژن است. اين کامپايلر داراي نقاط ضعف هايي بسيار جزيي در برنامه نويسي است که ناشي از عدم پشتيباني از برخي از قواعد C استاندارد است، اين ضعف ها در روند برنامه نويسي تاثير گذارند ولي در نتيجه نهايي نمودي ندارند ....
    نميدونم پست هاي سايت رو هم نگاه کردين يا نه:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=14196.msg63817#msg63817

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=3684.msg12639#msg12639

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=26573.msg126589#msg126589

موفق باشيد./

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14