ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: طرفدار کدام خانواده از میکرو کنترلرها هستی؟

رأی دهندگان
89. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • AVR

50 56.18%
  • PIC

39 43.82%
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20
    2012/06/13
    کرج
    285
    8

مقایسه بین PIC و AVR

سلام خدمت دوستان گرامی
    می دونم این بحثی که می خوام شروع کنم یکمی تکراریه ولی توی شرایطی که چند وقته پیش اومده به نظر رسید دوستانی که چه با PIC و چه با AVR کار می کنند این جا جمع بشوند یکمی باهم گپ بزنیم بد نباشه
    خب می رم سر اصل مطلب این روزها با افزایش قیمت میکروها شاید هرکسی که با AVR کار می کنه به فکر این بیافته که بره با PIC ها که قیمتشان خیلی کمتر هستش کار کنه(خدایش من که به این فکر افتادم :mrgreen
    خب می خوام اینجا این دو خانواده را مقایسه کنیم من نمی خوام بگیم این بهتره یا اون مسلما هر کدام مزایاو معایبی دارند :redface:
    حتی توی مقایسه اینها با ARMوXMEGAهر کدام مزایا ومعایب خود را دارند
    دوستانی که با PIC ها هم کار کردند بیان اینجا و دلیایل انتخابشان را بگویند بد نیست
    من چند مدل از IC ها PIC را که امکاناتشان را دیدم خیلی حال کردم نسبت به قیمتی که دارند
    از آقای کی نژاد و بقیه اساتید هم تقاضادارم ما را همراهی کنند :nerd:
    [size=10pt]I'm Very Question and I have more Question,Please Answer All of my Questions[/size]

[size=12pt]

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

[/size]

[img width=156 height=100]http://uploadtak.com/images/u3536_555_Timer_as_Astable.gif[/img]
    2012/06/13
    کرج
    285
    8

پاسخ : مقایسه بین PIC و AVR

در مورد کامپایلرها و کتابخانه ها ومحبوبیت و میزان استفاده از هر کدام در سطح جهانی نیز بحث کنیم
    بچه ها همکاری کنید :applause: :applause:
    [size=10pt]I'm Very Question and I have more Question,Please Answer All of my Questions[/size]

[size=12pt]

[/size]

[img width=156 height=100]http://uploadtak.com/images/u3536_555_Timer_as_Astable.gif[/img]
    2008/09/29
    6,000
    456

من با PIC فقط کار کردم و AVR رو اصلا نمیشناسم. اون موقعی هم که داشتم انتخاب میکردم با کدوم کار کنم قیمت PIC بالا تر بود وبرای اینکه شرکت ادعا میکرد که نویز کمتری روش تاثیر میزار انتخاب رو کردم. پروژه هایی رو هم که انجام دادم فقط روی سری 16 بوده .
    2012/06/13
    کرج
    285
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط arvinfx
    من با PIC فقط کار کردم و AVR رو اصلا نمیشناسم. اون موقعی هم که داشتم انتخاب میکردم با کدوم کار کنم قیمت PIC بالا تر بود وبرای اینکه شرکت ادعا میکرد که نویز کمتری روش تاثیر میزار انتخاب رو کردم. پروژه هایی رو هم که انجام دادم فقط روی سری 16 بوده .
    ممنون Arvin جان که در بحث شرکت کردید @};- @};-
    این که قبلا قیمتشان بالا بوده و الان پایین اومده نسبت به AVR خودش هم بحثی هست :biggrin:
    در مورد نویز پذیری هم صحبت کنیم بد نیست صحبتهایی که من شنیدم هر گروه در این زمینه برای خودشان ادعا ها و دلیل هایی دارند مثلا:
    کسانی که با PIC کار می کنند می گویند این میکرو برای محیط های صنعتی بهتره و نویز پذیریش کمتره
    درمقابل کسانی که مثل من با AVR کار کردیم می گوییم اگه تمحیدات لازم برای این خانواده نیز در نظر گرفته بشه و چندتا فیلترو چندتا خازن جاهای مختلف مدار بزارید AVR هم مناسبه (با هر میکروایی که نمی شه یک جور برخورد کرد PIC مستقیم می زنی AVR با چندتا خازن بزن :biggrin
    بچه ها همکاری کنید :applause: :applause: :applause:

[size=12pt]

[/size]

2007/04/28
    586
    2

پاسخ : مقايسه بين PIC و AVR

بيشتر ميکرو هاي AVR حافظه (کد-ديتا) و اسيلاتور داخلي بهتري نسبت به PIC دارن
    در مقابل PIC تعداد دستورات کمتري داره بنابراين از نظر حجم برنامه نسبت به AVR خيلي پايين تره. مثلا براي انتقال يه ديتا روي پورت PIC نياز به 2 دستور داره ولي در AVR يک دستور کافي هست.
    PIC ها قبلا خيلي سريع تر از AVR بودن ولي الان تقريبا يکسان هستن.
    اينکه گفته ميشه PIC بيشتر تو صنعت استفاده ميشه بخاطر نويز پذيري نيست و علت ديگه اي داره. اگه به اسم اين خانواده ها توجه کنيم ميبينيم PIC از اول براي مدارهاي صنعتي طراحي شده بود و کلا بازار خودش اونجا برپا کرده بود (مثلا 16F84 توي کارت هاي هوشمند وجود داره) ولي AVR سمت آموزش بود.
    خيلي از آي سي هايي که به عنوان آي سي واسط کار ميکنن در واقع ميکرو PIC هستند. همين آي سي واسط کي پد 4*4 يا واسط سريال LCD اگه به ترتيب پايه ها توجه کنين ميبينين دقيقا مثل 16F84 هستن.
    حالا چون PIC سابقه بيشتري داره ميگن صنعتي هست وگرنه فرقي با AVR نداره.
    PIC سخت افزار خيلي ساده تري نسبت به AVR داره در حالي که هر دو عملکرد يکساني دارند.
    کامپايلر هاي هر دو شرکت خوب هستن ولي ايرادي که به هر دو وارده اينه که فقط روي زبان C کار شده و براي زبان بيسيک گزينه زيادي وجود نداره.
    کتابخانه هاي هردو هم کامل هست و خوب ولي دسترسي به کتابخانه هاي PIC کمي دشوارتر هست.
    در مورد منابع آموزشي چون در ايران بيشتر AVR کار شده (اونم بخاطر قيمت پايين اونها) الان منابع آموزشي فارسي بيشتري وجود داره و گرنه منابع لاتين PIC اگه بيشتر نباشه کمتر هم نيست

ببخشيد همش درباره PIC بود چون ميبينم کسي زياد بهش توجه نميکنه و هميشه در مقام مقايسه با AVR ازش حرف زده ميشه.
    [size=1.45em][glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow][/size]
    • [li]

[/li]
    2012/06/13
    کرج
    285
    8

ممنون ADMIN جان
    به عنوان کسی که هم AVR کار کرده و هم PIC کدوم خانواده را بیشتر استفاده می کنی و کدوم شماره بیشتر مورد نظر شماست؟ :biggrin:
    توی سایت های خارجی و جاهای دیگه بیشتر می بینیم که با PIC کار می کنند حتما دلیلی داره :eek:
    فکر کنم توی ایرانه که فقط AVR این همه طرف داراش بیشتر هستند نسبت به PIC(نمی دونم کی اولین بار این AVR وارد کرده ولی فکر کنم دستش باATMEL توی یه کاسه بوده :mrgreen

[size=12pt]

[/size]

2012/06/13
    کرج
    285
    8

نظر سنجی هم اضافه کردم لطفا دوستان در نظر سنجی شرکت کنید و اگر پیشنهادی در مورد نظرسنجی دارید اعلام کنید :nerd:
    می خواستم XMEGA,DSPIC هم اضافه کنم نظرتان چیست؟

[size=12pt]

[/size]

2007/04/28
    586
    2

يه ويژگي خوب ديگه PIC منابع وقفه خوب اون هست
    من عاشق وقفه پورت B هستم چون ميشه خيلي راحت يه ديپ سويچ 4 تايي بهش وصل کرد و بدون هيچ مداري از وقفه اون استفاده کرد. کارش فوق العاده هست :nice:

براي PIC من به ترتيب از 16F628 , 16F876 , 18F452 معمولا استفاده ميکنم
    براي AVR هم Mega8 , Mega32 , Mega128 بيشتر استفاده ميکنم
    البته بستگي به پروژه داره که چقدر حافظه يا سخت افزار نياز داشته باشه. معمولا خيلي وقت ها بخاطر حافظه و قيمت مجبورم برم سراغ AVR
    راستي اينم بگم به نظرم AVR دستورات شرطي و حلقه ها خيلي بهتر از PIC انجام ميده و در مورد روش هاي آدرس دهي خيلي خيلي کامل تر از PIC هست
    خودم طرفدار PIC هستم اونم از نوع اسمبلي اما خيلي جاها شده فقط از AVR استفاده کردم
    تنها چيزي که برام مهم نيست تعداد پورته چون يه دوجين روش براي دورزدنش دارم
    الانم دارم روي يه پروژه توپ کار ميکنم که ديگه قيد PIC و AVR و ARM بزنم
    • [li]

[/li]
    2008/02/20
    44
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط ADMlN
    بيشتر ميکرو هاي AVR حافظه (کد-ديتا) و اسيلاتور داخلي بهتري نسبت به PIC دارن
    در مقابل PIC تعداد دستورات کمتري داره بنابراين از نظر حجم برنامه نسبت به AVR خيلي پايين تره. مثلا براي انتقال يه ديتا روي پورت PIC نياز به 2 دستور داره ولي در AVR يک دستور کافي هست.
    PIC ها قبلا خيلي سريع تر از AVR بودن ولي الان تقريبا يکسان هستن.
    اينکه گفته ميشه PIC بيشتر تو صنعت استفاده ميشه بخاطر نويز پذيري نيست و علت ديگه اي داره. اگه به اسم اين خانواده ها توجه کنيم ميبينيم PIC از اول براي مدارهاي صنعتي طراحي شده بود و کلا بازار خودش اونجا برپا کرده بود (مثلا 16F84 توي کارت هاي هوشمند وجود داره) ولي AVR سمت آموزش بود.
    خيلي از آي سي هايي که به عنوان آي سي واسط کار ميکنن در واقع ميکرو PIC هستند. همين آي سي واسط کي پد 4*4 يا واسط سريال LCD اگه به ترتيب پايه ها توجه کنين ميبينين دقيقا مثل 16F84 هستن.
    حالا چون PIC سابقه بيشتري داره ميگن صنعتي هست وگرنه فرقي با AVR نداره.
    PIC سخت افزار خيلي ساده تري نسبت به AVR داره در حالي که هر دو عملکرد يکساني دارند.
    کامپايلر هاي هر دو شرکت خوب هستن ولي ايرادي که به هر دو وارده اينه که فقط روي زبان C کار شده و براي زبان بيسيک گزينه زيادي وجود نداره.
    کتابخانه هاي هردو هم کامل هست و خوب ولي دسترسي به کتابخانه هاي PIC کمي دشوارتر هست.
    در مورد منابع آموزشي چون در ايران بيشتر AVR کار شده (اونم بخاطر قيمت پايين اونها) الان منابع آموزشي فارسي بيشتري وجود داره و گرنه منابع لاتين PIC اگه بيشتر نباشه کمتر هم نيست

ببخشيد همش درباره PIC بود چون ميبينم کسي زياد بهش توجه نميکنه و هميشه در مقام مقايسه با AVR ازش حرف زده ميشه.
    از جوابتون ممنونم اما ميکروهاي پيک از نظر قابليت و انجام کارهاي صنعتي از ميکروهاي AVR خيلي قويتر هستن ودر عين حال با قيمتي رقابتي در حد AVR هستن مثلا سري 18F پيک يک سري ميکرو داره که 28 پايش 15 تومن و 40 پايش دورو بر 25 تا 30 هستش اما 64 کيلو بايت حافظه برنامه داره 3096 بايت رم داره و 1024 بايت EEprom داره و داراي سه تايمر 16 بيتي ويکي هم 8 بيتي هست داراي CAN و EUSART که مي تونه RS-485 رو ساپورت کنه در مدل 3.3 ولتي تا 64 مگاهرتز بدون کريستال مي شه سرعت رو افزايش داد و در مدل 5 ولتي تا 40 مگاهرتز و...
    پيک يک سري ميکرو درايور LCD داره که مي شه براي کارهاي عمومي هم ازش استفاده کرد و در بازار هم موجوده وقيمتش 7 تومن 16F1937 که ايران ميکرو داره و4 تا تايمر 8 بيتي ويکي هم 16 بيتي داره
    يکي از بهترين ميکروهاي پيک سري 18F8722 که قابليت هاي زيادي در کار صنعت داره
    يکي ديگه از پيک هاي موجود در بازار که در چند مدل هم هست براي کنترل دور موتورهاي سه فازه و در تهران اين ميکرو موجوده اما شمارش رو نمي دونم اما از خانواده 18F هست
    ديگه از DsPIc ها وPIC24 و PIC32 ها همين سرعت بالا و A2D براي 10 بيت تا سرعت 1 مگاسمپل و براي 12 بيت تا 500 کيلو سمپل فکر کنکم کافي باشد
    که برتري PIC را در کار صنعتي ثابت کند
    آيا تا به حال به اين فکر کرده ايم که نبود قانون کپي رايت در کشور ما چه لطمه بزرگي به کشور ما زده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    2007/04/28
    586
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen_microcontronic
    از جوابتون ممنونم اما ميکروهاي پيک از نظر قابليت و انجام کارهاي صنعتي از ميکروهاي AVR خيلي قويتر هستن ودر عين حال با قيمتي رقابتي در حد AVR هستن مثلا سري 18F پيک يک سري ميکرو داره که 28 پايش 15 تومن و 40 پايش دورو بر 25 تا 30 هستش اما 64 کيلو بايت حافظه برنامه داره 3096 بايت رم داره و 1024 بايت EEprom داره و داراي سه تايمر 16 بيتي ويکي هم 8 بيتي هست داراي CAN و EUSART که مي تونه RS-485 رو ساپورت کنه در مدل 3.3 ولتي تا 64 مگاهرتز بدون کريستال مي شه سرعت رو افزايش داد و در مدل 5 ولتي تا 40 مگاهرتز و...
    پيک يک سري ميکرو درايور LCD داره که مي شه براي کارهاي عمومي هم ازش استفاده کرد و در بازار هم موجوده وقيمتش 7 تومن 16F1937 که ايران ميکرو داره و4 تا تايمر 8 بيتي ويکي هم 16 بيتي داره
    يکي از بهترين ميکروهاي پيک سري 18F8722 که قابليت هاي زيادي در کار صنعت داره
    يکي ديگه از پيک هاي موجود در بازار که در چند مدل هم هست براي کنترل دور موتورهاي سه فازه و در تهران اين ميکرو موجوده اما شمارش رو نمي دونم اما از خانواده 18F هست
    ديگه از DsPIc ها وPIC24 و PIC32 ها همين سرعت بالا و A2D براي 10 بيت تا سرعت 1 مگاسمپل و براي 12 بيت تا 500 کيلو سمپل فکر کنکم کافي باشد
    که برتري PIC را در کار صنعتي ثابت کند
    حرف شما کاملا درسته
    چيزي که من گفتم قبلا بيشتر صدق ميکرد تا الان
    ببينين چيزي که واضح هست اينه که ميکرو چيپ بيشتر سطح تراشه به ماژول هاي مختلف داده و در مقابل حافظه کمتري قرار داده
    فکر کنم اصل هم بايد بر همين اساس باشه چون نوشتن يه برنامه سنگين و حجيم در صنعت کار چندان درستي نميتونه باشه
    امکاناتي که شما گفتيد در ميکروهاي ديگه ديده شده و اينطور نيست که فقط خاص PIC باشه مثلا همين امکانات mega128 هم داره
    dsPIC و PIC24 و PIC32 هم حسابشون جداست و بايد در جاي خود برسي بشن مثلا بهتر PIC32 با AVR32 برسي بشه
    • [li]

[/li]
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20