اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با ULN2803

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با ULN2803

با سلام خدمت دوستان
    یه سوالی که نمیشه دقیق گفت جاش اینجاست ولی بهترین جا برای پرسیدن این سواله..
    عکس پیوست رو ببینید ...
    دو تا زمین دارم که جفت کردنشون باعث به وجود اومدن تداخل تو مدار میشد ....
    میخوام یه رله و راه بندازم با استفاده از pc817 که زمین هاشونم با هم تداخلی نداشته باشه ...
    pc817 جربان کمی میکشه و نمیشه باهاش رله و راه انداخت به خاطر همین اومدم از یه ULN2803 استفاده کردم .
    ورودی این آی سی اگه زمین باشه خروجیش tri-state میشه و اگه VCC باشه میشه زمین پس بهترین راه اینه که با یه مقاومت
    Pull Down کنیم ورودی ULN2803 رو که خروجیش غیر فعال بشه .. حالا اومدم به ورودیش با pc817 رو وصل کردم
    همون شکلی که تو عکس میبینید ولی مدار راه نمی افته به دلیل اینکه یه ولتاژی رو خود اپتو کوپلر هم در این حالت افت میکنه چون یه
    اپتو ترانزیستوره و با این روش نمیشه اونو به قطع یا اشباع کامل برد . دوستان یه نظری چیزی بدن ببینم چه جوری میشه این مشکل رو حل کرد ......

http://www.4shared.com/photo/ZbCA-ULa/1_online.html

پاسخ : مشکل با ULN2803

بچه ها کسی نیسن جواب بده .......

دیدگاه

پایه 10 رو آزاد بگذارید احتمالا مشکل حل می شود.
      همواره يادمان باشد:
      1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
      2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
      3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

فرمایشتون درست ولی من با این قسمت مدار کاری ندارم
        مشکل من با انداختن 12 ولت روی پایه IN1 هستش که PC817 نمیتونه این کارو بکنه..
        از یه طرفم این پایه باید زمین باشه .. چ جوری روی این مقاومت 10K ولتاژ 12 ولت بندازم ؟؟
        یه مدار واسه ورودی .....

دیدگاه

شما به P1 یا همون هدر2 چقدر ولتاژ می دهید؟

بر اساس دیتاشیت pc817 باید حداقل 20 میلی آمپر از ورودی اپتوکوپلر بگذرد تا خروجی اشباع شود. لذا با ای مقاومت 1 کیلو (R1) که سر راه ورودی کرده اید حداقل باید 20 ولت به هدر2 بدید! آیا این طور است؟

در ضمن نکته بسیار مهم
          جای پایه 3 و 4 اپتوکوپلر رو عوض کنید. یعنی Vcc12 به پایه 4 و مقاومت پایین کشنده و ورودی بافر به پایه 3 وصل شود.
          همواره يادمان باشد:
          1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
          2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
          3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

با سلام
            دوست عزیز ممنون ازبابت جوابتون
            مشکل رو حل کردم ...
            ولتاژ ورودی و خروجی هر دو 12 ولته ... ولی در خروجی نویز زیادی داریم ..
            نه 20 ولت ندادم 12 ولت دادم و به خوبی هم کار میکنه .. البته حرف شما باعث شد عملی تستش کنم و جوابش این بود
            مدار من 10 میلی آمپر می کشید یه یک کیلو باهاش موازی کردم که جریان بیشتر از جریان مورد نظر شما شد ولی تغییر آنچنانی توی خروجی نداشتم .
            اگه مدار اخر دیتا شیت رو ببندی و جریان 10 و 20 میلی آمپر بهش بدی ولتاژ VCE sat برابر میشه با 0.08 و 0.03 که مقدار انچنانی نیست بخوایم روش حساب کنیم
            تو روشی هم که من بستم تو شکل بالا با قانون استفاده ار NPN ها مغایرت داشت که میخواستم یه جورای مقادیر رو دست کاری کنم که قابل استفاده بشه که نشد ..

واما بهترین روش ...
            با یه ترانزیستور دیگه تفاضلی ببند بعد از تفاضل Opto بده به ULN2003 ...
            و به این آسونی همه چی درست میشه
            همین الان به صورت عملی هم تست شد

اینم عکسش ...

http://www.4shared.com/photo/yBL-dF5b/2_online.html

دیدگاه

بنام خدا
              با سلام
              نوشته اصلی توسط sina_mehraban
              با سلام خدمت دوستان
              یه سوالی که نمیشه دقیق گفت جاش اینجاست ولی بهترین جا برای پرسیدن این سواله..
              عکس پیوست رو ببینید ...
              دو تا زمین دارم که جفت کردنشون باعث به وجود اومدن تداخل تو مدار میشد ....
              میخوام یه رله و راه بندازم با استفاده از pc817 که زمین هاشونم با هم تداخلی نداشته باشه ...
              pc817 جربان کمی میکشه و نمیشه باهاش رله و راه انداخت به خاطر همین اومدم از یه ULN2803 استفاده کردم .
              ورودی این آی سی اگه زمین باشه خروجیش tri-state میشه و اگه VCC باشه میشه زمین پس بهترین راه اینه که با یه مقاومت
              Pull Down کنیم ورودی ULN2803 رو که خروجیش غیر فعال بشه .. حالا اومدم به ورودیش با pc817 رو وصل کردم
              همون شکلی که تو عکس میبینید ولی مدار راه نمی افته به دلیل اینکه یه ولتاژی رو خود اپتو کوپلر هم در این حالت افت میکنه چون یه
              اپتو ترانزیستوره و با این روش نمیشه اونو به قطع یا اشباع کامل برد . دوستان یه نظری چیزی بدن ببینم چه جوری میشه این مشکل رو حل کرد ......
              http://www.4shared.com/photo/ZbCA-ULa/1_online.html

دوست گرامی

حدس میزنم ، دلیل عدم عملکرد صحیح مدار(چیپ uln2803 ) ، احتمالا برمیگرده به " نوع بایاس اپتو کوپلر ":

در شماتیک فوق ، برای بایاس ال ای دی داخل اپتوکوپلر ، یک مقاومت یک کیلو اهم و برای بایاس ال ای دی بیرونی ، یک مقاومت 330 اهم استفاده شده است ، حال اگر فرض کنیم که جریان و ولتاژ هر دو ال ای دی ، تقریبا یکسان باشد ، در اینصورت ، پس از فرمان ، ال ای دی داخل اپتو کوپلر اصلا روشن نخواهد شد ، یا به اندازه ای روشن نخواهد شد تا بتواند ترانزیستور اپتو کوپلر را روشن ( سویچ ) نماید .

با حذف مورد فوق ( ال ای دی و مقاومت 330 اهم سری شده با آن ) ، مدارتان را یک بار دیگر آزمایش نمایید .

با احترام
              91/9/23

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر معیری
                بنام خدا
                با سلام
                دوست گرامی

حدس میزنم ، دلیل عدم عملکرد صحیح مدار(چیپ uln2803 ) ، احتمالا برمیگرده به " نوع بایاس اپتو کوپلر ":

در شماتیک فوق ، برای بایاس ال ای دی داخل اپتوکوپلر ، یک مقاومت یک کیلو اهم و برای بایاس ال ای دی بیرونی ، یک مقاومت 330 اهم استفاده شده است ، حال اگر فرض کنیم که جریان و ولتاژ هر دو ال ای دی ، تقریبا یکسان باشد ، در اینصورت ، پس از فرمان ، ال ای دی داخل اپتو کوپلر اصلا روشن نخواهد شد ، یا به اندازه ای روشن نخواهد شد تا بتواند ترانزیستور اپتو کوپلر را روشن ( سویچ ) نماید .
                با حذف مورد فوق ( ال ای دی و مقاومت 330 اهم سری شده با آن ) ، مدارتان را یک بار دیگر آزمایش نمایید .

با احترام
                91/9/23
                با تشکر از لطفت تون
                بله این دو باید با هم یکی باشند ، چون من نقشه رو از جایی دیگه کپی کردم مقدار مفاومت رو تغییر نداده بودم . همون 1K مقدار صحیحشه.....
                خروجی اپتو همونجوری که گفتین با ورودی UNL به صورت معکوس کار می کردن که با یه تفاضلی مشکل حل شد .

ممنون از لطفتون.....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X