اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی تشخیص سالم بودن یک خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی تشخیص سالم بودن یک خازن

سلام
    برای اینکه یه خازن رو که در برد تغذیه یه دستگاه قرار داره چک کنیم تا ببینیم سوخته یا نه چی میشه کرد؟

پاسخ : چگونگی تشخیص سالم بودن یک خازن

اولین نشانه خازن سوخته :
    پف کدن
    باد کردن
    ترکیدن
    بیرون زدن قسمت پلاستیکی پایه ها
    ترشح ماده زرد رنگ از خازن
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

سلام
      با اهم متر آنالوگ میتونی تستش کنی

وصل کن به اهم متر
      بعد یه لحظه عقربه میره تا آخر و برمگیرده

برعکس نباید تکون بخوره
      همین

دیدگاه

بسته به ظرفیت خازن من از این شیوه استفاده می کنم ؛
        مولتی متر رو روی بیزر بگذارید و بعد به دو سر خازن وصل کنید ، البته با حفظ پلاریته ! یه لحظه باید بیزر صدا بده !
        چون من گدایی بی نشان مشکل شود یاری چنان
        سلطان کجا عیش نهان با رند بازاری کند...
        [حافظ]

دیدگاه

دو تا حالت داره یا خازن شیمیاییه یا غیر شیمیایی اگه شیمیایی بود باز دو حالت داره یا مولتی متر دیجیتالیه یا آنالوگ که آنالوگ یادم نیست ولی برا تست با دیجیتالی رو بیزر می زاری و وصل می کنی به خازن یه لحظه بیپ می زنه برای خازنهای غیر شیمیایی تو مولتی متر دیجیتال میزاری تو ظرفیت سنج و باید ظرفیت خازنو نشون بده
          هیچی نشد نداره

دیدگاه

خواندن ظرفیت خازن

سلام من یک خازن عدسی(بنظرم) سبز رنگ دیدم.روش نوشته بود: 2A563K از روی این عدد چجوری میشه ظرفیتشو خوند؟
            تاجاییکه من میدونم خازنهای عدسی سه تا عدد باید داشته باشه:abcکه خونده میشهab*10^c پیکوفاراد.حالا با این روش چجوری این خازنو میشه خوند؟
            خازن مربعی شکل و شبز رنگه.و فقط همینو روش نوشته.عدسیه دیگه نه؟ oo:
            هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
            هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

دیدگاه

پاسخ : خواندن ظرفیت خازن

نوشته اصلی توسط hasting_m
              سلام من یک خازن عدسی(بنظرم) سبز رنگ دیدم.روش نوشته بود: 2A563K از روی این عدد چجوری میشه ظرفیتشو خوند؟
              تاجاییکه من میدونم خازنهای عدسی سه تا عدد باید داشته باشه:abcکه خونده میشهab*10^c پیکوفاراد.حالا با این روش چجوری این خازنو میشه خوند؟
              خازن مربعی شکل و شبز رنگه.و فقط همینو روش نوشته.عدسیه دیگه نه؟ oo:
              سلام دوست عزیز
              خب در خازن بالا دو حرف اول (2A) بیانگر یا علامت شرکت سازنده است
              برای تعیین مقدار خازنی یک عدد 1یا2یا3 رقمی روی خازن نوشته شده که در خازن شما این عدد 563 هستش
              در اینجا دو رقم اول از سمت چپ رو مینویسیم (56) و به ازای عدد سوم جلوش صفر قرار میدیم که میشه 56000 که این مقدار بر حسب پیکوفاراده
              اگر عدد بدست اومده رو بر1000تقسیم کنیم مقدار بر حسب نانو بدست میاد که میشه 56نانو فاراد
              معمولا بعد از اون سه رقم یه حرف هم قرار میدن که نشون دهنده ی تلرانس (درصد خطا) خازنه
              من بیشتر حرف K , J و M رو دیدم که هر کدوم مفهوم خاصی دارن
              مثلا حرف K به معنی +-10 درصد تلرانسه . حرف M+-20 درصد و حرف J +-5درصد است (البته اگه اشتباه نکنم )
              البته حروف دیگه ایم وجود داره
              در نهایت خازن شما ظرفیتی معادل 56نانو فاراد با تلرانس -+10درصد داره
              امید وارم مفید بوده باشه :job:

دیدگاه

پاسخ : خواندن ظرفیت خازن

نوشته اصلی توسط saeed khakdan
                سلام دوست عزیز
                خب در خازن بالا دو حرف اول (2A) بیانگر یا علامت شرکت سازنده است
                برای تعیین مقدار خازنی یک عدد 1یا2یا3 رقمی روی خازن نوشته شده که در خازن شما این عدد 563 هستش
                در اینجا دو رقم اول از سمت چپ رو مینویسیم (56) و به ازای عدد سوم جلوش صفر قرار میدیم که میشه 56000 که این مقدار بر حسب پیکوفاراده
                اگر عدد بدست اومده رو بر1000تقسیم کنیم مقدار بر حسب نانو بدست میاد که میشه 56نانو فاراد
                معمولا بعد از اون سه رقم یه حرف هم قرار میدن که نشون دهنده ی تلرانس (درصد خطا) خازنه
                من بیشتر حرف K , J و M رو دیدم که هر کدوم مفهوم خاصی دارن
                مثلا حرف K به معنی +-10 درصد تلرانسه . حرف M+-20 درصد و حرف J +-5درصد است (البته اگه اشتباه نکنم )
                البته حروف دیگه ایم وجود داره
                در نهایت خازن شما ظرفیتی معادل 56نانو فاراد با تلرانس -+10درصد داره
                امید وارم مفید بوده باشه :job:
                سلام عالی بود ممنون.من فکر میکردمK معنی کیلو میده.یعنی کیلو پیکو فاراد که میشه همون نانوفاراد! :nice:
                آخه یک جایی هم یک خازن عدسی دیده بودم نوشته بود10K که فکر میکردم10نانوفاراده.(10کیلو پیکوفاراد!!) و بعد که تستش کردم با مولتی متر همون 10نانو بود. oo:
                هرگز توان خودت را در تغيير دادن خويش،دست كم نگير!
                هرگز توان خودت را در تغيير دادن ديگران،دست بالا نگير!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=112772.0

دیدگاه

سلام. ما اصلا کیلو پیکو فاراد نداریم مثل اینکه بگیم پنجاه سانتی کیلو متر
                  چون سانتی کیلو پیکو نانو میکرو همه اجزا ی اندازه گیرین و فقط یکیشون قبل از
                  اون کمیت اندازه گرفتنی میان مثل پنجاه نانو متر و پنجاه کیلو نانو متر یا فاراد معنی نمیده

دیدگاه

سلام ،چجور میشه خازن های سیستم صوتی که مثلا 20 ولت 2فاراد یا همون 2میلیون میکرو فاراد هست رو چک کرد،،ایا باخازن سنج میشه یا نمیتونه شارژش کنه که تست بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ایمان4950 نمایش پست ها
                      سلام ،چجور میشه خازن های سیستم صوتی که مثلا 20 ولت 2فاراد یا همون 2میلیون میکرو فاراد هست رو چک کرد،،ایا باخازن سنج میشه یا نمیتونه شارژش کنه که تست بشه
                      درود
                      اکثر این مدل خازنها، از تعداد زیادی خازن با ظرفیت کمتر که بطور موازی بسته شده اند تشکیل شده است..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ایمان4950 نمایش پست ها
                        سلام ،
                        اکثر این خازن های برای سیستم صوتی اتومبیل ظرفیت دروغین دارند و به ندرت ظرفیتشان از 0.01 فاراد عبور میکند !
                        خودم به شخصه یکی از آن ها رو باز کردم و داخلش یه خازن 5600 میکرو فاراد 25 ولت + مقدار زیادی سیمان برای سنگین کردن وزن خازن یافتم !
                        این خازن ها معمولا به سفارش وارد کننده های ایرانی و با برند ساختگی خودشون از چین وارد میشن ، مثله برند بوستر ، پریمیر ، پالس آئودیو ، سناتور ، بلک پاور ، گرند پاور و .......
                        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                        الکترونیک قدرت
                        الکترونیک آنالوگ
                        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                        ---------------------BMCELEC@-------------------
                        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                        ---------------www.bmc-elec.com--------------
                        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X