اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور برای ربات سنگین وزن!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موتور برای ربات سنگین وزن!!

سلام

دوستان میخوام واسه یک ربات انسان نمای غول پیکر (اندازه آدم با قد 180 و وزن 100 کیلو :wow: ) پاهای آدم رو شبیه سازی کنم.

فکر میکنم به 4 تا موتور برای هر پا نیاز باشه ، 1 کی برای مچ پا ، یکی برای زانو ، 2 تا هم برای لگن

فکر میکنم با 8 موتور و اندکی خلاقیت بشه پاهای انسان رو شبیه سازی کرد. نظر شما چیه؟
    اگر طرح هایی توی این زمینه انجام شده میشه عکس و فیلم و مقاله و ... شو قرار بدید؟

اما چیزی که واسه من مهمتره اینه که به چه نوع موتورهایی نیاز دارم که نیاز من رو برآورده کنه و ضمنا چند دقیقه یا ساعت میتونه کار کنه؟ یعنی ایعاد باتری و وزنش و میزان کارکرد حدودی رو میخوام. همچنین ایعاد و مصرف موتوری که بتونه نیازم رو برآورده کنه. بالاتنه ربات حدود 100 کیلو وزنشه
    (رشته من برق نیست و الان گیر کردم سر این مسئله)

پاسخ : موتور برای ربات سنگین وزن!!

تقریبا راهکارت درسته ولی ساخت ربات با طرح ذهنی و بدون حساب کتاب دقیق ممکن نیست. چرا میخای وزن رباتت 100 کیلو گرم باشه؟!! علت خاصی داری یا فقط میخوای غول پیکر باشه؟
    به این طرح یه نگاه بنداز:
    http://image.made-in-china.com/2f0j0...t-RobotIcs.jpg
    هر کدوم از مکعب های مشکی رنگ که توی قسمت های مختلف بدن این ربات هستند یک موتور از نوع servo motor هستند که ایده آل ترین نوع موتور برای استفاده در صنایع رباتیک هستند. توی هر پاش هم 4 موتور استفاه شده. ولی ابعاد این ربات کوچیکه و اون چیزی که شما مد نظرت هست هم موتورهای قوی تری میخاد هم باتری بزرگ تر و هم کنترل دقیق تر

دیدگاه

سلام دوست من

ممنون از راهنماییت اما چیزی که من تو ذهنمه کاملا متفاوت از تصویری هست که شما گذاشتید.
      من میخوام تا حد ممکنه پای انسان رو شبیه سازی کنم.

طراحی های مکانیکی انجام شده فقط نمیدونم برای موتورها چقدر فضا در نظر بگیرم و همچنین چه موتوری نیاز دارم.

ربات خاص منظوره هست و برای یک اختراع هست و نمیتونم عکسش رو قرار بدم(چیزی که طراحی کردمو میگم)

الان فقط میخوام بدونم برای این قدرتی که من نیاز دارم از چه نوع موتوری با چه اندازه ای و چه مصرفی باید استفاده کنم؟

اضافه شده در تاریخ :
      راستی وزن ربات از این کمتر نمیشه و تازه اگر باتری ها و موتورها اضافه شه بیشترم میشه!

اضافه شده در تاریخ :
      یعنی واقعا هیچکس اطلاعاتی در این زمینه نداره؟

دیدگاه

دوست عزیز وقتی که کسی هیچ اطلاعاتی از کار شما نداره چطور میخای کسی بهت کمک کنه
        ما که نمی تونیم در مورد چیزی که توی ذهن شما هست حساب و کتاب و انجام بدیم
        بلاخره یه حد اقل اطلاعاتی لازم هست تا بشه در موردش اظهار نظر کرد [-X
        شکل کلی سیستم مد نظر
        روش انتقال قدرت
        وزن سیستم متحرک، سرعتش، قدرتش
        و.......... :-?? :-??

دیدگاه

شما یک اسکلت انسان رو فرض کنید (ختما تو آزمایشگاه همه دیدید) که قراره یکسری موتور بهش ببندیم که بشه ربات .

البته کاری با بالا تنه اش نداریم اینجا و قسمت لگن و پاها رو داریم .

در مورد جنس این پاها هنور در حال تحقیق و پرسش هستم و برای همین هنوز نمیدونم وزن پاها چقدر فراره باشه ، اما سرعت خرکتشون هرچه به راه رفتن انسان شبیه تر و نزدیکتر باشه بهتر!

قدرت رو هم که قرار شد ما با تعیین نوع موتورها پیدا کنیم (وزن بالا تنه که حدود 100 کیلو هست رو هم داریم)

نوغ انتقال قدرت رو هم هرطوری که فکر میکنید از همش بهتره بگید . البته من خودم به وسیله سیم مدنظرم بود اما تا حالا تست نکردم ببینم چطوریه و چقدر جواب میده ، پس شما بهترین روشی که مدنظرتونه بگید

ممنون

دیدگاه

ببینید دوست عزیز
            نحوه حرکت عضلات و مفاصل توی بدن آدم با یه ربات تفاوت اساسی داره توی بدن آدم عضلاتی باعث حرکت میشن که با انقباض و انبساط مفاصل رو به جلو و عقب حرکت میدن، در مفاصلی هم حرکت چرخشی دارن مثل کتف، چندین عضله از جهات مختلف درگیر هستند، ولی در یک ربات حرکت به وسیله موتورهایی انجام میشه که حرکت اصلی اونها به صورت دورانی هستش، مفاصلی که حرکت لولایی دارند رو یک موتور و مفاصل با حرکت چرخشی رو دو موتور با دامنه حرکت محدود و با قابلیت کنترل دقیق انجام میدن.(البته ربات هایی از انواع شناخته شدش منظورمه،در مورد ربات های انسان نمای پیشرفته ای که شرکت های معروف تولید میکنند اطلاعاتی ندارم :-??)
            از طرفی به خاطر محدودیت هایی که در ساخت ربات هستش از جمله محدودیت فضا برای قرار دادن قطعات و اجزا و محدودیت وزن کل ربات، معمولا بهترین راه اینه که نیروی موتور از نزدیکترین راه ممکن به مفصل مربوطه منتقل بشه و فضای زیادی برای انتقال نیرو اشغال نشه
            از طرف دیگه نمیشه موتورهای لازم رو بزرگتر از حد لازم گرفت بنابراین لازمه که برای تعیین قدرت موتورها ابتدا با توجه به وزن و دامنه حرکت قطعات درگیر در یک مفصل، مقدار گشتاور وارد بر مفصل مورد نظر محاسبه بشه، بعد حاصل ضرب گشتاور در سرعت زاویه ای مد نظر، همان میزان توان موتور خواهد بود. انجام این محاسبات خیلی پیچیده نیست و نهایتا فکر می کنم اطلاعاتی در حد دینامیک 1 رشته مکانیک براش کافی باشه.
            در مورد موتورها هم بهترین گزینه ها دو مورد زیره که اطلاعات کاملی در مورد هرکدمش توی اینترنت پیدا میشه و بهتره یه مطالعه در موردش انجام بدی:
            1- موتور پله ای: این موتورها قابلیت کنترل بسیار دقیق دارند مثلا میشه بهش فرمان داد که 10 درجه بچرخه و متوقف بشه یا مثلا ده دور بچرخه که در کنترل ربات کنترل مقدار چرخش فاکتور مهمیه و در رنج های توان گسترده تولید میشه و بدون استفاده از گیر بکس هم میشه ازش استفاده کرد.
            2-سروو موتورهای DC که در واقع همون موتور دی سی با تحریک جدا هستند و در رباتیک مرسوم تر هستند و معمولا همراه با گیربکس استفاده میشن که گیر بکس سرعت رو کاهش و قدرت رو افزایش و کنترل رو دقیق تر میکنه. کنترل این موتورها هم خیلی پیچیده نیست ولی به هر حال باید با اصول اولیه موتورهای dc آشنا باشی

خلاصه مطلب اینکه برای محاسبه قدرت موتور باید ریز طراحی موجود باشه و نوع موتور رو هم گفتم، باید یه مقداری مطالعه بکنی در موردشون تا اون چیزی که میخای دستگیرت بشه. =D> =D>

دیدگاه

ممنون از توضیحات کامل شما

درسته اول باید قسمت مکانیکی ساخته بشه و بعد قدرتی که موتور لازم داره سنجیده بشه و ....

اما من میخواستم توی همین مرحله طراحی مکانیکی محفظه های موتور و باتری ها و ... رو هم طراحی کنم که 2باره کاری نشه (صرف کمترین هزینه)، واسه همین میخواستم ببینم چقدر فضا باید بذارم برای موتور

مکانیزمی هم که در نظرم هستش یه جور سیمهایی شبیه کش هست که نقس غظلات و تاندون هارو واسه ما بازی کنه و قضیه اون قرقره و اینا هم همین بودش

بیشتر اندازه و مصرف موتور واسم سوال بود نه نوعش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X