اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معرفی چند آی سی TTL

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معرفی چند آی سی TTL

سلام به همه دوستان عزیز.
    من به یه سری آی سی TTL احتیاج دارم اما نمی دونم کدومش رو باید انتخاب کنم. در واقع مشکلم اینه که می خوام از همین اول یه آی سی انتخاب کنم که مطمئن باشم تو بازار هست. برا این که نخوام طراحی را دوباره انجام بدم.
    حالا لطفا اگر کسی آی سی های مناسب سراغ داره که البته تو بازار هم باشه، لطفا بهم کمک کنه. خیلی ممنون.
    - اول از همه یه آی سی حافظه ی eeprom و پارالل می خوام که مقدار حافظش زیاد برام مهم نیست. اما مثلا 16 بیتی با هر چقدر که شد خانه ی حافظه.
    -یه آی سی رجیستر با load و OE . این یکی هم 16 یا 8 بیتی.
    - یه ALU که تو بازار باشه. این یکی 4 بیتی باشه.
    - یه آی سی گیت AND. ==> با ورودی های دوتایی و سه تایی.
    - آی سی گیت OR .(اینم مثل گیت AND).
    - یه آی سی که چند تا D-FF یک بیتی داشته باشه که کلاکشون از هم جدا باشه. اگه چنین چیزی نیست، بی زحمت یه D-FF ساده بهم معرفی کنید.
    - یه کانتر 4 یا 8 بیتی هم احتیاج دارم.

البته باید بگم که خودم یه سری آی سی پیدا کردم اما از وجودشون توی بازار بی خبرم.

باز هم تشکر. به خاطر فرصتی که گذاشتید...... . :agree:

پاسخ : معرفی چند آی سی TTL

نوشته اصلی توسط javadraya
    سلام به همه دوستان عزیز.
    من به یه سری آی سی TTL احتیاج دارم اما نمی دونم کدومش رو باید انتخاب کنم. در واقع مشکلم اینه که می خوام از همین اول یه آی سی انتخاب کنم که مطمئن باشم تو بازار هست. برا این که نخوام طراحی را دوباره انجام بدم.
    حالا لطفا اگر کسی آی سی های مناسب سراغ داره که البته تو بازار هم باشه، لطفا بهم کمک کنه. خیلی ممنون.
    - اول از همه یه آی سی حافظه ی eeprom و پارالل می خوام که مقدار حافظش زیاد برام مهم نیست. اما مثلا 16 بیتی با هر چقدر که شد خانه ی حافظه.
    -یه آی سی رجیستر با load و OE . این یکی هم 16 یا 8 بیتی.
    - یه ALU که تو بازار باشه. این یکی 4 بیتی باشه.
    - یه آی سی گیت AND. ==> با ورودی های دوتایی و سه تایی.
    - آی سی گیت OR .(اینم مثل گیت AND).
    - یه آی سی که چند تا D-FF یک بیتی داشته باشه که کلاکشون از هم جدا باشه. اگه چنین چیزی نیست، بی زحمت یه D-FF ساده بهم معرفی کنید.
    - یه کانتر 4 یا 8 بیتی هم احتیاج دارم.

البته باید بگم که خودم یه سری آی سی پیدا کردم اما از وجودشون توی بازار بی خبرم.

باز هم تشکر. به خاطر فرصتی که گذاشتید...... . :agree:
    مشکل اصلی اینه که 16 یا 8 بیتی چیز خاصی وجود نداره.
    حافظه 16 بیتی من چیزی ندیدم ولی سری 28xx همگی 8 بیتی هستن و از 16 کیلو به بالا وجود داره. البته قیمت بالایی هم داره.
    رجیستر 8 بیتی من چیزی نمیشناسم ولی میتونی از 74198 که یه شیفت رجیستر هست بجاش استفاده کنی. Load و reset هم داره. اگه 4 بیتی بخوای هم 74173 و 74161 خوبه.
    Alu هم 74181 و 74381 که دومی اگه گیر آوردی خیلی بهتره
    7408 دو ورودی و 7411 سه ورودی
    D-FF که زیاده ولی با کلاک مجزا فقط 7474 هست که تو هر آی سی 2 تا DFF داره
    کانتر 4 بیتی هم که فراوونه ولی از همه ساده تر 7493 هست که 4 بیتی هست

فکر کنم داری CPU می سازی. درسته؟
    [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

EN29LV160BT-70TIP
      16 Megabit (2048K x 8-bit / 1024K x 16-bit) Flash Memory
      Boot Sector Flash Memory, CMOS 3.0 Volt-only
      یه ای ای پی رم عالیه (به خاطر سرعت 70 نانو ثانیه پرفومنسش خیلی بالاست) همیه الان جلمه فقط قیمتش یه کم زیاده البته بگم که اس ام دی هستش نمی دونم پکیج های دیگش تو بازار هست یا نه....
      اینم یه چند تا از فیوچر های خوبش
      • 3.0V, single power supply operation
      - Minimizes system level power requirements
      • High performance
      - Access times as fast as 70 ns
      • Low power consumption (typical values at 5
      MHz)
      - 9 mA typical active read current
      - 20 mA typical program/erase current
      - Less than 1 μA standby current
      • High performance program/erase speed
      - Byte/Word program time: 8μs typical
      - Sector erase time: 100ms typical
      - Chip erase time: 4s typical
      ایرونی ساقه و برگ و ریشه\ساقه از ریشه جدا نمیشه

دیدگاه

فکر کنم داری CPU می سازی. درسته؟
        از کمکتون ممنونم .
        بله. درست حدس زدید. شما آشنایی دارید؟
        من شنیدم ساختش چندان هم ممکن نیست. دلیلش هم نویزه. آیا واقعا همین طوره؟
        اما در هر صورت که من دارم تلاشم رو میکنم.

دیدگاه

از کمکتون ممنونم .
          بله. درست حدس زدید. شما آشنایی دارید؟
          من شنیدم ساختش چندان هم ممکن نیست. دلیلش هم نویزه. آیا واقعا همین طوره؟
          اما در هر صورت که من دارم تلاشم رو میکنم.
          موفق باشد
          نه نویزی در کار نیست فقط تنها چیزی که مهم هست زمانبندی درست هست
          مدار کنترل شما میکروپروگرمینگ هست؟
          راستی اگه دستورالعمل انشعاب دارین اصلا از شمارنده برای PC استفاده نکنین. بهتره یه رجیستر و جمع کننده استفاده کنین و یا از شمارنده با قابلیت بارگذاری.

دیدگاه

سلام دوستان :smile:

کسی در مورد slew rate اپ امپ 741 اطلاعاتی داره؟ و اینکه چطور میشه بهبودش داد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سومیتا
              سلام دوستان :smile:

کسی در مورد slew rate اپ امپ 741 اطلاعاتی داره؟ و اینکه چطور میشه بهبودش داد؟
              به تغییرات ولتاژ خروجی اپ امپ نسبت به زمان میگن slewrate برای 741 برابر نیم ولت بر میکروثانیست در اپ امپهای سرعت بالا به 6000 ولت بر میکروثانیه هم میرسه مثل LH0063C .....
              این بحث یکی از محدود کننده های فرکانس بالا در دیوایس هستش ....
              فرکانس رو در ورودی به حدی زیاد میکنن که خروجی برابر ورودی میشه که اگر فرکانس از این حد بحرانی بالاتر بره موجب ایجاد اعوجاج در خروجی خواهد شد (یعنی دیگه خروجی نمیتونه ورودی رو حتی با ضریب خطی یک هم دنبال کنه) .......
              نکته ای هم که هست اگر فرکانس رو بالا میبری باید دامنه خروجی رو پایین بیاری یا برعکس بهر حال مقدار slewrate نباید از حد دیتا شیت بالاتر بره.....
              بنابراین میشه گفت slewrate بستگی به فرکانس خروجی و و دامنه ای که باید در خروجی ظاهر بشه داره
              slewrate=2*pi*f*v
              slewrate جز محدودیتهای ذاتی در دیوایس هست و بستگی به جریانهای داخلی و خازنهای داخلی دیواس داره که از اون در ایجاد اسیلاتورهای فرکانس بالا استقاده میکنن .....
              چون slewrate از محدویتهای ذاتی در دیوایس هست برای داشتن یک slewrate هم باید از دیواسهای سرعت بالا مثل LH0063C استقاده کنید .....
              یه جورایی فرکانس بالا = با پول بالا

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : معرفی چند آی سی TTL

نوشته اصلی توسط مهرداد الف
                به تغییرات ولتاژ خروجی اپ امپ نسبت به زمان میگن slewrate برای 741 برابر نیم ولت بر میکروثانیست در اپ امپهای سرعت بالا به 6000 ولت بر میکروثانیه هم میرسه مثل LH0063C .....
                این بحث یکی از محدود کننده های فرکانس بالا در دیوایس هستش ....
                فرکانس رو در ورودی به حدی زیاد میکنن که خروجی برابر ورودی میشه که اگر فرکانس از این حد بحرانی بالاتر بره موجب ایجاد اعوجاج در خروجی خواهد شد (یعنی دیگه خروجی نمیتونه ورودی رو حتی با ضریب خطی یک هم دنبال کنه) .......
                نکته ای هم که هست اگر فرکانس رو بالا میبری باید دامنه خروجی رو پایین بیاری یا برعکس بهر حال مقدار slewrate نباید از حد دیتا شیت بالاتر بره.....
                بنابراین میشه گفت slewrate بستگی به فرکانس خروجی و و دامنه ای که باید در خروجی ظاهر بشه داره
                slewrate=2*pi*f*v
                slewrate جز محدودیتهای ذاتی در دیوایس هست و بستگی به جریانهای داخلی و خازنهای داخلی دیواس داره که از اون در ایجاد اسیلاتورهای فرکانس بالا استقاده میکنن .....
                چون slewrate از محدویتهای ذاتی در دیوایس هست برای داشتن یک slewrate هم باید از دیواسهای سرعت بالا مثل LH0063C استقاده کنید .....
                یه جورایی فرکانس بالا = با پول بالا
                خیلی ممنون :wow: ,ببخشید شما کتابی که در این مورد باشه رو هم سراغ دارین؟ :read:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : معرفی چند آی سی TTL

نوشته اصلی توسط سومیتا
                  خیلی ممنون :wow: ,ببخشید شما کتابی که در این مورد باشه رو هم سراغ دارین؟ :read:
                  سلام تمام کتابهای الکترونیک که اپ امپ رو داشته باشه بحث slewrate رو مطرح کردن...
                  دو تا کتاب خوب به نظر من ....
                  میکروالکترونیک از سدرا اسمیت هست که اکثر مباحث رو داره هم در بازار هست هم میتونید از اینترنت دانلود کنید (برای شروع الکترونیک بسیار کتاب خوب و کاملی هست).... من اول این کتاب رو بهتون پیشنهاد میکنم
                  کتاب دیگه هم که از کتاب سدار سنگین تر هست مدارات مجتمع دیجیتال و انالوگ cmos از بهزاد رضوی از استاید دانشگاه استندفورد هست که در کتاب ایشون هم بحث slewrate در اپ امپهای cmos مطرح شده (نمیدونم این کتاب ترجمه شدش هست یا نه ولی اورجینال اون رو میتونید از اینترنت دانلود کنید)
                  کتاب های دیگه هم این بحث رو داره مثل جلد دوم کتاب نشلسکی ...
                  موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ADMlN
                    راستی اگه دستورالعمل انشعاب دارین اصلا از شمارنده برای PC استفاده نکنین. بهتره یه رجیستر و جمع کننده استفاده کنین و یا از شمارنده با قابلیت بارگذاری.
                    از راهنماییتون ممنونم. خودم هم همین قصد را داشتم. در طراحی از یک F.A برای افزایش مقدار رجیستر استفاده کردم.
                    در مورد حافظه، من از یه حافظه E2PROM مدل AT28C64 استفاده کرده ام. این نوع حافظه برای WRITE کردن، مشکلی داره؟ یعنی برای اینکه بخوام خود مدار روش مقداری رو بنویسه، باید مدارهای جانبی خاصی اضافه کنم؟

....................... تشکر ..................

دیدگاه

از راهنماییتون ممنونم. خودم هم همین قصد را داشتم. در طراحی از یک F.A برای افزایش مقدار رجیستر استفاده کردم.
                      در مورد حافظه، من از یه حافظه E2PROM مدل AT28C64 استفاده کرده ام. این نوع حافظه برای WRITE کردن، مشکلی داره؟ یعنی برای اینکه بخوام خود مدار روش مقداری رو بنویسه، باید مدارهای جانبی خاصی اضافه کنم؟

....................... تشکر ..................
                      منظورت چه مشکلی هست؟
                      چرا میخوای خود مدار روش مقدار بنویسه؟
                      اگه واسه ذخیره دیتا میخوای باید از SRAM استفاده کنی و با EEPROM صفحه بندی کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ADMlN
                        بله. برای ذخیره دیتا می خوام.
                        اما معلوم شد که اطلاعاتم در این مورد کمه. میشه یکمی برام توضیح بدید. البته فعلا اطلاعات پیچیده ای نمی خوام ذخیره کنم. صرفا یه عدد نهایتا 4 بیتی.

اما: منظورتون از صفحه بندی چیه؟ من با توجه به دیتاشیت آی سی AT28C64 که یه eeprom هست و برای این کار انتخاب کردم یه سری توضیحات در مورد نحوه رایت کردن اطلاعات داده بود. (گرچه من موفق نشدم).
                        حالا سوال دیگرم اینه که کار دیگه هم باید می کردم؟ یعنی احتیاج به مدار خاصی بوده که من نگذاشتم؟
                        البته برای سیگنال WE اون، از یک 555 استفاده کردم که باز هم اطلاعاتی ذخیره نکرد.

ممنون میشم اگه کمکم کنید. :smile:

دیدگاه

بله. برای ذخیره دیتا می خوام.
                          اما معلوم شد که اطلاعاتم در این مورد کمه. میشه یکمی برام توضیح بدید. البته فعلا اطلاعات پیچیده ای نمی خوام ذخیره کنم. صرفا یه عدد نهایتا 4 بیتی.

اما: منظورتون از صفحه بندی چیه؟ من با توجه به دیتاشیت آی سی AT28C64 که یه eeprom هست و برای این کار انتخاب کردم یه سری توضیحات در مورد نحوه رایت کردن اطلاعات داده بود. (گرچه من موفق نشدم).
                          حالا سوال دیگرم اینه که کار دیگه هم باید می کردم؟ یعنی احتیاج به مدار خاصی بوده که من نگذاشتم؟
                          البته برای سیگنال WE اون، از یک 555 استفاده کردم که باز هم اطلاعاتی ذخیره نکرد.

ممنون میشم اگه کمکم کنید. :smile:
                          بهتر از معماری هاروارد استفاده کنی که هم مشکلات کمتری داری و هم کارایی بیشتر میشه
                          منظورم از صفحه بندی اینه که مثلا از 000 تا آدرس 3FF مربوط به EEPROM باشه و از 400 تا 7FF آدرس SRAM
                          اونوقت آدرس خروجی تو هر محدوده ای که بود CE اون حافظه فعال کن

من که متوجه مشکل شما نشدم
                          خب مدار خودتون اینجا بزارین تا بشه راحت تر اظهار نظر کرد.
                          من قبلا یه CPU هشت بیتی با پروتئوس درست کرده بودم و تو انجمن هست
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=61717.msg373148#new

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ADMlN
                            بهتر از معماری هاروارد استفاده کنی که هم مشکلات کمتری داری و هم کارایی بیشتر میشه
                            منظورم از صفحه بندی اینه که مثلا از 000 تا آدرس 3FF مربوط به EEPROM باشه و از 400 تا 7FF آدرس SRAM
                            اونوقت آدرس خروجی تو هر محدوده ای که بود CE اون حافظه فعال کن

من که متوجه مشکل شما نشدم
                            خب مدار خودتون اینجا بزارین تا بشه راحت تر اظهار نظر کرد.
                            اجازه بدید این طور بپرسم:
                            میشه مداری که میشه باهاش حافظه AT28C64 رو program کرد، بهم معرفی کنید؟
                            اینم دیتاشیت: http://www.atmel.com/Images/doc0270.pdf

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ADMlN
                              منظورت چه مشکلی هست؟
                              چرا میخوای خود مدار روش مقدار بنویسه؟
                              خیلی ممنون از راهنمایی هاتون.
                              منظورتون در مورد صفحه بندی را تقریبا فهمیدم اما می خواهم جواب نهایی را روی eeprom هم ذخیره کنم. اینجا مشکل دارم.
                              در مورد مدار هم باید بگم که از نوع واحد های کنترلی هست و البته هنوز شبیه سازی اون تموم نشده که اینجا قرار بدم.
                              در ضمن لطف کنید اگه پروگرامر یا برنامه ای با میکرو سراغ دارید که بتونم باهاش حافظه رو پروگرام کنم، بهم معرفی کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X