اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیاده سازی المان های مداری با استفاده از ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیاده سازی المان های مداری با استفاده از ماسفت

سلام
    میخوام مدار زیر رو فقط با استفاده از ماسفت ببندم لطفا راهنماییم کنید
    حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
    خام بودم - پخته شدم - سوختم

پاسخ : پیاده سازی المان های مداری با استفاده

سلام شما یه مدار تحلیلی کشیدی
    برای پیاده سازی باید جزییات مدارت مشخص باشه .... نمیشه سر سیمو رو هوا ول کنی .....
    لطفا شماتیک مدار و کامل کن .....
    ورودی یه منبع جریان مستقل هست ؟
    اثر بار گزاری داره؟
    ایرونی ساقه و برگ و ریشه\ساقه از ریشه جدا نمیشه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پیاده سازی المان های مداری با استفاده

نوشته اصلی توسط مهرداد الف
      سلام شما یه مدار تحلیلی کشیدی
      برای پیاده سازی باید جزییات مدارت مشخص باشه .... نمیشه سر سیمو رو هوا ول کنی .....
      لطفا شماتیک مدار و کامل کن .....
      ورودی یه منبع جریان مستقل هست ؟
      اثر بار گزاری داره؟
      سلام
      من بیشتر منظورم اینه که چطور با ماسفت منبع جریان کنترل شونده با جریان و همینطور چطور مقاومت میشه ساخت

دیدگاه

پاسخ : پیاده سازی المان های مداری با استفاده از ماسفت

ماسفتها در قسمتی از مشخصشون که به نام ناحیه اهمیک هست مثل یه مقاومت رفتار میکنن
        http://freespace.virgin.net/ljmayes.mal/comp/vcr.htm
        در ناحیه اشباع هم مثل منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ گیت هستند
        http://en.wikipedia.org/wiki/MOSFET

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
          ماسفتها در قسمتی از مشخصشون که به نام ناحیه اهمیک هست مثل یه مقاومت رفتار میکنن
          http://freespace.virgin.net/ljmayes.mal/comp/vcr.htm
          در ناحیه اشباع هم مثل منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ گیت هستند
          http://en.wikipedia.org/wiki/MOSFET
          اره در مورد مقاومت فکر کنم از یه ماسفت که گیت و درینش بهم وصل هستش میشه استفاده کرد اما در مورد CCCS نمیدونم چیکار میشه کرد

دیدگاه

سلام
            در مدارات مجتمع مقاومت ننحیه اهمیک ماسها کم و فقط در مقاومتهای متغییر استفاده میشه ولی اگر بخوان یه مقاومت چند کیلو اهمی درست کنن از بار فعال با ماس استفاده میکنن (مقاومت خروجی ترانزیستور) یه جورایی مقاومت در مدار مجتمع یعنی بار فعال .... البته خیلی وقتها هم از layoutهای مقاومتی استفاده میکنن هم سادست هم ظرفیت خازنی کمتری داره.....
            در cccs با ماس چون ماس ذاتا یه قطعه کنترل شونده با ولتاژ هست جریان خط رو از مقاومت میگذرونن و تبدیل به ولتاژ میکنن ولتاژ رو به گیت ماس میدن....
            موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهرداد الف
              سلام
              در مدارات مجتمع مقاومت ننحیه اهمیک ماسها کم و فقط در مقاومتهای متغییر استفاده میشه ولی اگر بخوان یه مقاومت چند کیلو اهمی درست کنن از بار فعال با ماس استفاده میکنن (مقاومت خروجی ترانزیستور) یه جورایی مقاومت در مدار مجتمع یعنی بار فعال .... البته خیلی وقتها هم از layoutهای مقاومتی استفاده میکنن هم سادست هم ظرفیت خازنی کمتری داره.....
              در cccs با ماس چون ماس ذاتا یه قطعه کنترل شونده با ولتاژ هست جریان خط رو از مقاومت میگذرونن و تبدیل به ولتاژ میکنن ولتاژ رو به گیت ماس میدن....
              موفق باشی
              سلام
              اره درسته، مقاومت های R1 و R2 و R3 تو مداری که مد نظر من هستش مقادیر خیلی بزرگی ندارند به نظرتون چطور و با چه پیکربندی از ماسفت ها اونها رو بسازم؟ در مورد ماسفت اگه بخوام به عنوان یه منبع جریان کنترل شونده با جریان ازش استفاده کنم نظرتون اینه که Vgs رو که کنترل تحت اون انجام میشه به جریان وابسته کنم؟ با استفاده از مقاومت؟ خود اون مقاومت رو هم فقط باید با ماسفت بسازم چون کلا میخوام این مدار با ماسفت بسته بشه

مثلا منظورم یه چنین حالتیه که البته از BJT استفاده کردم :

بنظرتون میتونه درست باشه؟

دیدگاه

پاسخ : پیاده سازی المان های مداری با استفاده

سلام دوست عزیز
                کلا مقاومت و بی جی تی و ماس و دیود جز عناصری هستن که اگر از ظرفیتهای خیلی زیادی برخوردار نباشن طرحواره اونها به صورت مستقیم در via ایجاد میشه به خاطر اینکه شبیه سازی اونها با عناصر دیگه خیلی بشتر از اینکه سود داشته باشه ضرر داره مثلا موجب ایجاد خازنهای پارازیتی زیاد میشه یا موجب افزایش مصرف سطح میشه یا احتمال ایجاد نقص های کیرستالی زیاد میشه یا اینکه کارخونه به شما قول اینو نمیده که هر عنصر شما دقیقا اونی که شما میخواین باشه و طراح همیشه باید در رنجی از فاکتورها کار کنه مثلا طراح در طرحش اومده مقدار جریان درین رو 10 میلی امپر محاسبه کرده و بعد از ساخت هم همین انتظارو داره اما متسفانه بعد ساخت میبینه که شده 11 میلی امپر و مدارش کار نمیکنه بخاطر همین باید در طراحی هر پارامتر در رنجی از مقادیر محاسبه بشه حالا اگر یه مقاومت ساده بیاد با یک ترکیب بندی از چندین ماس استفاده کنه احتمال خیلی زیاد به نتیجه بدی خواهد رسید (خطاهای پیچیدگی طراحی) یا .... بنابراین زیاد دنبال شبیه سازی عجیب غریب این المانها نیستن.
                اگرهم عناصر ظرفیتهای خیلی بزرگی داشته باشن به عنوان عناصر اکسترنال به چیپ وصل میشن....
                عناصری مثل خازن و سلف هم که به عنوان کابوس در مدارات مجتمع شناخته میشن اکثر اکسترنالی هستن اگر ظرفیت های اونها خیلی کم باشه طرحواره اونها مستقیما وارد via میشه در غیر این صورت با عناصر دیگه شبیه سازی میشن مثلا برای شبیه سازی سلف از چند اپ امپ استفاده میکنن.....
                حالا اگر میخوای به عنوان یه ایده از ماس یکهطرح مقاومتی ایجاد کنی اینکه دقیقا باید در ناحیه از ولتاژ گیت سورس کار کنی که کنال در صدد تشکیل شدن .... اگر درین و گیت رو در nmos به هم وصل کنی و ولتاژ گیت سورس در کمتر از لتاژ استانه قرار به دلیل اینکه یه کانال کم رنگ (حاملهای کم هستن) ایجاد میشه مقاومت بین درین سورس خیلی زیاد میشه (حتی چند صد مگا اهم) و اگر ولتاژ گیت سورس رو به مقدار استانه یا بیشتر از اون برسی به دلیل اینکه یه کانال با حاملهای خیلی زیاد تشکیل میشه مقاومت درین سورس خیلی کم میشه (چند اهم)
                از همین ترکیب بندی که صحبت کردیم یه عکس گذاشتم فکر میکنم گویای همه چیز هست
                فقط توجه داشته باش که هم vds و هم id لگاریتمی هستند

در مورد سوالاتی هم که کردی .... بله به جریان وابسته کن .... با استفاده از مقاومت .... بله دیگه نظر شمای طراح اینه دیگه.....
                در مورد مدار .... مدارت درست نیست
                من این مدارو پیشنهاد میکنم

توضیحات : روی عکس مشخص کردم که ترکیب عناصر چه جوریه یه منبع i1 درست کردم .... با مقاومتهای rt2,rt3 از جریان نمونه برداری کردم (مقاومت معادل rt2 و rt3 باید بی نهایت باشه) و از تقسیم ولتاژ A رو میسازیم .... مجموع r12 ,r22 هم باید برابر r2 باشه و از تقسیم ولتاژ 'A رو میسازیم
                این مدار ولی کلا ماس به عهده خودت.... که واسه من کابوسه.....
                موفق باشی

دیدگاه

دوستان سلام
                  صورت سوالی که داشتم یه مقدار تغییر کرده و بدین ترتیب شده:
                  شکل زیر یه دو قطبی هستش:

حالا من میخوام منابع جریان وابسته رو تحقق مداری ببخشم (با استفاده از ماسفت ها) ، چون ماسفت در ناحیه اشباع منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ هستش و اینجا به منبع جریان کنترل شونده با جریان نیازه خواستم از منابع جریان استفاده کنم مثلا مثل شکل زیر:

به نظرتون چطور منابع جریان وابسته رو تحقق مداری ببخشم که دو قطبی هم دوقطبی باقی بمونه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X