ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2008/02/25
    340
    3

پیاده سازی المان های مداری با استفاده از ماسفت

سلام
    میخوام مدار زیر رو فقط با استفاده از ماسفت ببندم لطفا راهنماییم کنید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

حاصل عمرم سه سخن بیش نیست
    خام بودم - پخته شدم - سوختم
    2007/12/17
    تهران
    54
    0

پاسخ : پياده سازي المان هاي مداري با استفاده

سلام شما یه مدار تحلیلی کشیدی
    برای پیاده سازی باید جزییات مدارت مشخص باشه .... نمیشه سر سیمو رو هوا ول کنی .....
    لطفا شماتیک مدار و کامل کن .....
    ورودی یه منبع جریان مستقل هست ؟
    اثر بار گزاری داره؟
    ایرونی ساقه و برگ و ریشه\ساقه از ریشه جدا نمیشه
    2008/02/25
    340
    3

پاسخ : پاسخ : پياده سازي المان هاي مداري با استفاده

نقل قول نوشته اصلی توسط مهرداد الف
    سلام شما یه مدار تحلیلی کشیدی
    برای پیاده سازی باید جزییات مدارت مشخص باشه .... نمیشه سر سیمو رو هوا ول کنی .....
    لطفا شماتیک مدار و کامل کن .....
    ورودی یه منبع جریان مستقل هست ؟
    اثر بار گزاری داره؟
    سلام
    من بیشتر منظورم اینه که چطور با ماسفت منبع جریان کنترل شونده با جریان و همینطور چطور مقاومت میشه ساخت
    2009/10/21
    تهران
    2,517
    217

پاسخ : پیاده سازی المان های مداری با استفاده از ماسفت

ماسفتها در قسمتی از مشخصشون که به نام ناحیه اهمیک هست مثل یه مقاومت رفتار میکنن

در ناحیه اشباع هم مثل منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ گیت هستند

2008/02/25
    340
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط mojalan
    ماسفتها در قسمتی از مشخصشون که به نام ناحیه اهمیک هست مثل یه مقاومت رفتار میکنن

در ناحیه اشباع هم مثل منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ گیت هستند

اره در مورد مقاومت فکر کنم از یه ماسفت که گیت و درینش بهم وصل هستش میشه استفاده کرد اما در مورد CCCS نمیدونم چیکار میشه کرد
    2007/12/17
    تهران
    54
    0

پاسخ : پياده سازي المان هاي مداري با استفاده از ماسفت

سلام
    در مدارات مجتمع مقاومت ننحيه اهميک ماسها کم و فقط در مقاومتهاي متغيير استفاده ميشه ولي اگر بخوان يه مقاومت چند کيلو اهمي درست کنن از بار فعال با ماس استفاده ميکنن (مقاومت خروجي ترانزيستور) يه جورايي مقاومت در مدار مجتمع يعني بار فعال .... البته خيلي وقتها هم از layoutهاي مقاومتي استفاده ميکنن هم سادست هم ظرفيت خازني کمتري داره.....
    در cccs با ماس چون ماس ذاتا يه قطعه کنترل شونده با ولتاژ هست جريان خط رو از مقاومت ميگذرونن و تبديل به ولتاژ ميکنن ولتاژ رو به گيت ماس ميدن....
    موفق باشي
    2008/02/25
    340
    3

پاسخ : پياده سازي المان هاي مداري با استفاده از ماسفت

نقل قول نوشته اصلی توسط مهرداد الف
    سلام
    در مدارات مجتمع مقاومت ننحيه اهميک ماسها کم و فقط در مقاومتهاي متغيير استفاده ميشه ولي اگر بخوان يه مقاومت چند کيلو اهمي درست کنن از بار فعال با ماس استفاده ميکنن (مقاومت خروجي ترانزيستور) يه جورايي مقاومت در مدار مجتمع يعني بار فعال .... البته خيلي وقتها هم از layoutهاي مقاومتي استفاده ميکنن هم سادست هم ظرفيت خازني کمتري داره.....
    در cccs با ماس چون ماس ذاتا يه قطعه کنترل شونده با ولتاژ هست جريان خط رو از مقاومت ميگذرونن و تبديل به ولتاژ ميکنن ولتاژ رو به گيت ماس ميدن....
    موفق باشي
    سلام
    اره درسته، مقاومت های R1 و R2 و R3 تو مداری که مد نظر من هستش مقادیر خیلی بزرگی ندارند به نظرتون چطور و با چه پیکربندی از ماسفت ها اونها رو بسازم؟ در مورد ماسفت اگه بخوام به عنوان یه منبع جریان کنترل شونده با جریان ازش استفاده کنم نظرتون اینه که Vgs رو که کنترل تحت اون انجام میشه به جریان وابسته کنم؟ با استفاده از مقاومت؟ خود اون مقاومت رو هم فقط باید با ماسفت بسازم چون کلا میخوام این مدار با ماسفت بسته بشه

مثلا منظورم یه چنین حالتیه که البته از BJT استفاده کردم :

بنظرتون میتونه درست باشه؟
    2007/12/17
    تهران
    54
    0

پاسخ : پياده سازي المان هاي مداري با استفاده

سلام دوست عزيز
    کلا مقاومت و بي جي تي و ماس و ديود جز عناصري هستن که اگر از ظرفيتهاي خيلي زيادي برخوردار نباشن طرحواره اونها به صورت مستقيم در via ايجاد ميشه به خاطر اينکه شبيه سازي اونها با عناصر ديگه خيلي بشتر از اينکه سود داشته باشه ضرر داره مثلا موجب ايجاد خازنهاي پارازيتي زياد ميشه يا موجب افزايش مصرف سطح ميشه يا احتمال ايجاد نقص هاي ***ستالي زياد ميشه يا اينکه کارخونه به شما قول اينو نميده که هر عنصر شما دقيقا اوني که شما ميخواين باشه و طراح هميشه بايد در رنجي از فاکتورها کار کنه مثلا طراح در طرحش اومده مقدار جريان درين رو 10 ميلي امپر محاسبه کرده و بعد از ساخت هم همين انتظارو داره اما متسفانه بعد ساخت ميبينه که شده 11 ميلي امپر و مدارش کار نميکنه بخاطر همين بايد در طراحي هر پارامتر در رنجي از مقادير محاسبه بشه حالا اگر يه مقاومت ساده بياد با يک ترکيب بندي از چندين ماس استفاده کنه احتمال خيلي زياد به نتيجه بدي خواهد رسيد (خطاهاي پيچيدگي طراحي) يا .... بنابراين زياد دنبال شبيه سازي عجيب غريب اين المانها نيستن.
    اگرهم عناصر ظرفيتهاي خيلي بزرگي داشته باشن به عنوان عناصر اکسترنال به چيپ وصل ميشن....
    عناصري مثل خازن و سلف هم که به عنوان کابوس در مدارات مجتمع شناخته ميشن اکثر اکسترنالي هستن اگر ظرفيت هاي اونها خيلي کم باشه طرحواره اونها مستقيما وارد via ميشه در غير اين صورت با عناصر ديگه شبيه سازي ميشن مثلا براي شبيه سازي سلف از چند اپ امپ استفاده ميکنن.....
    حالا اگر ميخواي به عنوان يه ايده از ماس يکهطرح مقاومتي ايجاد کني اينکه دقيقا بايد در ناحيه از ولتاژ گيت سورس کار کني که کنال در صدد تشکيل شدن .... اگر درين و گيت رو در nmos به هم وصل کني و ولتاژ گيت سورس در کمتر از لتاژ استانه قرار به دليل اينکه يه کانال کم رنگ (حاملهاي کم هستن) ايجاد ميشه مقاومت بين درين سورس خيلي زياد ميشه (حتي چند صد مگا اهم) و اگر ولتاژ گيت سورس رو به مقدار استانه يا بيشتر از اون برسي به دليل اينکه يه کانال با حاملهاي خيلي زياد تشکيل ميشه مقاومت درين سورس خيلي کم ميشه (چند اهم)
    از همين ترکيب بندي که صحبت کرديم يه عکس گذاشتم فکر ميکنم گوياي همه چيز هست
    فقط توجه داشته باش که هم vds و هم id لگاريتمي هستند

در مورد سوالاتي هم که کردي .... بله به جريان وابسته کن .... با استفاده از مقاومت .... بله ديگه نظر شماي طراح اينه ديگه.....
    در مورد مدار .... مدارت درست نيست
    من اين مدارو پيشنهاد ميکنم

توضيحات : روی عکس مشخص کردم که ترکیب عناصر چه جوریه یه منبع i1 درست کردم .... با مقاومتهای rt2,rt3 از جریان نمونه برداری کردم (مقاومت معادل rt2 و rt3 باید بی نهایت باشه) و از تقسیم ولتاژ A رو میسازیم .... مجموع r12 ,r22 هم باید برابر r2 باشه و از تقسیم ولتاژ 'A رو میسازیم
    این مدار ولی کلا ماس به عهده خودت.... که واسه من کابوسه.....
    موفق باشي
    2008/02/25
    340
    3

دوستان سلام
    صورت سوالی که داشتم یه مقدار تغییر کرده و بدین ترتیب شده:
    شکل زیر یه دو قطبی هستش:

حالا من میخوام منابع جریان وابسته رو تحقق مداری ببخشم (با استفاده از ماسفت ها) ، چون ماسفت در ناحیه اشباع منبع جریان کنترل شونده با ولتاژ هستش و اینجا به منبع جریان کنترل شونده با جریان نیازه خواستم از منابع جریان استفاده کنم مثلا مثل شکل زیر:

به نظرتون چطور منابع جریان وابسته رو تحقق مداری ببخشم که دو قطبی هم دوقطبی باقی بمونه؟
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9