اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چه رابطه ای بین توان موتور و وزنی که میتونه جا به جا کنه هست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چه رابطه ای بین توان موتور و وزنی که میتونه جا به جا کنه هست؟

سلام

میخواستم بپرسم ، اگر ما یک موتور الکتریکی رو به سقف بچسبونیم و بخوایم به عنوان قرقره ازش استفاده کنیم ، و یک سر طنابی وصل به موتور شه و سز دیگه وصل به وزنه که روی زمینه ، موتور با چه توانی میتونه چه وزنه ای رو بلند کنه؟

من دنبال این نسبت میگردم

البته یه روابطب مثل p=wt , u = mgh یادمه اما نمیدونم چطوری یاید استفاده کرد

کسی میتونه بگه واسه بلند کردن وزنه 10 کیلویی موتور با چه قدرتی نیازه و آیا هر 10 کیلو که اضافه میشه ، با همون نسبت باید توان موتور اضافه شه یا نسبتی بین این 2 وجود نداره؟

ممنون

پاسخ : چه رابطه ای بین توان موتور و وزنی که میتونه جا به جا کنه هست؟

شعاع قرقره متصل به موتور:r
    سرعت چرخش قرقره:w (بر حسب دور بر دقیقه، سرعت موتورها با همین واحد مشخص میشه)
    وزن وزنه برحسب کیلو گرم: m
    توان موتور: P

فرمول تکانه:
    P=mV
    رابطه سرعت خطی وزنه و سرعت زاویه ای عبارتست از(v بر حسب متر بر ثانیه و w برحسب دور بر دقیقه):
    v=w*r*pi/30
    با جایگزینی در فرمول تکانه فرمول مورد نظر به دست میاد:
    P=w*r*m*pi/30

البته میدونید که:
    pi=3.14
    g=10

دیدگاه

ممنون دوست عزیز

این فرمول رو خودتون پیدا کردین یا تو کتابی چیزی هست؟ (من یادم نمیاد همچین چیزی رو ، البته سوال ما در حد فیزیک دبیرستان و 1و2 هالیدی هستش)

دیدگاه

این فرمول اصلا چیز پیچیده ای نیست، از فرمول تکانه P=m*v به دست میاد که بعد سرعت خطی رو به زاویه ای، نیرو رو به گشتاور، دور بر دقیقه رو به رادیان بر ثانیه و .. تبدیل می کنیم تا به این فرمول میرسیم. توی کتاب هالیدی یادم نیست ولی توی کتاب های دینامیک هستش.
        این رو هم بگم که من خودم از این فرمولا برای طراحی آسانسور استفاده می کنم بنابراین...... :nice: :nice:

دیدگاه

فرمول تکانه p = mv مگر نیست؟

دیدگاه

حق با شماست دوست عزیز
            من این فرمولا رو حفظی نوشتم اما الان یه بار دیگه چک کردم، فرمول بالا درسته فقط ضریب g توش زیادیه چون:
            P=mV=mgv/g=FV/g
            بنابراین فرمول فوق تقسیم بر g میشه یا به عبارتی g ازش حذف میشه و به این صورت اصلاح میشه(تو متن اصلی ویرایش شد):
            P=w*r*m*pi/30

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X