اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اینورتر چی بخرم؟ سینوسی یا شبه سینوسی؟ چه کشوری؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اینورتر چی بخرم؟ سینوسی یا شبه سینوسی؟ چه کشوری؟

سلام دوستان و اساتید گرامی
    من مدتیست که میخوام یک اینورتر بخرم
    قبلا یکی از این مدلهای چینی ارزون 40 - 50 تومنی داشتم (همین شبه سینوسی های پشت ویترینی جمهوری)
    ولی وقتی به تلویزیون وصل میشد روی آن نویز می انداخت و پرش پرشهای به وجود می آورد
    به آداپتور و ترانس هم وصل میکردم شروع به ویز ویز کردن میکرد
    حالا دنبال یک اینورتر خوب میگردم
    به نظرم مشکل از مدیفای سین ویو (شبه سینوسی) بودنش باشد
    دنبال یک اینورتر سینوسی خالص میگردم (Pure Sine Wave Inverter)
    میتونید چند اینورتر خوب معرفی کنید
    اصلا اینورترهای سینوسی و شبه سینوسی :
    هرکدام برای چه کارهایی استفاده دارند
    بهترین اینورتر برای تلویزیون و کامپیوتر و لپتاپ ... چیست؟
    با تشکر

اضافه شده در تاریخ :
    این لینک را بی زحمت ببینید
    آیا میشه به چینی ها اعتماد کرد
    آیا اینورترهای سینوسی چین خوب هست...

http://www.aliexpress.com/item/600W-Pure-sine-wave-inverter-Solar-power-inverter-DC12V-to-AC100-120-220-240V-CE-ROHS/531865171.html

اضافه شده در تاریخ :
    دوستان انگار اطلاعات زیادی در مورد اینورتر ندارند
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : اینورتر چی بخرم؟ سینوسی یا شبه سینوسی؟ چه کشوری؟

راستش من دارم یکی میسازم که خیلی سخته. :mrgreen: البته سینوسی درست حسابی.

اینورتور 3 جور داریم
    1. موج مربعی
    2. موج مربعی تصحیح شده که به اشتباه میکن سینوسی تصحیح شده.
    3. سینوسی دقیق.

کاربرد.
    1. لامپ رشته ای - بخاری مقاومتی
    2. موارد 1
    3. همه وسایل AC

اینو بگم موارد 1 و 2 رو میتوید برای بارهای دیگه هم استفاده کنید ولی مشکلاتی که براشون پیش میاد بخاطر افزایش شدید ولتاژ از 0 تا 310 ولت پیش میاد که باعث هجوم جریان به ورودی یکسوسازی مدارات مثل همون مورد شما میشه که باعث میشه در دراز مدت وسیلتو خراب بشه! چطوری؟

همونطوری که میدونی همه منابع تغذیه AC توی ورودیشون یه پل دیود و یه خازن دارن که اون خازن در زمان 0 مثل یه مدار بسته عمل میکنه پس جریان زیادی لازم داره حالا ببینیم توی موج مربعی چه اتفاقی می افته...
    همونطور که میدونی توی موج مربعی ولتاژ از -310 ولت به +310 هی داره نوسان میکنه فرمول جریان خازن رو در نظر میگیریم:
    CV=TI

47ufx620v=0.0002xI
    I=[glow=red,2,300]145.7[/glow]A

620 تغییرات ولتاژ هستش
    0.0002 زمان این تغیرات هست که من حدودی یک صدوم نیم سیکل 50 هرتز گرفتم که خیلی کوچک تر از اینا باید باشه...

همونطور که میبینی دیودهای ورودی در هر ثانیه باید به مدت 20us پیک جریانی برابر 145A رو عبور بدن که البته با توجه به مقاومت های سیم و بعضا" NTC که سر راه تغذیه میزارن این مقدار خیلی کمتر میشه شاید در حد 50A ولی این مقدار هم برای پل دیود مقدار زیادی هست .

برای موج مربعی تصحیح شده مقدار ولتاژ همون 310 میشه چون یه زمان مرده داره بین هر پالس + و منفی ولی باز هم برای دیود 1-3 آمپری این پیک جریان زیاده.

اینجارو ببین:

30A جریان ناگهانی غیر تکرار شونده!

اون نویز هم دارم کار میکنم روش برات میگم چرا اونطوری میشه...

لازمه بگم توی موج سینوسی هیچکدوم از این مشکلات وجود نداره

دیدگاه

از اون جایی که در حال حاظر اکثر وسایل الکترونیکی از منابع تغذیه سویچینگ استفاده میکنن بهت پیشنهاد میکنم یکی از همین چینیا بخری بعد از داخلش 2 تا رشته سیم بکشی بیرون قبل از اینکه تبدیل به AC بشه (یعنی وسایلت رو وصل کن به 240 ولت DC) خودم این کارو کردم و دارم ازش برای لپ تاپ و تلویزیون LCD استفاده میکنم مشکلی هم نداره فقط حواست باشه به وسایلی که تو ورودیشون ترانس یا موتور و یا شبیه اونو دارن وصلش نکنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiraliforoozandeh
        از اون جایی که در حال حاظر اکثر وسایل الکترونیکی از منابع تغذیه سویچینگ استفاده میکنن بهت پیشنهاد میکنم یکی از همین چینیا بخری بعد از داخلش 2 تا رشته سیم بکشی بیرون قبل از اینکه تبدیل به AC بشه (یعنی وسایلت رو وصل کن به 240 ولت DC) خودم این کارو کردم و دارم ازش برای لپ تاپ و تلویزیون LCD استفاده میکنم مشکلی هم نداره فقط حواست باشه به وسایلی که تو ورودیشون ترانس یا موتور و یا شبیه اونو دارن وصلش نکنی.
        یعنی هم LCD رو دستکاری کردی هم اینورتور رو فقط از DC که تو خودش تولید میشه کشیدی بیرون؟ :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

اینورتور 3 جور داریم
          1. موج مربعی
          2. موج مربعی تصحیح شده که به اشتباه میکن سینوسی تصحیح شده.
          3. سینوسی دقیق.

کاربرد.
          1. لامپ رشته ای - بخاری مقاومتی
          2. موارد 1
          3. همه وسایل AC

اینو بگم موارد 1 و 2 رو میتوید برای بارهای دیگه هم استفاده کنید ولی مشکلاتی که براشون پیش میاد بخاطر افزایش شدید ولتاژ از 0 تا 310 ولت پیش میاد که باعث هجوم جریان به ورودی یکسوسازی مدارات مثل همون مورد شما میشه که باعث میشه در دراز مدت وسیلتو خراب بشه! چطوری؟

همونطوری که میدونی همه منابع تغذیه AC توی ورودیشون یه پل دیود و یه خازن دارن که اون خازن در زمان 0 مثل یه مدار بسته عمل میکنه پس جریان زیادی لازم داره حالا ببینیم توی موج مربعی چه اتفاقی می افته...
          همونطور که میدونی توی موج مربعی ولتاژ از -310 ولت به +310 هی داره نوسان میکنه فرمول جریان خازن رو در نظر میگیریم:
          CV=TI

47ufx620v=0.0002xI
          I=[glow=red,2,300]145.7[/glow]A

620 تغییرات ولتاژ هستش
          0.0002 زمان این تغیرات هست که من حدودی یک صدوم نیم سیکل 50 هرتز گرفتم که خیلی کوچک تر از اینا باید باشه...

همونطور که میبینی دیودهای ورودی در هر ثانیه باید به مدت 20us پیک جریانی برابر 145A رو عبور بدن که البته با توجه به مقاومت های سیم و بعضا" NTC که سر راه تغذیه میزارن این مقدار خیلی کمتر میشه شاید در حد 50A ولی این مقدار هم برای پل دیود مقدار زیادی هست .

برای موج مربعی تصحیح شده مقدار ولتاژ همون 310 میشه چون یه زمان مرده داره بین هر پالس + و منفی ولی باز هم برای دیود 1-3 آمپری این پیک جریان زیاده.

اینجارو ببین:

30A جریان ناگهانی غیر تکرار شونده!

اون نویز هم دارم کار میکنم روش برات میگم چرا اونطوری میشه...

لازمه بگم توی موج سینوسی هیچکدوم از این مشکلات وجود نداره
          سلام دوست عزیز
          کم پیدایید :mrgreen:
          چه خبر؟
          دستتون درد نگنه
          خیلی خیلی توضیحاتتون کامل بود , دستتون درد نکنه
          پس باید اینورتر سینوسی خالص بخرم
          شما میتونید راهنمایی کنید چه مارک و مدلی بخرم
          با تشکر
          مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
          _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

والا این که چه مارکی بخری خیلی مهم نیست چون همه ساخت چین هستن. بهتره بگی ارزونترینش چنده که من نمیدونم :redface: ولی یکی قیمت کردم بالای 500 بود یادمه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              یعنی هم LCD رو دستکاری کردی هم اینورتور رو فقط از DC که تو خودش تولید میشه کشیدی بیرون؟ :icon_razz:
              نه دیگه فقط از اینورتر دیسی میکشی بیرون میدی به تلویزیون دیگه تو تلویزیون پل دیود داره پلاریته خودش درست میشه. :rolleyes:

دیدگاه

نه دیگه فقط از اینورتر دیسی میکشی بیرون میدی به تلویزیون دیگه تو تلویزیون پل دیود داره پلاریته خودش درست میشه. :rolleyes:
                چه جالب! فکر اینجاشو نکرده بودم! راست میگی ... میشه از توی اینروتورت یه عکس بگیری برامون بزاری؟ میخاستم بدونم از چه توپولوژی استفاده میکنن و هسته ها و ایناش چقدریه

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  ممنون میشم کمی بیشتر توضیح دهید
                  کار خیلی جالبی انجام دادید
                  اگر زحمتی نیست کمی در موردش اطلاعات دهید (اگر عکس بگذارید که ممنون میشم)

اضافه شده در تاریخ :
                  نوشته اصلی توسط arvinfx
                  چه جالب! فکر اینجاشو نکرده بودم! راست میگی ... میشه از توی اینروتورت یه عکس بگیری برامون بزاری؟ میخاستم بدونم از چه توپولوژی استفاده میکنن و هسته ها و ایناش چقدریه
                  پس اگر فقط سینوسی باشه کافیه؟
                  یک مدل سوییسی قیمت کردم , 480 یورو که با قیمتهای جدید
                  خیلی خیلی بالا میشه
                  در سایت علی اکسپرس قیمتهای 150 دلاری هم موجود هست
                  حدود 400 - 500 تومان میشود....
                  ممنون که راهنمایی کردید

راستی : پس مدل مربعی با سینوسی اصلاح شده هیچ فرقی با هم ندارد و در عمل یکی هستند...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                    پس اگر فقط سینوسی باشه کافیه؟
                    یک مدل سوییسی قیمت کردم , 480 یورو که با قیمتهای جدید
                    خیلی خیلی بالا میشه
                    در سایت علی اکسپرس قیمتهای 150 دلاری هم موجود هست
                    حدود 400 - 500 تومان میشود....
                    ممنون که راهنمایی کردید

راستی : پس مدل مربعی با سینوسی اصلاح شده هیچ فرقی با هم ندارد و در عمل یکی هستند...
                    اصلاح شده نصف مربعی به به مداری که بهش وصل کردی شک وارد میکنه همین

دیدگاه

اگه مدار pfc داشته باشه چی ؟
                      جوابگو هست ؟ pfc قاطی نمیکنه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                        یه اینورتر 500 وات معمولیه که با توپولوژی پوش پوله.
                        برق DC رو از اون خازنای صافی 220 گرفتم

دیدگاه

یه اینورتر 500 وات معمولیه که با توپولوژی پوش پوله.
                          برق DC رو از اون خازنای صافی 220 گرفتم

عکستونو پاک کردن.....
                          باید جای دیگری پلود کنید

اضافه شده در تاریخ :
                          من دنبال یک مدل ساده ( 150 - 300 - 500 وات)
                          سینوسی خالص میگردم که ماکزیمم 300 تا 400 تومان باشه
                          میتونید یکی دو نمونه معرفی کنید

اضافه شده در تاریخ :
                          نوشته اصلی توسط arvinfx
                          سلام
                          نقشه اینورتری که میفرمایید در حال درست کردنش هستید
                          را میتوانید قرار دهید ....؟
                          سینوسی خالص هست
                          ترانس را چی قرار میدهید...؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                            سلام
                            نقشه اینورتری که میفرمایید در حال درست کردنش هستید
                            را میتوانید قرار دهید ....؟
                            سینوسی خالص هست
                            ترانس را چی قرار میدهید...؟
                            هنوز هیچ نقشه ای ندارم ! ولی با اجزاء مدارش آشنایی دارم و خودم میتونم بسازم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              هنوز هیچ نقشه ای ندارم ! ولی با اجزاء مدارش آشنایی دارم و خودم میتونم بسازم
                              برای من یک مدل 300 -400 تومانی پیدا نکردید
                              از کجا میتونم اینورتر سینوسی خریداری کنم
                              با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X