اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لامپهای کم مصرف یا LED ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لامپهای کم مصرف یا LED ؟

دوستان سلام

یه چند وقتیه این موضوع ذهنم رو بد جور مشغول کرده ، امیدوارم با هم اندیشی دوستان بتونیم نتیجه خوبی بگیریم.

امروزه جهت تامین روشنایی همه جا بحث استفاده از لامپهای فوق کم مصرف یا همون LED های خودمون هست که بیشترین دلیل آن کاهش هیزینه های مصرف انرژی هست ، ام در کل قیمت آنها نسبت خیلی بالاتر (بالای 20 برابر) نسبت به توان مشابه در لامپهای کم مصرف مباشد.

مبحث دیگر استفاده از درایور و هیتسینگ (LED) آنها میباشد که تولید گرما کرده که این خود تلفات است.

موضوع بعدی سرد بودن نور آنها یا همان مصنوعی بودن نور آن نسبت به لامپهای کم مصرف میباشد.

چند وقته به پرژکتور های LED نصب شده در پارکها که 36 وات یا بعضا 56 وات هستند توجه میکنم احساس میکنم نور آنها با توجه به فاصله ای که از سطح زمین دارند نسبت به نمونه مشابه در لامپ کم مصرف با همان توان خیلی کمتر و گستره ی کمتری را در بر میگیرند.

عمر آنها که طبق گفته دوست خوبمون در فروم دیگه در همین سایت در شرایط ایده آل تعیین شده اند که متاسفانه با طراحی نادرست این طول عمر ممکن نیست مثلا در حال حاضر که کمتر از دو سال میشه لامپهای پارکها رو LED کرد میبینیم چندتایی از پرژکتورهای ال ای دی یا کامل سوخته اند که میتواند از درایور باشد یا چند تا ال ای دی های داخل آنها.

حال میخواستم با نظر دوستان به این نتیجه برسیم آیا با توجه به توضیحات فوق باز هم LED ها مقرون به صرفه تر هستند؟

اگر از پرژکتورهایی که لامپ کم مصرف دارند (با توان مشابه) استفاده شود هم از نظر هزینه و هم کیفیت به صرفه تر نیست؟

پاسخ : لامپهای کم مصرف یا LED ؟

با سلام
    به نظر من led نور بهتری داره. همونطور که اشاره کردین نورش متمرکز هست و این خیلی خوبه چون اگه بخواین میشه نورش را با کمک لنز پخش کرد. به نظر من متمرکز نبودن نور خودش یکجور الودگی هست. البته در بحث نور. یعنی شما می خواهید یک جای خاص را روشن کنید ولی نورش در جهت های مختلف پخش میشه و این خودش یک جور اتلاف انرژی هست.
    درست یادم نیست که کجا خوندم ولی یه جا گفته بود که تو اروپا داره قوانینی وضع میشه که استفاده از لامپ های کم مصرف را ممنوع میکنه و باید از لامپ های led با نور جهت دار استفاده کرد.
    از طرف دیگه به نظر من نور لامپ های led بدون نوسان و یکنواخت هست و باعث خستگی چشم و یا سردرد و ... نمیشه. سرطان زا بودن لامپ های کم مصرف به خاطر مواد مصرفی در لامپ و الودگی محیط زیست و همچنین اثرات ولتازهای بالایی که در اون لامپ ها استفاده میشه هم فکر نکنم بر کسی پوشیده باشه.
    حالا بگذریم که شما میگین led ها سوخت و سوز دارن که اونم به خاطر جنس های نامرغوب کشور دوست و برادر چینی و طراحی های اشتباه در قسمت پاور هست.(اخه ما عادت داریم واسه ارزونی دست به همه کار بزنیم حتی اگه 1 ریال کم بشه از قیمتش و در ازاش یکی جونشو از دست بده.)
    مثالاشم زیاده دورو برمون.

یکی میگفت پل دیود باید با 4 تا خازن که هر کدوم با یک دیود موازی شدن درست بشه. دلیلش هم اینه که در هنگام یکسو سازی ولتاژی که دو سر هر دیود میفته نباید صفر بشه چون در هنگام عبور از صفر به کریستال های داخل دیود ضربه می خوره و در دراز مدت باعث سوختنش میشه. حالا یکی بیاد بگه تا حالا پل دیود دیده با چهار تا خازن که با هر دیود موازی شده.
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.
    3-آدم ها مثل عکس ها هستند: زیاد بزرگشون کنی ، کیفیتشون میاد پایین!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط siyavash2k
      با سلام
      به نظر من led نور بهتری داره. همونطور که اشاره کردین نورش متمرکز هست و این خیلی خوبه چون اگه بخواین میشه نورش را با کمک لنز پخش کرد. به نظر من متمرکز نبودن نور خودش یکجور الودگی هست. البته در بحث نور. یعنی شما می خواهید یک جای خاص را روشن کنید ولی نورش در جهت های مختلف پخش میشه و این خودش یک جور اتلاف انرژی هست.
      درست یادم نیست که کجا خوندم ولی یه جا گفته بود که تو اروپا داره قوانینی وضع میشه که استفاده از لامپ های کم مصرف را ممنوع میکنه و باید از لامپ های led با نور جهت دار استفاده کرد.
      از طرف دیگه به نظر من نور لامپ های led بدون نوسان و یکنواخت هست و باعث خستگی چشم و یا سردرد و ... نمیشه. سرطان زا بودن لامپ های کم مصرف به خاطر مواد مصرفی در لامپ و الودگی محیط زیست و همچنین اثرات ولتازهای بالایی که در اون لامپ ها استفاده میشه هم فکر نکنم بر کسی پوشیده باشه.
      حالا بگذریم که شما میگین led ها سوخت و سوز دارن که اونم به خاطر جنس های نامرغوب کشور دوست و برادر چینی و طراحی های اشتباه در قسمت پاور هست.(اخه ما عادت داریم واسه ارزونی دست به همه کار بزنیم حتی اگه 1 ریال کم بشه از قیمتش و در ازاش یکی جونشو از دست بده.)
      مثالاشم زیاده دورو برمون.

یکی میگفت پل دیود باید با 4 تا خازن که هر کدوم با یک دیود موازی شدن درست بشه. دلیلش هم اینه که در هنگام یکسو سازی ولتاژی که دو سر هر دیود میفته نباید صفر بشه چون در هنگام عبور از صفر به کریستال های داخل دیود ضربه می خوره و در دراز مدت باعث سوختنش میشه. حالا یکی بیاد بگه تا حالا پل دیود دیده با چهار تا خازن که با هر دیود موازی شده.

ممنون از پاسختون

اما به نظر من توی جاده ها یا محیط های باز نیاز به نور متمرکز نیست و هرچه پراکنده تر باشه فضای بیشتری را روشن میکنه و در مورد زیان نورش تو اینجور فضاها خیلی تاثیری نخواهد داشت.
      در مورد ولتاژ بالای راه اندازی هم که میتوان به توان اونها اشاره کرد چون توان پایینی دارند پس جریان پایینی هم دارند و حتی من با یک مدار اسیلاتور ساده لامپهای کم مصرف رو با 12 ولت dc روشن میکنم.
      در مورد کیفیت نور led من حس میکنم سرده و اصلا نورش رو نمیپسندم البته نظر شخصیه شاید نظر دوستان چیز دیگه باشه که اونوقت من یه دلیلی برای استفاده از led رو پیدا کردم.

در مورد خازن و دیود من دیدم ولی فکر نکنم دلیل استفاده اش این باشه :surprised:

دیدگاه

منظورتون از سرد بودن را نمی فهمم. اگه منظورتون رنگش هست که فکر می کنم الان تو ساخت led هر رنگی را می تونن بسازن.منظورتون دقیقا همین بود؟
        در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
        2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط siyavash2k
          منظورتون از سرد بودن را نمی فهمم. اگه منظورتون رنگش هست که فکر می کنم الان تو ساخت led هر رنگی را می تونن بسازن.منظورتون دقیقا همین بود؟
          نه سیاوش جان عزیز
          انواع نور به دو دسته سرد و گرم تقسیم میشن مثلا رنگ سفید سرد داریم سفید گرم هم داریم البته شخصا فکر میکنم امواج مادون قرمز همراه با اون میزان سرد و گرم بودن آن را تعیین میکند البته بازم میگم نظر شخصیه ولی برای اینکه بتونی تجربی و دقیقا تشخیص بدی باید هر دو نور رو همزمان مقایسه کنی.
          اگر بخوای یه جور دیگه بیان کنم اینه که تو نورای گرم حس روشنایی بیشتر نسبت به نور سرد به انسان دست میده.

در ضمن فرق دیگر نور led نسبت به لامپهای کم مصرف اینه که نور ال ای دی بیشتر سطح زمین رو روشن میکنه ولی لامپ کم مصرف بیشتر فضای بین لامپ تا زمین که دلیلشم فکر کنم سرعت ساتع کردن نور باشه. که در اینجور حالات لامپ کم مصرف یا سایر لامپها نسبت به ال ای دی مزیت دارند.

دیدگاه

فقط همینو بگم که تجربه شده » در رابطه با تامین نور محیط داخل خانه یا اتاق و یا مثلا محیط و میز کار که از نور در کاری که انجام میدیم مثل کتاب خوندن یا در شغل ما تامین نور میز کار LED اصلا مناسب نیست و بعد از مدتی شدیدا آزار دهنده است و باعث چشم درد میشه . اینو به دقت بررسی کردم .
            حالا شاید به خاطر اشعه خاصی در انها باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid5586
              نه سیاوش جان عزیز
              انواع نور به دو دسته سرد و گرم تقسیم میشن مثلا رنگ سفید سرد داریم سفید گرم هم داریم البته شخصا فکر میکنم امواج مادون قرمز همراه با اون میزان سرد و گرم بودن آن را تعیین میکند البته بازم میگم نظر شخصیه ولی برای اینکه بتونی تجربی و دقیقا تشخیص بدی باید هر دو نور رو همزمان مقایسه کنی.
              اگر بخوای یه جور دیگه بیان کنم اینه که تو نورای گرم حس روشنایی بیشتر نسبت به نور سرد به انسان دست میده.

در ضمن فرق دیگر نور led نسبت به لامپهای کم مصرف اینه که نور ال ای دی بیشتر سطح زمین رو روشن میکنه ولی لامپ کم مصرف بیشتر فضای بین لامپ تا زمین که دلیلشم فکر کنم سرعت ساتع کردن نور باشه. که در اینجور حالات لامپ کم مصرف یا سایر لامپها نسبت به ال ای دی مزیت دارند.
              البته به نظرم این سردی و گرمی نور بستگی شدید به میزان نور داره
              مثلا لامپی روش زده 800mcd خوب نورش سفید متمایل به آبی هست که تا 1000 هم میگن یخی و حتی بالاتر و لامپی که نورش نزدیک3000هست علاوه بر شدت نور زیادش رنگش به سمت طرد گرایش داره و میگن سفید گرم یا آفتابی
              بازم اینو همینجوری گفتم چون تجربه شده بود اگه غلط میگم شرمنده

دیدگاه

یه جا خوندم که نوشته بود دانشمندان دارن روی بهینه کردن LED پاور کار میکنن تا حتی لامپای ماشین هم تا چند سال دیگه LED بشه

دیدگاه

بعضی از انواع بالاست لامپ فلورسنت در محیط سرد به سختی لامپ را روشن میآ‌کنند به همین دلیل در مناطق سردسیر باید نوری که در فضای باز مورد استقاده قرار میآ‌گیرد برای این شرایط طراحی شده باشد تا به طور مناسب کار کند.
                  لامپآ‌های فلورسنت در رنگآ‌های متنوعی از لحاظ دمای رنگ (منظور از دمای رنگ اثر رنگ بر روح و روان است به عنوان مثال رنگ آبی سرد و رنگ قرمز گرم است.) ساخته میآ‌شود.در بعضی کشورها نوع سفید سرد (CW) رایج تر است در صورتی که در بعضی دیگر رنگهای سفید گرم تر غالب است.
                  در آمریکا لامپ فلورسنت اکثراً در رنگ سفید سرد مورد استفاده قرار میآ‌گیرد (CW)، که به همراه حبابآ‌های نصب شده در خانه که رنگی متمایل به صورتی دارند رنگ سفید گرم (WW) تولید میآ‌شود.در این بین رنگ «سفید بهینه شده» (CW) نیز استفاده میآ‌شود، که طبیعی تر به نظر میآ‌رسد.همچنین رنگ سفید آفتابی بسیار سرد (DW) نیز موجود است.لامپآ‌های فلورسنت فشرده اکثراً به صورت سفید گرم به حساب میآ‌آیند، چون اکثراً مانند لامپ رشتهآ‌ای نوری متمایل به زرد از خود ساطع میآ‌کنند.سردی و گرمی نور امری نسبی و اکثرا سلیقهآ‌ای است به همین دلیل دمای رنگ و فهرست تولید رنگ (CRI) به عنوان مبنای کامل رنگ برای لامپآ‌های فلورسنت و گاهی اوقات برای انواع دیگر نورپردازیآ‌ها مورد استفاده قرار میآ‌گیرد.

دیدگاه

ممنون از اطلاعات دوستان

خب حالا در شرایط فعلی به نظر شما در پرژکتورهای led نصب شده در پارکها یا معابر نور led بهتر است یا اگر پرژکتور با لامپ کم مصرف با همان توان استفاده میشد؟
                    شما از نظر نوری کدوم را میپسندید و کدوم از نظر کیفیت نور بهترن؟

و در کل آیا استفاده از لامپهای کم مصرف در حال حاضر و تفاوت قیمت زیاد آن با led به صرفه تر نیست؟

دیدگاه

به نظر من نباید فقط قیمت اولیه لامپ را در نظر گرفت. در نظر بگیرید که به خاطر همان تفاوت اندک مصرف در این دو لامپ در مقیاس کلان چه مقدار سوخت فسیلی می سوزد و هوا را آلوده می کند. ساختار سرطان زای لامپ کم مصرف را هم در نظر بگیرید. با این وجود به نظر من led ارزانتر هست. درضمن توجه کنید یکی از پارامترهایی که در قیمت تاثیر دارد تقاضا هست. هر چقدر که تقاضا برای led بیشتر شود قیمت آن پایینتر می آید.

اخه تو led طلا که نیست. اونم تا چند وقت دیگه قیمتش پایین میاد. الان لامپ رشته ای گرونتر از سابق شده. چرا؟ چون دیگه تقاضا براش خیلی کم شده.
                      البته اینا همش نظر شخصی من بود.

دیدگاه

با سلام
                        من قبلا در باره اصول نورپرداژی و . . . تحقیقات کردم و تمام موارد گفته شده در پست اول جواب دارند
                        1. قیمت حدود 3 برابر است و با توجه به اینکه led ها بازده حدود 100 لومتن بر وات را دارند هزینه برق کمتری دارند و عمر بیشتری دارند
                        2.گرما را هر دو لامپ تولید میکنند ولی در LED باید گرما از جانکشن دفع شود ، ولی در لامپ کم مصرف ضروری نیست - و این به معنی تلفات بیشتر نیست - این مطلب رو با سنجش توان و لوکس خروجی هر دو لامپ تست کردم
                        3.رنگ نور از 2400 که گرمه ( آفتابی)میره تا حدود 10000 که سرد و مهتابی هست
                        Led ها رو اگه بگردی توی هر دو رده سرد و گرم میتونی پیدا - من خودم یه 4500 پیدا کردم که نه سرد بود و نه گرم
                        به یه عکاس نشون دادم گفت رنگ نورش حرف نداره - به نظر خودم هم عالی بود
                        4.پروژکتور ها رو اصولی طراحی نمیکنن پس چرا اون هایی که خودم طراحی کردم نمیسوزه؟
                        باید توان ، گرما ، جریان ، مقاومت حرارتی ، دمای محیط و . . . . رو در نظر بگیرن
                        شما ماورا بنفش تولیدی توسط لامپهای CFL رو هم در نظر بگیر و . . .
                        تازه دیم هم نمیشن
                        حالا هستیم در خدمتتون

دیدگاه

اخوی اگه امکانش هست یه راهنمایی و توضیح در مورد همین اعداد بدید
                          مثلا1000mcd یعنی چی؟چجور میتونیم به لومن تبدیلش کنیم(اگه منظور همون شدت نوره)
                          و اینکه اونچه که من دیدم چرا عددهای زیر1000به یخی و سرد بودن نزدیکه ولی بالای1800به گرم بودن نزدیک میشه؟

دیدگاه

چند وقته به پرژکتور های LED نصب شده در پارکها که 36 وات یا بعضا 56 وات هستند توجه میکنم احساس میکنم نور آنها با توجه به فاصله ای که از سطح زمین دارند نسبت به نمونه مشابه در لامپ کم مصرف با همان توان خیلی کمتر و گستره ی کمتری را در بر میگیرند.

عمر آنها که طبق گفته دوست خوبمون در فروم دیگه در همین سایت در شرایط ایده آل تعیین شده اند که متاسفانه با طراحی نادرست این طول عمر ممکن نیست مثلا در حال حاضر که کمتر از دو سال میشه لامپهای پارکها رو LED کرد میبینیم چندتایی از پرژکتورهای ال ای دی یا کامل سوخته اند که میتواند از درایور باشد یا چند تا ال ای دی های داخل آنها.

حال میخواستم با نظر دوستان به این نتیجه برسیم آیا با توجه به توضیحات فوق باز هم LED ها مقرون به صرفه تر هستند؟

اگر از پرژکتورهایی که لامپ کم مصرف دارند (با توان مشابه) استفاده شود هم از نظر هزینه و هم کیفیت به صرفه تر نیست؟
                            نظر کلی بنده اینه که
                            1- اینطور هم نیست که جریان خیلی کمتری بخواد بلکه اشتباه نکنم از 5 وات به بالا اکثرشون حداقل 1 امپر مصرف میکنن . مثلا 50 واتش ولتاژ 50 و جریان 1 امپر بود و 5 واتش هم همینطور البته از اخرین باری که از بازار ایران خرید کردم و موجودیشون رو پرسیدم .
                            عمر LED ها خیلی بیشتره
                            بسته به اینکه شما برای کجا و چه جور مکانی میخوای باید بررسی کنی . مثلا به نظر من برای پارک و معابر LED عالیه
                            ولی اگر هدف خاصی رو در پی گرفتی پیشنهاد میکنم از هر 2 نوع و در یک تناسب وات و نور بگیر و مدتی ازشون در محیط شخصیتون استفاده کن و هم ولتاژ و جریانشو در کنار هم بگیر و مدارشونو بررسی کن و همه جانبه بسنج . قطعا نتیجه دقیق تر میگیری . در واقع من اگر بودم جدا از اطلاعاتی که داشتم دقیقا همین کارو میکردم .
                            در ضمن مدتی در محیط کاری از LED استفاده کردم و مدتی بعد شدیدا پشیمون شدم

دیدگاه

LED بنظرم بهتره! ولی خوب راه اندازیش دردسرهای خودشو داره. گرم شدنشم ربطی به بازه شون نداره.
                              UV که لامپهای کم مصرف تولید میکنن اصلا چیز خوبی نیست
                              نور سرد و گرم هم برای لامپ کم مصرف هست هم برای LED ربطی به نوعش نداره به فرکانس نورتولیدی مربوطه ولی چون نورهای سرد بنظر شبکیه رو بهتر تحریک میکنه بیشتر ازش استفاده میکنن ولی درکش برایمغز یکمی آزاردهندش قبلو دارم منم از نوهای سرد بدم بدم میاد نورهای زرد رو بهتر تحمل میکنم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X