اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط میکرو به سیگنال های مغز انسان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط میکرو به سیگنال های مغز انسان

سلام دوستان
    خسته نباشید
    یه پروژه استادم
    معرفی کرد در مورد
    ارتباط میکروکنترلر با
    مغز انسان و گرفتن
    سیگنال از مغز وپردازش
    اون با میکرو و استفاده از سیگنال
    خروجی در پروژه هامون.
    کسی در مورد اینا که گفتم چیزی میدونه

پاسخ : ارتباط میکرو به سیگنال های مغز انسان

من می خواستم با یه سیم پیچ بتونم نیض دست رو بگیرم ولی دیدم خیلی پیچیدست
    اینی که گفتی خیلی خیلی پیچیدست جوووون
    من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

نبض رو با دیتکتور های نوری از انگشت می گیرند نه با سیم پیچ!
      چون من گدایی بی نشان مشکل شود یاری چنان
      سلطان کجا عیش نهان با رند بازاری کند...
      [حافظ]

دیدگاه

منم یه مدت خیلی کنجکاو این فضیه بودم تنها اطلاعاتی که گیر اوردم یه سری فیلم بود. همین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
          منم یه مدت خیلی کنجکاو این فضیه بودم تنها اطلاعاتی که گیر اوردم یه سری فیلم بود. همین
          اگر براتون مقدورهست لینک دانلود اون فیلم هارو بزاریدلطفا.
          [img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]
          وبسایت ختم صلوات
          http://www.salavaty.com/

دیدگاه

پالس اکسی متر رو توی گوگل سرچ کنید ، یه ابزار تشخیصی پزشکی هست و ساختش هم خیلی پر سود!
            ولی کار تیمی هست که طاقت می خواد!
            [حافظ]

دیدگاه

سیگنالهای مغز انسان دو تا خاصیت دارند که کار رو باهش سخت میکنه
              1- دامنه خیلی کمی دارند
              2- فرکانسهای زیادی توشون هست و تحلیل خیلی سختی دارند
              حتی نوار مغز که از یک بیمار میگیرند اصلا مثل نوار قلب نیست که پزشک متوجه عملکرد مغز بشه حتی متبحر ترین پزشک ها هم هنوز ادعایی در این مورد ندارند (البته تا 3 سال پیش که در جریان بودم )
              اما بحث ارتباط میکرو با مغز یه چیز دیگه هست ... مثلا شما باید ببینید وفتی کسی میخواد چشمش رو حرکت بده چه سیگنالهایی ایجاد میشوند که برای این کار باید روی موارد زیادی تحقیق کرد و پردازش های خاصی روی سیگنالها انجام داد تا شاید مثلا متوجه بشید وقتی چشم به چپ میره چه سیگنال قابل توجهی رو میشه بهش نسبت داد
              پس دنبال این نباشید که طرف تصور کنه داره یه ماشین رو تو یه مسیر حرکت میده و بعد میکرو شما بتونه همون رو بخونه ...
              Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

گرفتن نوار مغز به وسیله ی الکترود های سطحی (چسبهای گرد و سفید رنگ که یک اتصال فلزی مثل دگمه روی اونها قرار داره) که روی جمجمه چسبانده می شن انجام میگیره و کار این الکترود ها دریافت اولیه ی سیگنال های حیاتی هستش بعد این سیگنال ها باید تقویت، فیلتراسیون و پردازش بشه و در نهایت اطلاعاتی که ازش میخایم استخراج میشه.

اتفاقا خودم دو هفته قبل عمل جراحی کردم ، تو اتاق عمل 3تا الکترود به دستم چسبوندن و یه چیز گیره مانند هم به سرانگشتم وصل کردن (دیگه داشتم بیهوش میشدم #-o بقیشو یادم نیست!) که اینا برای نمایش نوار و ضربان قلب و اینها بود.

کلا دریافت سیگنال های حیاتی تو مهندسی پزشکی به وسیله دتکتور های مخصوص به خودش انجام میشه که در مورد نوار مغزی و قلبی همین الکترودها هستند.مهمترین قسمت کار شما دریافت دریافت سیگنال از همین الکترودهاست و بقیش میشه مسائلی که در الکترونیک و پردازش سیگنال مطرحه یعنی تقویت، فیلتراسیون، پردازش و ...
                شما فعلا باید در مورد این الکترودها و روش نصب اونا و ... اطلاعات به دست بیاری که کتابهای مهندسی پزشکی میتونن راهنمای خوبی باشن.

دیدگاه

سلام بر همگی
                  ببخشید میتونید در مورد پالس اکسی متر بیشتر توضیح بدید

دیدگاه

برای پردازش سیگنال های عصبی مغز چندتا روش وجود داره، EEG و MEG و EMG همچنین استفاده از تصاویر MRI ... از بین این روش ها EMG کار کردن باهاش راحت تره و فک کنم الکترودها و سنسورهاشو راحت تر بتونید دسترسی پیدا کنید توی ایران. در ضمن با پزشکانی که در بیمارستان ها و درمانگاه ها "نوار عصب" یا همون EMG می گیرند مشورت کنید برای پردازش و تشخیص سیگنال ها.

دیدگاه

پالس اکسی متر ؛

پالس اکسی‌متری از یک پروب محیطی و یک واحد ریزپردازنده تشکیل می‌شود. پروب محیطی حاوی یک ردیاب نور (photodetector) و دو دیود ساطع‌کننده نور است. هر یک از دیودهای ساطع‌کننده نور، یک طول موج متفاوت را ساطع می‌کند. نور ساطع‌شده به وسیله دیودها توسط بافت‌ها جذب و میزان جذب به وسیله ردیاب نور تعیین می‌شود (شکل 1). ریزپردازنده با استفاده از این اطلاعات، غلظت اکسی‌هموگلوبین و داکسی‌هموگلوبین را تعیین می‌کند. این قسمت سپس درصد اکسی‌هموگلوبین را محاسبه کرده، اشباع اکسیژن هموگلوبین در خون شریانی را به صورت یک موج منطبق با جریان ضربانی در عروق شریانی و سرعت ضربان قلب نمایش می‌دهد.

پالس اکسی‌مترها بر اساس این اصل، عمل می‌کنند که هموگلوبین اکسیژن‌دار و هموگلوبین بدون اکسیژن، نور قرمز و مادون قرمز را به صورت متفاوتی جذب می‌کنند. یکی از دیودهای ساطع‌کننده، نور را در طیف قرمز در طول موج 660 نانومتر ساطع می‌کند؛ در این طول موج جذب نوری داکسی‌هموگلوبین بیشتر از اکسی‌هموگلوبین است. دیود دیگر نور را در طیف مادون قرمز با طول موج 940 نانومتر ساطع می‌کند؛ در این طول موج، اکسی‌هموگلوبین نور بیشتری نسبت به داکسی‌هموگلوبین جذب می‌کند. ریزپردازنده به منظور تعیین غلظت‌های اکسی‌هموگلوبین و داکسی‌هموگلوبین، جذب نور توسط بافت‌ها را به ترتیب در هر یک از طول موج‌ها بررسی می‌کند. این بخش سپس غلظت اکسی‌هموگلوبین را بر غلظت اکسی‌هموگلوبین و داکسی‌هموگلوبین تقسیم می‌کند تا SpO2 را تعیین نماید.

پروب طوری گذاشته می‌شود که ردیاب نور و دیودهای ساطع‌کننده نور در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و لایه‌های بافتی هم مابین آن‌ها هستند. دیود‌های نوری چند صد بار در ثانیه خاموش و روشن می‌شوند تا جذب نور طی جریان ضربانی و غیرضربانی ثبت شود. طی جریان ضربانی، جذب نوری خون شریانی، بافت‌های زمینه‌ای و خون وریدی تعیین می‌شود. طی جریان خون غیرضربانی، تنها جذب نوری بافت‌های زمینه‌ای و خون وریدی تعیین می‌شود. بخش ریزپردازنده جذب نور را طی جریان ضربان و غیرضربانی مقایسه می‌کند تا جذب نوری خون شریانی را افتراق داده، سپس SpO2 را تعیین نماید.

http://kh78.blogfa.com/post-51.aspx
                      http://clinicalmedicine.blogfa.com/post-829.aspx
                      http://tebvatadbir.blogsky.com/category/cat-1/

این هم تصویر خروجی دستگاه که PR و SPO2 بیمار رو میشه مانیتور کرد یعنی تعداد ضربان در دقیقه و اشباع اکسیژن خون بیمار

این پی دی اف رو هم ببینید رو الکترونیش بحث کرده؛

cache.freescale.com/files/32bit/doc/app_note/AN4327.pdf

ساخت EEG خیلی پیچیده هست ، توصیه می کنم روی این پالس اکسی متر انرژی بگذارید.نتیجه رو هم توی همین تاپیک بگذارید
                      البته مهندس کسرایی مهنسی پزشکی هستند و بیشتر می تونند توضیح بفرمایند
                      [حافظ]

دیدگاه

دوستان ایا میشه نبض رو با سیم پیچ هم گرفت؟
                        اگر ممکنه کمک کنید

دیدگاه

سلام
                          :bye
                          اگه در حال خدمت سربازی نبودم و وقت این کار ها رو داشتم حتما توی بحثتون شرکت میکردم
                          به هر حال بحث جالبیه
                          موفق باشید . :applause: :applause: :applause:
                          عجب روزگاریست...! هیچکس به سکوت آدم نمیرسد،همه منتظرند به داد آدم برسند...!

دیدگاه

وای حمید گفتی خدمت حالم گرفته شد
                            یادش بخیر من 2 سال به وسایلی الکترونیکیم دست نزدم
                            خوب شد تمومش کردم
                            خدا رو شکر
                            جووووون موفق یاشی

دیدگاه

توی لینک زیر یه پروژه در مورد فرمان ذهنی تلفن همراه هستش
                              طرز کارشم به این صورته که امواج مغزی را با استفاده از پدهای EEG به یک میکرو کنترلر میدهند (Arduino microcontroller ) و میکرو پس از پردازش سیگنالهای مغزی فرمان لازم را به تلفن همراه میدهد
                              http://www.medgadget.com/2011/11/siri-project-black-mirror-your-thought-is-its-command.html
                              پ.ن:ویدیو را با استفاده از قند شکن باید ببینید
                              The harder I work, the luckier I get

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X