اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or Datalogger)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or Datalogger)

با سلام خدمت همه دوستان
    قبل از هر چیز از مدیریت بخش می خوام که اگه جای این تاپیک درست نیست جاش را اصلاح کنه. چون اگه جاش درست نباشه یا کسی نمی خوندش یا اگه بخونه جواب نمیده. منم یکمی کارم فوری فوتیه و نمی تونم چند سال صبر کنم تا به مرور زمان (مثلا چند قرن) به این تاپیک جواب بدن.

پروژه ای که می خوام مطرح کنم بسیار جامع هست و احتمالا کاربرد های فراوونی میتونه پیدا کنه.

می خوام یک دیتالاگر بسازم که ورودی کانال های اون استاندارد باشه یا به اصطلاح یونیورسال باشه.
    یک سری خصوصیات برای دیتالاگرم تعریف کردم که در زیر بهشون اشاره می کنم.
    از دوستان می خوام که در صورتی که نظری یا پیشنهادی دارن ارائه کنند تا در ساخت دیتالاگر کمک بشه. همچنین یک سری مسائل و مشکلاتی وجود داره که به مرور زمان راجع بهشون صحبت می کنم که بازم از اساتید محترم خواهش می کنم که در حل این مسائل من را یاری بدهند.
    در ابتدا از قسمت ورودی سیگنال و کانالها شروع می کنم و پس از اون راجع به قسمتهای دیگه از قبیل ذخیره سازی ، پردازش و یا ارتباطات بیرونی کارمون را ادامه می دیم.

1- می خوام دیتالاگری که طراحی میشه جهت خوندن سنسور هایی با خروجی جریان ، ولتاژ و مقاومت استفاده بشه. البته شاید سنسور هایی باشند که خروجی اونها به شکل ظرفیت خازنی و یا فرکانس باشه که البته این موارد نادر هستند. نا گفته نمونه که سنسور با خروجی فرکانس را میشه در قسمت دیجیتال دیتالاگر مورد سنجش قرار داد. ایا به جز این موارد مورد های دیگه ای از خروجی سنسور کسی دیده؟

2- رنج اندازه گیری جریان فکر کنم باید 0 تا 20 میلی آمپر باشه و ولتاژ 0 تا 5 ولت. در ارتباط با مقاومت هم ایده ای ندارم ولی فکر کنم در حدود چند کیلو نهایتا کافی باشه. سنسور های دمایی حداکثر در محدوده چند صد اهم کار می کنن. البته ولتاژ ها و جریانهای دیگه هم هست که فکر می کنم اینایی که گفتم استاندارد تر باشند(کاربردی تر باشند). کسی ایده ای چیزی داره لطف کنه و بگه.

3-قسمت بعدی مربوط میشه به مبدل adc. می خوام از یک مبدل adc 24 بیتی استفاده کنم تا دقت اندازه گیری بالاتر باشه (رزولوشن بیشتری داشته باشیم). همچنین بتونیم رنجهای بیشتری را مورد سنجش قرار بدیم. البته راجع به مسایل و مشکلات و سختیهای دقت بالا و اثر نویز و این چیز ها هم یک چیزهایی می دونم ولی رسیدن به دقت های بالا فکر نکنم کار خیلی سختی باشه یا لا اقل غیر ممکن. بازم اگه کسی نظری داره بگه.

4- قسمت سوئیچینگ مدار. توسط این قسمت می خوام سنسور های مختلف را به یک ADC متصل کنم تا فقط به کمک یک مبدل عمل قرائت سنسور ها انجام بشه. این کار چند تا حسن و چند تا ایراد داره. حسن اول اینه که عیب یابی مدار در قسمت تعمیرات شاید ساده تر بشه. حسن دیگه اینه که قیمت ADC پایین می یاد.(به جای استفاده از چند ADC یا یک ADC چند کاناله) و بازم از محاسن دیگش اینه که تعداد کانالها خیلی محدود نیست به تعداد مبدل ها یا تعداد کانال های ADC.
    ولی ایراداتی که داره اینه که اولا همزمانی کانالها از بین میره که جهت کم کردن فاصله باید از مبدل های سرعت بالاتر استفاده کرد که خودش ایرادات دیگه ای به دنبال داره. پیچیدگی برنامه جهت انجام عمل سوئیچیگ بیشتر میشه که این مورد خیلی مشکلی پیش نمیاره و دست آخر هم اینکه باید قسمت سوئیچیگ به مدار اضافه بشه که یک سرباره به حساب میاد.
    کسی اگه توضیحی یا نظری داره بازم بگه.

تا اینجا فکر کنم کافی باشه. پس از بحث رو این قسمت ها وارد مسائل دیگه میشم و بعدش اگه بحث ادامه پیدا کرد و به سرانجام رسید این قسمت را طراحی می کنیم.
    قبلا از کلیه دوستان ، آشنایان و کسانی که این مطالب را می خونند و نظرات و پیشنهادات یا انتقادات خودشون را ارسال می کنند کمال تشکر را دارم.
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.
    3-آدم ها مثل عکس ها هستند: زیاد بزرگشون کنی ، کیفیتشون میاد پایین!

پاسخ : همکاری جهت طراحی یک دیتالاگر کامل (َِDAS or Datalogger)

سلام
    نمیدونم چرا هیچکس نمیاد جواب بده. فقط میان میخونن ولی دریغ از یک جواب. بابا اگه کارم اشکالی چیزی داره یکی بیاد بگه.
    کاری که می خوام بکنم خیلی پیش پا افتادست یا خیلی بلند پروازانه؟
    کسی کار نکرده یا کسی حوصله نداره بیاد توضیح بده؟
    من هنوزم منتظرم. اگه کسی هم نباشه خودم اخر سر تنها این راه را میرم.
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.

دیدگاه

سلام
      اتفاقا منم جدیدا دارم رو دیتا لاگر کار می کنم.
      چند تا بحث این وسط مطرح می شه:
      اول : بحث سوئیچینگ تا جایی که من می دونم شدیدا روی دقت اندازه گیری ADC تاثیر میزاره. یه چیزی مشابه بحث CHARGE SHARING اتفاق می افته!
      واسه اینکه این مشکل حل شه باید بعد از وصل سوئیچ کلی صبر کنی بعد نمونه برداری کنی که باعث کاهش سرعت می شه.
      دوم : هیچ صحبتی از فرکانس نمونه برداری هر کانال و تعداد کانال ها نشده. با توجه به اینکه دقت نمونه برداری بالاست (24 بیت!!!!) سرعت به شدت پایین خواهد بود! با توجه به تعدد کانالها سرعت نمونه برداری با یک ضریب دوم که به تعداد کانال مربوطه میاد پایین!
      سوم : اگه بخوای از بیشترین سرعت ADC استفاده کنی باید بتونی سریع تر از سرعت نمونه برداری دیتا ها رو ذخیره کنی تا هیچ دیتایی از دست نره. معمولا بهترین راه اینه که توسط پروسسور دیتا رو تو RAM با سرعت بالا پر کنی بعد که کار نمونه برداری تموم شد بیای دیتارو از RAM بخونی و تو مموری کارت یا مشابه اون بریزی.

در مورد ADC و پروسسور و RAM تا حالا فکر کردی؟ تصمیم گرفتی از چه ای سی هایی استفاده کنی؟ منم یه تازه کارم . چیز زیادی نمی دونم. ولی تا جایی که بتونم کمک می کنم.

دیدگاه

در لینک زیر چند نوع لاگر با mega128 درست کرده. من نمیدونم هدف شما از این کار چیه
        http://www.hlcgroup.ir/shop/

دیدگاه

یک سال بعد.
          دو سال بعد.
          سه سال بعد.
          از اینکه چند نفر پیدا شدن و بالاخره جواب دادن خوشحالم. الان در حال ساخت دیتالاگر هستم. متاسفانه اینجا هیچی به موقع نیست. نوش دارو بعد مرگ سهراب.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
            من خیلی به مبحثی که داری کار میکنی علاقمندم و چند پروژه صنعتی که انجام دادم به نوعی قسمتی ازش یک دیتالاگر بوده ولی بصورت یک دیتالاگر استاندارد و همه کاره نبوده و مثلا اطلاعات سنسوری رو میگرفته لاگ میکرده و یک سری کارهای دیگه
            چند نکته عرض میکنم که در طراحیتون باید مد نظرتون باشه
            اصولا سنسورهای صنعتی خروجی های متنوعی دارند که مهمترینش جریانی 4-20 و ولتاژی 1-5 است. ترموکوپل، RTD، فرکانس و ... انواع دیگری هستند بنابراین شما چند آنالوگ اینپوت و چند دیجیتال اینپوت برای دستگاه در نظر بگیرید.
            برنامه ریزی و چگونگی ارتباط با لاگر خیلی مهم است یعنی کاربر به چه صورت با لاگر در ارتباط باشد و تنظیمات خود را انجام دهد
            معمولا لاگر در جایی استفاده میشود که دسترسی به برق محدود است و برای مدت زمان نسبتا طولانی قرار است اطلاعات ذخیره شود. باید مدیریت توان باتری در برنامه ریزی نرم افزاری و سخت افزار سیستم در نظر گرفته شود. باید دستگاه شما قابلیت کارکرد با تغذیه ورودی و در صورت قطع تغذیه خارجی از باتری را داشته باشد.
            یکی دیگه از قابلیتهایی مهمی که روی خیلی از لاگرها نیست امکان ریختن اطلاعات برروی یک حافظه خارجی در زمان قرائتهای دوره ای است. که اکثر اونهایی که این قابلیت رو دارد از رم sdو .. استفاده میکنند ولی اگر بتونید اطلاعات رو روی فلش بریزید خیلی قابلیت خوبی میشه
            مبدل آنالوگ به دیجیتال که فرمودید ایده خوبیه و از لحاظ زمانی مشکل خاصی نیست. در ضمن همون 16 بیتی هم کافیه
            سایز دستگاهتون ظاهر اون و ... هم از موارد تجاری کاره که بعد از ساخت نمونه اولیه باید روی اونها کار کنید.
            امکان اتصال دستگاه به سیستمهای GPRS و یا وجود این قابلیت روی خود دستگاه هم از قابلیتهای پیشرفته ای هست که جدیدا روی لاگرها میزارن
            مهم نیست چه مدرکى دارید
            مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

خیلی اطلاعات خوب و ارزنده ای داشتین. ممنون از جوابتون. تقریبا تمام این چیزایی که گفتین را توی یک دیتالاگر دیدم .
              16 بیتی کافیه ولی 24 بیتی می خوام استفاده کنم که حداقل 16 بیت دقت را داشته باشه.
              چند تا دیتالاگر را باز کردم و برام چند تا سئوال پیش اومد.
              1- خروجی تفاضلی سنسور ها وارد یک اپ امپ میشن.وقتی وارد اپ امپ میشه دیگه تفاضلی نیست پس چرا از مبدل با ورودی تفاضلی استفاده کرده؟
              2- ورودی منفی مبدل به کجا وصل میشه؟ به زمین وصل نبود.

دیدگاه

دقیقا منظور شما را از خروجی تفاضلی سنسورها متوجه نشدم
                ولی در سنسورهایی که خروجی جریان دارند معمولا یک طبقه برای تبدیل جریان به ولتاژ میگذارند که ممکن است منظور شما این باشد.
                و یک تقویت کننده ابزار دقیقی هم داریم که یک ارایش تفاظلی از سه پ امپ است و برای تقویت سیگنالهای بسیار کوچک مانند خروجی ترموکوپل استفاده میشود.
                مهم نیست چه مدرکى دارید
                مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

منظورم از خروجی تفاضلی اینه که مثلا از سنسور دما یا فشار 2 تا سیم اومده بیرون. یکی زمین و دیگری خروجی مثبت.
                  حالا این دو تا سیم اگه مستقیم وارد یک adc با ورودی تفاضلی بشن که طبیعی هست ولی اگه وارد یک ad620 بشن دیگه خروج سنسور ما تفاضلی نیست. البته حدس میزنم این کار را برای Common mode rejection انجام دادن.
                  حالا این خروجی اپ امپ را در نظر بگیرید که به ورودی مثبت adc بره. به نظر من باید ورودی منفی adc هم به زمین وصل بشه. در حالی که تو دیتالاگری که دیدم به زمین وصل نبود. !!!!!!

دیدگاه

سلام

به نظرم هدف رو مشخص کنید.
                    من رو یه مدل خاص نمونه بردار کار کردم , 16 بیت ADC با کانال زیاد
                    چیزایی که مهمه :
                    1- ایزولاسیون در ورودی ها
                    2- اگر صنعتی باشه ایزولاسیون منابع
                    3- روش ذخیره
                    4- روش ارسال
                    5- برای کارای معمول 16 کافیه ؛ زیاد هم هست.
                    6- اینترفیس های برد نمونه بردار چطوری هست ( LCD , key )
                    7- سرعت نمونه برداری _ خیلی مهمه که تعیین نکردید
                    8- دمایی که برد باید تحمل کنه

{ خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdiks
                      سلام

به نظرم هدف رو مشخص کنید.
                      من رو یه مدل خاص نمونه بردار کار کردم , 16 بیت ADC با کانال زیاد
                      چیزایی که مهمه :
                      1- ایزولاسیون در ورودی ها
                      2- اگر صنعتی باشه ایزولاسیون منابع
                      3- روش ذخیره
                      4- روش ارسال
                      5- برای کارای معمول 16 کافیه ؛ زیاد هم هست.
                      6- اینترفیس های برد نمونه بردار چطوری هست ( LCD , key )
                      7- سرعت نمونه برداری _ خیلی مهمه که تعیین نکردید
                      8- دمایی که برد باید تحمل کنه
                      1- نمیدونم منظورتون چیه؟
                      2- نمیدونم منظورتون چیه؟
                      3- باید روی مموری کارت ذخیره بشه. توانایی انتقال به یو اس بی فلش هم داشته باشه.
                      4- روش ارسال از طریق پروتوکل های ار اس 422 و 232. اگه بشه یک ماژول وایرلس هم بهش اضافه کرد عالی میشه.
                      5- حق با شماست ولی باید قابل ارتقا باشه تا 32 تا.5
                      6-اینترفیس ال سی دی لمسی الان مناسب تر هست.
                      7-سرعت را تعیین نکردم چون محدودم به ای سی های موجود تو بازار ایران.
                      8- منفی 40 تا مثبت 85

دیدگاه

1- ایزولاسیون برای ورودی به این معنی که بتواند شوک های وارده را تحمل کند؛ و شوک را به برد منتقل نکند. ( این یک درجه ایزولاسیون هست)
                        2- منابع هم باید مستقل باشند مثل ورودی ها که معمولا کار سختی نیست.
                        .
                        .
                        5- آی سی هایی با پین های مشابه ولی بیت های متفاوت موجود است.
                        6- ال سی دی اگر خازنی نباشه زیاد خوب نیست , معمولا مشکل بوجود می یاره.
                        7- سرعت مهمه به نظرم تعیین کنید.
                        .
                        9- تعدادکانال هم تعیین نشده.
                        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

اگه موافقید این بحثو ادامه بدیم؟
                          Reveng will surely come... Your hard time are ahead
                          // - - - - - - - - - -
                          برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
                          // - - - - - - - - - -
                          اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
                          // - - - - - - - - - -

دیدگاه

دوست دارید ادامه بدید. من هم الان میتونم کمک کنم چون الان دیتالاگر من تقریبا داره آماده میشه برای چاپ pcb

دیدگاه

سلام
                              میشه اطلاعاتی کلی از ساخت دیتالاگر به من بدید . موضوع پروژه من ساخت دیتالاگر
                              مطالبتونو دیدم خیلی خوب بود من دارم از صفر شروع می کنم لطفا کمکم کنید.

متشکرم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X