اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

متر لیزری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

متر لیزری

سلام کسی می دونه مترهای لیزری چطوری کار می کنه ؟؟؟؟؟؟
    از چه سنسور یاستفاده می کنندو ...
    هر کسی هر چه می دونه خواهشا بزاره

پاسخ : متر لیزری

این سوالیه که من خودم هم دارم.
    ولی تا جایی که می دونم مکانیزمش با اندازه گیری اختلاف فاز نور فرستاده شده و نور برگشته از جشمه که کلی مسائل برای به دست اوردن همچین مکانیزمی پیش میاد.
    اولا گیرنده باید دقیقا به سمت فرستنده باشه و در مدلای نظامی و فاصله های دور از لنز تلسکوپی خیلی دقیق استفاده می کنن. فرستنده گیرنده خیلی فرکانس بالا هستن.
    نحوه مدولاسیون موج فرستنده رو نمی دونم ولی فکر می کنم که مدولاسیونش همون مدولاسیون امواج دیجیتال باشه. البته با این تفاوت که موج نوری ایجاد شده نیاز به نوسان ساز و آنتن و اینا نداره بلکه خود فرستنده نورو ایجاد می کنه.
    مسئله فرکانس بالا بودن سیستم خیلی دردسر سازه و مشکل نویز پذیری رو زیاد می کنه. در ضمن قیمت قطعات خیلی زیاد می شه.
    نحوه فیلترینگ رو هم نمی دونم ولی تا جایی که از یکی از مهندسای(دکتر) لیزر شنیدم با یک سری کریستال های خاص نورو فیلتر می کنن و با روشای اپتیکی اختلاف فاز ایجاد می کنن. یه همچین چیزی.
    خیلی شبیه به رادار های فاصله یاب هستش. ولی مسئله اینه که فاصله یاب بتونه در فواصل خیلی کم هم کار کنه و دقت خوبی داشته باشه. در فواصل کم اختلاف فاز ایجاد شده خیلی کمه که نیاز به مدارات فرکانس بالا داره.
    ساخت یک متر لیزری کیفیت خوب خیلی پیچیدست و من نمی دونم چه کارای خاصی می کنن.
    ولی من خودم یه موقع دنبال ساخت یک فاصله سنج لیزری بودم که با مشکل کمبود اطلاعات و تجربه و نبود اطلاع درباره سنسور خوب و شایدم اصلا نبود سنسور خوب در ایران کارو ول کردم.
    یک راه حل اینه که فرستنده با فرکانس بالا حدود 500MHZ به صورت سینوسی روشن خاموش بشه و این موج سوار بر یک موج دیجیتال 10MHZ بشه و فرستاده بشه. گیرنده هم باید فرکانس بالا باشه و نور دریافتی و از فیلتر میان گذر 500MHZ هرتزی بگذرونه و پس از تقویت زیاد و یکسوسازی ترشولد گیری بشه و یک مدار تاخیر ساز بعد از ترشولد گیری برای تنظیم اختلاف فاز اولیه مدار لازمه.( با یک RC ). تمام قطعات فرکانس بالا هستن که کوچیک ترین اختلاف فاز اندازه گیری بشه.
    بعد موج دیجیتال بدست آمده با موج تولید شده اولیه مدار با یک گیت XOR فرکانس بالا مقایسه می شه و خروجی یک موج PWM هستش که از قیلتر پایین گذر عبور داده شده و یک ولتاژ نحایی بدست میاد که با تغییر اختلاف فاز نور دریافتی به صورت خطی تغییر می کنه و کالیبراسیون با همون مدار ایجاد تاخیر RC که مقاومتش متغییر هستش انجام می شه. مدار باید کاملا شیلد بشه که نویز رادیویی خیلی تاثیر گذاره.
    اگر گیرنده با یک تلسکوپ یا لنز دوربین همراه بشه و فرستنده توانش بالا باشه برد متر زیاد خواهد شد.
    حداکثر برد اندازه گیری فاصله بستگی به 2 عامل مهم دیگه هم داره:
    موج دیجیتال 10 مگاهرتز یک سقف اندازه گیری 15 متری ایجاد می کنه. که به احتساب اختلاف فاز اولیه این برد به 10 متر می رسه. ولی اگر فرکانس رو کاهش بدیم مشکل رو موج PWM خروجی ظاهر می شه که تغییرات ولتاژ نسبت به فاصله خیلی کم می شه و اندازه گیریش مشکل تر می شه. و زمان ریسپاند مدار هم کاهش پیدا می کنه چون باید فیلتر پایین گذر با فرکانس قطع پایین تری گذاشت. ولی اینا قابل حل هستن.
    مشکل اصلی دقت نسب فرستنده و گیرنده و لنز گیرنده هستش.

دیدگاه

یه پرتو لیزر که از یک روزنه ی مستطیلی عبور میکنه و یه پراکندگی ثابت چند درجه ای ( مقدارش فرق میکنه ) داره
      با دور شدن از هدف لیزر تابانده شده به هدف به خاطر اون پراش یه مستطیل با اندازه طول بزرگتر میشه
      حالا شما در سمت دستگاه به یه دوربین خود تنظیم با فوکاس قابل تنطیم دارین که بیاد روی نور هدف زوم کنه ، فوکاس کنه
      نور رو تقویت و فیلتر کنه ( احتمالا با جدا سازی رنگ خاص لیزر )
      اون لیزره هم احتمالا باید توی محوطه طیفی باشه که نور روز نویز نندازه روش

اون روشی که دوستمون گفتن رو من نمیدونم .. روشای سرعت سنجی داپلر مایکروویو رو میدونم روی اختلاف فرکانس باز تابیده شده نسبت به ارسال شده هست..

دیدگاه

نمی دونم این روشی که گفتین چقدر عملیه ولی باید سیستم کاملا اتوماتیک و پرسرعت باشه. مدلای فاصله یابی با ترکیب دوربین و لیزر قبلا دیده بودم.
        lاین روشی که من گفتم فاصله سنجی ماکروویو با اختلاف فاز بود که تو رادار ها استفاده می شود.
        ولی من همین رو تو یک مقاله درباره فاصله سنج مادون قرمز خطی دیدم که از همون روش و مدولاسیون استفاده می کرد و اینا که گفتم مکانیزم کلی اون مدل فاصله یاب مادون قرمز خطی بود ولی گفتم خوب وقتی مادون قرمزش باشه پس حتما فاصله یاب لیزری هم می تونه با این مکانیزم کار کنه.
        خاصیتشم اینه که لیزر تاثیری از زاویه تابش نمی گیره و برد بیشتری داره.
        دوستان اطلاعی درباره دیود لیزر های فرکانس بالا دارن؟
        من تو سایتای خارجی زیاد دیدم که نوشته دیود لیزر فرانس بالا برای مصارف سنسور و اینا استفاده می شن.
        لیزر و سنسور CD-rom یا DVD-ROM چطورن؟ مسلما باید خیلی فرکانس بالا باشن. مثلا یک DVD_ROM 20X باید فرکانس لیزرش بیشتر از 200MHZ باشه.
        گیرنده لیزر چی هست؟
        اگر از مدل Photodiod PIN باشن تا فرکانسای خیلی بالا رو ساپرت می کنن.

دیدگاه

مظنورتون از فرکانس بالا ، یعنی لیزر تو محدوده ی بالای UV ؟؟ مثلا گاما؟
          یا لیزرای high rate?

دیدگاه

منظورم همون High Rate هستش.
            ولی بهش فرکانس بالا هم میگن مثل دیود فرکانس بالا. چون اینا دیود هستن دیگه.
            مشکل همینه که کلا تو ایران و بازار و هرجا که یک دیود یا سنسور نوری High rate یا فرکانس بالا بخواهیم همه اول می رن سراغ فرکانس نوری بالا و کلا سرعت سویچ بالا زیاد شنیده نشده. کسی هم زیاد باهاش سر و کار نداره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X