اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دریافت سیگنالهای مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دریافت سیگنالهای مادون قرمز

با سلام
    این مدار ،مدار لچ توسط 555 هستش که به عنوان یه T flip flop کار می کنه .
    به این صورت که با هر بار زدن تنها یک کلید حالت خروجی تغییر می کنه .
    حالا تو این مدار من اومدم به جای کلید دو تا سنسور IR از او نایی که مدل ال ای دی معمولی و به شکل سیاه هستن گذاشتم . وقتی با ریموت کنترل مادون قرمز می فرستم ، اون دیود ها هردوشون هدایت میکنن و مثل یه کلید عمل میکنه .
    مدارم کار میکنه . ولی چند تا مشکل اساسی داره .

1)بردش خیلی کمه . حدود 1 متر . برای اینکه بردشو زیاد کنم باید مقاومت 10 کیلو ها رو بیشتر کنم ومثلا 100 کیلو اون موقع هم دیگه سنسورا فتوسل میشن و به هر تغییرات نوری که بیرون اتفاق میافته حساس میشن .

2) یه مشکل دیگه هم اینه که شما فرض کنین مثلا حداکثر فاصله ای که تونستم راش بندازم 1 متره .
    تو این یه متر روشن کردن یه کبریت خیلی موثر تره تا ریموت کنترل

پاسخ : دریافت سیگنالهای مادون قرمز

همین داستانا لامذهب 10-15 سال پیش کلافه ام کرده بود :biggrin:
    واس در خونه ریموت ساخته بودم خورشید حساسیتشو به هم میزد . یکی زنگ میزد یا یخچال استارت میزد در باز میشد :rolleyes:
    بدون توجه به طرحت میگم . اگر مشکل حساسیته واس اینه که شما باید اول با OPAMP اون ال ای دی روجدا بایاس و سیگنالشو تقویت کنی و از خروجیش تازه استفاده کنی .
    که البته لازم نیست یه دونه گیرنده 3 پایه مادون قرمز که رو دستگاه های خونگی هست رو بردار استفاده کن خودش تقویت کننده داخلی داره
    2 تا پایه منفی و مثبت 5 ولت میدی و 1 پایه هم خروجی
    تو تست وقتی برقشو وصل کردی یه هدفون به خروجی وصل کنی و کنترل جلوش بگیری باید صدای پالسای کنترل رو بشنوی
    فکر کنم از خروجی تا مثبت باید امتحان کنی . یه مقاومت 470 اهم هم سر راه هدفون بذار تا نسوزه

دیدگاه

اگر مشکل حساسیته واس اینه که شما باید اول با OPAMP اون ال ای دی روجدا بایاس و سیگنالشو تقویت کنی و از خروجیش تازه استفاده کنی .
      دقیقا همینه چون شما کلیدها رو مستقیم با led عوض کردید و به این موضوع توجه نکردید که اولا led یک دیوده و همین عدم توجه به این موضوع کار خیلی از طراحهای آماتور رو خراب میکنه که خودم یکیش بودم.حتی برای استفاده از led نورانی هم باید این موضوع رو بیاد داشت که به این قسمت البته ربطی نداره ولی مسئله مهم همینه که در اینجا led گیرنده با دریافت یک پرتو مادون قرمز نمیتونه مثل یک کلید خروجی بده و جای یک پ امپ یا تقویت کننده ترانزیستوری که برای کار در حالت اشباع و قطع بایاس شده باشه خالیه

دیدگاه

گر مشکل حساسیته واس اینه که شما باید اول با OPAMP اون ال ای دی روجدا بایاس و سیگنالشو تقویت کنی و از خروجیش تازه استفاده کنی
        اگه تقویت بشه حساسیتش به امواج مادون قرمز محیط بیشتر نمی شه ؟

که البته لازم نیست یه دونه گیرنده 3 پایه مادون قرمز که رو دستگاه های خونگی هست رو بردار استفاده کن خودش تقویت کننده داخلی داره
        این سه پایه ها از اطراف مثل این LED ها نویز نمی گیرن ؟

ال ای دی ها خیلی ارزونتر بودن واسه اون از اینا خریدم .

به این موضوع توجه نکردید که اولا led یک دیوده
        آخه این LED ها فرق می کنن . وقتی سیگنال مادون قرمز بهشون می خوره مثل دیود میشن .

ولی من اصلا مشکلمو نقهمیدم . آخه اگه بخوام بایاسش کنم ، بایاس نمیشه که . در حالت عادی این LED از هر طرفش مدار بازه . یا اینطور نیست ؟
        چون من نتونستم یه دیتاشیت درست حسابی واسه اینا پیدا کنم .

دیدگاه

منظورم بایاس ترانزیستوریه که بعد از led قرار میگیره این ترانزیستور باید توی کلاس a بایاس بشه یعنی تمام ورودی مثبت بصورت تقویت شده در خروجی قرار بگیره.ضمنا از یک پ امپ معمولی با ضریب تقویت متوسط هم میشه استفاده کرد و اگر قصدتون حذف تاثیرات نوری محیط باشه باید مدارات انکودر و دیکودر داشته باشید مثل کنترل تلویزیون.

دیدگاه

اگه از اون سنسورهای سه پایه ای که بهشون سنسور تلوزیون پارس هم میگن استفاده کنم ، باز هم از محیط نویز میگیره ؟

یه سوال دیگه . اگه این سنسور سه پایه رو داخل یه جعبه پلاستیکی یا فلزی بذارم ، تقویت لازم داره ؟

ببخشین ها . من تو شهرستانم . از این سه پایه ها پیدا نکردم . چون بهتره اول خودم تست کنم بعد اگه نتیجه نگرفتم بیام وسوالمو مطرح کنم . :smile:

دیدگاه

منظور از تاثیرات محیطی نویز و پارازیت رادیویی نیست هر منبع حرارتی و نوری مثل لامپ یا شعله بخاری و....منبع تولید نور مادون قرمز هستند و این منابع روی دستگاه اثر میگذارند.البته با استفاده از فیلترهای مادون قرمز مثل صفحه دیسکتهای فلاپی یا نگاتیو فیلمهای دوربین میشه تا حدی جلوی این اثرات رو گرفت ولی مقداری تضعیف هم در پی داره. از اون ledها که به سنسور پارس معروفه هم میشه استفاده کرد.ولی باز هم میگم حداقل یک سیستم کدینگ ساده با 555 بسازید که بتونه یک پالس شناسایی روی نور سوار کنه تا برای گیرنده شناسایی فرستنده راحت باشه اونوقت میتونید بمیزان زیادی گیرنده رو تقویت کنید.

دیدگاه

1- بله بازم نویز میگیره و اساسا مشکل نویز نیست و شما باید از مدار رمز گذار استفاده کنی تا مشکل نباشه و یا با این گونه مدار ها از باتری در گیرنده استفاده کنی
                2-بله . سوال کم ربطیه تقریبا
                2-اصلا راحت بگم باید حتما واس هر جور گیرنده ای از اینا استفاده کنی و همه جا ریخته
                اگر از فروشگاه نمیتونی بخری از تعمیرکار بگیر . یا از دستگاه های اضافی CD-TV-DVD- و ضبط و دیگر دستگاه هایی که احیانا خراب شدن میتونی در بیاری

دیدگاه

میشه بگین این سیستم کدینگ چطور کار می کنه . به عنوان فیلتره ؟

دیدگاه

[URL=http://www.img4up.com/][/URL

فکر کنم منظورتون همین این مداره .
                    اگه کارشو درست حسابی بفهمم خودم با 555 درست میکنم .

دیدگاه

در جایی جوابی دادم که بدرد جواب سوالتون میخوره پس این جواب رو کپی کردم براتون

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                      دقیقا
                      برای درک موضوع میتونید دیتاشیت این IC رایج و مخصوص این کارو مطالعه کنید تا روشن بشه . این کار پیچیده ای نیست . بسته به این که امکانات اون ای سی انکودر و دکودر چی هست ،یه سری پایه سریال مخصوص کدبندی دارن مثلا PT2262 0(فرستنده یا انکودر) و PT2272 (گیرنده یا دکودر )

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/35122/PTC/PT2262.html

این ای سی تا 4 کانال دیتا ساپورت میکنه که میتونه کلید باشه یا دیتا که با تبدیل این 4 تا به سریال میشه تا بیشتر از 10 کانال فقط کلید مثل کنترل تلویزیون ازش استفاده کرد
                      8 تا پایه مخصوص کد کردن داره که تو 3 وضعیت میتونی قرار بدی که به ترتیب فرستنده رو تو هر وضعیت گذاشتی گیرنده یا انکودر رو هم باید همونطوری ببندی . پایه های A0 تا A7 قرمز کردم . این 3 حالت ادرس دهی اینطوریه که یا
                      1- به منفی وصل میشن
                      2-یا به مثبت
                      3-یا رها و بدون اتصال
                      پس اگرتو فرستنده A0 رو به منفی و A1 تا A3 رو رها و A4 رو به مثبت زدی تو گیرنده هم به همین شکل باید وصل کنی که حدود 6500 حالت مختلف میشه کد بندیشون کرد یعنی مثلا 6500 تا ریموت رو یک فرکانس با همین ای سی بسازی که هیچ کدوم به هم نخوره و مخصوص خودش باشه

پایه ابی ها ورودی و خروجی هستن . مثل همون کلید هامون

نکته اینکه بعضی ای سی ها هم قابلیت رادیویی بودن دارن و هم مادون قرمز . که البته اگر قابلیت مادون قرمز رو نداشته باشن با مدار و قطعات اضافه میشه اینکارو کرد / و اینکه بعضی ها مخصوص مادون قرمز هستن و باید دید که چه مدلی در ایران موجوده . این مدل بالا موجوده
                      و اینکه اگر هم کد گذاری و کانال های بیشتر نخواستی میتونی از ای سی کد های صوتی که مثلا یک نوع صوت با فرکانس مشخص رو مثل یک فیلتر عبور داده و عملکرد میگیریم مثل LM567

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X