اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک سوال جنجالی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک سوال جنجالی

ولتاژ AC خطرناک یا ولتاژ DC ؟؟؟
    لطفا با دلیل و ذکر منبع پاسخ دهید :wow:

پاسخ : یک سوال جنجالی

توی ولتاژ و جریان برابر ، صدمات ولتاژ dc بیشتر از ac !

دیدگاه

سلام

عزیزم برق دی سی چون خون را یونیزه می کنه خطرناک تره. برق متناوب چون فرکانس داره می گیره و ول می کنه یعنی پرت می کنه, اما برق دی سی می گیره و دیگه هم ول نمی کنه.

از یک دید دیگه , مقاومت بدن انسان در برابر برق مستقیم کمتر از برق متناوب است و بنابراین در برق گرفتگی با برق مستقیم جریان بیشتری از بدن انسان عبور می کند.
      از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
      گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

فرکانس وقتی بالا میره ، مسیر عبورش به سطح نزدیکتر میشه ! که همون اثر پوستی (دقیق یادم نیست ولی فکر کنم همینو می گفتن) بهش می گن ! که ولتاژی با فرکانس خیلی بالا ، اگر با بدن تماس داشته باشه از روی پوست عبور می کنه !
        ========
        حالا کسی می دونه که چرا وقتی فرکانس بالا میره اثر پوستی بوجود میاد !

دیدگاه

سلام
          اینکه چرا اثر پوستی یا همون skin effect به وجود میاد ، خودش یه داستان مفصله! اگه می خواین اطلاعات کاملی ازش داشته باشین ، فکر می کنم باید به کتاب الکترومغناطیس- فصل هدایت الکتریکی و ... - چنگ مراجعه کنید ( استادمون می گفت ). اما در کل ، هادی ها در برابر جریان های متناوب ، خاصیتی از خودشون نشون میدن به اسم "عمق نفوذ" که رابطه عکس با فرکانس داره. یعنی هر چی فرکانس جریان بالاتر باشه ، جریان کمتر به داخل هادی نفوذ می کنه و از طریق لایه های بیرونی تر هادی حرکت می کنه. اگه توی سایت wikipedia هم سرچ کنید یه چیزایی در این باره به همراه کلی فرمول و اثبات و .... داره. ولی ساده ترین فرمولی که میشه این عمق رو برای هادی های مختلف باهاش حساب کرد ، فرمول زیر هست. تو این فرمول ، سیگما همون هدایت ویژه ست ( که برای هر کدوم از فلزات ثابته ) و μ هم 4π ضربدر 10 به توان 7 .

مثلا برای مس با هدایت ویژه 5.8 ضربدر 10 به توان 7 ، و در فرکانس 60Hz میشه 8.53mm .

حالا باید بگردین هدایت ویژه آدم رو پیدا کنید :icon_razz:

دیدگاه

درسته !
            خودم هم یه نمه گشتم ! توی برق و قسمت موتورهای رتور قفسی هم از این روش استفاده میشه ! !
            روتور قفسی 4 کلاس داره ! تو اونایی که دو تا رده شیار دارند از این روش استفاده میشه !
            ابتدا که موتور می خواد کار بکنه و فرکانس زیاد جریان از شیار بیرونی عبور می کنه و وقتی که راه افتاد و فرکانس پایین اومد از شیارهای داخلی که بوسیله این کار بصورت خودکار در لحظه راه اندازی مقاومت اهمی بالا میره که جریان راه اندازی رو پایین میاره !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
              توی ولتاژ و جریان برابر ، صدمات ولتاژ dc بیشتر از ac !
              برعکسه!!!
              [glow=red,2,300][/glow]
              بررسی بیشتر!!!

طبق آمار جمع آوری شده به وسیله IEC ، اتفاقات ناگوار در هنگام استفاده از جریان مستقیم ، بسیار کمتر از دفعاتی است که در مقایسه با جریان متناوب انتظار می رود و علت آن رهایی آسانتر از تجهیزات جریان مستقیم می باشد

منبع:
              تاسیسات برقی ساختمان انتشار توسط دفترتدوین و ترویج مقررات ملی ساختمان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
                سلام

عزیزم برق دی سی چون خون را یونیزه می کنه خطرناک تره. برق متناوب چون فرکانس داره می گیره و ول می کنه یعنی پرت می کنه, اما برق دی سی می گیره و دیگه هم ول نمی کنه.

از یک دید دیگه , مقاومت بدن انسان در برابر برق مستقیم کمتر از برق متناوب است و بنابراین در برق گرفتگی با برق مستقیم جریان بیشتری از بدن انسان عبور می کند.
                اینم دقیقا برعکسه

چون رهایی از تجهیزات جریان مستقیم آسانتر از تجهیزات جریان متناوب است
                تحریک اعصاب،عضلات،القای فیبریلاسیون بطنی و دهلیزی و ایست قلبی بستگی به تغییرات شرت جریان دارد و برای ایجاد تحریکی معادل تحریک ایجاد شده به وسیله یک جریان متناوب ، شدت جریان مستقیم باید 2 تا 4 برابر جریان متناوب باشد

امپدانس پوست وابسته به فرکانس است در نتیجه امپدانس کلی بدن در برابر جریان مستقیم بیشتر از امپدانس آن در برابر جریان متناوب است و با بالا رفتن فرکانس ،از مقدار آن کاسته می شود.
                امپدانس کلی بدن =امپدانس داخلی + امپدانس پوست بدن

با فزایش ولتاژ تماس در پوست پدیده پارگی رخ می دهد و در نتیجه امپدانس کلی برابر امپدانس داخلی بدن خواهد شد

ایضا: همون منبع

دیدگاه

پ
                  در بک ولتاز برابر برق گرفتکی به وسیله برق دی سی خطرناک تر از برق ac است
                  سخت ترين چيزي كه مي توان در زندگي ياد گرفت اين است كه از روي كدام پل
                  بايد رد شد و كدام پل را بايد خراب كرد
                  از سه چيز متنفرم 1- خيانت 2- دروغ 3- نامردي
                  { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

ببینید دوستان . من تو یه شرکت سازنده UPS کار می کردم که تغذیه DC شون 240 ولت بود (هنوز هم هست ) یعنی باید 20 تا باطری 12 ولت رو با هم سری می کردیم . یک بار این برق من رو مورد عنایت قرار داد . در لحظه ای که دستم به ترمینال های باطری خورد یه شوک بهم داد ولی بعدش فقط احساس سوختگی کردم (از تو داغ شدن ) و شوکی احساس نمی کردم .

اما برق شهر در هر لحظه 50 بار به آدم شوک وارد می کنه . من چون تجربه برق گرفتگی از هر دو نوع رو دارم این رو می تونم بگم : تحمل برق گرفتگی در اثر جریان DC راحت تر از AC است اما صدمه ای که DC وارد می کنه بیشتر از AC است .( در ولتاژ و توان مساوی )
                    آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                    سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

سلام دوستان
                      یه بار دیگه هم تو یک تاپیک در این باره بحث شده بود و من اونجا هم گفتم که جریان ac خطرش بیشتره. دوست بالاییمون گفتند جریان متناوب به صورت رفت و برگشتی هستش. تو اینجا هم بحث یه زمانی سر همین بود : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=18722.msg106583#msg106583
                      Goodbye

دیدگاه

توی برق dc
                        اثرات سوختگی بیشتر هستش چون ولتاژ به صورت یکی هستش
                        ولی برق ac شاید از این لحاظ خطرناک تره که به انسان شوک وارد می کنه ولی از نظر سوختگی به نظر من برق dc خطرناک تر هستش
                        به نظر من بحث خوبی هستش ادامه پیدا کنه
                        سخت ترين چيزي كه مي توان در زندگي ياد گرفت اين است كه از روي كدام پل
                        بايد رد شد و كدام پل را بايد خراب كرد
                        از سه چيز متنفرم 1- خيانت 2- دروغ 3- نامردي
                        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

طبق جداول و نمودارها انسان برق ac کمتر از 50 ولت رو برای مدت نامحدود میتونه تحمل کنه در حالیکه برای برق dc ولتاژ کمتر از 100 رو میتونه تحمل کنه
                          اما از طرفی با بالا رفتن فرکانس چون جریان خود رو به سطح بدن میکشونه خطر کمتر میشه
                          منبع: کتاب تاسیسات الکتریکی دکتر کلهر

دیدگاه

خب تو کار صنعتی همیشه کلید های اصلی رو تو قسمت AC کار می ذارن. این دو تا دلیل داره. یکی اینکه قطع و وصل کردن ولتاژ DC باعث بوجود اومدن قوس الکتریکی میشه و دیگه اینکه در AC بخاطر عبور از صفرهایی که داره میشه در لحظه مناسب اونو قطع کرد. به همین دلیل کلید قطع و وصل همیشه در قسمت AC کار گذاشته میشن. در صنعت برق خیلی پیش اومده که طرف خواسته قطعه ای یا کلیدی رو در قسمت DC عوض کنه و برق گرفتگی منجر به فوتش شده.
                            دلا یاران سه قسمند ار بدانی
                            زبانی اند و نانی اند و جانی
                            به نانی نان بده از در برانش
                            محبت کن به یاران زبانی
                            و لیکن یار جانی را به دست آر
                            به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed-f
                              طبق جداول و نمودارها انسان برق ac کمتر از 50 ولت رو برای مدت نامحدود میتونه تحمل کنه
                              دوست عزیز میشه اینو ابتدا رو خودتون انجام بدید بعد نتیجه رو بفرمایید!؟ البته این حرف من بیشتر جنبه ی شوخی داشت من فکر نکنم هیچ منبعی این حرف رو تایید کنه که شما به مدت نامحدود می تونید ولتاژ ac کمتر از 50 ولت رو تحمل کنید، ولتاژ زیر 50 ولت، 49 رو هم شامل میشه اصلا 40! من فکر نکنم این ولتاژ ac حتی برای 1 دقیقه هم قابل تحمل باشه، بدن هر فردی مقاومت متفاوتی داره که به طور متوسط میگند مقاومت بدن انسان 1000 اهم هستش؛ همون 50 ولت ac جریانی در حدود 50 میلی آمپر تولید می کنه که واقعا خطرناکه. مگه اینکه شما مقاومت بدنت خیلی بالاتر از این مقدار باشه که اونوقت میشه گفت بدن شما جریان کمتری رو از خودش عبور میده.
                              Goodbye

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X