اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار های حفاظتی آمپلی فایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار های حفاظتی آمپلی فایر

با عرض سلام!
    در مورد آمپلی فایر ها تو این انجمن خیلی بحث شده ولی اکثر آمپلی فایر های ساخته شده در انجمن فاقد مدارات حفاظتی هستند که باعث میشه مدار غیر قابل اعتماد باشه و من خودم برای استفاده ترجیح میدم از آیسی (البته نه STK) استفاده کنم که در استفاده های بلند مدت خیالم راحت باشه و آمپ های مدار کسسته رو فقط برای تفریح یه 2-3 تایی ساختم.
    ولی به دلیل توان محدود (حداکثر 100W اونم با THD 10% فقط آیسی TDA7294و TDA7293 رو میشناسم که راحت پیدا بشه البته اکثرشون هم قلابی هستند و سریع منفجر میشن که بسیار خطرناک ترند) و محدودیت در امپدانس خروجی (حداقل امپدانس هم 4 اهم هست ) واقعاً نمیشه همیشه از آیسی استفاده کرد و باید به مدارات گسسته روی آورد.
    البته درایور های آمپلی فایر هم موجود هستند که مدارات حفاظتی داخلی دارند مثل TDA2030 که قدرت کافی نداره و TDA7250 که گیر نمیاد.
    یه مقدار در این مورد تحقیق کردم ولی به نتیجه خاصی نرسیدم (البته مداراتی که برای یک آمپلی فایر خاص فیکس شده باشه منظورم نیست و یک دستور العمل جامع لازم دارم )
    مدارات حفاظتی یک آمپلی فایر شامل

1- حفاظت از اتصال کوتاه و اضافه بار
    2- حفاظت از گرما
    3- حفاظت DC یا حفاظت کننده اسپیکر

دوستان و اساتید اگر روشی برای پیاده سازی این حفاظت ها روی آمپلی فایر دارند ارائه بدن فقط لطفاً اگر محاسباتی داره ذکر بشه که مطب قابل استفاده باشه

پاسخ : مدار های حفاظتی آمپلی فایر

تا اونجایی که من میدونم تمام این حفاظتها باید توی طراحی خود مدار پاور آمپلی وجود داشته باشه

حفاظت در برابر اضافه بار توسط دو ترانزیستور که جریان ترانزیستورهای خروجی رو کنترل بکنن

حفاظت دمایی توسط ترمیستور یا یه نیمه هادی ( میتونه دیود یا ترانزیستور باشه ) که جریان رو کنترل کنه

حفاظت بلندگو هم توی همون حفاظت در برابر اضافه بار انجام میشه.

دیدگاه

تا اونجایی که من میدونم تمام این حفاظتها باید توی طراحی خود مدار پاور آمپلی وجود داشته باشه
      خوب یعنی نمیشه بعداً اضافه کرد !!!!! حتماً میشه.
      حفاظت در برابر اضافه بار توسط دو ترانزیستور که جریان ترانزیستورهای خروجی رو کنترل بکنن
      این روش تو لینک زیر هست
      http://sound.westhost.com/vi.htm
      ولی در مورد نحوه محاسبه مقدار مقاومت ها توضیحی نداده
      و در ضمن این مدار فقط یک محدود کننده جریان هست که جریان رو تو خروجی محدود میکنه و معمولاً وقتی آمپ داره با ولوم بالا کار میکنه این نوع محافظت از اتصال کوتاه کاری ازش برنمیاد و وقتی تو خروجی اتصال کوتاه رخ بده ( به مدت زیاد مثلاً 30 ثانیه) ترانزیستور های خروج غزل خداحافظی رو می خونن و اتفاقات بد دیگری رخ خواهد داد
      حفاظت دمایی توسط ترمیستور یا یه نیمه هادی ( میتونه دیود یا ترانزیستور باشه ) که جریان رو کنترل کنه
      یعنی برای این نوع حفاظت نباید دمای هیت سینک کنترول بشه!
      حفاظت بلندگو هم توی همون حفاظت در برابر اضافه بار انجام میشه.
      اینو که دیگه مطمئنم با هم فرق دارن حفاظت بلندگو معمولاً با رله انجام میشه

دیدگاه

با سلام :

این مدار اولی شماتیکی هست که همراه با مدار پلی فایر طراحی میشه و جزئی از نقشه آمپلی فایر هست

به دیود های زنر 2.7 ولتی توجه کنید
        وقتی ولتاژ به این حد برسه بار از روی ترانزیستور های اصلی کم میشه

مدار محافظ برای هشدار به مدارای جانبی

و این ..............

اینم یه مدار حرفه ای تر

انم یه مدار خوب هست که میشه به صورت جداگانه برای آمپلی فایر هامون مورد استفاده قرار بدیم

مدار آمپلی فایر با مدار محافظ

مدار آمپلی فایر با مدار محافظ

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
          1- خوب یعنی نمیشه بعداً اضافه کرد !!!!! حتماً میشه.

این روش تو لینک زیر هست
          http://sound.westhost.com/vi.htm
          ولی در مورد نحوه محاسبه مقدار مقاومت ها توضیحی نداده

2- در ضمن این مدار فقط یک محدود کننده جریان هست که جریان رو تو خروجی محدود میکنه و معمولاً وقتی آمپ داره با ولوم بالا کار میکنه این نوع محافظت از اتصال کوتاه کاری ازش برنمیاد و وقتی تو خروجی اتصال کوتاه رخ بده ( به مدت زیاد مثلاً 30 ثانیه) ترانزیستور های خروج غزل خداحافظی رو می خونن و اتفاقات بد دیگری رخ خواهد داد

3-یعنی برای این نوع حفاظت نباید دمای هیت سینک کنترول بشه!

4-اینو که دیگه مطمئنم با هم فرق دارن حفاظت بلندگو معمولاً با رله انجام میشه
          1-چرا نمیشه خوبشم میشه اضافه کرد

2- بله این در صورتیه که فقط جریان خروجی سنجیده بشه ولی اگه میزان بار سنجیده بشه و مثل یه فیدبک منفی عمل کنه مشکلی که گفتید وجود نداره

3- بله هسگر باید به هیتسینگ وصل باشه

4- همونطور که گفتم ترکیب دونوع حفاضت ممکنه

دیدگاه

دوست عزیز آقای aswhu600 من جزء بیسوادا محسوب میشم لطف میکنید در مورد نحوه عملکرد این مدار ها بیشتر توضیح بدید و اینکه چطور میشه اونها رو به یک آمپلی اضافه کرد من امروز یه مقدار در مورد یک محدود کننده جریان تحقیق کردم و به نتایج زیر رسیدم

ببخشید که به صورت عکس هست آخه یه مقدار با editor انجمن مشکل دارم

-------------------
            مشکل این محدود کننده این هست که به محض اینکه سیگنال درایور قطع میشه جریان کاهش پیدا میکنه و دوباره سیگنال وصل میشه این مکانیزم باعث میشه مقدار جریان تقریباً ثابتی در خروجی مدار داشته باشیم که باعث گرم شدن شدید ترانزیستور ها و در زمان طولانی آسیب دیدن اونها میشه در بعضی مدارها یک خازن کم ظرفیت هم با R2 موازی میکنند تا به صورت لحظه مدار قطع و وصل نشه که باز هم مشکل رو چندان حل نمیکنه.

چند نمونه نقشه مدار کامل آمپلی فایر های ماشین JBL و kenwood رو دارم که در همه اونها از همین روش استفاده شده فقط یک اتصال از کاتد D1 به یک مدار پروتکتور که شامل یک IC بی نام و نشون هست داره.
            (( در آمپ های ماشین وقتی خروجی اتصال کوتاه بشه چراغ پروتکت روشن میشه و حتی با رفع شدن اتصال کوتاه برای مدت حداقل 1 دقیق آمپ در وضعیت پروتکت میمونه))
            فکر میکنم در صورت یک بار روشن شدن ترانزیستور Q1 بلندگو یا تغذییه اصلی مدار برای مدت زمان مشخصی قطع میشه

---------------
            نظر شما چیه؟

دیدگاه

با سلام در مورد این موضوعات در تاپیک http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=59997.0 بحث و تبادل نظر شده و به نظرم در تاپیک مربوطه جواب سوالتون را بگیرید

تصاویری هم که قرار دادم از اون تاپیک کپی کردم .

تاپیک را بخونید اگر جواب پیدا نکردید در حد توان در خدمتیم

دیدگاه

درود بر شما

این مدار باید خوب باشه من ساختم ولی هنوز تست نکردم میتونی بررسی کنی اگر خوشت آمد
                آدرس لینک میدم یا برات PCB رو میزارم

طرح siliconchip هست
                خوشبختي از آن کسانيست که خواهان خوشبختي ديگران باشند .زرتشت

دیدگاه

این مدار باید خوب باشه من ساختم ولی هنوز تست نکردم میتونی بررسی کنی اگر خوشت آمد
                  آدرس لینک میدم یا برات PCB رو میزارم
                  از لطف شما بسیار سپاسگذارم ولی این مدار شامل محافظت از اتصال کوتاه و اضافه بار نمیشه و برای همین کامل نیست. دنبال یه مدار کامل میگردم که قابل نصب روی تمام آمپ ها باشه.

دیدگاه

ا سلام در مورد این موضوعات در تاپیک http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=59997.0 بحث و تبادل نظر شده و به نظرم در تاپیک مربوطه جواب سوالتون را بگیرید

تصاویری هم که قرار دادم از اون تاپیک کپی کردم .

تاپیک را بخونید اگر جواب پیدا نکردید در حد توان در خدمتیم
                    همشو خوندم مثل بیشتر تاپیک ها باز هم به نتیجه کلی نرسیده بود :angry: ولی آخرین نتایج یه چیزی شبیه همین محدود کننده جریانی بود که من گذاشتم البته از مدل رله دارش ولی کمکان مشکل قطع وصل وجود داره میتونید در مورد اون روش تشخیص با استفاده از اندازه گیری بار (پل وتسون) یه توضیحی بدید آخه عکس هاشم نبود و هیچی نفهمیم

دیدگاه

مشکل قطع و وصل وجود داره؟؟؟ یعنی چی؟؟ یعنی میخوای وقتی اتصال شد رله عمل کنه و تا وقطی اتصال برطرف نشده رله حتی برای یه لحظه هم عمل نکنه؟؟!!
                      اگر من درست فهمیدم باید بگم چنین چیزی امکان نداره. حتی دستگاههای فوق پیشرفته هم عملکرد لحظه ای رو دارند.

خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
                        همشو خوندم مثل بیشتر تاپیک ها باز هم به نتیجه کلی نرسیده بود :angry: ولی آخرین نتایج یه چیزی شبیه همین محدود کننده جریانی بود که من گذاشتم البته از مدل رله دارش ولی کمکان مشکل قطع وصل وجود داره میتونید در مورد اون روش تشخیص با استفاده از اندازه گیری بار (پل وتسون) یه توضیحی بدید آخه عکس هاشم نبود و هیچی نفهمیم
                        مدار "پل وتستون" ابتکار یکی از بچه ها بود و من اطلاعی از اینک در نهایت عملیاتی شد یا نه ندارم از اصل پل وتستون استفاده میکنن و با مقایسه مقدار معلوم مقاومت مقدار مجهول مقاومت که میتونه متغیر باشه را بدست میارن

اگه درست یادم باشه بچه ها می خواستن وقتی خروجی اتصالی میکنه و اهمش صفر میشه با مقایسه با یه مفاومت که اهمش معلومه مدار را فعال کنن و به نوعی خروجی را قطع کنن

دیدگاه

از خیر مدار الکترونیکی گذشتم و رفتم سراغ مدار کامپیوتری

برای میکرو کنترولر الگریتم زیر رو در نظر دارم
                          1-در لحظه شروع کار (اتصال منبع تغذیه) ابتدا میکرو کنترولر 1 ثانیه صبر میکند سپس با روشن کردن پین متصل به نقطه V و اندازه گیری ولتاژ نقطه S مقدار مقاومت بلندگو را محاسبه میکنیم در صورتی که این مقدار کمتر از مقدار حداقل بار آمپلیفایر (مثلاً 4 یا 8 اهم) باشد (یعنی یا اتصال کوتاه در خروجی داریم یا بلند گو مناسب مدار نیست) میکرو مثلاً یک LED را به منظور نشان دادن به کاربر روشن میکند و در این حالت میماند تا این مشکل رفع شود
                          2-در صورت پاس شدن تست قبل مقدار ولتاژ نقطه O رو محاسبه میکند که باید مثلاً کمتر از 1 ولت باشد در صورت بالا بودن ولتاژ تا رفع شدن مشکل در این وضعیت باقی میمونه و اون داستان LED ... در صورت پاس شدن این تست رله وصل میشود
                          3-در این وضعت آمپ مشغول کار است مقدار ولتاژ نقطه O و وضعیت نقطه P به صورت دائم کنترول میشود اگر ولتاژ DC در نقطه O با لا بیاد رله قطع میشود و الگورتم از نقطه 1 شروع به کار میکند. و اگر نقطه P از 1 به 0 تغییر وضعیت بدهد یعنی(در صوت اتصال کوتاه در خروجی یا بار اضافی جریان بیش از حد از مقاومت R1 گذشته و باعث روشن شدن ترانزیستور Q5 میشه که سیگنال درایور قطع در نتیجه ترانزیستور های خروجی خاموش میشوند) اتصال کوتاه یا اور لود رخ داده است که در این حالت رله قطع میشود والگوریتم از نقطه 1 دوباره شروع میشود
                          البته کنترول دما رو هم که با میکو راحت میشه پیاده کرد و درایو کردن یک فن با مقدار دما
                          اگر من درست فهمیدم باید بگم چنین چیزی امکان نداره. حتی دستگاههای فوق پیشرفته هم عملکرد لحظه ای رو دارند
                          اینجوری این مشکل هم حل میشه
                          ---------
                          من خودم یه مقدار به اندازه گیری ولتاژ نقطه O شک دارم که ADC میکرو مقدار AC رو هم اندازه میگیره یا نه
                          لطفاً اگه مشکلی داره بگید

دیدگاه

مشکل اینجاست که در زمان اتصال ولتاژ برابر صفر نمیشه. و از طرفی زمان پیک کار مدار ولتاژ به شدت بالا میره و شدیداً هم متغیره و میتونه کلاً مدار محافظ رو دود کنه.
                            به همین دلیل معمولاً از کنترل جریان خروجی برای محافظت در برابر اتصال کوتاه استفاده میشه.
                            خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

اگه میشه نقشه ی آمپلی فایر LA16896Aراروی سایت بگذارید./باتشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X