اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دلیل طراحی این مدار چیست ؟ (با دیود واریکاپ)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دلیل طراحی این مدار چیست ؟ (با دیود واریکاپ)

سلام. دلیل طراحی این مدار به این شکل چیست ؟ منظورم اینه که چرا به جای یک دیود از دوتا استفاده شده ؟ .... اگر برای حفاظت از سلف دربرابر ولتاژ دی سی هست نمیشد از یک دیود استفاده کرد؟

پاسخ : دلیل طراحی این مدار چیست ؟ (با دیود واریکاپ)

دو دیود واریکاپ که سری هستن با C1 موازی میشن و تغییرات ولتاژی که از طرف R1 به واریکاپها اعمال میشه باعث ایجاد تغییرات خازنی در اونها میشه و در مدار تانک تغییرات فرکانس خواهیم داشت
    دوتا واریکاپ رو برای تغییرات بیشتر گذاشته ولی به نظرم کار بیخودی کرده و به جای یکی از واریکاپها باید یه خازن مناسب میذاشت

دیدگاه

اتفاقا سوال من هم همینه . میتونستن یه خازن به جای D2 قرار بدن ولی به جاش دیود واریکاپ گذاشتن . حتما مزیتی داره ؟؟؟ دلیلش چی میتونه باشه ؟

اضافه شده در تاریخ :
      دوستان کسی نیست بدونه چرا از دوتا دیود ورکتور تو این طراحی استفاده شده؟ :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط xerxes_66
        سلام. دلیل طراحی این مدار به این شکل چیست ؟ منظورم اینه که چرا به جای یک دیود از دوتا استفاده شده ؟ .... اگر برای حفاظت از سلف دربرابر ولتاژ دی سی هست نمیشد از یک دیود استفاده کرد؟
        دوستان سوال مارو جواب ندادین ولی من جواب و پیدا کردم. دلیل اینکه این دیود ها رو نه به صورت تکی و به صورت جفت و پشت به پشت استفاده میکنند به خاطر تثبیت بهتر ضریب کیفیت مدار تانک هست. همینطور این دیود نمیگذارد اثرات سو از مدار تانک منتقل شود . توضیحات بیشتر تو لینک پایین هست. پاینده باشید
        http://www.radio-electronics.com/info/data/semicond/varactor-varicap-diodes/basics-tutorial.php

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X