اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فاصله سنجی با دقت 0.1 میلیمتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فاصله سنجی با دقت 0.1 میلیمتر

با سلام

دوستان و مهندسان عزیز . اقا همونطور که تو عکس مشخصه من میخوام یه فاصله 1.5 متری رو که تقریبا 10 سانتی متر متغیره با دقت 0.1 میلیمتر اندازه بگیرم . oo:
    این نهایت لطف شماست که بهم در موارده زیر کمک کنید :
    1. با التراسونیک 40 کیلوهرتزی میشه ؟
    2. چه محدودیت هایی دارم
    3. اگه راه دیگه ایم هست بفرمایین .

در ضمن من برام مهم نیست که دوتا سنسور فرستنده گیرنده رو کناره هم بگذارم یا رو بروی هم .

ممنون.

پاسخ : فاصله سنجی با دقت 0.1 میلیمتر

با این دقت بهتره بری سراغ سنسورهای نوری
    یه سنسور بود قدیما ساخت شرکت شارپ توی دستگاههای فتوکپی قدیمی که به صورت اپتیکی و مکانیکی بودن برای فوکوس کردن به کار میرفت دقت هم در حد صدم میلیمتر توی وسایلام داشتم اگه پیدا کردم شمارشو برات میزارم

دیدگاه

سلام.

دوستان من هم دنبال سنسور یا روشی (از لیزر میخواستم استفاده بکنم که فعلا براش نتونستم یک مدار با این دقت پیدا کنم) هستم که فاصله های میکرو متری رو اندازه گیری کنم.

ممنون میشم راهنمایی کنید. :smile:
      راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

از روش های بدون تماس بیا بیروان . نمیشه .البته یعنی ما نمیتونیم . آلتراسونیک که هیچی . یعنی اصلا وسیله اندازه گیری نیست . فقط به درد تشخیص مانع میخور . 100 عامل درش تاثیر گزاره . رطوبت هوا
        دمای هوا - فشار هوا - ذرات معلق در یک مکان حتی ثابت در طول یک سال 1000 مرتبه عوض میشه .
        برو سراغ چرخ لنگ و شفت انکودر . یک چیزی تو مایه های سیلندر و پیستون . حول حوش 100 هزار تومن برات آب میخوره .
        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
          از روش های بدون تماس بیا بیروان . نمیشه .البته یعنی ما نمیتونیم . آلتراسونیک که هیچی . یعنی اصلا وسیله اندازه گیری نیست . فقط به درد تشخیص مانع میخور . 100 عامل درش تاثیر گزاره . رطوبت هوا
          دمای هوا - فشار هوا - ذرات معلق در یک مکان حتی ثابت در طول یک سال 1000 مرتبه عوض میشه .
          برو سراغ چرخ لنگ و شفت انکودر . یک چیزی تو مایه های سیلندر و پیستون . حول حوش 100 هزار تومن برات آب میخوره .
          سلام علی جان

من به هیچ وجه از التراسونیک استفاده نمیکنم و نکته بعدی هم اینکه نمیشه از تماسی استفاده کنم چون حرکت در حد میکرو متر هستش و به خاطر نیرویه ی خیلی کمی که روش تماسی وارد میکنه به جسم خطا پیش میاد در اندازگیری.

حتما باید از روش غیرتماسی استفاده کنم. به نظر خودم لیزر خوبه ولی مدار جوون داری واسش پیدا نمیکنم

شما نظری ندارید....
          راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Control
            سلام علی جان

من به هیچ وجه از التراسونیک استفاده نمیکنم و نکته بعدی هم اینکه نمیشه از تماسی استفاده کنم چون حرکت در حد میکرو متر هستش و به خاطر نیرویه ی خیلی کمی که روش تماسی وارد میکنه به جسم خطا پیش میاد در اندازگیری.

حتما باید از روش غیرتماسی استفاده کنم. به نظر خودم لیزر خوبه ولی مدار جوون داری واسش پیدا نمیکنم

شما نظری ندارید....
            شما دقیقا بگو میخوای چیکار کنی . یعنی چی رو اندازه بگیری شاید بشه کمک کرد .
            اما راجب لیزر بگم که تکنیک اندازه گیری معروفه به تداخل سنجی .
            پرتو یک فرستنده لیزر رو با منشور و عدسی و آینه به دو پرتو تبدیل میکنن که یکیش رو به جسم میتابانن بعد از برخورد و موقع بازگشت این موج با موج دوم به علت اختلاف مسیر اختلاف فاز دارن .و ....
            ساده ترین قسمت ساخت اندازه گیری با لیز همون قسمت الکترونیکیش است .
            یعنی لیزر فقط با فوکوس و لنز و منشور و آینه و ... معنی پیدا میکنه . فکر میکنی در بازار دربداغون ایران میتونی لنز محاسبه شده رو پیدا کنی؟
            البته بماند که به معلومات بالای در الکترونیک و المانهای مامانی جونجونی هم نیاز داری

دیدگاه

مرسی علی جان از جوابت
              راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

فکر کنم بتونی با آینه - عدسی هایک کاری بکنی .
                یک مثال میزنم الان صافی سطح بلبرینگ رو با نور اندازه میگیرن . به این صورت که یک بلبرینگ در مقابل یک منبع نور و یک پرده قرار میگیره . - خودم ندیدم دوستم میگفت چون تو بلبرینگ سازی تبریز کار میکنه -
                کوچکترین اختلاف قطر بلبرینگ ضربدر نسبت فاصله منبع به بلبرینگ به فاصله بلبرینگ تا پرده میشود .

حالا در مثال شما حرکت جزئی میله ضربدر همون نسبت فاصله منبع تا میله ضربدر میله

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X