اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک : ساخت برد AT91SAM9260-EK

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک : ساخت برد AT91SAM9260-EK

سلام به همه.....

من یه مدتی هست که دنبال ساخت برد AT91SAM9260 هستم و چند تا سوال دارم

1) برای رم می خوام از ای سی MT48LC16M16A2 استفاده کنم اونم دوتا 64 مگ میشه کم که نیشت؟

2) برای NAND Flash از ای سی K9F2G08U0B می خوام استفاده کنم که حجم ش 256M*8 bit هست ، حجم ش کم که نیست؟ مقدار 244 مگابایت میشه دیگه؟ oo:

3) برای Serial Flash هم از ای سی AT45DB161D مشکل نداره؟ کم نیست

دیگه چی بزارم ، ایپرام و DATA Flash اگر نیاز نیست نزارم و فقط فعلا می خوام لینوکس رو روش بریزم

راستی پروگرامر م هم Wigler هست مشکل ندارم ؟

پاسخ : کمک : ساخت برد AT91SAM9260-EK

سلام
    2 تا 64 مگ میشه 128 مگ دیگه! تو خیلی از برد های آماده هم از این مقدار استفاده شده. شما قدرت پردازنده رو هم در نظر داشته باشید!!!
    نند فلش هم همین خوبه اگر بزرگ تر میخواید از چیپ های فلش توی usb flash ها استفاده کنید. البته قبلش دیتاشیتش رو یه چک کنید.در کل نیازی به حافظه بزرگ تر نیست (به جای بزرگ تر کردن نند فلش یه SD CARD به مدارتون اضافه کنید)
    توی دیتافلش هم فقط برنامه بوت میشینه که کاملا اندازش مناسبه. حتی میشه این رو هم نزاشت و همه چیز رو روی نند فلش ریخت اما بهتره که بزارید( اول کار یه کم دردسر داره و بودنش میبینید مفید تره)
    همین ها بس هست اما اگه پول زیادی دارید پیشنهاد میکنم یه Nor Flash به مدار اضافه کنید.
    توصیه آخر اینکه حتما شبیه برد اتمل حافظه ها رو وصل کنید تا بتونید از فایل های اون برد هم استفاده کنید.
    موفق باشید
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

مرسی ....

این nor flash دیگه چیه؟ اگه خیلی مهم نیست نزارم نمی خوام زیاد خرج کنم
      راستی این سریال فلش همون دیتا فلش دیگه؟
      در مورد VGA چی کار کنم چیزی در موردش پیدا نکردم ال سی دی کنترلر نمی خوام باشه

دیدگاه

nor flash یه جور فلش هست که رابطش شبیه رم ها هست.یعنی اینکه به اندازه حافظه خط آدرس داره. 1گیگ باشه 30 تا خط آدرس داره! مزیتش سرعت بالاتر هست. شما از روی این فلش هم میتونید بوت کنید اما با توجه به قیمتش....چه کاریه خوب!
        دیتا فلش هم همئن سریال فلش هست.
        برای vga من میخواستم با یه FPGA یه رابط براش درست کنم(از همون باس رم ها دیتا رو بگیره) اما با محاسباتی که کردم سرعت رم هایی که تو بازار بود(و مناسب با بودجه من ) برای رفرش 60 هرتز کافی نبود.البته با یه سری بهینه سازی ها میشد اما حوصله ام نگرفت دیگه...
        اگر میتونید از میکرو 9261 استفاده کنید که خودش خروجی LCD داره و با یه چیپ واسط خروجی VGA رو بهتون میده.

دیدگاه

ممنون
          این طور که من قهمیدم گذاشتن VGA روی این میکرو یکم درد سر داره حالا اگر من بخوام بعدا این کار رو انجام بدم باید چی کار کنم اینم بگم قرار نیست یه برد دیگه بزنمیه برد میزنم برای VGA بعد اون رو به میکرو با کابل وصل میکنم

آقا امروز من یه کامپیوتر دیدم که مال زمان دایی ناصر بود :biggrin:( دایناسور ) یا پنتیوم تری بود یا فور از این 1.6 گیگاهرتز های فول کش کاری ندارم ولی رمش رو دیدم دو تا رم SD که 32مگ حجم داشت که PC100 هم بود یعنی فرکانس ش 100 مگاهرتز بود
          چرا این شرکت ها میتونند این رم با این فرکانس رو با سوکت به مین برد وصل کنند ولی ما نمیتونیم؟ اونا چی کار کردند هآآآآآآآآ نخندید ها جدی میگم

دیدگاه

مساله مهم توی طولانی شدن مسیر تاخیری هست که به وجود میاد. شما باید یه جوری دیتا رو با هم به پردازنده برسوند. ساده ترین روش این هست که طول همه ی ترک ها با هم برابر باشه تا همه یه تاخیر داشته باشند.شما همین کار رو هم نمیتونید انجام بدید چون وقتی 32 تا خط دیتا و 12 تا آدرس و..... دارید چطور روی برد دولایه همه رو....
            کار دیگه ای که در صورت بلند شدن طول ترک ها از یه حد باید انجام بشه اینه که کلاک اعمالی به رم باید یه اختلاف فازی داشته باشه تا تاخیر فاصله باعث نشه سنکرون بودن رم و پردازنده از بین بره.(فکر کنم با PLL میشد این کار رو کرد)
            نکته بعدی که هست به فاصله بین ترک ها روی سوکت توجه شده.خاصیت خازنی که به وجود میاد گاهی.....
            در کل دلیل اینکه اونا میتونند ما نمیتونیم اینه که اونا کتابای طراحی برد فرکانس بالا رو خوندند ولی ما نخوندیم :mrgreen: البته تجهیزات هم سر جای خودش هست.

دیدگاه

سلام

به این لینک یه سری بزن، یه evk آماده که atmel طراحیش کرده، تقریبا تمام المانها تو بازار داخلی پیدا می شه، کلی می تونه بهت ایده بده، تمام فایل های پروژه رو هم گذاشته حتی شماتیک و PCB، و لینوکس angstrom

http://www.atmel.com/tools/SAM9260-EK.aspx
              مشکلی نیست که آسان نشود مرد میخواهد که هراسان نشود

دیدگاه

من دارم رو طرحی کار میکنم که برای کار 9260 و سایر پروسسورها احتیاج nand و nor نیاز نباشه .
                میخوام با 6 پورت د وتا avr mega8 یک nand شبیه سازی کنم . که بتونه دستورات کار با micro sd رو به sdram بوت کنه .

یک سوال
                من یه مدتی هست که دنبال ساخت برد AT91SAM9260 هستم و چند تا سوال دارم
                الان تو چه مرحله هستی ؟
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

الان تو چه مرحله هستی ؟
                  والا هنوز به جای خاصی نرسیدم فعلا دارم اظلاعات کسب میکنم درمورد برد این میکرو و طراحی برد فرکانس بالا

شما برای چی می خواهین یه همچین کاری کنید منظورم avr و SDRAM هست

دیدگاه

من دارم رو طرحی کار میکنم که برای کار 9260 و سایر پروسسورها احتیاج nand و nor نیاز نباشه .
                    میخوام با 6 پورت د وتا avr mega8 یک nand شبیه سازی کنم . که بتونه دستورات کار با micro sd رو به sdram بوت کنه .
                    سلام
                    2 تا سوال برام پیش اومد! اول اینکه چرا 6 تا پورت avr نیاز هست؟ کل سیگنال های نند فلش روی 2 تا پورت جا میشه که.
                    دوم اینکه کلا اگر فایل بوت رو دستکاری کنید که ایمیج سیستم عامل رو از sd-card (مال خود 9260 ) روی sd-ram کپی کنه و از اونجا اجرا کنه بهینه تر نیست؟ فایل بوت هم توی دیتا فلش میمونه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
                      سلام
                      2 تا سوال برام پیش اومد! اول اینکه چرا 6 تا پورت avr نیاز هست؟ کل سیگنال های نند فلش روی 2 تا پورت جا میشه که.
                      دوم اینکه کلا اگر فایل بوت رو دستکاری کنید که ایمیج سیستم عامل رو از sd-card (مال خود 9260 ) روی sd-ram کپی کنه و از اونجا اجرا کنه بهینه تر نیست؟ فایل بوت هم توی دیتا فلش میمونه!
                      چون نند فلش با حجم بالاست نیست این کارد میکنید؟

دیدگاه

سلام
                        خوب اینجا یک مساله پیش میاد . این مموری های مالتی پلکس شده اند چطوری توسط 9260 آدرس دهی میشن ؟ و دیتا رو میخونن . ؟ اونطوری که من متوجه شدم این نوع مموری ها مثلا با هر کلاک هفت هشت بایت آدرس میفرسته و مثلا بعد از کلاک پنجم با هر کلاک دیگه دیتا رو بر میگردونه . خوب این که برای سی پی یو قابل انجام نیست .؟ oo:

خوب من گفتم 6 تا پورت چون من می خوام با همون ساختار سنتی حافظه که عبارت است از باس آدرس - باس داده - باس کنترل - کار کنم
                        مثلا 10 پین برای باس آدرس و 32 پین برای باس داده و 4 -5 پین برای باس کنترل .

اما من می خوام عین سیستم عامل داس که 255 تا وقفه داشت انواع عملیات رو برای خواندن از حافظه سریال و نوشتن تو گرافیک و وقفه ماس و صفحه کلید و ... اگه بشه خواندن از IDE , sata انجام بدم .
                        بنا بر این نیازمندم این وقفه ها و برذار هاش رو بنوعی تو dram سیستم بریزم - بعد از ریسیت cpu بردار وقفه صفر اجرا میشه - و بقیه کار توسط خود سی پی یو قابل انجامه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                          خوب اینجا یک مساله پیش میاد . این مموری های مالتی پلکس شده اند چطوری توسط 9260 آدرس دهی میشن ؟ و دیتا رو میخونن . ؟ اونطوری که من متوجه شدم این نوع مموری ها مثلا با هر کلاک هفت هشت بایت آدرس میفرسته و مثلا بعد از کلاک پنجم با هر کلاک دیگه دیتا رو بر میگردونه . خوب این که برای سی پی یو قابل انجام نیست .؟ oo:

خوب من گفتم 6 تا پورت چون من می خوام با همون ساختار سنتی حافظه که عبارت است از باس آدرس - باس داده - باس کنترل - کار کنم
                          مثلا 10 پین برای باس آدرس و 32 پین برای باس داده و 4 -5 پین برای باس کنترل .

اما من می خوام عین سیستم عامل داس که 255 تا وقفه داشت انواع عملیات رو برای خواندن از حافظه سریال و نوشتن تو گرافیک و وقفه ماس و صفحه کلید و ... اگه بشه خواندن از IDE , sata انجام بدم .
                          بنا بر این نیازمندم این وقفه ها و برذار هاش رو بنوعی تو dram سیستم بریزم - بعد از ریسیت cpu بردار وقفه صفر اجرا میشه - و بقیه کار توسط خود سی پی یو قابل انجامه .
                          درسته با پردازنده قابل اجرا هست ولی وقتی خود سخت افزار خیلی بهتر از پردازنده میتونه انجام بده چه نیازی هست..
                          کار شما مثل شبیه سازی واحد کنترل حافظه خود میکرو هست. بعد کجا نوشته شده با هر کلاک 7-8 بایت آدرس میفرسته؟

دیدگاه

کجا نوشته شده با هر کلاک 7-8 بایت آدرس میفرسته؟
                            مگه ساختار nand سریال نیست ؟ چطور با دوتا پین آدرس میفرسته ؟
                            یکجا خوندم نند ورژن X4 دیتا رو آنالوگ دخیره میکنه . به جای صفر ویک ، دیتا رو از 0 تا 15 ذخیره میکنه ؟
                            نند داخل ایران با قیمت جهانی پیدا میشه راحت ؟ تو طراحی 9260 چرا مستقینا از sd استفاده نکردن ؟
                            یک سوال دیگه قیمت جهانی نند ارزونتره یا sd کارت ؟

دیدگاه

بابا یکم زیر دیپلم صحبت کنید...... :biggrin: یعنی چی اخه این حرفا oo: هی من هیچی نمیگم اینها هم هیچی نمیگن :biggrin:

برای چی می خواهید یه همچین کاری کنید؟

راستی برای VGA چی کار میتونم بکنم؟

یه ای سی هم برای صدا می خوام سایت جوان الکترونیک سه داره و لی تموم کرده ولی بازار رو هم نگشستم
                              AD1854JRS

AT73C213B این مدل رو تو برد AT91SAM9260-EK ازش استفاده کرده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X