اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با سنسور مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با سنسور مادون قرمز

سلام
    اقا من یه سنسور مادون قرمز ارزون گرفتم .(گیرنده و فرستنده جداست. دو پایه). خروجی گیرنده رو دادم به واحد adc میکرو(pic18f452).برنامه میکرو هم اینه که وقتی مقدار ولتاژ روی پایه adc از 0.8 بیشتر بود یه led روشن بشه و اگه نبود خاموش بشه.مشکلی که برام پیش اومده اینه که وقتی ولت متر رو به خروجی سنسور وصل میکنم مدار درست و دقیق کار میکنه ولی وقتی که اون رو از مدار در میارم led روشن میشه و همونطور می مونه. سنسورها رو هم vccشون رو با مقاومت به 5 ولت وصل کردم . زمین فرستنده رو به adc میکرو بستم.
    اشکال کار کجاست؟
    کاری ندارم که مدار بایاس سنسورها درسته یا نه ولی بالاخره یه ولتاژی روی یکی از پایه ها می افته و adc هم قاعدتا باید درست کار کنه دیگه ! ها! نظرتون چیه؟؟
    ممنون.

پاسخ : مشکل با سنسور مادون قرمز

کاری ندارم که مدار بایاس سنسورها درسته یا نه
    سلام
    این دیگه از اون حرفا بود.
    تا بایاس درست نباشه که کار نمیکنه.
    شاید هم وقتی مولتی متر رو تومدار میزاری به دلیل مقاومت داخلی که داره سنسور بایاس میشه و درست کار میکنه.
    یه شماتیک از نحوه بایاس سنسور بذار.
    خروجی فرستنده رو دادم به واحد adc میکرو
    خروجی سنسور گیرنده منظورتون بود دیگه،درسته؟
    تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

پاسخ : مشکل با سنسور مادون قرمز

مشکلم کاملا حل شد(از یه نفر دیگه پرسیدم).جواب رو اینجا میذارم که بقیه هم در صورت نیاز استفاده کنن.
      شما باید سنسور گیرنده رو با یه مقاومت 10 کیلو بایاس معکوس کنی. یعنی منفی سنسور گیرنده رو میزنی به Vcc ، مثبتش رو میزنی به 10 کیلو ، اون سر 10 کیلو رو می زنی به زمین ، حالا از اتصال 10 کیلو و گیرنده یه سیمم وصل می کنی به ADC ، از این به بعد اگه فرستنده امواج نفرسته ADC ولتاژی در حد صفر نشون میده ولی اگه فرستنده امواج بفرسته ADC ولتاژ بیشتری نشون میده.
      الان با تغییر مقدار مقاومت گیرنده میتونم برد سنسور ها رو تغییر بدم(هرچه مقدار مقاومت بیشتر باشد برد سنسور بیشتر می شود.) مثلا با مقاومت 330k بردش 30 سانت شد تازه این در حالتی هستش که adc میکرو رو به 0.8 ولت حساس کردم اگه کمترش کنم برد بیشتر هم میشه(اسنادش موجوده!) .البته اگه بردش 8 سانت هم باشه واسه من کافیه ولی اینا رو گفتم برو بچه ها حال کنن.

از mehdi_nxp جون هم نهایت تشکر رو دارم که به سوالم توجه کردن.

مورد بعدی هم اینه که:
      لطفا چند تا راه کار برای کاهش اثر نویز محیط روی سنسور ها بمن بگید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X