اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرستنده لامپی با 6aq5

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرستنده لامپی با 6aq5

http://www.qsl.net/k5dh/6aq5.html

مداری که لینکش را گذاشتم مدار فرستنده مورس با 6aq5 هست
    البته برا دست گرمی وکسب تجربه هست بعد با همین لامپ میخوام یه فرستنده am بسازم

فقط من چنتا مشکل داشتم

1-برای تامین ولتاژ فیلامان که به6.3 نیاز داره ازیه رگولاتور 6 ولت استفاه کردم البته در تمام نقشههای قدیمی از ولتاژ ac استفاده شده من گفتم برای گرم کن که فرقی نداره بعد چنتا ترانس فابریک رادیو لامپی داشتم دیدم ولتاژشان دقیق6.3 نیست و یکیش7.2 بود حالا مشکلی داره دی سی 6ولت بدم؟

2- یکی که خیلی جالبه من از واریاک برای تامین ولتاژ 250 ولت استفاده کردم وبا پل دیود MB3510 ولتاژ 250 را یک سو کردم ولی برام خیلی عجیبه که ولتمتر واریاک ولتاژ 250 را نشان میداد ولی ولتمر خودم بعد از یکسو ساز عدد 310 را نشان میداددلیلش را نمیدانم حالا کدومش درسته ؟
    شاید مال اینه که خازن برای یکسو ساز نزاشتم لطفا کمک کنید چون زیاد الکترونیک بلد نیستم

مورد اخری که شک دارم زمین L2 هست که نمیدانم به منفی ولتاژ یکسو شده وصل کنم یا به لوله اب سرد چون تو چنتا نقشه فرستنده لامپی دیگه دیدم زمین بوبینی که به انتن وصل میشد به لوله اب سرد گفته وصل بشه

حالا من اینجوری راه اندازی کردم اشکالاتش را حتما بگید

مراحل کار

من ولتاز واریاک را به 200 رسوندم تا نه سیخ بسوزه نه کباب(به علت مشکل دوم که گفتم) و زمین L2 را هم به پنجره اتاقم وصل کردم لامپ نسبتا گرم میشه ولی دستو میسوزونه ولی با زدن کلید مورس که مال من یک تکه سیمه چراغ نئون روشن نمیشه برای انتن از دو رشته سیم به هم تابیده 0.5 میل بدون روکش به طول شش متر استفاده کردم امکان استفاده از انتن مناسب فعلا میسر نبود من برای دریافت رادیو را در فاصله 50متری که روشن کردم زیاد به باند و فرکانس بستگی نداشت با هر بار زدن مورس نویز حاصله در کلیه باندها شنیده میشد مثل استفاده از جرقه زن در خانه حالا مشکل کارم در کجاست ؟
    ودر اخر چگونه میتوانم میتونم وات خروجی را اندازه بگیرم و حدودا برد این فرستنده چقدر است ؟

پاسخ : فرستنده لامپی با 6aq5

از دوستان اگر کسی اطلاعاتی داره کم لطفی نکنه .

کوچکترین نکته میتونه راه گشا باشه.

اگر دوستان سایت یا انجمنی میشناسند که تخصصی مدارات فرستنده لامپی کار کنند بگن چون خودم که گشتم چیز جالبی پیدا نکردم چنتا وبلاگ بود که چنتا نقشه کپی کرده بودن.

با تشکر

دیدگاه

اگه سازنده لامپ بدونه که شما برای تغذیه فیلمان لامپ از رگولاتور استفاده کردین از خوشحالی ذوق مرگ میشه
      هر منبعی که بتونه 450 میلی امپر تو 6.3 ولت بده رو میتونین به فیلمان لامپ 6aq5 وصل کنین زیاد هم لازم نیست که دقیق باشه .
      ولتاژ مدار لازم نیست دقیق باشه فقط یادتون باشه که ولتاژ کار بالا هست و همچنین واریاک بصورت اتو ترانسه و ایزوله نیست هر گونه لمس مدار ممکنه به نتایج فاجعه باری ختم بشه بدون ایزولاسیون هم اگه مدار رو زمین کنین دردسر خواهید داشت مگر اینکه نول رو به زمین مدار وصل کنین و فاز رو با یه دیود یکسو کنین ( و با یک خازن فیلتر کنین )و به مثبت مدار وصل کنین با این کار خودبخود زمین مدار از طریق نول به زمین متصل میشه

اگه توجه کنین هر دو پین لامپ نئون به یه نقظه متصل شده بنابر این لامپ فقط موقعی روشن میشه که مدار در یک جعبه فلزی متصل به زمین مدار قرار بگیره و همچنین اسیلاتور اون کار کنه ( مثل حالتی که لامپ مهتابی متصل به یه مدار های ولتاژ رو لمس می کنین )
      مساله بعدی هم اینه که خروجی یک فرستنده cw بجز سکوت و کمی نویز تغذیه در بلندگو و البته روشن شده چراغ تیون یا انحراف عقربه اون چیز قابل ارائه دیگه ای در یک گیرنده AM معمولی نداره ( گیرنده های cw اسیلاتور های bfo دارند )

فرستنده مورد نظر شما در خروجی هیچ گونه مدار تیون یا فیلتر نداره بنابر این هارمونیکهای زیادی خواهد داشت و ممکنه برای فرکانسهای غیر 7 مگاهرتز هم ایجاد مزاحمت بکنه جدای از اینکه کار تو این فرکانس بخصوص با این توان مجاز نیست
      موفق و صد البته در مواجهه با ولتاژ بالا بسیار مواظب باشین

دیدگاه

سلام
        شما به هر مقدار ولتاژی که نیاز دارید میتوانید با کم زیاد کردن چند دور سیم ثانویه یک ترانس به ولتاژ مورد نظر برسید
        مثلا اگر یک ترانس 6 ولت دارید میخواهید 6.3 بشه اینکه خیلی ساده و اسونه کافیه فقط چند دور 4الی 5 دور سیم لاکی روی همون ترانس احتیاج به باز کردن ترانس هم نیست روی همون مقوا یا پلاستیک پوشش سیم پیچ بپیچید
        و یا میخواهید ولتاژ کمتر بشه کافیه چند دور سیم ثانویه رو باز کنید و با اهمتر چک کنید . البته باید دید به چه امپراژی مدار نیاز داره.
        و یا میخواهید یک ترانس افزاینده داشته باشید کافیه یک ترانس کاهنده مثلا 24 ولت البته اگر امپر بالا باشه راحتتره تهیه کنید و تمام ورق های فلزی رو خارج کنید و سپس سیم ثانویه رو کاملا باز کنید سپس یک دور سیم لاکی باز بستگی به امپر مورد نیازتون داره بجای سیم ثانویه بپیچید و با اهمتر دیجیتال چک کنید این یک دور چقدر ولتاژ داره حالا حساب کنید اگر 50 دور یا 100 دور بپیچید ولتاژ چقدر میشه . و با گرفتن پریزهای متعدد وتاژهای مورد نظرتون را انتخاب کنید. حالا ورقه ها رو جا بزنید به همین راحتی من خودم یک 35 ولت دستگاه امپلی فایر رو با همین روش از اون 110 ولت 220 و 260 و 350 و 450 و 600 و 750 ولت قبلا برای مدارات لامپی استفاده میکردم.ساختم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X