ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 18 از 18
    2019/02/27
    111
    36

پاسخ : علت علمی و دقیق میرایی امواج صوتی چیست ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Soham 313

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام دوست عزیز
    بله گفته شما کاملا درست و منطقی هست
    ولی چیزی که من بیشتر بهش احتیاج دارم بدونم اینکه یک صوت با فرکانس و بسامد و ریز و بم خاص خودش ( به زبان ساده بلند بودن صدا و یا آرام بودن صدا ) در محیط های مختلف ( جامد , مایع , گاز ) چه مقدار طول میکشه تا میرا بشه در واقع دنبال قاعده ی خاصش هستم
    اینایی که شما گفتین چندتا پارامتره که هرکدوم بستگی به شرایط و ویژگیهای فیزیکی محیط انتشار داره دمای محیط انتشار و چگالی و خواص ماده
    پراکندگی یک مولفه هستش شکست و انکسار یک مولفه هستش و میرایی که شما میگین انرژی تلف شده هست که فقط به خواص فیزیکی ماده و دمای اون ارتباط داره کلی هم فرمول و محاسابه داره که باید جز به حز بسته به جوابی که میخوای باید حساب بکنی
    2014/07/21
    372
    296

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد میرزا

سلام دوستان
    من دنبال جواب سوال پایین بودم که به این انجمن و این موضوع رسیدم، بخشی از پاسخمو اینجا و علی الخصوص با جواب جامع شما دریافت کردم. بنظرم اومد ابهامم اینجا برطرف بشه.
    ***طرز کار بخور سرد استفاده از ترنسدیوسرهای اولتراسونیک برای ایجاد امواج با فرکانس 15 کیلوهرتز تا 2.5 مگاهرتز جهت تبخیر سطحی مولکولهای آبه. اما توی همشون یه چیزی مشترکه و اون اینه که فاصله ترنسدیوسر پیزوالکتریک که کف مخزن قرار داره تا سطح آب مقدار معینیه (فکر کنم بین 3 تا 8 سانتی متر) و حتی یه مکانیزم پرشوندگی مداوم از تانک نگهدارنده آب به مخزن تبخیر وجود داره تا همیشه این فاصله ثابت باشه!
    >>> حالا سوال اول اینجاست که چرا حفظ این فاصله مهمه؟ / سوال دوم اینه که اگر این فاصله بشه 80 سانتی متر چه اتفاقی در فرآیند تبخیر میفته؟ / سوال سوم اینکه اگر مایع ویسکوزتر باشه چه اثری در تبخیرش خواهد داشت؟ / و نهایتا سوال فرعی اینکه چرا اینقدر اختلاف فرکانس بین دستگاههایی که یک هدف رو دنبال میکنن وجود داره؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید.
    سلام دوست عزیز
    یکم از سوالاتتون بر اساس تجربه خودم جواب میدم
    اینکه فاصله چه تاثیری داره این که ارتعاش و ضربه به سطح آب در یک فاصله کانونی به وجود میاد .این فاصله ماکس بخاری که به شما میده.شما حتی اگه 1 قطره هم روی پیزو لرزان بریزی بخار میشه ولی هرچی عمق بیشتر بشه دیگه این لرزش به سطح نمیرسه که باعث کنده شدن مولکول از سطح اب بشه و تبخیر انجام نمیشه .هرچقدر آب سنگینتر باشه تبخیر کمتر هست و آب مقطر بیشترین تبخیر.همچنین افزایش دمای آب باعث افزایش تبخیر میشه چون فاصله مولکولها بیشتر شده و آماده کنده شدن از سطح هستند.
    2019/11/12
    تهران
    14
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mindhunter

سلام دوست عزیز
    یکم از سوالاتتون بر اساس تجربه خودم جواب میدم
    اینکه فاصله چه تاثیری داره این که ارتعاش و ضربه به سطح آب در یک فاصله کانونی به وجود میاد .این فاصله ماکس بخاری که به شما میده.شما حتی اگه 1 قطره هم روی پیزو لرزان بریزی بخار میشه ولی هرچی عمق بیشتر بشه دیگه این لرزش به سطح نمیرسه که باعث کنده شدن مولکول از سطح اب بشه و تبخیر انجام نمیشه .هرچقدر آب سنگینتر باشه تبخیر کمتر هست و آب مقطر بیشترین تبخیر.همچنین افزایش دمای آب باعث افزایش تبخیر میشه چون فاصله مولکولها بیشتر شده و آماده کنده شدن از سطح هستند.
    خیلی خوب بود. ممنون. پس درسته که اگر توان اعمالی به پیزوالکتریک نوسانگر رو افزایش بدیم میتونیم امواج تولیدی رو به سطح برسونیم؟؟
    2014/07/21
    372
    296

خیلی خوب بود. ممنون. پس درسته که اگر توان اعمالی به پیزوالکتریک نوسانگر رو افزایش بدیم میتونیم امواج تولیدی رو به سطح برسونیم؟؟
    بله ولی در حد مجاز پیزو.معمولا با پتانسیومتر روی برد نوسانگر این مقدار رو کم و زیاد میکنن
    2019/11/12
    تهران
    14
    0

یکی از دوستان پیشنهاد کردن برای تبخیر بیشتر از وکیوم کردن مخزن استفاده کن، میگفت اینکار یک مزیت دیگه هم داره اونم اینه که کاهش فشار روی مایع به امواج اولتراسونیک ایجاد شده توسط پیزو اجازه میده مسیر بیشتری رو در مایع طی کنن و راحت تر به سطح برسن.
    درسته؟ و اگر هست چقدر میتونه موثر باشه؟ آخه ارتفاع مایع روی سطح پیزو تو این پروژه تقریبا هفتاد سانته در حالیکه امروز داشتم با چندتا از تولید کننده ها تو سایت علی بابا چت میکردم و اونها می گفتن اگر ارتفاع به ۹ سانت برسه اصلا تبخیر انجام نمیشه! گفتم حتی اگر فرکانس رو تغییر بدیم؟ گفتن نمی دونیم والا
    ویرایش توسط محمد میرزا : 2019/11/13 در ساعت 12:09
    2014/07/21
    372
    296

یکی از دوستان پیشنهاد کردن برای تبخیر بیشتر از وکیوم کردن مخزن استفاده کن، میگفت اینکار یک مزیت دیگه هم داره اونم اینه که کاهش فشار روی مایع به امواج اولتراسونیک ایجاد شده توسط پیزو اجازه میده مسیر بیشتری رو در مایع طی کنن و راحت تر به سطح برسن.
    درسته؟ و اگر هست چقدر میتونه موثر باشه؟ آخه ارتفاع مایع روی سطح پیزو تو این پروژه تقریبا هفتاد سانته در حالیکه امروز داشتم با چندتا از تولید کننده ها تو سایت علی بابا چت میکردم و اونها می گفتن اگر ارتفاع به ۹ سانت برسه اصلا تبخیر انجام نمیشه! گفتم حتی اگر فرکانس رو تغییر بدیم؟ گفتن نمی دونیم والا
    80 میلیمتر نیست؟ چه خبر 80 سانت دوست عزیز این چه پروژه ای هست.وکیوم برای تبخیر گرمایی تاثیر زیادی داره ولی پیزو باید امتحان کنید که مشکلات و هزینه خاص خودش داره.فکر کنم برای 90 سانت باید پیزو هم خودتون بسازید البته اگه بشه.بازم نظر اساتید اینجا مهم.ولی به نظر من نمیشه با پیزو معمولی
    2019/11/12
    تهران
    14
    0

اره ۸۰ سانته، در مورد علت اصلی تاثیر وکیوم روی تبخیر گرمایی در واقع کاهش فشار روی مایع و سهولت فراریت مولکولهای آب هست، حالا سوال اینجاست آیا این کاهش فشار فشار میتونه روی سهولت انتشار موج ناشی ازنوسانگر پیزو هم تاثیر گذار باشه؟

راستی شما گفتین خودم پیزو رو بسازم؟ ممکنه یکم بیشتر بگین چه ملاحظات و فرمولهایی داره؟
    2014/07/21
    372
    296

اره ۸۰ سانته، در مورد علت اصلی تاثیر وکیوم روی تبخیر گرمایی در واقع کاهش فشار روی مایع و سهولت فراریت مولکولهای آب هست، حالا سوال اینجاست آیا این کاهش فشار فشار میتونه روی سهولت انتشار موج ناشی ازنوسانگر پیزو هم تاثیر گذار باشه؟

راستی شما گفتین خودم پیزو رو بسازم؟ ممکنه یکم بیشتر بگین چه ملاحظات و فرمولهایی داره؟
    برای پیزو کاهش فشار نمیدونم تاثیر داره یا نه.ساخت پیزو هم که اصلا اطلاعاتی ندارم
صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 18 از 18