اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سروو موتور AX-12

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سروو موتور AX-12

سلام دوستان.
    موتور AX-12 یک سروو موتور که یک ارتباط serial بر قرار می کنه و پکت های دیجیتال می گیره و کار رو انجام میده.
    دوستان که با این موتور کار کردن، ن یک سوالی ازشون دارم: می خواستم بدونم وقتی یک پکت برای ارسال ساخته میشه، ما باید این پکت رو تکه تکه بفرستیم با نه همشو با هم باید بفرستیم. مثلا باید اول 0xff رو بفرستیم بعد منتظر جواب بمونیم و بعد دوباره 0xff رو برفرستیم و بعد 0x01 و همینجور تا آخر پکت، یا نه مثلا میشه نوشت
    کد:
    serialport1.write(Full packet)
    .
    و بعد اینکه برای ارتباط با این موتور baud rate باید حتما بیشتر از 9600 باشه؟
    manual ها این موتور زیاد واضح نیستن.
    الان موتور پیشم نیست دانشگاست وگرنه تست می کردم. اما اگر ممکنه اونایی که باهاش کار کردن کمک کنن که من دیگه مطمئن بشم.
    ممنون.
    موفق باشید.

پاسخ : سروو موتور AX-12

سلام دوست عزیز
    من قبلاً چندبار گفته بودم
    این موتورا تا باودریت 2مگ پشتیبانی می کنن!
    بسته ها رو هم باید تکی تکی بفرستی (یعنی من که اینطور می فرستادم)

این که دیر به دیر جواب میدم بخاطر نبود اینترنته! :(

موفق باشید

«پشتکار» «پشتکار» «پشتکار»

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
      ممنون از جوابتون.
      پس با باود ریت 2400 کار نمی کنه. منظورتون از این که بسته ها رو تکی بفرستیم اینه که یک بسته رو تکه تکه بفرستیم دیگه.؟
      بعد اینکه این یکی سوال رو می پرسم تا مطمئن تر بشم: وقتی توی bascom از دستور open برای باز کردن یک پورت استفاده می کنیم، میشه baud rate که براش تعریف می کنیم جدا از baud rate کل میکرو باشه؟
      و اینکه وقتی می خوایم برنامه رو کامپایل کنیم برای ارتباط سریال باید توی bascom توی قسمت option از اونجا هم baud rate رو مقدار crystal رو دست کاری کنیم؟
      من یه تست کردم baud rate 2400 انتخاب کردم برای یک ارتباط سریال ساده با مقدار crystal 8M برای atmega32 ولی داده ارسال نمی شد روی میکرو اما با مقدار کریستال 1M میشد چرا اینجوری بود؟

مشکل اینترنتتون هم حل میشه نگران نباشید

ممنون/
      موفق باشید.

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
        ببین من موتوری که از دانشگاه گرفتم +AX-12 هست وقتی که فقط پین 1 و 2 رو به منبع ولتاژ وصل می کنم و پین 3 آزاد، LED پشت موتور یک بار روشن میشه و بعد خاموش میشه. این طبیعیع دیگه؟

دیدگاه

من از کد زیر برای روشن کردن LED استفاده کرم اما LED خاموش می مونه.
          چقدر طول میکشه تا LED روشن بشه؟
          کد:
          /*
          Chip type        : ATmega32A
          Program type      : Application
          AVR Core Clock frequency: 16.000000 MHz
          Memory model      : Small
          External RAM size    : 0
          Data Stack size     : 512
          *****************************************************/
          #include <mega32a.h>
          #include <stdio.h>

void main(void)
          {
          // Communication Parameters: 8 Data, 1 Stop, No Parity
          // USART Receiver: On
          // USART Transmitter: On
          // USART Mode: Asynchronous
          // USART Baud Rate: 1000000
          UCSRA=0x00;
          UCSRB=0x18;
          UCSRC=0x06;
          UBRRH=0x00;
          UBRRL=0x00;

putchar(0xFF);
             putchar(0xFF);
             putchar(1);
             putchar(4);
             putchar(3);
             putchar(25);
             putchar(1);
             putchar(~34);

}

دیدگاه

بازم سلام خدمت دوستان عزیز.
            دوستان اگر کسی با این موتور کار کرده لطفا اینجا پست بدین.
            من بقیه تاپیک ها رو در این مورد چک کردم اما جواب نداد. نشد که نشد.
            ممنون.
            موفق باشید

دیدگاه

سلام دوستان.
              یه اتفاقی افتاد. نمی دونم چرا بی دلیل LED موتور چشمک می زنه.

بعد از ویرایش: من پایه ی Data موتور رو وصل کردم به TX و همینجوری تفریحی پایه ی GND میکرو رو هم که البته سوخته بود وصل کردم به 9 ولت. واسه همین LED موتور در حال چشمک زدن شد. همینجور چرخید. اما بعد دوباره وقتی همینجوری وصلش کردم شد مثل قبل. فقط یک با چشمک می زنه و خاموش می مونه.(مثل پست ها قبل که داده بودم بودم هنورم نمی تونم LED رو با Atmega روشن کنم.).

ممنون.
              موفق باشید.

دیدگاه

دوستان کسی ایده ای نداره؟ :angry:😢

دیدگاه

سلام دوستان.
                  من اگر از USB2Dynamixel استفاده نکنم ولی به جاش از ماژول FT232 استفاده کنم، و data موتور رو به Rx و Tx وصل کنم، و بعد با Roboplus موتور رو search کنم تا baud rate و IDش رو پیدا کنیم، میشه؟
                  منظورم اینه که با این شرحی که دادم امکانش هست که به جای USB2Dynamixel از ماژول سریال به یو اس بی FT232 استفاده کنیم؟

دیدگاه

موتور من شروع کرده به چشمک زدن.
                    من پایه ی Data موتور رو وصل کردم به Rx و Tx ماژول FT232 بعد رفتم توی Roboplus رفتم توی قسمت، firmware recovery دکمه ی find رو زدم گفت که موتور رو خاموش روشن کنید و من هم همین کار رو کردم ولی پیداش نکرد و LED پشت موتور روشن موند. بعد از 5 دقیقه شروع کرد به چشمک زدن. از اون موقع هر وقت روشنش می کنم چشمک می زنه من چجوری می تونم Errorی رو که داره می ده بخونم یا Resetش کنم؟ بدون USB2Dyanmixel.

دیدگاه

ارتباطی که شما توسط ft232 دارید uart full duplex هست که برای ارتباط با داینامیکسل باید آن را به half duplex تبدیل کنید.
                      یا اینکه توسط میکرو از موتورها read کنید. برای این کار می توانید از لینک زیر کمک بگیرید

http://support.robotis.com/en/

دیدگاه

سلام دوست عزیز ممنون از جوابتون.
                        من اول یاید یه کاری کنم که این چشمک زدن پشتش رفع بشه. دوستان می تونن کمکی بهم بکنن؟

دیدگاه

توی لینک بالا نحوه اتصال صحیح موتور به میکرو رو توضیح داده . اون چشمک زدن هم یعنی خطا حالا یا مربوط به این هست که مدارت اشتباه هست یا برنامه میکرو موتور باید دوباره پدیت بشه. که در صورت دوم باید با usb2dynamixel به کامپیوتر وصلش کنی.

برای تست هم فقط تغذبه موتور رو وصل کن ببین بازم چشمک میزنه؟

دیدگاه

ax12 datasheet

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
                              ممنون از جوابتون.
                              من تمام کار هایی رو که شما گفتین انجام دادم و در واقع قصد دارم بدون usb2dynamixel به سیستم برای خطا یابیش وصلش کنم. برای همین تصمیم گرفتم که یک مدار شبیه به arduino داشته باشم. یک ft232 رو به یک Atmega324 وصل کنم و Half duplex رو روش پیاده کنم فکر کنم یک کد در این مورد روی سایت arduino هست.
                              LED موتور حتی زمانی که فقط به مبع تغذیه وصل میشه هم چشمک می زنه. که به احتمال زیاد به خاطر خراب شدن firmware هست و باید recover بشه. اون ارتباط full duplex که من باهاش برقرار کردم باعث این خرابی توی firmware می تونه شده باشه. حالا به جای استفاده از USB2dynamixel دنبال مداری هستم که بتونم باهاش firmware رو برگردونم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X