اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش صفر تا 100 dspic با پروگرامر kit3

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آموزش صفر تا 100 dspic با پروگرامر kit3

با عرض سلام خدمت همه ی دوستای خوبم
    فکر میکنم این اولین تاپیک من در حوزه ی pic و dspic باشه. تصمیم گرفتم آموزش میکروی dspic رو از صفر شروع کنم تا حتی اگر یک نفر تازه خواست با دنیای میکرو آشنا بشه بتونه با dspic از پایه شروع کنه.از دوستان علاقه مند تقاضا دارم برای همکاری پیغام خصوصی بدن تا با برنامه مستحکم تری پیش بریم. دوستانی هم که از ایجاد چنین تاپیکی حمایت میکنن لطفا از دکمه ی تشکر استفاده کنن تا یه آمار دستم باشه که چند نفر مخاطب داریم.
    از مدیران انجمن هم تقاضای حمایت و پشتیبانی دارم تا انشاالله به نتایج خوبی برسیم و یه مرجع کامل از dspic داشته باشیم .
    در آخر هم اینکه یک هفته وقت هست تا آمادگی خودتون را اعلام کنید . بعد از یک هفته اولین آموزش رو خودم میزارم و کار خودمون رو شروع می کنیم.
    با تشکر. وعده ی دیدار 16 دی ماه

به امید ظهور مولامون که صد البته نزدیک است انشاالله

(ضمناً کامپایلر mikro c pro هست.
    از دوستان درخواست میکنم سوالاتتشون رو توی این هفته پیغام خصوصی کنن
    این باعث میشه تاپیک شلوغ نشه
    البته این نظر منه
    با تشکر)
    به اميد ظهور مولامون که صد البته نزديک است

پاسخ : آموزش صفر تا 100 dspic با پروگرامر kit3

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستای گلم.
    ممنون از این همه استقبال ( فقط 3 نفر . عجججججبب!!! oo. مهم نیست .بدون حاشیه بریم سراغ اولیم قسمت آموزش طبق قولی که داده بودم.
    ابتدا از سری dspic30f شروع می کنم

دسته بندی dspic30f
    1- خانواده کنترل موتور و تبدیل توان
    2- خانواده پردازش سنسور
    3- خانواده کنترلرهای عمومی (ما با این گروه کار داریم فعلا)
    خانواده کنترلرهای عمومی همه منظوره dspic30f
    این خانواده از کنترلر ها برای کاربردهای عمومی و همه منظوره طراحی شده اند.

از نظر امکانات هم میشه به
    1- مبدل آنالوگ به دیجیتال 12 بیتی
    2- واسط سریال can2b
    3- واسط تبدیل داده مجهز به codec صوتی با پشتیبانی از استاندارد های صوتی 97 و ac و i2s اشاره کرد

خصوصیات dspic30f
    1- انواع مدهای آدرس دهی
    2- دستورات بهینه شده برای کامپایلر
    3- 84 دستور پایه
    4- 24 بیت پهنای دستور و 16 بیت پهنای مسیر داده
    5- 16 رجیستر شانزده بیتی همه منظوره
    6- حداکثر انجام 30 میلیون دستور در ثانیه
    7- 4 تا 10 مگاهرتز اسیلاتور ورودی با ضرب کننده (pll) X16 , X8 , X4
    8- ...
    البته واسه اون دسته از مهندسایی که حافظه واسشون مهمه بگم که حداکثر 144 کیلوبایت FLASH و 8 کیلوبایت RAM و 4 کیلوبایت هم EEPROM داره.
    اینا فقط بخش کوچیکی از توانایی های این غول کوچولو هست .اصلا هم تصمیم ندارم DSPIC رو با AVR یا PIC یا... مقایسه کنم که این بهتره یا اون بهتره ولی تجربه بهم نشون داده یا dspic راه میافته و مثل آدم کار میکنه یا کلا کار نمیکنه.(خدا پدرشو بیامرزه.آدم تکلیف خودشو میدونه.مثل AVR نیست که بسم الله ، بسم الله مدار کار کنه. واللاه .)
    یه تجربه جالب که داشتم این بود که وقتی AVR رو تو یه حلقه با حداکثر کلاک و سرعت صفر و یک میکردم در کل پین تو یک ثانیه 2 میلیون بار صفر و یک میشد. ولی dspic وقتی تو حداکثر کلاک و سرعت صفر و یک میکنم عدد دلچسب 4 میلیون بار در ثانیه رو میبینم و لذت میبرم.
    خب دوستان من دیگه طاقت ندارم و می خوام برم عملی تجربیاتم رو واستون تعریف کنم . تصمیم دارم یه LED با 4013dspic30f راه بندازم.والله اولین بار که من با dspic30f این کارو کردم تو پوست خودم نمی گنجیدم. امیدوارم شما هم حس منو تجربه کنید.
    تصمیم بر این هست که با MICROC PRO کد بنویسیم. ولی اگر دوستی هست که با CCS یا MPLAB یا ... کد مینویسه کمک کنه تا در هر آموزش ما از انواع کامپایلر ها نمونه کد داشته باشیم. در صورت آمادگی پ.خ کنید.
    میزان حمایت شما (دکمه تشکر) رابطه مستقیمی با کیفیت آموزش و ادامه ی آموزش داره

PICKIT 3 رو آماده کنید. اگر دوست دیگه ای پروگرامر ارزونتر سراغ داره با نقشه و سورس بزاره تا بقیه هم استفاده کنن.چون قیمت KIT3 320 تومان هست.(هر چند که تو الکترونیک 320 تومان پولی نیست) ولی به هر حال بعضی ها دوست ندارن چنین پولی بابت یه پروگرامر بدن.البته KIT3 دیباگر هم هست.
    MPLAB V8.88 رو از اینجا دانلود کنید. http://www.microchip.com/pagehandler/en-us/family/mplabx/ برای انتقال فایل هگز به میکرو(البته سایتش ای پی ایران رو تحریم کرده. دوستان خودشون در جریانن چی کار باید انجام بدن دیگه؟؟؟ :p )
    نرم افزار MICROC PRO رو هم دانلود بفرمایید برای کد نویسی.
    و در آخر هم ... با تشکر از خودم

دیدگاه

آقا من فکر میکنم با pickit2 هم بشه پروگرم کردشا. توی برنامش که سری 30f رو ساپورت کرده.اتفاقا آی سی dspic30f4013 رو هم داره. بچه ها هم طرز ساختش گذاشتن.
      www.eca.ir/forum2/index.php?topic=38944.0
      منم درستش کردم. خیلی خوب کار میکنه
      طب اسلامی

دیدگاه

مرسی mahdifaheca جان. من هم که گفتم اگر کسی با پروگرامر دیگه ای هم میخواد کار کنه یا بلده بگه بقیه هم استفاده کنن. لطف کردین بابت لینک.ایشاالله وقتی آماده بودید بریم سراغ عمل.
        mahdifaheca شما اگر با ccs کار کردید و علاقه مندید اعلام کنید تا با یه هماهنگی ساده توی هر آموزش چند نوع کامپایلر رو به بچه ها آموزش بدیم. خود من هم ccs رو از شما و دوستان یاد بگیرم.
        دوستان این تاپیک رو یه جونی بدین بهش

دیدگاه

آقا من هستم. فقط از 28تم. امتحانا داره شروع میشه. البته من توی ccs حرفه ای نیستما.تا جاییکه بتونم میام جلو.
          اینم از مشصات آی سی .

و اینم از دیتاشیتش .
          http://www.uploadtak.com/images/o1964_dspic30f.pdf

قیمت این آی سی هم 24هزار تومن هستش الان. گرونه هاااااااا!!!!!!!!!!!
          طب اسلامی

دیدگاه

سلام خدمت دوستای گلم

آموزش این هفته چشمک زن :wow:

کامپایلر mikroC PRO for dsPIC

میکرو dspic30f4013

برنامه

کد:
            void main() {

ADPCFG = 0xFFFF;    // Configure AN pins as digital I/O

TRISD = 0x0000;       // Initialize PORTD as output

LATD = 0;       // Set PORTD to zero

while(1) {

latd.f2=1;
                  delay_ms(1000);      
                  latd.f2=0;
                  delay_ms(1000);      

}
            }
            تحلیل برنامه خط اول ADPCFG = 0xFFFF;
            اگر بخواهیم از پایه های ADC به عنوان ورودی یا خروجی استفاده کنیم از این عبارت استفاده میکنیم
            خط دوم TRISD = 0x0000;
            کانفیگ پورت به عنوان خروجی

خط سوم LATD = 0;
            مقدار پورت که اینجا صفر مقدار دهی شده

زمانی که بخواهیم از حلقه ی بینهایت استفاده کنیم از دستور

while(1) {

}
            استفاده میکنیم
            برای یک کردن یک پایه از دستور latd.f2=1; که f ثابت هست استفاده می کنیم

برای تاخیر هم از دستور delay_ms(1000); استفاده میکنیم و در نهایت
            برای صفر کردن یک پین از دستور latd.f2=0; استفاده میشه

همین چشمک زن چند بخش داره که فکر می کنم تا 2 هفته آینده از همین برنامه استفاده کنیم و اونو گسترش بدیم بعلاوه اینکه در حین آموزش قسمت های مختلف مثل تعیین کریستال تعیین pll ها و شبیه سازی رو هم توضیح میدم
            از دوست عزیزمون mahdifaheca هم خواهش میکنم همین برنامه رو به ccs بنویسند و اینجا قرار بدن تا ما به زبون های مختلف نمونه برنامه داشته باشیم

موفق باشید :applause:
            تشکر هم یادتون نره
            تا هفته آینده

دیدگاه

با سلام خدمت دوستای گل و نازنین ، مهندسین گرامی
              با عرض شرمندگی بابت این همه تاخیر . امیدوارم درک کنید خیلی درگیر بودم
              امروز یه مقدار وقتم آزاد تر بود گفتم که یه فایل آموزشی درست کنم و یه پروژه با سورسشو بزارم تو سایت . ولی به نظر من کار قشنگ تر اینه که پروژه تعریف بشه ، بخش بندی بشه ، در انتهای هر بخش مطالب آموزشی به صورت یه pdf در بیاد که پایان پروژه یه سورس جامع به همراه یه کتاب آموزشی خوب داشته باشیم و دوستای گلم در انجام این پروژه سهیم باشن

تعریف پروژه در کل این پروژه را به 2 بخش تقسیم می کنیم ( در صورت صلاح دید شما اصلاح می شود)

بخش 1- سخت افزار

بخش 2- نرم افزار

ابتدا بخش سخت افزار :

دستگاهی که قرار است طراحی و ساخته بشه از قرار زیر هست :

امکانات :
              1- lcd کارکتری
              2- lcd گرافیکی
              3- keypad
              4- پردازش سیگنال
              5- راه اندازی sim908
              6- راه اندازی rs232
              7- راه اندازی rs485
              8- راه اندازی ارتباط can
              9- راه اندازی mmc
              10- راه اندازی flash usb
              11- راه اندازی lcd رنگی 9.7 اینچ
              12 - لودسل
              13- درایو رله
              14- راه اندازی touch
              15- راه اندازی ds1307
              16- sht11

اگر چیز دیگه ای مد نظر هست لطفا بگید تا به لیست اضافه کنم. سخت افزار را با نرم افزار آلتیوم طراحی می کنیم (بله لطفا دقت کنید فعل به صورت جمع اومده یعنی کار مشارکتی هست )
              من خودم تا به حال با پروتئوس کار می کردم. هنوز هم عاشق کار با پروتئوسم . ولی به خاطر شما دوستای گل آلتیوم را دانلود کردم و شروع کردم به یادگیری تا این پرووه با آلتیوم طراحی بشه

بعد از طراحی و اصلاح برد را تکثیر می کنیم بعد از منتاژ کردن و تست سخت افزاری وارد بخش نرم افزار نویسی می شیم
              من خودم از mikroc pro for dspic استفاده می کنم ولی خواهش می کنم دوستای دیگه که با c30 یا زبان های دیگه کار میکنند به ما کمک کنند تا نمونه کد از زبان های مختلف داشته باشیم.

برای من به شخصه خیلی مهم هست بردی که راحی میشه به شدت صنعتی باشه و در مقابل نویز به شدت شدت محافظت بشه. یک بار برای همیشه مساله ی نویز رو حل کنیم ببوسیم بزاریم کنار. و در قسمت نرم افزار هم باگ نده

من قسمت power رو طراحی کردم اگر اشکالی داری بگید تا سریعا اصلاح کنم و بریم سر قسمت های بعدی

در قسمت پاور یه ترانس با دو خروجی مجزا در نظر گرفته شده یکی 7.5 ، 1 آمپر و یکی 12 ، 2 ،آمپر . برای رگولاتور هم 2576 در نظر گرفته شده.

آقا خبر بدید تا ادامه بدم . فقط هر تجربه ای دارید بیارید وسط تا کار خوب در بیاد

دیدگاه

این هم از ds1307

lcd 2*16 اضافه شد

adm485 هم اضافه شد

در برد 2 میکرو تعبیه می کنیم برای حالت مستر - اسلیو یه شیطنت کوچیک می خوام انجام بدم اینه که یکی از میکرو ها رو pic32 میزارم تا در کنار dspic با pic32 هم آشنا بشیم
                از یک adm485 استفاده شده . در این حالت ارتباط نیمه دوطرفه هست. اگر دوست داشته باشید میشه از 2 تا adm485 استفاده کرد تا ارتباط 2 طرفه کامل بشه.

دیدگاه

با سلام و تشکر از شما.
                  تو مدار منبع تغذیه:
                  T2 و T3 به خاطر چی استفاده شده؟
                  خازن های C8 و C16 به نظر اشتباه وصل شدن.
                  تو مدار DS1307 یه سر مقاومت ها رو هوا هست.پول پ نشده.
                  تو مدار LCD میشه به جای پتانسیومتر از مقاومت ثابت حدود 1 کیلو تا 2.2 کیلو استفاده کرد.(اختیاری)
                  --------------
                  و اما سوال:
                  شماره ی میکروی مورد استفاده؟ تو بازار راحت گیر میاد؟ پروگرمر PICkit2 میشه استفاده کرد؟
                  فعلا همین ها به ذهنم میرسه! :nerd:
                  موفق باشیم!

دیدگاه

max 232 اضافه شد
                    من روش شک دارم لطفا نقشه بررسی بشه

مهندس شاهرخ عزیز ممنون بابت تذکر های بجا
                    اصلاح شدن . امکانش هست مجدد بررسی کنید.من دیشب نخوابیدم و خیلی خستم.این اشتباهات هم به همین دلیل هست.
                    در رابطه با t2 و t3 باید خدمتت عرض کنم برای حذف نویز روی تغذیه ی dc هست .
                    من قبلا روی ac یعنی rfg یز میزاشتم این emi هارو. ولی تجربه ثابت کرد روی dc بهتر جواب میده.
                    این توضیح مختصر هست. قرار شد که پایان هر بخش اطلاعات جامع تر با توضیح هر قسمت در یک فایل pdf قرار بگیرد و در اختیار دوستان قرار بگیره.
                    میکروی DSPIC30F6014A-30I/PF که pickit 2 ساپورتش میکنه . تو بازار هم گیر میاد الان 35 تومن هست. البته PIC32MX795F512L-80I/PT رو هم در بخش slave داریم

ارتباط can افزوده شد

من خودم عاشق این پروتکل ارتباطی ام

توضیحات کامل در فایل pdf انشاالله

دیدگاه

عرض ادب و احترام خدمت اساتید گل.
                      یه جمله تکراری: ببخشید بابت تاخیر
                      یه گله: حالا من بدقولی کردم یعنی یه نفر نباید این تاپیکو بچرخونه ( گله از دوستایی که می دونم بلدن ولی ... )
                      یه نکته : من سوادم خیلی خیلی خیلی کمه.فقط دوست دارم اگر حتی یه نکته هم بلدم به اشتراک بزارم.پس به کمک دوستای گلی مثل شما نیاز دارم.
                      یه تاکید: دوستایی که بلدن خواهشا صبور باشن. مرسی
                      یه پیشنهاد : چون من با mikroc for dspic کار می کنم اگر دوستایی هستن ( که هستن) با ccs یا c30 کار می کنن برنامه ها رو با اون کامپایلر ها هم قرار بدن
                      یه تجربه بی منظور: من ابتدا با avr کار میکردم و چون اکثر کارهام تجاری بود و avr خیلی خیلی اذیت می کرد تصمیم گرفتم که با dspic کار کنم. خداییش خیلی هم راضیم و خوشحال بابت این تصمیم. ولی هروقت یه پروژه با avr میبینم و یا bascom روی یه سیستمی باز باشه کلی ذوق میکنم.( من اعتراف میکنم که avr خیلی خوبه ولی من مطمئنا یه سری نکات را رعایت نمی کردم که اذیت میشدم)

بپردازیم به بحث خودمون

از وقتی که وارد دنیای برنامه نوسیس شدم یه چیزی به اسم متغیر ها به گوش می رسید که بدون علم فقط ازشون استفاده می کردم بدون اینکه اصلا مفهوم اونارو بدونم. ولی واقعا درکش تو پروژه ها بعد ها کمکم کرد( من کلا هر چی از الکترونیک می دونم رو تجربی یاد گرفتم. پس بم نخندین لطفا)

برنامه های کامپیوتری که با انواع مختلف مقادیر داده کار می کنند به راهی برای ذخیره آنها در حافظه نیاز دارند. این مقادیر می توانند اعداد یا کاراکترها باشند. C دو روش ذخیره سازی برای مقادیر دارد؛ متغیرها (variables) و ثابت ها (constants). متغیر محل ذخیره داده است که حاوی مقداری است که در طی اجرای برنامه می توانند تغییر کند. در مقابل، ثابت مقدار ثابتی دارد که نمی تواند تغییر کند.

ما یه شخصی داریم به اسم مجید که قراره بره بازار میوه بخره. مجید 200 هزار تومن پول داره. 3 کیلو موز میخره هر کیلو 3500 تومن. 5 کیلو سیب میخره هر کیلو 1500 تومن. تو راه که داره میاد دوتا/ شکلات هم واسه خودش میخره دونه ای 50 تومن. حالا مجید چقدر پول داره؟

اگر بخواییم اینو به زبون کامپیوتر بنویسیم به این شکل میشه.
                      هر چیزی که مقدار داره رو جدا میکنیم.

پول مجید ، قیمت هر کیلو موز ، قیمت هر کیلو سیب ، قیمت هر دانه شکلات

حالا باید یک واژه انگلیسی رو به هر متغیر نسبت بدیم . برای راحتی اسامی متغیرهارو جوری بدین که در ادامه کار اونارو راحت شناسایی کنید.

پول مجید:pool_majid
                      قیمت هر کیلو موز : gheymat_moz
                      قیمت هر کیلو سیب : gheymat_sib
                      قیمت هر دانه شکلات: gheymat_shokolat
                      یه سوال؟ میشه مثلا واسه 3 کیلو موز هم یه متغیر تعریف کرد؟ جواب با خودتون .( راهنمایی :آره میشه ولی خدایی خیلی کار سخت میشه)
                      پس تا اینجا

gheymat_sib=?
                      راستی سیب کیلویی چند بود؟ بزار یکم فکر کنم چون تو حافظم ذخیره کرده بودم. آها
                      gheymat_sib=1500
                      gheymat_moz=3500
                      gheymat_shokolat=50
                      pool_majid=200000
                      در کامپیوتر و به طور کل پروسسورها و میکرو ها مقدار یک متغیر در داخل حافظه ذخیره میشه تا از یادش نره.
                      بسته به مقدار عددی یک متغیر انواع اون بدست میاد طبق جدول زیر که یک قرارداد هست. حالا میگم چرا؟؟؟؟؟

TYPE SIZE IN BYTES RANGE
                      (unsigned) char 1 0 .. 255
                      signed char 1 - 128 .. 127
                      (signed) short (int) 1 - 128 .. 127
                      unsigned short (int) 1 0 .. 255
                      (signed) int 2 -32768 .. 32767
                      unsigned (int) 2 0 .. 65535
                      (signed) long (int) 4 -2147483648 .. 2147483647
                      unsigned long (int) 4 0 .. 4294967295
                      http://www.mikroe.com/chapters/view/49/chapter-1-introduction/

ما باید به میکرو بفهمونیم که این متغیر از چه نوع هست.
                      این جدول میگه اگه عدد متغیر حداقل 0 و حداکثر 255 باشه اونو باید از نوع char تعریف کنیم واسش. یا اگه عدد حداقل 32768- و حداکثر 32768 باشه باید اونو از نوع int تعریف کرد. البته میشه به جای متغیر char اونو از نوع مثلا int تعریف کرد ولی نمیشه متغییر نوع int رو char تعریف کرد.( سعی کنید این کار را نکنید چون الکی حافظه میکرو رو اشغال می کنید) مثال:
                      من کلا بیشتر از 4 تا عدد رو تو مخم میریزم مخم هنگ میکنه ولی یه دوست دارم اسمش حسنه.اون میتونه 20 تا عدد رو حفظ کنه

حالا اگه از من بخوایین 15 تا عدد رو حفظ کنم چی میشه؟ ( فاجعه میشه دیگه) پس میدیم به حسن این 15 تا عدد رو حفظ کنه.

الگوی تعریف کردن در microc اینجوریه:

اول خط نوع متغیر بعد اسم متغیر بعدشم حتما حتما سیمیکالن ( ; ) جان من اینو فراموش نکنید که آخرش سیمیکالن رو بزارید.

کد:
                      int s;
                      حالا طبق جدول می خواییم قیمت سیب رو به میکرو بفهمونیم
                      قیمتش 1500 تومن بود پس از نوع int هست

کد:
                      int gheymat_sib;
                      یا از همون اول هم میشه مقدار دهی کرد . اینجوری

کد:
                      int gheymat_sib=1500;

int gheymat_moz=3500;

char gheymat_shokolat=50;

int pool_majid=200000;
                      خدارو شکر متغیر ها رو تعریف کردیم.
                      حالا باید ببینیم چقدر پول آخرش تو جیب مجید میمونه؟
                      mikroc میگه واسه اینکه بخوای محاسبات اصلی و برنامه اصلی رو بنویسی باید اونو بزاری تو یه الگوویی. به این شکل

کد:
                      void main{

دستورات اصلی

}
                      پس ما هم میگیم چشم

کد:
                      void main{

pool_majid=pool_majid-(gheymat_sib*5);

pool_majid=pool_majid-(gheymat_moz*3);

pool_majid=pool_majid-(gheymat_shokolat*2);

}
                      پس به طور کلی میشه:

کد:
                      int gheymat_sib=1500;

int gheymat_moz=3500;

char gheymat_shokolat=50;

int pool_majid=200000;

void main{

pool_majid=pool_majid-(gheymat_sib*5);

pool_majid=pool_majid-(gheymat_moz*3);

pool_majid=pool_majid-(gheymat_shokolat*2);
                      }

دیدگاه

سلام عید همه مبارک باشه انشا الله . مرسی از دوستایی که از دکمه تشکر استفاده میکنن و بهم انرژی میدن.

طبق لیست می خوام نحوه راه اندازی lcd کارکتری رو بگم. یه هدربرد ساده هم زدم که نقشش رو واسه دوستا می زارم تا اونا هم استفاده کنن.

فقط تجربیات شخصی بنده در رابطه با این مبحث.
                        1- نمی دونم چرا وقتی با avr ال سی دی درایو میکنم انقدر بهم نمی چسبه که با dspic درایو می کنم. خدایی فرق داره
                        2- نیازی نیست پایه ها حتما به یه پورت مشخص بخوره. از هر i/o که دوست دارید میتونید استفاده کنید و تو برنامه اونو معرفی کنید. همین قضیه کلی منو اذیت کرد تا فهمیدم.

3- کلا کار باهاش خیلی راحت هست و دردسر نداره

4- واسه 2*16 و 4*20 فرق نمی کنه و نیازی به تعریف کردن مجزا نداره

5- من خودم رفتم راه بندازم تا واستون عکس بگیرم دیدم کار نمی کنه. خدایی کلی باهاش کلنجار رفتم حتی نزدیک بود فحش هم بدم . پایه 5 رو به گراند نزده بودم. پس اگه راه نیافتاد دلسرد نشین و مدار را چک کنید.

تمام فایل ها رو به همراه آموزش رو یه جا پلود میکنم لینکشو میدم.

دیدگاه

لطفا مثال هایی از ماژول dsp این میکرو قرار بدین
                          با تشکر

دیدگاه

باسلام..این ایسی های dspic ایا تو نرم افزارهای شبیه ساز مثل پروتئوس هم هستند...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bayatmbk
                              باسلام..این ایسی های dspic ایا تو نرم افزارهای شبیه ساز مثل پروتئوس هم هستند...
                              سری 33f میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X