اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت کننده خطا (error ampilifier)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت کننده خطا (error ampilifier)

سلام به دوستان
    کسی میتونه توضیحی در مورد طریقه محاسبه مقادیر مقاومت و خازن در عکس زیر بده:

ممنون از همه
    تشکر لازم نیست!

پاسخ : تقویت کننده خطا (error ampilifier)

این مدار داخلی 3842 و 3 و 4 و 5
    تو این ای سی ورودی نان اینورت 2.5 ولته.
    شما باید تقسیم ولتاژ مقاومتیتو طوری بزاری که وقتی به ورودی فیدبک ولتاژ خروجیتو دادی رو پایه اینورت 2.5 ولت داشته باشی.
    واسه گین ارور امپلی فایر هم طوری باشه که بشه بیشتر از 100بیشتر از 500 هم نشه که مدارت بشه مولتی ویبراتور )
    اون خازن سری با RF هم انتگرال گیره حدود 100 پیکو تا 1 نانو میزارن. انتگرال گیره. واسه همون جلوگیری از نوسان مداره.

دیدگاه

سلام.
      ممنون از پاسخ. حق با شماست. مدار ولتاژ رفرنس یه آی سی مجتمع کنترل با جریانه.

مشکل اینجاست که نمیدونم ترکیب کدوم مقاومت ها مربوط به تنظیم گین و کدوم مربوط به مقسم ولتاژه!!

فکر کنم Rf و Ri واسه گین و Rp و Rd واسه تقسیم ولتاژه. Cp چه نقشی داره؟
      تشکر لازم نیست!

دیدگاه

مدتها بود منم میخاستم راجعب به این قسمت از مدارات سویچینگ یادبگیرم ولی جالبه هیچ جا مطلبی براش نیست! مقدار گین چطوری درآوردید؟ سرعت پاسخ گویی به تغییرات ولتاژ هم مثل اینکه مهمه

دیدگاه

والله منم موندم
          فعلاً رفتم سراغ جزوه های دانشگاهم (مبحث کنترل خطی) ببینم داستان این صفر و قطب ها چه ربطی به این موضوع داره.
          اما علاج کار فقط دست یه نفره: "دایی جون" که این روزا اصلاً پیداش نیست :angry:
          تشکر لازم نیست!

دیدگاه

بابا این که دیگه از مباحث اولیه مداره دیگه.
            ولتاژ نقطه اتصال Ri Rd بایدبشه 2.5 ولت. این دیگه یه تقسیم ولتاژ مقاومتیه دیگه. که از راه Rd/(Ri+Rd+Rp) بدست میاد
            باقیشم که میشه محاسبات یه اینورت امپلی فایر.
            Rf که مشخصه چیه.
            Ri هم میشه مقاومت تونن اون سه تا مقاومت. البته از نظر من Ri اضافیه. نزاشتین هم مشکلی پیش نمیاد. ضرب دو مقاومت تقسیم ولتاژ تقسیم بر جمعشون.
            خازن Cp هم نباشه مشکلی پیش نمیاد. چون به هر حال تو همه منابع خروجی منبع خازن داریم و نیازی به اون خازن نیست.
            خازن cf باعث تاخیر تو عکس العمل میشه. یعنی یه جورایی یه مدارانتگال گیر میشه که باعث میشه عکس العمل کند بشه. همونطور که میدونید اگه عکس العمل خیلی سریع باشه خروجی تثبیت نمیشه و خروجی به نوسان درمیاد. یه جورایی اون خازن یه مصالحه ایجاد میکنه.

دیدگاه

گین میشه Rf/Ri
              Cp هم بازم برای تاخیر تو پاسخگویی گزاشته شده. ولی معمولا از اون روش استفاده نمیشه. استفاده از این روش هزینه رو بالا میبره و دلیل خیلی مهم تر اینه که اون خازن الکترولیتیه. عموما تو مدارات کنترل چون مقدار خازن و esl و esr خازن مهمه از خازن الکترولیتی استفاده نمیشه. به مرور esl و esr خازن زیاد میشه و باعث کارکرد بد مدار میشه.
              عموما همون خازن انتگرال گیر جواب میده. چون تو این روش عملا از روش مایلر استفاده شده مقدار خازن به میزان قابل توجهی کوچیک میشه و میشه از خازنای عدسی و سرامیک استفاده کرد بهینه تره. هر چقدر این خازن بزرگتر باشه پاسخگویی کند تره. مقدار این خازن هم با توجه به مقاومت rf تعیین میشه. دیگه از 22p کمتر بزاری نوسان زیاد میشه.

دیدگاه

سلام
                همونطور که جناب وزیری گفتن گین میشه Rf/Ri پس Ri نمیتونه حذف بشه ولی Rp و Cp به شرطی که مدار بوست یا فلایبک پیوسته نباشه (زیر عکس هم گفته) میتونه حذف بشه و کارش هم جبران RHP که در اینگونه منابع ایجاد میشه هست. Rd هم فقط تقسیم ولتاژ انجام میده.
                مدتها بود منم میخاستم راجعب به این قسمت از مدارات سویچینگ یادبگیرم ولی جالبه هیچ جا مطلبی براش نیست!
                چطور نیست؟! فصل 12 کتاب پرسمن
                به هر حال این قسمت از SMPS ها یه کم پیچیده است و احتیاج به مطالعه داره (فیلترها رو باید بشناسی تقویت کننده ها و روشهای جبرانسازی اجزای یه سیستم حلقه بسته) و اساتید محترم هم همیشه غایب هستن تو این بحثها....من خودم یه مقدار مطالعه کردم ولی یه سری سوال هم برام پیش اومده اگه اساتید قول همکاری بدن حاضرم استارتو بزنم و یه تاپیک در اینباره ایجاد کنیم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X