اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره رسم نمودار MSE داده های آموزش و تست در یک شکل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درباره رسم نمودار MSE داده های آموزش و تست در یک شکل

سلام
    میخوام نمودار MSE را برای شبکه ام بکشم. چنتا سوال دارم که اگر ممکنه راهنماییم کنید

1. وقتی به طور کلی خواسته شده کهconvergence chart showing the MSE vs the iteration run کشیده بشه اینکه فقط برای داده های آموزش کشیده شه کافی نیست؟ من کدم با دستور تtrain که داره اجرا که میشه یه پنجره ای میاد که اگر روی performance کلیک کنم نمودار برای داده های آموزش رسم میشه. اما من میخوام این نمودار برای داده های تست هم منحنی روی همون منحنی آموزش نمایش بده تا ببینم عملکرد اون چطوره. چه دستوری میتونه هم ترین و هم تست و بکشه؟

2.convergence chart showing the MSE vs the iteration run منظور از عبارت همگرایی اینه که mse یا خطا میل کنه به یه مقدار کوچک؟ یا اصلا منظور از همگرایی اینه که هر سه نمودار ترین تست و ولیدیشن به یه جا همگرا نشن؟

2. برای اینکه بگیم شبکه خوب کار میکنه باید نمودار ام اس ای برای داده های آموزش و تست هر دو به یه جا همگرا بشن ؟ آیا باید از یه تکرار به بعد روی هم بیفتن؟ اگر هر منحنی یه جور حرکت کنه یعنی خیلی خوب نیست؟

3. میشه نکاتی را برای تحلیل یک نمودار ام اس ای بگید که بشه بفهمیم شبکه خوب کار میکنه یا نه؟

ممنون

پاسخ : سوال درباره رسم نمودار MSE داده های آموزش و تست در یک شکل

0- ان شائ ا... میدونید که MSE میشه میانگین مربعات خطا
    1- معمولا در ابتدا خطا برای داده های آموزشی بصورت سریعتری نسبت به داده های تست کم میشه. بعد از یه مدت که هر دو نزولی هستند؛ خطای داده های تست شروع میکنه به افزایش که در این نقطه باید آموزش متوقف بشه (میگن Overfitting یا یادگیری بیش از حد یا حفظ دادههای تست یا یه همچین چیزی)
    2- توضیحات 1
    3- برای مسائل مشخص یا مسائلی که برای درک درس ارائه میشن و جواب از قبل مشخصه؛ چون جواب رو میدونیم عملکرد شبکه هم مشخصه که خوب رفتار مکینه یا نه.
    در مورد مسائل دیگه اصلیترین ملاک رفتار خطاست در داد های آموزش و تست(مثلا رسیدن خطا به 0.05 اولیه یا رفتار خطا برای آموزش و تست )، بعد تعداد تکرار یه ملاک خوبه و ....

دیدگاه

سلام
      به نظر شما رفتار مشابه مجموعه ارزیابی و تست مهم تر هست یا اینکه مقدار MSE کم باشد؟؟

دیدگاه

اصل بر کم کردن خطا هست اما چون بعد از یه تعداد تکرار؛ رفتار خطا برای داده هاس تست و آموزش عکس میشه سعی میکنن تا وقتیکه رفتار برای هر دو کاهشی هست آموزش رو ادامه بدن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
          اصل بر کم کردن خطا هست اما چون بعد از یه تعداد تکرار؛ رفتار خطا برای داده هاس تست و آموزش عکس میشه سعی میکنن تا وقتیکه رفتار برای هر دو کاهشی هست آموزش رو ادامه بدن
          ممنونم بابت راهنمایی هاتون.
          خوب من یک بار شبکه رو ترین می کنم و MSE=241.9 می شه.الان این خطا ی خیلی زیادی محسوب می شه؟؟؟برای کم کردنش چه راهکارهایی رو پیشنهاد می دین؟؟؟
          ممنون.

دیدگاه

241.5 بستگی داره خطای اولیه چقدر باشه؟
            یعنی چی یکبار ترین میکنی؟ آموزشت رو تا رسیدن به یه حد مشحصی از خطا ادامه بده یا تعداد تکرار رو زیاد کن.
            نرون ها رو زیاد کن
            هیچی از ساختار شبکتون نگفتین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
              241.5 بستگی داره خطای اولیه چقدر باشه؟
              یعنی چی یکبار ترین میکنی؟ آموزشت رو تا رسیدن به یه حد مشحصی از خطا ادامه بده یا تعداد تکرار رو زیاد کن.
              نرون ها رو زیاد کن
              هیچی از ساختار شبکتون نگفتین.
              من شبکه ام یک شبکه بازگشتی المانه...یک بار شبکه رو ترین کردم mse=241 شد ولی وقتی الگوریتم اموزش رو trianscg گذاشتم MSE=74 شد.یعنی اگه بازم ترین کنم مشکل بیش برازش (over fitting)پیش نمیاد؟؟
              mse چقدر باشه منطقیه؟؟؟
              منظورتون از خطای اولیه رو هم نفهمیدم..
              ممنون از راهنماییتون.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X