اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرکانس کاری فرستنده fm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرکانس کاری فرستنده fm

سلام بر تمامی دوستان.
    راستش رو بخاین چند وقت پیش تصمیم گرفتم که فرستنده اف ام زیر رو بسازم ولی متاسفانه کار نکرد و بردش خیلی کم بود در حالی که تو توضیحات مدار نوشته که با تغذیه 9 ولت بردش حدود 80 متره.

Part
    Total Qty.
    Description
    Substitutions
    C1 1 0.001uf Disc Capacitor
    C2 1 5.6pf Disc Capacitor
    C3,C4 2 10uf Electrolytic Capacitor
    C5 1 3-18pf Adjustable Cap
    R1 1 270 Ohm 1/8W Resistor 270 Ohm 1/4W Resistor
    R2,R5,R6 3 4.7k 1/8W Resistor 4.7K 1/4W Resistor
    R3 1 10k 1/8W Resistor 10K 1/4W Resistor
    R4 1 100k 1/8W Resistor 100K 1/4W Resistor
    Q1, Q2 2 2N2222A NPN Transistor 2N3904, NTE123A
    L1, L2 2 5 Turn Air Core Coil
    MIC 1 Electret Microphone
    MISC 1 9V Battery Snap, PC Board, Wire For Antenna

من یه چند تا سوال راچع به این مدار از دوستان مخابراتی و الکترونیکی داشتم.
    1-فرکانس این فرستنده چقدره و کلا فرکانس فرستنده ها چجوری به دست میاد؟
    2-طول آنتنش چقد باید باشه؟

در ضمن این کویل ها رو چطوری درست کنم . تو توضیح مدار گفته L1 و L2 از 5 دور سیم AWG 28 درست شدن.
    (L1 and L2 are 5 turns of 28 AWG enamel coated magnet wire wound with a inside diameter of about 4mm. )
    اصلا این سیم AWG 28 چیه و کجا میشه پیداش کرد؟؟؟

کــــــــاش آدم

هيــــــــچوقــت نفهــــمــه

يـــــه حـــرفايـــــــ ي دروغ بـــــــــوده!

پاسخ : فرکانس کاری فرستنده fm

نوشته اصلی توسط eca1367
    تو رو خدا یکی ما رو دریابه. دستم به دامنتون. کمکم کنید :cry:
    دوست عزیز در مورد طراحی فرستنده یک سری اصول باید رعایت بشه ، به نظر من قبل از اینکه شما بخواهید بسازید ، باید ابتدا فرکانس کاری ، پهنای باند ، تعداد کانال و چند تا پارامتر دیگه باید در نظر بگیرید ، همین جوری کیلویی نیست که بخواهید از یه فرستنده به راحتی جواب بگیرید ، ابتدا با قسمت های مختلف فرستنده باید آشنا بشید که می تونید از جزه ها و کتاب های مدارهای مخابراتی استفاده کنید .

فرستنده ها در حالت کلی از یه قسمت تغذیه ، اسیلاتور ، مدولاتور و نوعی تقویت کننده ساخته شده اند که هرکدوم از این قسمت باید به طور مجزا با توجه به فرکانس کاری و برد فرستنده و نوع مدولاسیون آن ، طراحی بشه که در صورت جواب دادن توی شبیه سازی ، بعد برید سراغ ساختش

بعد از طراحی و بدست آوردن مقادیر سلف و خازن و دیگر المان ها از جمله ترانس و نوع ترانزیستور ، تیکه به تیکش رو باید یک با نرم افزار شبیه ساز مثل ADS و یا Orcad Pspice شبیه سازی کنید و بعد از اینکه شبیه سازی داخل این نرم افزارهای جواب داد ،

باید طرح شماتیکتون یعنی همین مداری که اینجا گذاشتید رو بدید دست یه PCB زن ، اون رو براوتون رو یه PCB بزنه ، و ببرید یه جا PCB رو براون چاپ کنه ، البته برای شروع شما لازم نیست قطعاتتون رو به صورت SMD بزنید ، به همون صورت معمولی یعنی DIP بکار ببرید

نکته : فرستنده ها اگه از یه فرکانسی بالاتر برند، شما شرایط همچون قرار دادن زمین و همچنین عرض ترک ها رو رعایت نکرده باشید اصلا فرستنده برای اون فرکانس کاری ، به رزنانس مورد نظر نمی رسه و در نتیجه به پایداری هم نمی رسه ،

البته نمی خوام ناامیدتون بکنم ، شما برای همین مدار هم می تونید جواب بگیرید ، همه ی این مقادیر رو ببرید روی نرم افزار ببندید و شبیه سازی بکنید و فرکانس رو اونجا می تونید بدست بیریرد و یا می تونید به صورت دستی مقدار فرکانس مدار LC قسمت اسیلاتور فرستنده بدست بیارید که فرکانس کاری فرستنده رو نشون می ده

البته این مراحلی که گفتم به صورت اصولی هست ، یعنی اگه از 0 تا 100 این مراحل رو پیش بگیرید و بادقت انجام بدید، مطمئن باشید که به مشکل بر نمی خورید

موفق باشید.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41852.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52915.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43336.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37862.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43699.0

دیدگاه

سلام
      اولا دم شما آقا محسن گرم که وقت گذاشتی و جواب ما رو دادی
      ثانیا آقا محسن من بیشتر تاکیدم رو این پروژه است و دوست دارم اگه ممکنه بحثمون بیشتر رو این پروژه باشه چون همونطور که خودتون گفتین بحث فرستنده ها خیلی مفصله.

هدف اینه که از رو همین مدار یه سری از اصول رو به کمک شما و سایر دوستان یاد بگیریم. خواهشا هر چیزی که به نظرتون میرسه توضیح بدین هر چند که ممکنه اون مطلب از نظر شما خیلی پیش پا افتاده و ساده باشه اما همون مطلب واسه من تازه کار و آماتور خیلی راه گشا باشه.

در ضمن اگه واستون مقدوره بدم نمیاد که اگه فایل pdf ای در زمینه فرستنده ها هست(واسه شروع) بهم معرفی کنید. اگه لینک دانلودشون رو هم بذارین که دیگه نعمت رو در حق ما تموم کردی :smile:

بازم ممنون و منتظر توضیحات سازنده شما.
      کــــــــاش آدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca1367
        سلام
        اولا دم شما آقا محسن گرم که وقت گذاشتی و جواب ما رو دادی
        ثانیا آقا محسن من بیشتر تاکیدم رو این پروژه است و دوست دارم اگه ممکنه بحثمون بیشتر رو این پروژه باشه چون همونطور که خودتون گفتین بحث فرستنده ها خیلی مفصله.
        خواهش می کنم ، شما درست می فرمایی ، ولی اگه یه سرچ ساده تو تاپیک های همین انجمن جستجو کنی ، کلی مطلب در مورد فرستنده می تونی پیدا کنی

هدف اینه که از رو همین مدار یه سری از اصول رو به کمک شما و سایر دوستان یاد بگیریم. خواهشا هر چیزی که به نظرتون میرسه توضیح بدین هر چند که ممکنه اون مطلب از نظر شما خیلی پیش پا افتاده و ساده باشه اما همون مطلب واسه من تازه کار و آماتور خیلی راه گشا باشه.
        نه اصلا پیش پا افتاده نیس دوست عزیز

در ضمن اگه واستون مقدوره بدم نمیاد که اگه فایل pdf ای در زمینه فرستنده ها هست(واسه شروع) بهم معرفی کنید. اگه لینک دانلودشون رو هم بذارین که دیگه نعمت رو در حق ما تموم کردی :smile:
        بازم ممنون و منتظر توضیحات سازنده شما.
        حتما سر فرصت این کار رو برای شما انجام می دم

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41852.0
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52915.0
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43336.0
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37862.0
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43699.0

دیدگاه

یعنی این سوال ما انقد سخت بود که بعد از گذشت اینهمه مدت هیچکی بهش جواب نداده ؟؟؟؟؟ :cry:
          کــــــــاش آدم

دیدگاه

با سلام به eca1367 و آقا محسن عزیز .

AWG یک استاندارد برای اندازه قطر سیم هست توی لینک زیر توضیح کامل داده ...

http://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge

اینم یه سایت برای تبدیل اندازه ها ...

http://www.66pacific.com/calculators/wire_calc.aspx

طبق جدول مربوطه در لینکی که معرفی کردم ، قطر سیم 28AWG میشه حدود 0.3 میلیمتر .

مشخصات سیم پیچ مدارتون میشه 2 و 5 دور ، سیم 0.3 میلیمتر ( اصطلاحاً میگن سیم 30) دور هسته هوایی به قطر 4 میلیمتر!

شما که قطر سیم رو نمیدونستید ، چجوری مدار رو راه انداختید که انتظار داشتید کار بکنه! oo:

به قول آقا محسن : " همین جوری کیلویی نیست که ..."

فرکانس مدار با کوچکترین تغییر در المانهای مدار رزونانس، عوض میشه ولی در کل مدارتون توی محدوده FM که میشه

88 تا 108 مگاهرتز کار میکنه ، با تنظیم بوبین مدار و یا تریمر C5 به فرکانس دلخواه خواهید رسید!

دیدگاه

سلام آقا مهدی. مرسی از پاسخهات

من این مدارو با سلف های با سیم 0.3 میلیمتر و با قطر داخلی 4 میل ساختم و این توضیحات شما رو هم خودم میدونستم. البته قصد جسارت ندارم و مشکل یه چیز دیگست . این سلف و از این جهت گفتم که متاسفانه مدارم کار نکرد و گفتم شاید تو پیچیدن کویل ها مشکل داشتم آخه تا الان کویل درست نکرده بودم ولی توضیحات شما نشون میده که کویلا مشکل ندارن.

ثانیا متاسفانه شما به هیچکدوم از 2 تا سوال اساسیم پاسخ ندادی :smile:
              اینکه آنتنم چطوری باید باشه. طول آنتن چقد باشه؟ ایستاده یا خوابیده بودن آنتن تاثیر داره تو عملکرد مدار؟
              فرکانس مدار از همون فرمول فرکانس رزونانس LC بدست میاد؟

و در پایان اینکه حدس شما از مشکل عملکرد مدار چیه؟ یعنی امکان داره اشکال از کچاش باشه و باید رو کجای مدار متمرکز شم. اینو از باب تجربه شما پرسیدم.
              راستی یه چیز دیگه. طریقه صحیح تست این مدارات چطوریه؟ یعنی چطوری اون رادیو رو برای پیدا کردن حروجی فرستنده استفاده کنم

منتظر جوابای سازنده شمام
              کــــــــاش آدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca1367
                سلام آقا مهدی. مرسی از پاسخهات
                قربانت

من این مدارو با سلف های با سیم 0.3 میلیمتر و با قطر داخلی 4 میل ساختم و این توضیحات شما رو هم خودم میدونستم. البته قصد جسارت ندارم و مشکل یه چیز دیگست . این سلف و از این جهت گفتم که متاسفانه مدارم کار نکرد و گفتم شاید تو پیچیدن کویل ها مشکل داشتم آخه تا الان کویل درست نکرده بودم ولی توضیحات شما نشون میده که کویلا مشکل ندارن.
                نوشته اصلی توسط eca1367
                در ضمن این کویل ها رو چطوری درست کنم . تو توضیح مدار گفته L1 و L2 از 5 دور سیم AWG 28 درست شدن.
                (L1 and L2 are 5 turns of 28 AWG enamel coated magnet wire wound with a inside diameter of about 4mm. )
                اصلا این سیم AWG 28 چیه و کجا میشه پیداش کرد؟؟؟
                شما که میدونستی پس چرا پرسیدی داداش...

ثانیا متاسفانه شما به هیچکدوم از 2 تا سوال اساسیم پاسخ ندادی :smile:
                اینکه آنتنم چطوری باید باشه. طول آنتن چقد باشه؟
                طول آنتن رابطه مستقیمی با طول موج فرستنده داره و معمولاً طول آنتنآ‌ برای فرستنده های پرتابل رو "یک چهارم طول موج" در نظر میگیرن ؛ مثلا برای فرکانس 100 مگاهرتز ، طول موج(λآ‌:آ‌لاندا) با توجه به رابطه زیر میشه 3 متر و یک چهارمش میشه 75آ‌سانتیمتر . توی محدوده شما همین آنتن خوبه!

برای فرستنده های قویتر و با ثبات ، از آنتنآ‌های با بازده بیشتر ، مثل "آنتن یاگی" استفاده میشه.

ایستاده یا خوابیده بودن آنتن تاثیر داره تو عملکرد مدار؟
                ایستاده باشه بهتره ( کلاً از سطح زمین بالا تر باشه بهتره)

فرکانس مدار از همون فرمول فرکانس رزونانس LC بدست میاد؟
                رابطه مدار LC که اینه ...

همیشه مقداری خطا وجود داره (مخصوصاً توی L) و اگه دنبال یه فرمول کامل هستید باید بدونید که اضافه شدن ظرفیتهای خازنی ترانزیستور و المانهای اطرافش هم روی فرمول بالا اثر میذاره و یه مقدار پیچیدش میکنه.

راحت ترین راه ، استفاده از همین فرمول رزونانس LC هست ؛ بدست آوردن محدوده L و C خودش کافیه و من خودم هم محاسباتم رو با همین فرمول انجام میدم و با تغییر تریمر (إ¾C) یا باز و بسته کردن سیم پیچ محاسبه شده (L) ، فرکانس دقیق مد نظرم رو تولید میکنم.

و در پایان اینکه حدس شما از مشکل عملکرد مدار چیه؟ یعنی امکان داره اشکال از کچاش باشه و باید رو کجای مدار متمرکز شم. اینو از باب تجربه شما پرسیدم.
                میتونه خیلی ساده باشه و یا خیلی پیچیده ؛ نمیدونم! ( ساده یعنی : قطعات درست و دقیق مونتاژ نشده باشن)

راستی یه چیز دیگه. طریقه صحیح تست این مدارات چطوریه؟ یعنی چطوری اون رادیو رو برای پیدا کردن حروجی فرستنده استفاده کنم
                ساده ترین راه اینه که یه رادیوی قوی FM (تنظیم شده روی 100 مگاهرتز) رو نزدیک مدار (خیلی نزدیک)روشن کنید و شروع به باز و بسته کردن سیم پیچ مدار رزونانس کنید (نهایتش یک میلیمتر بین هر دور فاصله باشه) یا تریمر رو بچرخونید.(مدار با آنتن باشه)

ولی کار درستش اینه که یه مدار آشکارساز فرکانس بالا بسازید تا از رزونانس مدار مطمئن باشید و فقط تنظیمش رو پیگیری کنید.

در کل این نوع فرستندهآ‌ها فوقالعاده بیآ‌ثبات هستن و تازه اگه راه اندازیش هم بکنید باعث ناآ‌امیدیآ‌تون خواهد شد! :biggrin:

من هم ، مدتها درگیر این نقشه های بیآ‌ثبات بودم که بعداً دو مدار اسیلاتور طراحی کردم که ثباتشون خیلی بهتر بود.

دیدگاه

دم شما گرم آقا مهدی . واقعا از پاسخهات لذت بردم. چون ساده و در عین حال کاملن.
                  خیلی دوست داشتم این مدارو راه اندازی کنم. چون به نظرم جنبه آموزشیش بیشتر مهمه و باید بازم روش کار کنم
                  ممکنه شماتیک اون مداراتی که گفتین خودتون ساختین و ثبات خوبی داشتن رو اینجا بذارین. برد این مدار شما چقدره؟
                  این آشکارساز فرکانس هم ایده خوبیه. اگه شماتیک اونم داشتین ممنون میشم بذارین

و باز هم منتظر...
                  کــــــــاش آدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca1367
                    دم شما گرم آقا مهدی . واقعا از پاسخهات لذت بردم. چون ساده و در عین حال کاملن.
                    ممنون ؛ قابلی نداشت.

خیلی دوست داشتم این مدارو راه اندازی کنم. چون به نظرم جنبه آموزشیش بیشتر مهمه و باید بازم روش کار کنم
                    به نظر من ، محاسبه سیم پیچها و نحوه عملکرد مدار میتونه جنبه آموزشی داشته باشه و مونتاژ بخش کوچکی از کار هست. (امیدوارم تجربه خوبی براتون باشه)

ممکنه شماتیک اون مداراتی که گفتین خودتون ساختین و ثبات خوبی داشتن رو اینجا بذارین. برد این مدار شما چقدره؟
                    حتماً ؛ البته باید المانهاش رو یه بررسی بکنم و بعدش مدار عملی رو براتون بذارم .
                    چون اسیلاتور ضعیف هستن بردشون خیلی نیست و شاید با آنتن مناسب نهایتاً به همون 80 متر برسه.

این آشکارساز فرکانس هم ایده خوبیه. اگه شماتیک اونم داشتین ممنون میشم بذارین
                    مدارش دو ترانزیستوریه! اونم به چشم ، سر فرصت نقشهآ‌ اونم میکشم میذارم (شرمنده الان فرصتش نیست)

و باز هم منتظر...
                    قربون ادبت ...

دیدگاه

آقا مهدی این مدارایی که قرار بود بذارین چی شد :nerd:
                      کــــــــاش آدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eca1367
                        آقا مهدی این مدارایی که قرار بود بذارین چی شد :nerd:
                        سلام دوباره .

خب اول بریم سراغ "مدار آشکارساز فرکانس بالا " البته اینو چند سال پیش ساختم و ظاهراً اصولی نیست ولی کار راه اندازه!

اول با ولوم ، عقربه میتر رو در حالت حد اقل قرار میدی (کمی بیشتر از صفر) بعد با نزدیک کردن آنتن به منبع فرکانس بالا ، ترانزیستور BF199 بایاس میشه و عقربه حرکت میکنه. (فرکانس بالا آشکار میشه)

یکی از اسیلاتورهایی هم که ساختم اینه ...

توضیحاتش رو توی وبلاگم هست ...

http://kit.blogsky.com/1389/09/24/post-13/

اینم یه اسیلاتور با ثبات دیگه که ثباتش بیشتر از قدرتشه ...

توی این یکی میتونید آنتن رو مستقیماً به کلکتور BF199 بزنید .

:nerd:

دیدگاه

سلام آقا مهدی. دستت درد نکنه داداش واقعا داری اساسی حال میدی
                          مدار خودمو امروز دوباره تست کردم و ازش جواب گرفتم البته کمی. خیلی حساسه :wow: و اصلا فک نمی کردم انقد حساس باشه و خیلی شگفت زدم کرد
                          اما مشکل اساسی مدار همون پایداریشه که به نظرم اشکال از آنتنشه و تا آنتن یه ذره(در حد میکرون) تکون میخوره مدار دیگه کار منی کنه :cry:
                          من از یه سیم 75 سانتی جای آنتن استفاده کردم که همش خمیدست به خاطر طول زیاد آنتن. نمیشه یه جوری طول آنتنو کم کرد یا از یه نوع آنتن دیگه استفاده کرد که جمع و جورتر باشه ؟

اما بریم سراغ سوالات من :biggrin:
                          1- برد این مدارای فرستنده چقدره ؟
                          2- به نظر خودت کدوم یک از این دو تا مدار فرستنده بهتره(پایداری و حساسیت) و بهتر جواب میده؟
                          3- تو کویل L1 در مدار اول چجوری باید از مثلا دور اول کویل واسه آنتن خروجی بگیرم؟ ساخت این کویل روش خاصی داره؟

کــــــــاش آدم

دیدگاه

قربانت داداش...

من نظرم اینه که این مدار ارزش اینکه روش کار کنی رو نداره ...

البته برای آنتن هم باید از یک میله فلزی (آنتن کشویی توی بازار هست) استفاده کنی ، اگه سیم باشه و روی زمین بیفته تمام فرکانس تلف میشه.

1- بردشون زیاد نیست ؛ خودت باید امتحان کنی ببینی چقدره؟ ولی ارزش ساختن رو دارن.

2- دومی ؛ من اسمش رو گذاشتم TIB یعنی ...Tank In Base البته یه خازن هم بین مثبت و منفی میخواد که فراموش کردم بذارم (100نانو فاراد)

3- این مدار رو بدون آنتن راه بنداز! بهتره از روش القا برای انتقال امواج به آنتن استفاده کنی .

http://kit.blogsky.com/Comments.bs?PostID=13

دیدگاه

دوست عزیز بین کویل آنتن و کویل مدارتون از یه خازن استفاده کن , اگه یه نگاه به سایر مدارات بندازی می بینی که در همه اونها از یه خازن استفاده شده . ضمن اینکه به نسبت فرکانس کاری معمولا از سر وسط یا قسمتی دیگر به غیر از ابتدا و انتهای کویل اصلی مدار یک سر برای اتصال به آنتن می گیرند و شما دقیقا انتهای کویل رو به آنتن وصل کردید . ضمن اینکه خدمت شما دوست عزیز عرض کنم که وقتی کسی از دوستان درصدد جواب دادن به سوالتان بر می آید به هیچ وجه شایسته نیست که بفرمایید خودم اینها رو می دونستم . اعتراف به ندونستن ارزش بالاتری در ذهن مخاطب برای شما ایجاد می نمایید تا اینچنین دانستنی . پاسخ به سوالاتی اینچنین که مثلا فرکانس این مدار چنده ؟ نیازمند محاسبات و یا ساخت و تست مدار می باشد که در مقابل اینهمه سوالات مطرح شده در انجمنها عملا برای کسی مقدور نیست و شاید اگر کسی در اون زمینه زیاد مشتاق باشه بتونه در صدد پاسخگویی بر بیاد . دوست عزیز همیشه از مداراتی که شماتیک درست و حسابی دارند برای ساخت استفاده کنید . اگر خوب به مدار مورد نظر نگاه کنید می بینید که حتی نحوه رسم و اصول ترسیمش هم بی کیفیت هستش پس هر چند مرجع دانلودش معتبر باشه ولی اطمینان زیاد به کارکرد درست اون نیست . دوستان عزیزی که زیاد از مدارات داخل اینترنت در مباحث تخصصی استفاده می کنند می دونن که خیلی از مدارات داخل اینترنت دارای نواقص عمدی هستند . که با صبر و حوصله علاقمندان مرتفع می شوند . با سپاس از همه دوستان گلی که سعی می کنند در زمینه پیشرفت دانش همدیگه تلاش کنند . :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X