اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت شارژر برای چند تا موبایل با برق ماشین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت شارژر برای چند تا موبایل با برق ماشین

با سلام

من می خوام یه مدار برای تبدیل 12 ولت به 5 ولت درست کنم با ماکزیمم جریان 650mA.آیسی mc34063 رو انتخاب کردم.ولی یه سوالاتی تو ذهنم هست مثلاً برای lm2576 تو دیتاشیتش نوشته که میتونیم از سلف های تجاری که توی بازار هست استفاده کنیم.آیا برای mc34063 هم میشه از این سلف ها استفاده کرد یا اینکه باید خودم بپیچمش؟(انتخاب هسته و سایز سیم مسی و این ها رو هم بلد نیستم.بسیار آماتورم)
    یه سوال دیگه این که خازن خروجی رو بهتره که چند تا خازن کوچیک رو با هم موازی کنم تا به یه خازن بزرگ برسم یا اینکه لازم نیست؟

تو ورودی مدار لازم هست خازن بزارم یا نه؟(12 ولت ماشین هستش)

توی دیتاشیت یه فیلتر LC قرار داده این فیلتر چی کار میکنه و مقدارش رو چطوری میشه محاسبه کرد برای خروجی های مختلف؟

با تشکر

پاسخ : مدار 12به 5 با MC34063

برای پیچیدن نیاز به یک سلف سنج داری .اما اگر میخوای از سلفهای تو بازار استفاده کنی باید متناسب با جریان و اندازه سلف مورد نیاز مدارت باشه.
    برای خازن هم تو این جریان فکر نکنم نیازی به این کار باشه این کار رو برای مداراتی که به ظرفیت خازنی بالایی نیاز دارن انجام میدن .تا ثابت زمانی رو کاهش بدن.
    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
    امروز رو کامل زندگی کن...
    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

اولا که 650 میلی برای این قطعه خیلی زیاده. پیک جریانی ه میتونه تحمل کنه 1.5 امپره که تو تبدیل 12 به 5 دیوتی سایکل میاد زیر 40 درصد. پیک جریان میشه حدود همون 1.5 که با توجه به کیفیت قطعات گل و گلابی که تو ایران دارن ممکنه بسوزه. پیشنهاد من استفاده از lm2575 هستش. که وقتی میگه 1 امپر مث مرد رو حرفش وامیسه.
      بگذریم. اینکه میگی سلف تجاری تو بازار!!! داداش همیشه میشه از سلفای تجاری استفاده کرد. مشکل اینه که بازار ما یه خورده جوک بازاره. به هر حال شما با مراجعه به این لینک میتونی حجم سلف و حتی مشخصات سلف مورد نیازتو محاسبه کنی و خودت بپیچی. از نظر من بهترین راه حل موجود همینه.
      http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/abw_smps_e.html
      خازن خروجی رو معمولا یه خازن الکترولیتی میزارن و یه خازن سرامیک یا عدسی موازی میکنن باهاش. این کار واسه اینه که esl خازنهای الکترولیتی بالاس و تو فرکانس بالا کم میارن. خازن عدسی برای جبران اونه.
      تو ورودی به دلیل فرکانس بالای سوییچ بهتره سلف و خازن (یه فیلتر پایین گذر) بزاری. اگه نزاری تو کار خود مدار مشکلی پیش نمیاد. ولی تو کار وسایل دیگه مث پخش خودرو مشکل ایجاد میشه و ممکنه صدای گیز گیزی بدن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
        اولا که 650 میلی برای این قطعه خیلی زیاده. پیک جریانی ه میتونه تحمل کنه 1.5 امپره که تو تبدیل 12 به 5 دیوتی سایکل میاد زیر 40 درصد. پیک جریان میشه حدود همون 1.5 که با توجه به کیفیت قطعات گل و گلابی که تو ایران دارن ممکنه بسوزه. پیشنهاد من استفاده از lm2575 هستش. که وقتی میگه 1 امپر مث مرد رو حرفش وامیسه.
        درست میگین پیک جریان بیش تر از 1.5 آمپر میشه.چند روز پیش رفتم امجد LM2576 بگیرم که 3 آمپری هست یارو گفت 2500 منم 34063 گرفتم.عجب اشتباهی کردما 1000 تومن خریدمش.
        حالا یه چیزی این قضیه 1 آمپر lm2575 چیه؟اگه مثلاً تا 1 آمپر هم عبور بده داغ نمیشه؟

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
        تو ورودی به دلیل فرکانس بالای سوییچ بهتره سلف و خازن (یه فیلتر پایین گذر) بزاری. اگه نزاری تو کار خود مدار مشکلی پیش نمیاد. ولی تو کار وسایل دیگه مث پخش خودرو مشکل ایجاد میشه و ممکنه صدای گیز گیزی بدن.
        یه چیزی مگه فرکانس سویئچینگ بالا نیست؟پس چرا باید توی ورودی فیلتر پایین گذر بزارم؟اگه امکانش هست یکم توضیح بدین؟

دیدگاه

2575 1 امپریه. نه اینکه 1 امپر عبور بده داغ نمیشه. با یه هین سینگ کوچیک خیلی خوب کار میکنه. اطمینان خیلی بالایی داره.

بله فرکانس سوییچ بالاس. به همین دلیل اگه یه فیلتر پایین گذر تو ورودی استفاده نشه این فرکانس بالا به صورت نویز وارد برق ورودی میشه. این فیلتر پایین گذر باعث میشه فرکانس بالای مدار روی تغذیه 12 ولت ورودی اثری نزاره.

دیدگاه

یه سوال دیگه یادم رفت بپرسم.
            فرکانس گذر پایین رو حدوداً چقدر باید انتخاب کنم و کلاً چه چیز هایی رو باید تو طراحی این فیلتر در نظر گرفت؟
            با تشکر از این که وقت میزارین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
              یه سوال دیگه یادم رفت بپرسم.
              فرکانس گذر پایین رو حدوداً چقدر باید انتخاب کنم و کلاً چه چیز هایی رو باید تو طراحی این فیلتر در نظر گرفت؟
              با تشکر از این که وقت میزارین
              پیچیده نکن موضوعو.
              یه emi بزار تو ورودی کل مشکلا حل میشه. البته بعد از emi یه خازن فراموش نشه.

دیدگاه

خوب دوست عزیز من emi رو چطوری بزارم تو ورودی؟یعنی تو بازار یه چیزی هست به اسم EMI که بخرمش بزارم تو ورودی؟

خازن رو باید موازی بزارم؟خازن چه قدری؟یه کم بیش تر راهنمایی کنین.منظورتونو نفهمیدم.

دیدگاه

سلام دوستان
                  میگم من می خوام همون 12 ولت رو به ولتاژی حدود 5 ولت تبدیل کنم اما در واقع هدفم اینه برای چند تا موبایل شارژر درست کنم که هر کدومشون جریان های مختلفی رو نیاز دارن.
                  یکی ولتاژ 5.7 ولت و 500ma
                  یکی ولتاژ 5 ولت و جریان 850ma
                  یکی هم ولتاژ 5 ولت و جریان 700ma
                  حالا به نظر شما من باید برای هر کدوم از اینا یه رگولاتور سوئیچینگ بزارم یا نه مثلاً برای 5 ولتی ها یدونه بزارم و جریان حداکثرش رو روی 1550ma تنظیم کنم و یدونه هم برای 5.7 ولت بزارم؟
                  یه سوال دیگه اینکه برای ساخت شارژر باید حتماً توی خروجی یه دیود سری بزارم دیگه؟

دیدگاه

پاسخ : ساخت شارژر برای چند تا موبایل با برق ماشین

ای سی شارژر در داخل موبایل قرار داره و کار شارژرو انجام میده و اونی که بهش شارژر میگن در واقع یک آداپتوره یعنی فقط کافیه ولتاژ بالاتر از 6 ولت باشه تا شارژ انجام بشه شاید خود 12 ولت هم جواب بده 9 ولت که جواب داد.

دیدگاه

یعنی ولتاژ بالا به باتری آسیب نمیزنه؟

اگه اینطوری باشه پس با یه دونه رگولاتور آمپر بالا میشه هر سه تا موبایلو شارژ کرد ، درسته؟

دیدگاه

به باتریت آسیب نزنه مدار شارژ که داخل گوشیت هست رو خراب می کنه
                        به هیچ وجه ولتاژی بالاتر از شارژر خود گوشی بش نده. حتا دو سه دهم ولت بالاتر
                        با یه 2576 5 ولت سه تاشو میتونی راه بندازی همزمان.
                        اون 5.7 ولتی رو با یو اس بی تست کن اگه شارژ شد که اونم با همین مدار میتونی شارِ کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shork
                          اون 5.7 ولتی رو با یو اس بی تست کن اگه شارژ شد که اونم با همین مدار میتونی شارِ کنی.
                          سلام. سعی کن ولتاژ خروجیت از آی سی بیشتر از 5 ولت باشه مثلا شش یا هفت ولت و همه گوشی هاتو بزن به همون ولتاژ.(این نظره منه) من تا حالا چند نمونه شارژر ساختم. مگه خروجیه شارژر اصلیه نوکیا چند ولته؟ 5 ولت؟ نه اینطور نیست.
                          ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                            سلام. سعی کن ولتاژ خروجیت از آی سی بیشتر از 5 ولت باشه مثلا شش یا هفت ولت و همه گوشی هاتو بزن به همون ولتاژ.(این نظره منه) من تا حالا چند نمونه شارژر ساختم. مگه خروجیه شارژر اصلیه نوکیا چند ولته؟ 5 ولت؟ نه اینطور نیست.
                            یه نوکیا 6630 داریم رو شارژرش زده 5.7 ولت.

پس من ولتاژ رو 7 ولت می گیرم و یه دیود در خروجی سری می کنم تا با افت روی اون ولتاژ خروجی بشه حدود 6.3 ولت و سلف رگولاتور رو طوری انتخاب می کنم تا با عبور جریانی معادل با جریان شارژ هر سه موبایل به طور همزمان ، جریان رو پیوسته نگه داره .درسته؟

نوشته اصلی توسط shork
                            یه چیزی راجع به حرف شما بگم و اینکه من شارژر خود نوکیا رو اندازه گرفتم و تو بی باری ولتاژش بیش تر از 8 ولت بود و وقتی باتری فول شارژ میشد ، ولتاژش به حدود 7 و خورده ای ولت می رسید در حالی که روی شارژر نوسته 5 ولت.پس بعید میدونم به آیسی شارژر گوشی آسیب برسه

دیدگاه

یه نوکیا 6630 داریم رو شارژرش زده 5.7 ولت.

پس من ولتاژ رو 7 ولت می گیرم و یه دیود در خروجی سری می کنم تا با افت روی اون ولتاژ خروجی بشه حدود 6.3 ولت و سلف رگولاتور رو طوری انتخاب می کنم تا با عبور جریانی معادل با جریان شارژ هر سه موبایل به طور همزمان ، جریان رو پیوسته نگه داره .درسته؟
                              سلام. نه دیود نمیخواد الکی انرژی رو تلف نکنید.
                              یه چیزی راجع به حرف شما بگم و اینکه من شارژر خود نوکیا رو اندازه گرفتم و تو بی باری ولتاژش بیش تر از 8 ولت بود و وقتی باتری فول شارژ میشد ، ولتاژش به حدود 7 و خورده ای ولت می رسید در حالی که روی شارژر نوسته 5 ولت.پس بعید میدونم به آیسی شارژر گوشی آسیب برسه
                              من قبلا خیلی شارژر موبایل میزدم. یادم میاد اولین شارژر هایی که میزدم گوشیه خودمو که باهش شارژ میخواستم بکنم خیلی خیلی طول کشید تا مقدرای شارژ بشه ولی بعد متوجه شدم که ولتاژ شارژر بالاتره البته بازم شما یک بررسی بکنید که متوجه بشین موضوع از چه قراره.موفق باشین.
                              ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X