ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2012/12/26
    6
    1

درايوکردن باl298

سلام به همه ي دوستان
    من دانش اموز سوم دبيرستاني هستم ودارم روي يک ربات مسيرياب کارمي کنم
    مي خواستم موتورهاراباl298درايوکنم کسي مي تونه به من کمک کند؟(لطفا خيلي ابتدايي باشد چون تاحالا درايو نکرده ام)
    2012/12/26
    6
    1

پاسخ : درايوکردن باl298

کسي نيست جواب بده؟
    2012/12/09
    مشهد
    3
    0

اگر موتور هاتون خيلي جريان نميکشند (کمتر از 600 ميلي) ميتونيد از l293 استفاده کنيد ,هم خيلي کمتر گرم ميشه و هم ارزون تره.
    البته کلا هدف استفاده از اين نوع درايور ها دو جهته چرخيدن موتور هست با دو پل H براي دو موتور در هر درايور (يعني با يک درايور دو موتور راه ميفته)و گرنه هر موتور رو با يک ترانزيستور هم ميشه راه انداخت.
    بعد شما اگر ميخواهيد از PWM استفاده کنيد يعني ميخواهيد که سرعت موتور هاتون رو کنترل کنيد, دو راه داريد يا با استفاده از حالت Fast PWM در تايمر هاي AVR
    يا يک روش ديگر با استفاده از دو تايمر 8بيتي(تايمر 0 و 2)... در صورت درخواست براي توضيحات بيشتر مطرح کنيد...

اما روش کاري اين درايور ها به صورت زير هست:
    داراي 4 ورودي و 4 خروجي هستند.اگر شما به هريک از ورودي ها ولتاژ حدود 5 رو بديد,خروجي متناظرش داراي ولتاژ VS ميشه که همون ولتاژ موتوره و به پايه 4 وصل ميشه و اگر ولتاژ 0 رو بدبد خروجي متناطر رو به زمين تغزيه موتور وصل ميکنه...
    و اگر شما 0و5 رو برعکس به ورودي ها بديد (برعکس پايه هايي از موتور که متصل به خرو جي هستند)موتور در خلاف جهت ميگرده... مثلا منفي موتور به خ.1 و مثبتش
    به خ.2 وصله حالا اگر شما به ورودي1 , 0 و به ورودي2 , 5 ولت بديد ,آنگاه موتور در جهت عقربه هاي ساعت( cw) ميچرخد و اگر عکس اين کار را کنيد موتور خلاف جهت
    ساعت(ccw )ميچرخرد... :smile:

PSR
    2012/12/26
    6
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Ashena
    اگر موتور هاتون خيلي جريان نميکشند (کمتر از 600 ميلي) ميتونيد از l293 استفاده کنيد ,هم خيلي کمتر گرم ميشه و هم ارزون تره.
    البته کلا هدف استفاده از اين نوع درايور ها دو جهته چرخيدن موتور هست با دو پل H براي دو موتور در هر درايور (يعني با يک درايور دو موتور راه ميفته)و گرنه هر موتور رو با يک ترانزيستور هم ميشه راه انداخت.
    بعد شما اگر ميخواهيد از PWM استفاده کنيد يعني ميخواهيد که سرعت موتور هاتون رو کنترل کنيد, دو راه داريد يا با استفاده از حالت Fast PWM در تايمر هاي AVR
    يا يک روش ديگر با استفاده از دو تايمر 8بيتي(تايمر 0 و 2)... در صورت درخواست براي توضيحات بيشتر مطرح کنيد...

اما روش کاري اين درايور ها به صورت زير هست:
    داراي 4 ورودي و 4 خروجي هستند.اگر شما به هريک از ورودي ها ولتاژ حدود 5 رو بديد,خروجي متناظرش داراي ولتاژ VS ميشه که همون ولتاژ موتوره و به پايه 4 وصل ميشه و اگر ولتاژ 0 رو بدبد خروجي متناطر رو به زمين تغزيه موتور وصل ميکنه...
    و اگر شما 0و5 رو برعکس به ورودي ها بديد (برعکس پايه هايي از موتور که متصل به خرو جي هستند)موتور در خلاف جهت ميگرده... مثلا منفي موتور به خ.1 و مثبتش
    به خ.2 وصله حالا اگر شما به ورودي1 , 0 و به ورودي2 , 5 ولت بديد ,آنگاه موتور در جهت عقربه هاي ساعت( cw) ميچرخد و اگر عکس اين کار را کنيد موتور خلاف جهت
    ساعت(ccw )ميچرخرد... :smile:
    ببخشيد من برنامه نويسي بلد نيستم ميشه راهنمايي ام کنيد؟ :applause:
    2012/12/09
    مشهد
    3
    0

براي ساخت يک مسيرياب خوب حتما به برنامه نويسي نياز خواهيد داشت چه براي سنسورها , چه براي موتور و... :agree:
    در نتيجه بنده توصيه ميکنم ابتدا به دنبال کار با AVR و کامپايلري نظير CodeVision بريد و بعد وارد بقيه ي جزئياتش بشيد...
    منابع آموزشي هم فراوان در همين انجمن و بقيه ي اينترنت و کتاب هاي مختلف هست ...
    پس بنا به نظر من ابتدا زيرساخت ها رو فراهم کنيد بعد ربات بسازيد. :nerd:
    PSR
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5