اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایوکردن باl298

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایوکردن باl298

سلام به همه ی دوستان
    من دانش اموز سوم دبیرستانی هستم ودارم روی یک ربات مسیریاب کارمی کنم
    می خواستم موتورهاراباl298درایوکنم کسی می تونه به من کمک کند؟(لطفا خیلی ابتدایی باشد چون تاحالا درایو نکرده ام)

پاسخ : درایوکردن باl298

کسی نیست جواب بده؟

دیدگاه

اگر موتور هاتون خیلی جریان نمیکشند (کمتر از 600 میلی) میتونید از l293 استفاده کنید ,هم خیلی کمتر گرم میشه و هم ارزون تره.
      البته کلا هدف استفاده از این نوع درایور ها دو جهته چرخیدن موتور هست با دو پل H برای دو موتور در هر درایور (یعنی با یک درایور دو موتور راه میفته)و گرنه هر موتور رو با یک ترانزیستور هم میشه راه انداخت.
      بعد شما اگر میخواهید از PWM استفاده کنید یعنی میخواهید که سرعت موتور هاتون رو کنترل کنید, دو راه دارید یا با استفاده از حالت Fast PWM در تایمر های AVR
      یا یک روش دیگر با استفاده از دو تایمر 8بیتی(تایمر 0 و 2)... در صورت درخواست برای توضیحات بیشتر مطرح کنید...

اما روش کاری این درایور ها به صورت زیر هست:
      دارای 4 ورودی و 4 خروجی هستند.اگر شما به هریک از ورودی ها ولتاژ حدود 5 رو بدید,خروجی متناظرش دارای ولتاژ VS میشه که همون ولتاژ موتوره و به پایه 4 وصل میشه و اگر ولتاژ 0 رو بدبد خروجی متناطر رو به زمین تغزیه موتور وصل میکنه...
      و اگر شما 0و5 رو برعکس به ورودی ها بدید (برعکس پایه هایی از موتور که متصل به خرو جی هستند)موتور در خلاف جهت میگرده... مثلا منفی موتور به خ.1 و مثبتش
      به خ.2 وصله حالا اگر شما به ورودی1 , 0 و به ورودی2 , 5 ولت بدید ,آنگاه موتور در جهت عقربه های ساعت( cw) میچرخد و اگر عکس این کار را کنید موتور خلاف جهت
      ساعت(ccw )میچرخرد... :smile:

PSR

دیدگاه

نوشته اصلی توسط M.Ashena
        اگر موتور هاتون خیلی جریان نمیکشند (کمتر از 600 میلی) میتونید از l293 استفاده کنید ,هم خیلی کمتر گرم میشه و هم ارزون تره.
        البته کلا هدف استفاده از این نوع درایور ها دو جهته چرخیدن موتور هست با دو پل H برای دو موتور در هر درایور (یعنی با یک درایور دو موتور راه میفته)و گرنه هر موتور رو با یک ترانزیستور هم میشه راه انداخت.
        بعد شما اگر میخواهید از PWM استفاده کنید یعنی میخواهید که سرعت موتور هاتون رو کنترل کنید, دو راه دارید یا با استفاده از حالت Fast PWM در تایمر های AVR
        یا یک روش دیگر با استفاده از دو تایمر 8بیتی(تایمر 0 و 2)... در صورت درخواست برای توضیحات بیشتر مطرح کنید...

اما روش کاری این درایور ها به صورت زیر هست:
        دارای 4 ورودی و 4 خروجی هستند.اگر شما به هریک از ورودی ها ولتاژ حدود 5 رو بدید,خروجی متناظرش دارای ولتاژ VS میشه که همون ولتاژ موتوره و به پایه 4 وصل میشه و اگر ولتاژ 0 رو بدبد خروجی متناطر رو به زمین تغزیه موتور وصل میکنه...
        و اگر شما 0و5 رو برعکس به ورودی ها بدید (برعکس پایه هایی از موتور که متصل به خرو جی هستند)موتور در خلاف جهت میگرده... مثلا منفی موتور به خ.1 و مثبتش
        به خ.2 وصله حالا اگر شما به ورودی1 , 0 و به ورودی2 , 5 ولت بدید ,آنگاه موتور در جهت عقربه های ساعت( cw) میچرخد و اگر عکس این کار را کنید موتور خلاف جهت
        ساعت(ccw )میچرخرد... :smile:
        ببخشید من برنامه نویسی بلد نیستم میشه راهنمایی ام کنید؟ :applause:

دیدگاه

برای ساخت یک مسیریاب خوب حتما به برنامه نویسی نیاز خواهید داشت چه برای سنسورها , چه برای موتور و... :agree:
          در نتیجه بنده توصیه میکنم ابتدا به دنبال کار با AVR و کامپایلری نظیر CodeVision برید و بعد وارد بقیه ی جزئیاتش بشید...
          منابع آموزشی هم فراوان در همین انجمن و بقیه ی اینترنت و کتاب های مختلف هست ...
          پس بنا به نظر من ابتدا زیرساخت ها رو فراهم کنید بعد ربات بسازید. :nerd:
          PSR

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X