ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 34
    2012/06/11
    681
    26

محاسبات مربوط به ديمر 60w براي بار مقاومتي(هويه 60w)

سلام دوستان
    ميخاستم بدونم چطور بايد مقادير رو براي يک ديمر 60w محاسبه کرد.منظورم خازن و مقاومت و پتانسيومتر متصل به دياک هست.و در کل براي توانهاي مختلف چطور بايد محاسبه کرد چون من از رياضيات و فرمولشون سر در نياوردم.
    من اين ديمرو براي اتصال به هويه 60w ميخام تا بتونم توان اونا کنترل کنم و با مدرج کردن هويه در هر کاري که دارم ازش بتونم استفاده کنم و ديگه نيازي به خريد چند هويه با توانهاي مختلف-صرف هزينه زياد و مصرف و استهلاک بيجاي هويه نباشه.
    لينک مدار نمونه: http://www.eleccircuit.com/ac-lights-dimmer-with-triac/
    امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
    از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.
    2008/12/29
    1,660
    251

پاسخ : محاسبات مربوط به ديمر 60w براي بار مقاومتي(هويه 60w)

من هم محاسبات دیمر بلد نیستم :cry2:
    اما با سری کردن یدونه دیود می تونید هویه 30 وات داشته باشید که فکر کنم همین دوتا توان برای هر کاری کفایت کنه
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر
    2012/06/11
    681
    26

ممنون ولي اينطوري دقيق نميشه کنترل کرد. بعدم اينجوري چيزي ياد نميگيرم.
    امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
    2011/01/27
    كاشان
    917
    151

نقل قول نوشته اصلی توسط student2011
    سلام دوستان
    ميخاستم بدونم چطور بايد مقادير رو براي يک ديمر 60w محاسبه کرد.منظورم خازن و مقاومت و پتانسيومتر متصل به دياک هست.و در کل براي توانهاي مختلف چطور بايد محاسبه کرد چون من از رياضيات و فرمولشون سر در نياوردم.
    من اين ديمرو براي اتصال به هويه 60w ميخام تا بتونم توان اونا کنترل کنم و با مدرج کردن هويه در هر کاري که دارم ازش بتونم استفاده کنم و ديگه نيازي به خريد چند هويه با توانهاي مختلف-صرف هزينه زياد و مصرف و استهلاک بيجاي هويه نباشه.
    لينک مدار نمونه: http://www.eleccircuit.com/ac-lights-dimmer-with-triac/

سلام
    بنده تا اونجايي كه ميدونم رو در اختيارتون قرار ميدم ...

اولين چيزي كه بايد توي محاسبه قطعات يك ديمر در نظر بگيريم خود تراياك هست كه ولتاژ و جريان مورد نظر ما رو بتونه كه تحمل كنه .

از اونجايي كه با برق 220 ولت RMS سر و كار داريم ؛ ولتاژ ماكسيمم معلوم ميشه كه راديكال دو برابر 220 ولت هست كه حدود 310 ولت ميشه كه يعني پيوندهاي تراياك بايد بتونه كه اين ولتاژ رو تحمل كنه ، با در نظر گرفتن تغييرات برق شهر ، ولتاژ شكست پيوندهاي تراياك بايد حداقل 350 ولت باشه و عموماً تراياكها بالاتر از اين مقدار تحمل ولتاژي دارن.

براي 60 وات ، جرياني كه مصرف ميشه مساوي است با ...

خب اين جريان RMS هست و پيوندهاي نيمه هادي درون تراياك بايد حداكثر جريان رو هم ، تحمل كنن تا مدار مطمئن باشه ؛ بنابراين جريان ماكسيمم رو هم بدست مياريم ...

جريان ماكسيمم ميشه ...

با احتساب اينكه در ابتداي زمان روشن شدن هويه به دليل سرد بودن ، مقاومت كمتري داره اين مقدار رو هم بايد در نظر بگيريم ...

نتيجه اين محاسبات ، معلوم ميكنه كه يه تراياك نيم آمپري 350 ولت ، براي يه ديمر 60 وات كافيه كه البته تراياكهايي كه معمولاً توي بازار يافت ميشن ، ولتاژ و جريانشون بالاتره كه اين خيلي هم خوبه ولي بهتره كه بدونيم حداقل تراياكي كه ميتونيم به كار ببريم چيه؟

توي تراياك يه پارامتر مهم ديگه هم وجود داره كه اون جريان مورد نياز براي راه اندازي گيت هست ؛ در تراياكهاي جريان بالا ، گيت هم نسبت به تراياكهاي ضعيف تر ، جريان بيشتري ميخواد .

يه نكته مهم هم كه يادم رفت بگم اينه كه توي طراحي مهمترين مطلب "دونستن كارايي قطعه" هست!

تراياك ، تركيب دو تا تريستور هست و تريستور هم يه تركيب اين شكليه ...

يك لحظه جريان دادن به گيت براي راه افتادن جريان بين آند و كاتد كافيه و تركيب ترانزيستوري كه مشابه تركيب پيوندي تريستور هست گوياي مطلبه...

ادامه باشه براي بعد :nerd:

2011/01/27
    كاشان
    917
    151

خب بريم سراغ بقيش :-B ؛ اين مدار ديمر هست ...

تراياك رو

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

انتخاب كردم كه 500 ولت 4 آمپر هست و شما ميتونيد همون 0.5 آمپر 350 ولت انتخاب كنيد. (البته نميدونم اصلاً وجود داره يا نه؟ :biggrin

مدار ديمر رو به اين صورت هم ميذارم تا تراياك هم تحليل بشه...

البته توجه داشته باشيد كه مداري كه معادل تراياك يا تريستور كشيدم در عمل نميشه ساخت ؛ چون ترانزيستور ، محدوديتهايي داره كه در تراياك و تريستور وجود نداره ؛ مثل محدوديت جريان بيس-اميتر و ولتاژ معكوسي كه اين پيوند ميتونه تحمل كنه كه در بسياري از موارد ، 5 ولت بيشتر نيست! (مدار معادل ترانزيستوري رو فقط براي درك بهتر قرارآ*دادم.)

حالا بريم سراغ تحليل و محاسبه RC ؛ براي شروع ، اين قسمت از مدار رو در نظر بگيريد ...

با شارژ خازن و رسيدن اون به ولتاژ شكست دياك + ولتاژ گيت ، دياك اتصال كوتاه ميشه و خازن از طريق دياك و گيت ، دشارژ ميشه ، به اين ترتيب تراياك راه اندازي خواهد شد.

با تغيير زمان شارژ خازن ، ميتونيم زمان راه اندازي تراياك رو ، در هر نيم سيكل ، تعيين كنيم و بنابراين توان متوسط مصرفي رو هم تغيير بديم.

براي محاسبه R و C اول ماكسيمم زمان شارژ خازن رو بدست مياريم.(يعني زماني كه خازن شارژ شده و تازه نيم سيكل برق شهر تموم شده.)

به شكل زير دقت كنيد ...(براي ديمري با ولتاژ دياك 30V و ولتاژ گيت 1V)

با توجه به فركانس 50 هرتز برق شهر كه هر سيكل 20 ميلي ثانيه طول ميكشه ، متوجه ميشيم كه مقدار زمان ماكسيمم ، نهايتاً 10 ميلي ثانيه ميتونه باشه (البته يه مقدار كمتره كه ما رندش ميكنيم)

روي اين مطالب فكر كنيد تا بريم سر ادامه (كه ديگه سنگين نشه)... :nerd:

2012/06/11
    681
    26

با تشکر از آموزشتون آقا مهدي.
    بيزحمت بقيه آموزش رو براي تراياک MAC97-A8 در نظر بگيريد.
    2011/01/27
    كاشان
    917
    151

نقل قول نوشته اصلی توسط student2011
    با تشکر از آموزشتون آقا مهدي.
    بيزحمت بقيه آموزش رو براي تراياک MAC97-A8 در نظر بگيريد.
    عاليه ، ممنون بابت معرفي اين تراياك...

طبق پستهاي بالايي ، اين تراياك براي كار شما كافيه (تا 150 وات هم خوبه)

بقيه مطلب تعيين C بر مبناي جريان گيت و محاسبه R ماكسيمم خواهد بود...

خوب شد اينو مطرح كرديد ...:nerd:

2011/02/09
    مشهد
    485
    18

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدي مشرقي
    سلام دوباره

براي ادامه يكم دچار ابهام شدم كه پيشنهاد ميكنم اجازه بديد از استادم مشورت بگيرم و بعد ادامه بديم ...
    آقای مشرقی خیلی ممنون از آموزش شیواتون .فقط این نرم افزاری که جریان رو تو مدار نشون میده چیه ؟
    میشه بگید ؟ آخه مشابه همین نرم افزار رو واسه اندروید دیدم ولی نسخه pc ..???!!!!!
    2010/08/15
    تهران
    1,022
    201

نقل قول نوشته اصلی توسط sanup2006
    آقای مشرقی خیلی ممنون از آموزش شیواتون .فقط این نرم افزاری که جریان رو تو مدار نشون میده چیه ؟
    میشه بگید ؟ آخه مشابه همین نرم افزار رو واسه اندروید دیدم ولی نسخه pc ..???!!!!!
    برای دانلود نسخه PC یه سر به لینک زیر بزن :

- اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من :

2011/01/27
    كاشان
    917
    151

نقل قول نوشته اصلی توسط sanup2006
    آقاي مشرقي خيلي ممنون از آموزش شيواتون .فقط اين نرم افزاري که جريان رو تو مدار نشون ميده چيه ؟
    ميشه بگيد ؟ آخه مشابه همين نرم افزار رو واسه اندرويد ديدم ولي نسخه pc ..???!!!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط ir02x6
    براي دانلود نسخه PC يه سر به لينک زير بزن :

ممنون از دوستان

اگه سوالي بود توي تاپيك مربوط مطرح كنيد ...

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47937.0

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
    خب ببينيم مطلب به كجا رسيد؟

آها ؛ سر تعيين مقدار خازن مشكل داشتم :redface:

از اونجايي كه بعد از رسيدن خازن به ولتاژ شكست دياك + گيت ، دياك تقريباً اتصال كوتاه ميشه ؛ جرياني كه در يك بازه زماني كوتاه از خازن كشيده ميشه تابع مقاومت موجود در مسير دياك و گيت هست كه با توجه به جدول مربوطه در ديتاشيت تراياك و دياك انتظار داشتم معلوم بشه ...

اين جدول ، تغييرات مقاومت ورودي تراياك با تغييرات dv/dt رو نشون ميده .

و ديتاشيت دياك DB3 هم ، زمان ظهور يا Rise Time شكل موج در اون رو 1.5 ميكرو ثانيه نوشته...

مثل خيليا ، من هم توي خوندن ديتاشيت لنگ ميزنم :redface: خيلي خوب ميشه كه اساتيد اينجا وارد عمل بشن و بنده رو راهنمايي كنن.

موضوع پيدا كردن مقدار مناسب براي خازن در ديمر هست تا جريان دشارژ باعث صدمه به پيوند گيت نشه.

-----------------------------------------------------------
    مقدار خازن رو اگه زياد بذاريم اولاً جريان گيت بيخودي زياد ميشه و ممكنه تراياك صدمه ببينه و ثانياً مقاومت ماكسيمم كم و تلفات روي اون زيادخواهد شد.
    كم كردن بيش از حد خازن هم علاوه بر امكان كم شدن جريان گيت ، باعث افزايش مقدار مقاومت ماكسيمم ميشه كه عملاً ولومي با اون مشخصات در بازار موجود نخواهد بود.

از اونجايي كه مقدار خازن رو نتونستم بدست بيارم و با توجه به رابطهآ*ي خازن و مقاومت ، بالاترين مقدار براي مقاومت ماكسيمم كه ولومش توي بازار باشه رو خودمون انتخاب ميكنيم و بر اساس رابطه موجود بين زمان شارژ و مقاومت و خازن ، مجهول كه همون خازن هست رو بدست مياريم ...

بالاترين ولومي كه معمولاً توي بازار فراوونه 1مگا اهم هست پس همون رو انتخاب ميكنيم ...

با اين مدار و ولتاژ سر و كار داريم ...

فرمول شارژ خازن با ولتاژ DC كه خاطرتون هست ؛ براي راحت شدن كار از همون استفاده ميكنيم (چون دقت برامون مهم نيست و دنبال يه مقدار تقريبي هستيم )...

در فرمول بالا ، ولتاژ E رو همون 220 ولت RMS در نظر ميگيريم و زمان (t) رو كمتر از 10 ميلي ثانيه انتخاب ميكنيم تا ولوم قبل از حداكثر باعث صفر شدن توان مصرفي نشه (من 8 ميلي ثانيه ميگيرم)

ولتاژ شكست TYP براي اون رو 32 ولت گفته و در ديتاشيت MAC97–8 هم ولتاژ گيت رو ماكسيمم حدود 2 ولت در نظر گرفته ، بنابراين ولتاژ خازن (Vcap) ميشه 34 ولت .

براي ساده شدن فرمول ، اون رو به اين شكل در مياريم ...

هست و مقدارش حدود 2.7 هستش.
    ln

هست و با

محاسبه ميكنيم! :nerd:

خب ، حالا مقادير رو جاي گذاري ميكنيم ...

سمت راست تساوي رو هم حل ميكنيم تا يه عدد آدمونه باشه! :biggrin:

جوابش حدود 0.167 شد ، پس ادامه ميديم ...

با اين حساب خازن مورد نياز 47 نانو فاراده! :nerd:

با ولوم مدار هم يه مقاومت 10 كيلو سري ميكنيم تا صفر شدن ولوم باعث سوختن تراياك نشه!

با اين همه حساب و كتاب ، مدارمون اين شد ...

سوالي بود در خدمتم...

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 34