ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
 1. #1
  2006/11/16
  645
  9

  آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  مقدمه :
  الکترونیک قدرت

  الکترونیک قدرت شامل مباحثی از قدرت، الکترونیک و کنترل است. در مباحث الکترونیک قدرت، کنترل حالت گذرا و پایدار در تولید و انتقال و توزیع قدرت الکتریکی توسط مدارات الکترونیکی آنالوگ و یا دیجیتال مطرح میآ*باشد.
  مدارات مربوط به الکترونیک قدرت را میآ*توان به دو بخش توپولوژیآ*ها و کلیدهای قدرت و دیگری مدارات کنترل الکتریکی تقسیم کرد. انواع مدارهای الکترونیک قدرت به چند دسته تقسیم میآ*شوند:
  1. یکسوکنندهآ*های دیودی: ولتاژac تکفاز یا سه فاز را بهdc تبدیل میآ*کنند.
  2. مبدلآ*هایac بهdc یا یکسو کنندهآ*های کنترل شونده: با استفاده از سوئیچآ*های کنترل شونده منابع ثابت یا متغییرdc میآ*سازند. بعضی از منابع تغذیه سوئیچینگ و خطی در این بخش قرار دارند.
  3. مبدلآ*هایac بهac : با استفاده از سوئیچآ*های کنترل شونده، سطح ولتاژ، شکل موج و فرکانس منبع ورودی را تغییر میآ*دهند.
  4. مبدلآ*هایdc بهdc : چاپرها، بعضی از انواع رگولاتورهای سوئیچینگ و منابع خطی در این بخش جای میآ*گیرند.
  5. مبدلآ*هایdc بهac یا اینورتورها:منابعac مورد نیاز را از یک منبعdc مانند باطری تامین میآ*کنند
  6. کلیدهای استاتیک: جایگزین کردن سوئیچآ*های کنترل شونده به جای کنتاکتورها و رلهآ*ها و...
  طراحی وسایل الکترونیک قدرت شامل مراحل طراحی مدارهای قدرت، محافظت مدارات قدرت، تعیین روش کنترل و طراحی مدارات کنترلی و درایورهای(روشن کنندهآ*های)مدارات قدرت میآ*باشد.

  منابع تغذیه

  منبع تغذیه وسایل الکترونیکی، عمدتاًمنابعی هستند که در دستهآ*های مبدلآ*های ac به dc و یا dc به dc قرار میآ*گیرند. این مدارات نقش یکتایی در سیستمآ*ها بر عهده دارند. یک منبع تغذیه خوب باید با ارائه توان پایدار و قابل اطمینان به بار و محافظت از بار در برابر شرایط خط ورودی و همچنین محافظت بار در برابر ایجاد اشکال در خود بار و عدم صدمه رساندن به بار در زمان صدمه دیدن خود منبع تغذیه، حفاظت کاملی از بار به عمل آورد. اما معمولاً طراحی منابع تغذیه جدی گرفته نمیآ*شود و به مراحل پایانی طراحی یک سیستم موکول میآ*گردد و به علت عدم وجود دانش کافی و جذابیت موضوع در نزد اکثر طراحان، طراحیآ*های غلط منبع تغذیه و نارسایی آن عامل اصلی از کار افتادن و ایجاد ایراد در وسایل الکترونیکی است.
  جهت طراحی یک منبع تغذیه مناسب باید قبل از طراحی سوالات زیر را جواب دهیم:
  1. منبع توان ورودی چیست و شرایط غیر معمول قابل تصور که میآ*تواند در مورد عملکرد آن اتفاق بیفتد کدامآ*اند؟
  2. ملزومات ایمنی و نیز حداکثر میزان تولید تداخل الکترومغناطیسی(EMI) و رادیویی(RFI) کدامآ*اند؟
  3. نحوه نگهداری از سیستم چگونه است؟ ( که این، نحوه محافظت و طراحی فیزیکی مناسب کاربرد را تعیین میآ*کند.)
  4. شرایط محیطی که منبع تحت آن شرایط کار خواهد کرد کدامآ*اند؟ (که شامل مواردی چون: گستره درجه حرارت، سطحRF موجود در محیط، غبار، کثیفی، ضربه، لرزش و دیگر ملاحظات فیزیکی است.)
  5. در صورت از کار افتادن قسمتی از سیستم از کار افتادن نرم سیستم چگونه خواهد بود؟
  6. تکنولوژیآ*های ساختIC های بهآ*کار رفته در مدار چیست؟ ( که نحوه محافظت از آنها را معین میآ*کند)
  7. مقادیر تخمینی حداقل و حداکثر جریان بار چقدر خواهد بود و همچنین تقاضای جریان گاهآ*بهآ*گاه بار که مثلاً در موقع استفاده از موتورها و یا صفحهآ*های نمایش اتفاق میآ*افتد چقدر است؟ حداکثر تغییرات ولتاژ قابل تحمل بار چقدر است؟ (که نحوه رگولاسیون متقابل خروجیآ*ها و جبرانآ*سازی فیدبک را تعیین میآ*کند.)
  8. آیا مدارات خاص حساس به نویز وجود دارد؟ (مثل مبدلآ*های آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ که ممکن است فیلتر شدن بیشتر منبع و یا همزمان کردن مدارات کنترلی منبع با مدارات بار را ایجاب کند.
  9. آیا ترتیب اعمال تغذیه به قسمتهای مختلف مهم است؟
  10. مقدار فضای اختصاص داده شده به منبع تغذیه در کل محصول چقدر میآ*باشد؟ ( معمولاً این مقدار را کم در نظر میآ*گیرند، پس در پی چانهآ*زنی برای بدست آوردن حق مناسب خود باشید.)
  11. آیا به مدارات واسط خاصی در منبع احتیاج میآ*باشد؟ (مثل دستورهای خاموش شدن.)
  پس از تعیین این موارد نوبت به تعیین سازمان منبع تغذیه میآ*باشد. هدف این است که توان را به شکل موثری به کل قسمتهای مختلف محصول برسانیم و به احتیاجات هر زیر بخش از سیستم توجه کنیم. منبع تغذیه میآ*تواند یکپارچه یا مجتمع باشد به طوری که کل توان مورد نیاز محصول در یک منبع تغذیه اصلی ایجاد گردد. این راهکار سیستمی،برای سیستمهایی که دارای یک و یا دو مدار چاپی در کل هستند، به خوبی کار میآ*کند.
  سازمان دیگر منابع تغذیه،منابع تغذیه گسترده میآ*باشد. در این نوع، قسمت اصلی منبع تغذیه یک باس قدرت است که توان لازم کل قسمتهای محصول پخش شده را فراهم میآ*کند. احتیاجات توانی هر ماجول توسط رگولاتورهای روبردی کوچکتری تامین میآ*شود. این نوع سیستم قدرت در بین سیستمآ*های بر پایه کارتآ*های متعدد مثل کامپیوترها و محیطآ*های کنترل صنعتی گسترده استفاده میآ*شود. در این کاربردها مشکل اصلی افت ولتاژ در مسیرهای انتقال توان و اتصالات است. اگر از یک منبع تغذیه یکپارچه استفاده میآ*شد افت ولتاژ در طول مسیر انتقال توان باعث میآ*شد بین مدارات نزدیک و دور از منبع اختلاف ولتاژ ایجاد شود و این امر میآ*توانست باعث خارج شدن ولتاژ تغذیه بعضی مدارات از حدود مجازشان گردد و وضعیت با اکسید شدن اتصالات انتقال دهنده توان بدتر میآ*شد در این موارد یک ولتاژ بالاتر از حد نیاز روی سیستم توزیع میآ*شود و سپس توسط رگولاتور روبردی به مقدار لازم هر برد کاهش میآ*یابد و این بدان معنی است که طراحی این سیستمآ*های تغذیه در واقع شامل طراحی چندین منبع تغذیه معمولاً با توپولوژیآ*های مختلف میآ*باشد.
  در فرآیند طراحی منبع تغذیه معمولاً باید مصالحهآ*ای بین اهداف تعیین شده به وجود آورد. غیر ممکن است بتوان منبع تغذیهآ*ای طراحی کرد که همه خواستهآ*های اولیهآ*ی دیگر مهندسان سیستم و مدیریت را مرتفع سازد و در عین حال آن را در محدوده هزینه، فضا و وزن تعیین شده از قبل نگاه داشت. مفروضات اولیه تعیین شده برای یک منبع تغذیه معمولاً این است که عملکردی بینهایت قابل انعطاف فراهم کند و کیلوواتآ*ها توان را در فضای صفر تحویل دهد و هیچ پولی را هم صرف آن نکنیم. مشخصاً مصالحهآ*ای در راه است.
  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
 2. #2
  2006/11/16
  645
  9

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  تعیین تکنولوژی منبع تغذیه:

  بعد از تعیین سازمان منبع نوبت به تعیین تکنولوژی هر یک از منابع به کار رفته در سیستم میآ*رسد. در مراحل ابتدایی طراحی میآ*توان عمل تعیین تکنولوژیآ*ها و تغییر سازمان منبع را چند بار تکرار کرد تا به نتیجه مطلوب دست یافت. مسائل مهمی که این مرحله از طراحی را تحت تاثیر قرار میآ*دهند عبارتند از: هزینه، وزن و فضای اشغال شده، میزان گرمای مجاز تولید شده در محصول، منبع یا منابع توان ورودی، میزان تحمل نویز مدارات بار، میزان عمر باطری در صورتی که محصول قابل حمل باشد، تعداد ولتاژهای خروجی مورد نیاز و مشخصات خاص آنها و نهایتاً زمانی که باید محصول وارد بازار شود. مهندس طراح میآ*تواند به طور دورهآ*ای سازمان و تکنولوژیآ*های منابع تغذیه را همزمان با تغییر در احتیاجات محصول نهایی مورد بازبینی قرار دهد.
  سه تکنولوژی اصلی که در طراحی یک منبع تغذیه میآ*توانند مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:
  1. رگولاتورهای خطی
  2. رگولاتورهای سوئیچینگ با عرض پالس مدوله شده(PWM)
  3. رگولاتورهای سوئیچینگ رزونانسی و شبهه رزونانسی
  هر کدام از این تکنولوژیآ*ها در یک یا چند تا از ملاحظات سیستمی که در بالا مطرح شد، برتری دارد و باید برتریآ*های هر یک را در برابر دیگر ملاحظات بسنجیم تا ترکیب بهینهآ*ای از تکنولوژیآ*هایی که احتیاجات محصول نهایی ما را برآورده میآ*کند تعیین کنیم.
  صنعت منابع تغذیه هر کدام از این تکنولوژیآ*ها را برای استفاده در حوزه خاصی از کاربردها برگزیده است:
  منابع خطی: منابع خطی غالباً در تجهیزات زمینی استفاده میآ*شوند، جایی که تولید حرارت و راندمان پایین مسئله اصلی نیست و همچنین در جاهایی که هزینه پایین و زمان طراحی کوتاه مد نظر قرار دارد. این نوع منابع به عنوان رگولاتورهای روبردی در سیستمآ*های قدرت گسترده بسیار محبوبیت دارند و همچنین نویزRF منتشر شده از آنها بسیار کم میآ*باشد.
  برای محصولات Off Line (محصولاتی که توان مورد نیاز خود را از برق شهری تامین میآ*کنند.) یک مرحله دیگر (شامل یک ترانس ایزوله کننده) قبل از رگولاتور خطی باید قرار گیرد تا ایمنی لازم را با تامین ایزولاسیون دیآ*الکتریکی از خط ac فراهم کند. رگولاتورهای خطی فقط میآ*توانند ولتاژهای خروجی کمتر از ولتاژ ورودی خود ایجاد کنند و هر کدام به تنها یک خروجی محدود هستند. هر رگولاتور خطی دارای راندمان متوسطی بین 35% تا50% میآ*باشد و انرژی هدر رفته به شکل گرما تلف میآ*شود.
  منابع تغذیه سوئیچینگPWM : این نوع منابع راندمان بسیار بالاتری دارند و انعطاف بیشتری نسبت به رگولاتورهای خطی دارند. معمولاً میآ*توان آنها را در محصولات قابل حمل، تجهیزات مربوط به هواپیما و اتومبیل، ابزارهای اندازهآ*گیری کوچک، وسایل متصل به برق شهر و کلاً کاربردهایی که راندمان بالا و ولتاژهای خروجی چندگانه را لازم دارند یافت. وزن آنها بسیار کمتر است بدین دلیل که به گرماگیری کمتری برای همان مشخصات خروجی نسبت به نوع خطی احتیاج دارند. اما در عوض هزینه تولید آنها بیشتر است و زمان بیشتری را برای طراحی و توسعه احتیاج دارند، همچنین نویز RF منتشر شده از آنها بالاست. راندمان این گونه منابع بین 70% تا 85% است.
  منابع سوئیچینگ رزونانسی و شبه رزونانسی: این نوع منابع سوئیچینگ تغییر یافته، جای خود را در کاربردهایی پیدا میآ*کنند که وزن و حجم کمتری مطلوب است و از آن مهمتر در جاهایی که نویز تابشی (تداخل) کاهش یافته نسبت به نوع قبلی مورد نیاز است. محصولات معمولی که این نوع منابع در آنها استفاده میآ*شوند شامل الکترونیک هوابرد، الکترونیک فضاپیماها و ابزار و ماجولآ*های سبک وزن است. جنبه منفی این گونه منابع این است که به بیشترین زمان طراحی احتیاج دارند و معمولاً هزینه ساخت آنها بیشتر از دو نوع تکنولوژی دیگر است.
  گرایش در صنعت به سمت آن است که هر چه بیشتر از منابع خطی دور میآ*شویم (بجز رگولاتورهای روبردی) و بیشتر به منابع سوئیچینگ PWM روی میآ*آوریم. منابع رزونانسی و شبه رزونانسی نیز همزمان با تکامل بیشترشان به آرامی پدیدار میآ*شوند و طراحیآ*شان نیز آسانتر میآ*گردد.
  تجهیزات مورد نیازبرای طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ: در طراحی منابع تغذیه بخصوص انواع سوئیچینگ لازم میآ*شود که طراح پارامترهایی را مشاهده و اندازهآ*گیری کند که در حوزهآ*های دیگر طراحی معمولاً با آنها برخورد ندارد. جدا از ولتاژهایac وdc ، طراح باید جریانآ*هایac وdc را نیز مشاهده کند و در منابع تجاری طیفRF ورودی و خروجی و منتشر شده را اندازه بگیرد. لوازم مورد نیاز عبارتند از:
  1. یک اسیلوسکوپ پایه زمانی MHZ100یا بالاتر،عرض باند زیاد به طور خاص برای طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ لازم میآ*شود.
  2. پروب ولتاژ 10:1 برای اسیلوسکوپ
  3. مولتیآ*متر با قابلیت اندازهآ*گیری ولتاژ و جریان ac و dc، داشتن قابلیت اندازهآ*گیری RMS واقعی نیز مفید است.
  4. یک پروب جریان ac برای اسکوپ که خصوصاً برای منابع سوئیچینگ لازم است.
  5. یک منبع تغذیه رومیزی که قابلیت شبیهآ*سازی منبع توان ورودی مدار در حال طراحی را داشته باشد این منبع، یک منبع dc بزرگ با جریانآ*دهی و ولتاژدهی بیش از حد نیاز مدار میآ*باشد. برای منابع تغذیه متصل به برق شهر از یک واریاک (اتوترانسفورمر) با جریانآ*دهی بیش از حد مورد نیاز استفاده میآ*شود.
  6. تحلیلآ*گر طیف برای اندازهآ*گیری میزان RFI و EMI تولیدی منبع.
  7. یک واتمتر اندازهآ*گیر RMS برای اندازهآ*گیری راحت راندمان و ضریب توان که این مورد برای طراحی منابع تغذیه متصل به برق شهر لازم میآ*باشد.
  منابع تغذیه خطی: برای کاربردهایی که کمتر از w10 توان مصرف میآ*کنند و یا احتیاج به منبع کم نویز دارند نسبت به نوع سوئیچینگ برتری دارند، طراحی آنها ساده است و زمان پاسخآ*دهی و رگولاسیون بهتری دارند. در صورت لزوم به ایزولاسیون، احتیاج به یک ترانس ایزوله کننده حجیم Hz50 دارند .
  تمام منابع تغذیه با ولتاژ تثبیت شده چه خطی و چه سوئیچینگ در نحوه عملکرد پایه مشترک هستند و آن این است که شامل یک حلقه فیدبک منفی بسته هستند که ولتاژ خروجی را به طریقی در مقدار دلخواه نگاه میآ*دارد. رگولاتورها، فقط رگولاتورهای کاهش دهنده هستند یعنی به ولتاژ ورودی بیشتری از ولتاژ خروجیشان احتیاج دارند و به دو دسته تقسیم میآ*شوند:
  رگولاتورهای با عنصر عبوری سری و رگولاتورهای شانت. رگولاتور شانت رگولاتوری است که به صورت موازی با بار قرار داده میآ*شود و رگولاتور و بار از یک منبع جریان رگولهآ*نشده مانند یک مقاومت متصل به ولتاژ بالاتری از ولتاژ خروجی، تغذیه میآ*شوند. نمونه عمومی این نوع رگولاتورها، رگولاتور با دیود زینر است. رگولاتور با عنصر سری از رگولاتور شانت راندمان بالاتری دارد و از یک عنصر نیمهآ*هادی فعال به عنوان عنصر سری استفاده میآ*کند. این قطعه در ناحیه خطی خود کار میآ*کند یعنی در حالت نیمهآ*روشن قرار دارد و میزان رسانایی آن توسط حلقه فیدبک منفی تعیین میآ*شود. عمل رگولاتور خطی تنظیم کردن جریان عبوری از منبع به بار میآ*باشد برای انجام این کار رگولاتور خطی از یک مرجع ولتاژ (Voltage Reference) که ولتاژ خروجی نسبت به آن سنجیده میآ*شود، استفاده میآ*کند. برای این کار از یک Op-Amp با بهره ولتاژ بالا استفاده میآ*شود. ولتاژ خروجی توسط یک تقسیمآ*کننده ولتاژ مقاومتی به سطحی پایین آورده میآ*شود که اگر ولتاژ خروجی به میزان مورد نیاز باشد ولتاژ خروجی تقسیمآ*کننده برابر ولتاژ مرجع شود. بهره تقویتآ*کننده خطا (Op-Amp مورد استفاده) در خروجی آنها ولتاژی پدید میآ*آورد که خطای تقویت شده بین ولتاژ مرجع و ولتاژ خروجی است. ولتاژ خطا به طور مستقیم میزان رسانایی عنصر سری را تحت تاثیر قرار میآ*دهد و بدین ترتیب ولتاژ خروجی را در سطح مورد نظر تثبیت میآ*کند. اگر بار افزایش یابد ولتاژ خروجی افت میآ*کند که این باعث بالا رفتن ولتاژ خروجی Op-Amp میآ*شود که در نتیجه جریان بیشتری را به بار میآ*رساند و به طور مشابه اگر بار کاهش پیدا کند، ولتاژ خروجی بالا میآ*رود و تقویتآ*کننده خطا با کاهش دادن جریان عبوری از عنصر سری پاسخ نشان میآ*دهد. سرعت پاسخ تقویتآ*کننده خطا به تغییرات بار و میزان نزدیک نگاه داشته شدن ولتاژ خروجی و خروجی ایدهآ*آل، وابسته به نحوه جبرانآ*سازی حلقه فیدبک میآ*باشد. عناصر جبرانآ*ساز فیدبک بین ورودی منفی و خروجی تقویتآ*کننده خطا قرار میآ*گیرند و میزان بهره در dc را که صحت خروجی را معین میآ*کند و میزان بهره در فرکانسآ*های بالاتر و عرض باند تقویتآ*کننده را تعیین میآ*کنند که این به نوبه خود زمان پاسخ گذرا به تغییرات بار را مشخص میآ*کند.
  اکثر رگولاتورهای خطی امروزی، رگولاتورهای سه پایه کمآ*توانی هستند که شامل تمام مدارات لازم میآ*باشند اما برای موارد مصرف خاص میآ*توان رگولاتورآ*های گسسته با اجزای جداگانه نیز طراحی کرد و یا با افزودن ترانزیستورآ*های قدرت خارجی به رگولاتورآ*های سه پایه کمآ*توان جریان دهی خروجی آنها را افزایش داد.
  دو مشخصهآ*ای که در مورد رگولاتورهای خطی باید به آنها توجه کرد ولتاژ headroom و ولتاژ dropout هستند. ولتاژ headroom ولتاژی است که در دو سر رگولاتور افت میآ*کند و معمولاً دلیل اصلی 95% توان تلف شده است و باید رگولاتور قابلیت تحمل این مقدار تلفات را داشته باشد.
  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
 3. #3
  2006/11/16
  645
  9

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  ولتاژ dropout هر رگولاتور حداقل ولتاژی است که میآ*تواند دو سر یک رگولاتور بیفتد بدون آنکه در عمل رگولاسیون اشکالی ایجاد شود و مقدار آن به نحوه رساندن جریان بایاس به ترانزیستور عبوری قدرت مربوط میآ*شود. رگولاتورهای با خروجی ولتاژ مثبت عموماً شامل یک ترانزیستور NPN قدرت هستند. جریان بیس لازم برای ترانزیستور سری باید به طرف داخل بیس جاری شود و در نتیجه باید از ولتاژی بالاتر از یا تقریباً ولت بیاید. اگر جریان بیس از طریق یک مقاومت تامین گردد سر دیگر این مقاومت باید به نقطهآ*ای با ولتاژ بالاتر از ولت وصل باشد تا جریانی در آن جاری شود. ارزانترین روش این است که مقاومت تامین کننده جریان بیس به همان نقطهآ*ای که کلکتور ترانزیستور را تغذیه میآ*کند وصل شود که همان ورودی است. اما در این صورت با توجه به اینکه ولتاژ ورودی رگوله نشده است، نمیآ*توان مقدار ورودی را خیلی به ولت نزدیک کرد زیرا که باید برای تامین جریان بیس از مقاومت کوچکی استفاده کرد که آنگاه در مواقعی که ولتاژ ورودی بالاتر است جریان زیادی در آن جاری خواهد شد و تقویتآ*کننده جریان درایو کننده و یا Op-Amp مجبور خواهد شد برای نگهداشتن رگولاسیون مقدار زیادی جریان را از بیس منحرف کند که این جریان باعث تلفات زیادی خواهد شد زیرا دیگر مسیر آن از طریق بار بسته نمیآ*شود. در نتیجه در رگولاتورهای معمولی ولتاژ dropout چیزی حدود 2.5 ولت خواهد بود. این باعث میآ*شود که مقاومت بیس را مقدار بیشتری انتخاب کنیم وشبیه یک منبع جریان رفتار کند و جریان مقاومت بیس در کل رنج ولتاژ ورودی تغییرات زیادی نداشته باشد. نمونه این نوع رگولاتورها، سری 78XX است که به نوعی استاندارد تبدیل شدهآ*اند. در کاربردهایی که لازم است افت ولتاژ ایجاد شده کمتر از این مقدار باشد مثلاً برای ساخت ولتاژ 3.3 ولت از 5 ولت در مدارات دیجیتال از رگولاتورهای LDO (Low DropOut) استفاده میآ*شود در این انواع معمولاً از یک ترانزیستور PNP به عنوان عنصر سری استفاده میآ*شود و چون جریان بیس به طرف بیرون است و مستقیماً توسط تقویتآ*کننده جریان تامین میآ*گردد چیزی جز زانوی منحنی Ic در مقابل Vce حداقل اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی را محدود نمیآ*کند. عیب این نوع رگولاتور این است که اولاً پایدارآ*سازی حلقه فیدبک مشکلآ*تر است و معمولاً مقدار حداقلی از خازن خروجی را برای پایداری احتیاج دارد و ثانیاً از آنجایی که جریان درایو ترانزیستور سری از مسیر بار نمیآ*گذرد و مستقیماً به زمین میآ*رود تلفاتی را ایجاد خواهد کرد. راه حل مشکل دوم این است که یا یک ترانزیستور درایو به شکل دارلینگتون برای ترانزیستور اصلی استفاده کنیم و یا از یک MOSFET با کانال P به جای ترانزیستور BJT سری استفاده شود که جریانی برای درایو آن لازم نیست ولی کاربرد MOSFET در ولتاژهای ورودی پایین به علت مقدار زیاد ولتاژ گیت لازم برای به ناحیه فعال بردنMOSFET قدرت محدودیت دارد و ولتاژ Dropout را در این شرایط افزایش میآ*دهد. رگولاتورهای یکپارچهLDO از انواع معمولی مشابه خود گرانتر هستند زیرا ساخت یک ترانزیستورPNP قدرت روی یک چیپ که ترانزیستورهایNPN کم توان کنترلی قرار دارند مشکل است. LDO هایی بر پایه MOSFET ساخته شده که ولتاژ Dropout آنها از 100mV کمتر است و خصوصاً برای استفاده بعد از رگولاتورهای سوئیچینگ جهت بهبود کیفیت خروجی کاربرد دارند.
  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
 4. #4
  2006/11/16
  645
  9

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  حدود 14 توپولوژی پایه مختلف (به معنای آرایشآ*های عناصر در مدار قدرت) که به طور معمول در پیادهآ*سازی منابع سوئیچینگ به کار میآ*روند وجود دارد و هر توپولوژی خصوصیات یکتایی دارد که آن را برای کاربردآ*های خاصی مناسبآ*تر میآ*سازد. بعضی از این توپولوژیآ*ها برای مبدلآ*های ac به dc در توانآ*های خروجی پایین (کمتر از 200 ولت) مناسبآ*اند، بعضی در توانآ*های بالاتر. بعضی مناسب ولتاز ورودی بالا هستند (220 ولت) و بعضی برای ولتاژ ورودی کمتر (120 ولت> ). بعضی برای ولتاژهای dc بالا یا در کاربردهایی که بیش از 4 یا 5 خروجی لازم است مناسب میآ*باشند. برخی با تعداد قطعات کمتری همان توان خروجی را فراهم میآ*کنند یا مصالحه بهتری بین تعداد قطعات و قابلیت اطمینان مدار برقرار میآ*کنند. همچنین ریپل کمتر ورودی و یا خروجی و نویز تولیدی نیز فاکتور عمدهآ*ای در انتخاب توپولوژی است. بعضی از توپولوژیآ*ها بیشتر مناسب مبدلآ*های dc به dc هستند، بعضی از آنها نقصهای ذاتیآ*ای دارند و مدارات اضافه وپیچیدهآ*ای را لازم دارند که در وضعیت بد کاری کاملاً قابل تحلیل نیستند. بنابراین برای اینکه بهترین توپولوژی را انتخاب کنیم اهمیت اساسی دارد که با برتریآ*ها، ضعفآ*ها و حوزهآ*های کاربرد تمام توپولوژیآ*ها آشنا شویم. انتخاب نادرست یک توپولوژی میآ*تواند طراحی یک منبع تغذیه را از همان ابتدا محکوم به شکست سازد.
  درک نحوه عملکرد منابع سوئیچینگ به راحتی امکانپذیر است. بر خلاف رگولاتورهای خطی که ترانزیستور قدرت را در حالت خطی به کار میآ*اندازند، منابع سوئیچینگ آن را در ناحیهآ*های قطع و اشباع (یا ناحیه اهمی در MOSFET ها) به کار میآ*گیرند. در این نواحی حاصلآ*ضرب ولتاژ و جریان دو سر سوئیچ قدرت همیشه پایین نگه داشته میآ*شود (در حالت اشباع یا اهمی، ولتاژ نزدیک صفر و جریان بالا است و در ناحیه قطع، جریان نزدیک صفر و ولتاژ بالا است.) که این حاصلآ*ضرب توان تلف شده را در سوئیچ قدرت نشان میآ*دهد. این عملکرد با کارایی بالای منابع PWM، توسط قطع و وصل (Chopping) جریان مستقیم ولتاژ ورودی به پالسآ*هایی که اندازه آنها به اندازه ولتاژ ورودی و عرض پالس (سیکل عملکرد یا DutyCycle )، DC، در آنها توسط یک کنترلآ*کننده رگولاتور سوئیچینگ کنترل میآ*شود به دست میآ*آید. هنگامی که ولتاژ ورودی به شکل موج مربعی ac تبدیل شد، دامنه آن را میآ*توان با استفاده از یک ترانسفورمر بالا یا پایین برد. سرانجام این شکل موجآ*های ac فیلتر میآ*شوند تا ولتاژ dc خروجی را به دست دهند. کنترلر که هدف اصلی آن باقی نگاه داشتن یک ولتاژ خروجی رگوله شده است بسیار شبیه یک کنترلر حالت خطی عمل میآ*کند. تفاوت در آن است که خروجی تقویتآ*کننده خطا (ولتاژ خطا) قبل از درایو کردن سوئیچآ*های قدرت از یک مبدل ولتاژ به عرض پالس عبور میآ*کند. البته انواعی نیز وجود دارد که به رگولاتورهای با اسیلاتور گیت شده مشهورند که بیشتر در توانهای پایین کاربرد دارند و خروجی تقویتآ*کننده خطا به یک مقایسهآ*کننده (On-Off Controller) اعمال میآ*شود که در صورت بودن در رنج خاصی اجازه عبور پالس درایو از یک اسیلاتور با عرض پالس ثابت به سوئیچ قدرت را میآ*دهد.

  بررسی تعدادی از توپولوژیآ*های پرآ*کاربرد:

  توپولوژیآ*های معروف را میآ*توان به دو دسته تقسیم کرد: توپولوژیآ*آ*های حالت فوروارد ( Forward Mode ) و توپولوژیآ*های حالت فلایآ*بک ( Flyback Mode )

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  در حالت فوروارد که مدار سادهآ*ترین نوع آن نشان داده شده، القاگر یک عنصر ذخیره انرژی است که همیشه در مسیر جریان عبوری از بار قرار دارد و عملکرد مدار شبیه پیستون و چرخ طیار است. القاگر و خازن به منزله چرخ طیار هستند و سوئیچ قدرت پیستون را تشکیل میآ*دهد. با بسته شدن سوئیچ جریان از طریق القاگر و بار برقرار شده و با باز شدن آن مسیر جریان از طریق یک دیود که به آن دیود Flywheel یا Freewheeling گفته میآ*شود که به معنای چرخ طیار است بر قرار میآ*شود. وجود این دیود مشخصه توپولوژیآ*های حالت فوروارد است. در اکثر کاربردها القاگر در حالت پیوسته عمل میآ*کند یعنی اینکه جریان عبوری از آن هیچگاه در طول دوره کاری به صفر نمیآ*رسد در این حالت منبع ولتاژ، سوئیچ و دیود فلایآ*ویل مثل یک منبع ولتاژ dc که بین ورودی و ولتاژ صفر (در حقیقت بین dc ورودی و ولتاژ منفی به اندازه افت روی دیود) سوئیچ میآ*کند، عمل میآ*کنند و مجموعه القاگر، خازن و بار مثل یک فیلتر پایین گذر عمل کرده و ولتاژ خروجی یک ولتاژ dc به اندازه میانگین ولتاژ ورودی در یک دوره تناوب است که ریپل کوچکی روی آن در فرکانس سوئیچینگ وجود دارد در این آرایش ولتاژ خروجی را میآ*توان با رابطه
  پیدا کرد که ( Duty Cycle ) یا چرخه کاری برابر نسبت زمان روشن بودن سوئیچ در یک دوره تناوب به کل دوره تناوب ( ) میآ*باشد.

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  در حالت فلایآ*بک که یکی از انواع آن در مدار نشان داده شده دیود فلایآ*ویل وجود ندارد و همچنین جریان سلف در تمام زمانها از بار نمیآ*گذرد. در این نوع توپولوژی در زمان روشن بودن سوئیچ به القاگر انرژی داده میآ*شود و فقط در زمان خاموش شدن آن انرژی القاگر به بار منتقل میآ*شود در نتیجه زمانی برای این انتقال انرژی لازم است و این باعث میآ*شود که برای توپولوژیآ*های حالت فلایآ*بک حداکثری از DC کمتر از 1 در نظر بگیرند.
  القاگر در این دسته از توپولوژیآ*ها عمدتاً در حالت ناپیوسته عمل میآ*کند بدین معنی که انرژی ذخیره شده در آن قبل از شروع دوره تناوب بعدی به اتمام میآ*رسد و جریان عبوری از آن صفر میآ*شود. دلیل این امر تفاوت مدل سیگنال کوچک مدار آن در این حالت است که عملکرد مدار کنترل در حالت پیوسته را مشکل و ناکارآمد میآ*سازد.
  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
 5. #5
  2006/11/16
  645
  9

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  سلام . امیدوارم این مطالب بدرد دوستان بخوره . ایشالا هرکی هرچی بلده و توی بخشهای مختلف همین بخش منبع تغذیه گفته نشده بیاد اینجا بگه . از استادهای عزیز هم خواهشمندم که کمک کنند. راستی با عرض معذرت بخشی از نوشته ها که با word نوشته شده و به شکل فرمول هستش هرکاری کردم توی انجمن نتونستم بزارم . ایشالا دوستان این ایراد رو ببخشند . ولی دارم سعی میکنم یه جوری pdf ازشون درست میکنم تا در صورت آماده شدن فایلهای pdf شده رو در اختیار دوستان قرار بدم . ایشالا به زودی این کار رو میکنم .

  ممنون
  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
 6. #6
  2006/11/16
  645
  9

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  با سلام . مطالبی رو که در بالا آورده شده به علت مشکلاتی که بعضا مشاهده میکنید دچار نواقصی در نوشتن فرمول ها داشته به همین علت آنها را به صورت pdf تبدیل کردم و در اختیار دوستان قرار میدم . امیدوارم هرکدوم از دوستان تجربه ای ، دستنوشته ای ، مقاله ای و یا تجربه ای در زمینه طراحی منابع تغذیه سوییچینگ داره بیاد و اینجا مطرح کنه تا دوستان دیگر هم استفاده کنند. من خودم الان دارم یه اینورتر میسازم که خروجی ولتاژ و فرکانس متغیر داشته باشه ( ورودی از برق شهر ) که خروجی این اینورتر به یک سیم پیچ داده بشه و این سیم پیچ اطراف یک لوله آب دریای یونیزه شده قرار داده میشه تا بتونه یک میدان متغیر مغناطیسی رو به وجود بیاره تا آب پوشی املاح بدست اومده از آب دریا توسط مولکول های آب رها بشوند و مواد خالصتری از آب دریا بدست بیاد. البته بنده به بخش شیمی این کار زیاد واقف نیستم و فقط دارم منبع اون رو درست میکنم . در چند وقت اخیر هم میخوام یه منبع ولتاژ 20 کیلو ولت و توان خروجی 2 کیلو وات بسازم . اگه دوستان تجربه ای در زمینه ساخت این چنین منابعی در اختیار دارند و بیان اینجا در اختیار دوستان قرار بدن خوشحال میشیم . حالا خودم هم تجربیات و محاسبات مربوط به طراحی این منبع رو خورد خورد در اختیار دوستان قرار میدم .

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
 7. #7
  2006/11/16
  645
  9

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ


  آموزش منابع تغذیه سوییچینگ – بخش پنجم – مدارات کنترل رگولاتور سوئیچینگ

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  آموزش منابع تغذیه سوییچینگ – بخش ششم – طراحی یک منبع تغذیه سوییچینگ، با استفاده از یک رگولاتور سوییچینگ

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  "در عجبم از مردمي که خود زير شلاق ظلم و ستم زندگي مي کنند و بر حسيني مي گريند که آزادنه زيست" شريعتي
  در جهان روشنايي هايي وجوددارد كه در عميق ترين ظلمات نهانند.
 8. #8
  2019/10/18
  1
  0

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  سلام این لینکها باز نمیشن
 9. #9
  2018/04/01
  4
  0

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  سلام بر اساتید گرامی
  یه مبدل 12 به 220 دارم که ماسفتش به شماره nc75h11 سوخته. یک مدل ماسفت ویگه مدنظرم هست میخوام جایگزینش کنم چون تو بازار مال خودش پیدا نمیشه. لطفا راهنمایی کنین که قابل جایگزینی هست یا نه؟ در ضمن لینک دیتاشیتهاشم گذاشتم.
  ممنون

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

 10. #10
  2018/04/01
  4
  0

  پاسخ : آموزش منابع تغذیه سوییچینگ

  سلام بر اساتید محترم
  تفاوت ترانزیستور 13007 و 005 و 009 در چیه و ایا میشه بجای هم در یک مدار استفاده کرد؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 900
  آخرين نوشته: 2020/05/04, 00:32
 2. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2013/12/20, 18:57
 3. محاسبه ترانس منابع سوییچینگ
  توسط b e h n a m در انجمن منابع تغذيه
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 2013/05/05, 23:35
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2012/02/11, 15:10
 5. آموزش منابع تغذیه سوئیچینگ
  توسط adc در انجمن منابع تغذيه
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2009/03/09, 07:51

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •