اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو و تبادل نظر] ساخت IMU در ایران- استفاده از IMU در ربات های تعادلی و پرنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[گفتگو و تبادل نظر] ساخت IMU در ایران- استفاده از IMU در ربات های تعادلی و پرنده

سلام

من میخواستم ببینم کسی شرکتی در داخل می شناسه که IMU با دقت بالا بسازه؟ یا کسی هست که تو ایران این کار رو بکنه؟ در مورد INS چی؟
    اگر می شناسید لطفا معرفی کنید. من تو سرچ کردم ولی شرکتی رو پیدا نکردم.

پاسخ : ساخت IMU در ایران

توی ایران محاله!

البته شاید برای مصارف نظامی ساخته می شه ولی تجاری عرض کردم محاله!

باید از خارج (چین) وارد کنید.

واردکننده های IMU رو باید بین مدل کار ها پیدا کنید ولی این رو در نظر داشته باشید که از 5 یا 6 میلیون شروع میشه تا 60 70 میلیون.
    همواره يادمان باشد:
    1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
    2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
    3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

سلام
      IMU یه معنی کلی داره. یک بورد که روش سه نوع سنسور شتاب و جایرو و مگنومتر باشه میشه IMU .
      حالا هنر در استفاده نرم افزاریه از این سنسورها.
      ضمنا قیمتش مربوط به دقتش میشه که از 100 هزار تومن هست تا بیش از 15 هزار دلار که کاربرد نظامی داره.
      باید بگم مبحث پیچیده ای هست.
      موفق باشید.

دیدگاه

در جواب شما باید بگویم بله در ایران نیز IMU با تکنیک Inertial Navigation System یا همان INS تولید می شود. اما کاملا کاربرد نظامی دارد. در ساختار آنها از سنسور های جایرو و شتاب سنج استفاده می شود. در کشور ما تا انجا که من می دانم کاربرد کاملا نظامی دارد. و قیمت سیستم IMU تا چند صد میلیون تومان می رسد.(چون سنسور های به کار رفته در آنها بسیار گران قیمت و بسیار کم یاب است). البته آی سی های شتاب سنج و حتی جایرو هایی با تکنولوژی Mems ساخته شده اند که می توان به کمک آنها IMU های ارزان قیمت تری ساخت.
        توان هر کس به وسعت همت اوست امام علی (ع)

دیدگاه

سلام دوستان
          من می خواستم یه ربات تعادلی بسازم ، می خواستم بدونم که توش باید IMU باشه ، IMU همون ژیروسکوپ ؟ فرق gyro با شتاب سنج چیه؟
          من اطلاعات زیادی در موردش ندارم اگه امکان داره راهنماییم کنید
          چطوری می تونم رو برنامه نویسش کار کنم اگه امکان داره یه خورده راهنماییم کنید.ممنون

دیدگاه

سلام

ژایرو سنسور سرعت زاویه ایه و شتاب سنج هم که معلومه، شتاب خطی رو اندازه می گیره. مجموعه سه محوره متعامد شتاب سنجها و ژایروها میشه به اصطلاح IMU. روش محاسبه موقعیت و سرعت هم که محاسباتیه، میشه INS.

برای داشتنِ IMU نگران نباشید. کافیه به وب سایتِ Analog Device سر بزنید و محصولات مرتبط رو ببینید. ماژولهای متعددی با قیمتهای چند صد دلاری تا چند هزار دلاری داره که بسته به تغییرات دمایی، دقت و محدوده اندازه گیری می تونن تو کلاس تجاری، صنعتی و نظامی قرار بگیرند. ماژولهای کاربردی با ساختمان سنسورهای MEMS. سفارش دادنش هم سخت نیست؛ از چین براتون میارن.

رباتِ تعادلی سیستم IMU پیچیده ای لازم نداره. خبر دارم که با یک شتاب سنج ساده و یه ژایروی ساده فیلتر کالمن و این بساطها می تونن ردیفش کنن.

همین.
            بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

فیلتر کالمن برای این کار زیادی هست و کار رو پیچیده می کنه. در زیر یک منبعی هست که هم در مورد ژیروسکوپ و شتاب سنج خیلی ساده توضیح داده و هم روشی خیلی بهتر برای ترکیب داده های اونها معرفی کرده :
              http://web.mit.edu/scolton/www/filter.pdf
              در ضمن کسی میدونه چه شماره ژیروسکوپی توی بازار ایران برای کار ما خوبه و کجا میشه گیرش آورد؟

دیدگاه

این یک سری محصولات در مورد فروش IMU
                http://www.iran-module.ir/index.php/cPath/85_90/pname/IMU/AHRS

در مورد خود سنسور ها هم در سایت فوق موجود هست که تنوع خوبی داره!

حالا انتخاب با شما!
                همواره يادمان باشد:
                1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

سلام
                  مبحث فیلتر ها که بالا اشاره کردید به کدوم درس مربوط می شه ؟ درس کنترل؟ یا باید خودمون بریم دنبالش؟ من ترم چهارم هنوز کنترل پاس نکردم

دیدگاه

توی اون فایلی که گذاشتم مشکلی نخواهید داشت . سادست.

دیدگاه

سلام .
                      ایا این IMU رو میشه رو ربات تعادلی استفاده کرد؟
                      http://www.esam.ir/itemView.aspx/148...B%8C%D8%AF.htm

دیدگاه

نوشته اصلی توسط goooodboy_35
                        سلام .
                        ایا این IMU رو میشه رو ربات تعادلی استفاده کرد؟
                        http://www.esam.ir/itemView.aspx/148...B%8C%D8%AF.htm
                        ماژول خوبیه اما IMU نیست :biggrin:
                        این فقط یه IMU برد هستش که سنسور های لازم برای ساخت IMU رو روی خودش داره.
                        برای روبات تعادلی اگر فقط بخواید تعادل رو حفظ کنی نیازی به IMU نیست و بایه شتاب سنج مثل ADXL202 هم میشه این کار رو کرد
                        AYRIC

دیدگاه

سلام

درصورتی که علاقه مند به کار در زمینه هدایت خودکار پهپادها هستید (autopilot) ، پروژه های open source را هم درنظر داشته باشید :

http://paparazzi.enac.fr/wiki/Main_Page

http://store.3drobotics.com/t/parts/autopilots

http://store.rahauav.com/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                            ماژول خوبیه اما IMU نیست :biggrin:
                            این فقط یه IMU برد هستش که سنسور های لازم برای ساخت IMU رو روی خودش داره.
                            برای روبات تعادلی اگر فقط بخواید تعادل رو حفظ کنی نیازی به IMU نیست و بایه شتاب سنج مثل ADXL202 هم میشه این کار رو کرد
                            سلام دوست عزیز میشه یه خورده بیش تر در موردش توضیح بدید من جایی رو پیدا نیمی کنم که در مورد این برنامه روبات تعادلی توضیحی داده باشه ، اگه با استفاده از adxl202 شتاب یا زاویه رو به دست بیاریم با چه نسبتی باید به موتور ها دوران بدیم :angry: خواهش می کنم یه خورده توضیح بدید اگه بخوایم روبات حرکت هم بکنه چه فرقی می کنه ، اگه ربات قرار باشه فقط تعادلش رو حفظ کنه ، وقتی ما یه نیرو کوچیک به پشتش وارد کنیم میفته ؟ یا حرکت میکنه به جلو و دوباره تعادلش رو حفظ می کنه
                            ، ببخشید اگه سوالام زیاد شد ، اگه نمونه کد واسه avr دارید واسم بزارید ممنون می شم. :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ho3in17
                              سلام دوست عزیز میشه یه خورده بیش تر در موردش توضیح بدید من جایی رو پیدا نیمی کنم که در مورد این برنامه روبات تعادلی توضیحی داده باشه ، اگه با استفاده از adxl202 شتاب یا زاویه رو به دست بیاریم با چه نسبتی باید به موتور ها دوران بدیم :angry: خواهش می کنم یه خورده توضیح بدید اگه بخوایم روبات حرکت هم بکنه چه فرقی می کنه ، اگه ربات قرار باشه فقط تعادلش رو حفظ کنه ، وقتی ما یه نیرو کوچیک به پشتش وارد کنیم میفته ؟ یا حرکت میکنه به جلو و دوباره تعادلش رو حفظ می کنه
                              ، ببخشید اگه سوالام زیاد شد ، اگه نمونه کد واسه avr دارید واسم بزارید ممنون می شم. :redface:
                              این تاپیک رو یه نگاه بندازین
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=65623.0
                              اگه سوالی داشتید همونجا بپرسید
                              AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X