اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل کوچیک با spi

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل کوچیک با spi

سلام دوستان
    من دارم روی یه ساخت یه میکرو ولت متر کار می کنم
    ad7190 آیسی منه
    اما من جدیدا متوجه یه مشکلی شدم
    برنامه من به این صورته که میاد با سرعت 5 کیلو هرتز اطلاعات adc رو می خونه و کمترین و بیشترین عدد رو تو بازه 5 دقیقه پیدا می کنه و به نمایش در میاره
    در طول پنج دقیقه در هر لحظه عدد adc رو هم به صورت لحظه ای نشون می ده که عدد ثابت 2.459 ولت هست
    اما یک دفعه بدون هیچ علتی تو یک لحظه که شاید اصلا باچشم نشه روی lcd دید عدد تا 3 ولت زیاد می شه و بعد تا2 ولت کم می شه و بعد دوباره می شه 2.459 که من هم این موضوع رو به طور مستقیم نمی بینم ولی چون lcd کمترین و بیشترین رو نمایش می ده متوجه می شم
    سوال اینجاست با این که من هیچ کاری انجام نمی دم چرا عدد تغییر می کنه مشکل از کدومه
    1-منبع تغذیه
    2-ایسی adc
    3-میکرو
    4-سنسور
    5-ارتباط spi (یعنی یه لحظه ارتباط اشتباه انجام می شه؟؟؟؟)
    این رو هم بگم که این اتفاق به صورت کاملا تصادفی پیش میاد یعنی یه وقت همون اول که روشن کردم اینطوری می شه یه وقت 10 دقیقه هم هیچی نمی شه

پاسخ : مشکل کوچیک با spi

کشتی شکستگانیم ای باد شرطه بر خیز باشد که باز بینیم دیدار آشنا را

دیدگاه

تو دیتاشیتش که نوشته ماکزیمم سرعتش 4.8 کیلو هرتزه حالا میگی 5 کیلو راش انداختی ...
      در کل من پیشناهاد میکنم از مکزیمم سرعتش استفاده نکن ، مطمئنا دقتش بیشتر میشه
      برا گرفتن نویز منبع هم حتما از چنتا رنج خازن استفاده کن ، تا اونجا که میتونی نزدیک به adc باشه

و از همه مهمتر اینکه هرچقدر هم که دقت adc خوب باشه و همه چی عالی کار کنه بازم نهایتا یه مقدار نویز تو سیستم خواهد بود به خصوص اینکه شما 5 دقیقه میخوای با سرعت 5 کیلو هرتز نمونه برداری کنی که این ینی 1ونیم ملیون نمونه !
      خوب اگه 2 تا خطام تو اندازه گیریت رخ بده مینیمم ماکزیمم شما مقدار درستی نخواهد بود
      این بخش از مشکل رو شما باید تو برنامه نویسی حل کنی .باید از روش های آماری و واریانس و ... استفاده کنی و داده های پرت رو حذف کنی. در واقع باید حدس بزنی که کودوم موارد خطا هستن و حذفشون کنی.
      مثلا میتونی تو هر 10 تا نمونه برداری یه میانگین بگیری و مقادیری رو که مثلا بیشتر از 20 درصد از متوسط فاصله دارن نادیده بگیری (تعداد نمونه ها و اختلاف از معیار قابل قبول به فرکانس سیگنال و فرکانس نمونه برداریت بستگی داره. هر چقد که فرکانس سیگنال ورودیت پایین تر و فرکانس نمونه برداریت بالاتر باشه طبیعتا اختلاف از معیار نمونه ها باید کمتر باشه )
      واگه سرعت چرخش (یا تغییر همون slew rate) سیگنالتو میدونی بیای تغییر های سریع تر رو به عنوان نویز در نظر بگیری و حذف کنی.

خلاصه این چیزاییه که الان به ذهنم میرسه ...
      پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

راستی نگفتی گین رو چقد گذاشتی...
        و اینکه برد براش چاپ کردی دیگه؟!
        پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

سلام و ممنون از اینکه جواب دادید
          اره سرعت همون4.8کیلو هرتزه
          خازن هم گزاشته بودم
          خود دیتا شیت گفته تو فرکانس 4.8کیلو هرتز نویز 14+و - میکرو ولته که ناچیزه
          اما من از یه نویزه خفن صحبت میکنم که - و+5ولته که غیر قابل قبوله
          روشهای امار هم فکر کردم ولی من دقیقا عدد مکزیمم رو میخام و عددش باید دقیق باشه و با واریانس و انحراف معیار حدودش بدست میاد که به درد نمیخوره
          یک نکته عجیب هم ک وجود داره اینه که اولاش من دو دقیقه از دستگاه جواب می گرفتم و فقط یه نویز اونم خیلی سریع به وجود می اومد اما حالا همین که روشنش می کنم از همون اول عدد داره از 0 تا 16777216 جابه جا میشه که اصلا معلوم نیس باید چیکار کرد همش یا صفر ولته یا 5

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X