اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع ساخت منبع تغذیه دوبل 35 الی 50 ولت 30 آمپر با تکنولوزی دستگاه جوش

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شروع ساخت منبع تغذیه دوبل 35 الی 50 ولت 30 آمپر با تکنولوزی دستگاه جوش

سلام دوستان عزیز.
    من توی انجمن مدارات صوتی فعالیت دارم و عمدتا میبینم که بچه های عشق آمپلی به خاطر گرون و سنگین بودن ترانس پر قدرت مورد نیاز بعضب از آمپلیفایرها مثل AV400 دست از ساختن اون میکشن ویکیش هم خودم.

تا اینکه تصمیم گرفتم یه منبع تغذیه سوییچینگ مناسب و ارزون طراحی کنم تا نیاز این عزیزان برطرف بشه.
    چون من تعمیرکار و نمایندگی رسمی چند مدل از این دستگاه جوشا هستم مستقیم قطعات از چین برام میاد و روی سیستم این دستگاه تسلط کامل دارم تصمیم گرفتم در طراحی این منبع تغذیه تکنولوزی به کار برده شده در دستگاه جوش رو استفاده کنم.

برای قطعه ی سوییچ زنی 23N50 رو انتخاب کردم که توی دستگاه جوش به کار میره و ترانس هم ترانس همون دستگاه جوش که میتونه در ثانویه 80 ولت تولید کنه که با تغیر دیوتی سایکل میشه کم و زیادش کرد.

آیسی نوسان ساز هم که 3525 هست که کارکردش فوق العادست و از3140 هم به عنوان آشکار شاز جریان اضافی البته به کمک یه CT استفاده میکنم.
    مدار سادشو ساختم که 220 رو میکنه دوبل 35 ولی هیچ فیدبک و محافظتی نداره که انشالا با هم تمومش کنیم.

ودر آخر میخوام از دوستان نظر خواهی کنم که چه ماسفتی بیشتر پیدا میشه که من از اون استفاده کنم تا در تهیه ش دچار مشکل نشید.

با تشکر
    ما توانا تر از آنيم که مي پنداريم

خداحافظ ترانس

دوستان و اساتید سلام
    فک کنم یکی از بزرگترین مشکلات عشاق آمپلی در ساخت آمپلی های پرقدرت تغذیه اون هست که کلا باید ولتاژ و جریان بالایی داشته باشه.
    من در زمینه سوئیچینگ تجربه دارم و میخام یه آداپتور 220 به دوبل40 ولت 30 آمپر طراحی کنم که کار ساده ای هست چون ترانسشو ماسفتاشو آماده دارم(مستقیما از چین برای تعمیرات دستگاه جوش وارد کردیم)
    این ترانس22:4 هستش که میتونه 220 ولت رو به 40 ولت تبدیل کنه و ثانویه ترانس میتونه حداقل 60 آمپر جریان دهی کنه.
    دوستان نظرتون رو در مورد اینکار بدین تا انشاالله تا چند وقت دیگه مدارو براتون بزارم و بتونیم در سیستمهای صوتی خانگی ازش استفاده کنیم.

دیدگاه

پاسخ : خداحافظ ترانس

خوشحال میشیم بتونیم از تجربیاتتون استفاده کنیم.
      طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
      امروز رو کامل زندگی کن...
      (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

پاسخ : خداحافظ ترانس

سلام
        مشتاق مطالب جدید شما هستیم
        گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

پاسخ : شروع ساخت منبع تغذیه دوبل 35 الی 50 ولت 30 آمپر با تکنولوزی دستگاه جوش

همیشه میخاستم بدونم ترانس این دستگاه جوشها چیه! :biggrin: هر چند که شمارش معلوم نیست

ببینید کار شما قابل تقدیره منم یه 12 به +35 -35 ساختم و مراحل ساختشو گزاشتم توی انجمن خوب هم کار میکنه ، ولی اینکاری که شما دارید میکنید یه خورده جالب نیست! اولاندش که آمپها به جریان بیشتر از 10-15 آمپر احتیاجی ندارن چرا باید 60 آمپر بسازیم؟ چون ترانسش آمادس؟! این ترانس ها برای کارهای صوتی مناسب نیستن چون تششعات زیادی دارن و روی پری نویز شدیدی ایجاد میکنن ! باید از تروئید ها یا همون O-ring ها استفاده بشه.

در ضمن اگر میخای اینکارو انجام بدی باید تجربه بالایی توی منابع تغذیه داشته باشی ، وگر نه باید به دست بیاری و با آزمون و خطا مشکل رو حل کنید

دیدگاه

دوستان ممنون از لطفتون.
            درسته این همه جریان برای یک آمپ لازم نیست ولی ما میتونیم اینکارو انجام بدیم. در زمینه سوئیچینگ هم بنده تعمیرکار این سیستمها هستمو در چین دوره دیدم و با بچه ها یه دستگاه جوش کوچولو 60 آمپری با یه دونه ازین ترانسا درست کردیم که خوب جواب داد.

مدار 12 به دوبل 35 واقعا قابل تحسینه که برای سیستم ماشین فوق العادست.
            دو روز تعطیلی گذشته هم فرصت خوبی بود تا روی این مدار کار کنم و خروجی هم ازش گرفتم اما مدار محافظطت شده نیست هنوز و در برابر اتصال کوتاهو اضافه وجریان فوق العاده حساسه.

واما از نظر تشعشع خود دستگاه جوش که تشعشعاتش به اندازه قابل قبولی پایینه چون ترانساشو وسط هیت سینک ماسفتا و دیودا مخفی کرده و اوایل من فک میکردم که این دستگاه اصن ترانس نداره!!!
            ولی این تشعشع رو تونستم دیروز مهار کنم که نتیجه ی این مهار جمع آوری 1.3 ولت برق به صورت القایی روی شیلد آلمینیومی بود که دور مدار کشیدم و به گفته استاد عزیز آقا آروین این مقدار نه تنها پری بلکه خود آمپلی رو هم به چالش میکشه. اما باید مهار بشه که خود مهار کردن تشعشع هم بحث جدایی توی سوئیچینگه.

فرکانس ما 90 کیلوهرتزه و بهترین جوابو با این فرکانس گرفتم.

و اما این ترانسا تشکیل شده از 22 دور اولیه و هشت دور در کل ثانویه و دوتا ثانویه هم داره که هر کدومشون میتونن 40 آمپر جریان بدن که 30 آمپر حالت ایده آلشونه و با 4.7 میکرو توی 90 تا 120 کیلو هرتز بای پاس میشن به پل اچ.
            ما خواستیم از روشون کپی کنیم ولی فوق العاده سخته و به فاصله هوایی بین سیم پیچا حساس.

دیدگاه

چه خوبه که شما هستید و مشتاق.
              توپولوژی سویچ چیه؟

منظورت از فاصله هوایی بین سیم پیچ هاش چیه؟! oo:

دیدگاه

بالاخره یکی پیدا شد جدی این مشکلو حل کنه :applause:
                امیدوارم بتونین یه نتیجه گیری عالی داشته باشین و مداری داشته باشیم که بتونه نیاز هامونو برای پاور امپ جواب بده میگم منبع های سوییچینگ امپ باید شیلدینگ خیلی قوی داشته باشن تا هیچ نویزی روی صدا ایجاد نشه برای این مشکل چه راه حلی دارید؟

دیدگاه

سلام دوستان عزیز اگه دقت کرده باشید روش جمع کردن نویز رو هم گفتم. از اچ بریج فول استفاده میکنم با چارتا 23n50 و فیدبک رو هم از ولتاژ خروجی میگیرم. در مورد توپولوژی فورواردو فلای بک زیاد مطالعه ندارم.

واما یک سوال.
                  در تغذیه دوبل برای آمپلی فایر چقدر جای خطا برای برابر نبودن خط مثبت و منفی داریم؟؟؟

دیدگاه

در مورد خطا معمولا تا 1 ولت مشکل ایجاد نمیکنه (تست شخصی) اما هر چه تقارن بهتر باشه کارکرد مدار هم بهتره.
                    در مورد توپولوژی خود ترانسی که قصد استفاده رو دارید واسه چه تپولوژی پیچیده شده.
                    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                    امروز رو کامل زندگی کن...
                    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

ترانس واسه اچ بریج پیچیده شده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X