اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برق دار بودن بدنه خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برق دار بودن بدنه خازن

خازن 20 میکروفاراد بزرک بدنه فلزی هست که با اوومتر ظرفیتش گرفتم تقریبا ظرفیتش درسته
    با برق220 تست کردم تقریبا شارژ میشه و وقتی دوسر خازن رو به هم میزنم جرقه کوچکی میزنه

اما بدنه برق داره یعنی اگه فازمتر به بدنه خازن بزنم روشن میشه خازن مشکل داره یا نه
    ادمهای خوب تو eca خیلی پیدا میشه

پاسخ : برق دار بودن بدنه خازن

نه
    اگر فازمتر رو ملاک قرار بدی به تقریبا همه وسایل برقی بزنی برق دار نشون میده مثلا به تلویزیون ،هویه ، کامپیوتر و ....
    برای اینکه مطمئن بشی که اتصال واقعی نداشته باشن میتونی یک سر لامپ 100 وات رو به نول وصل کنی و طرف دیگه رو به نقطه مورد نظر و از روشن شدنش پی به اتصال ببری . البته مقدار روشنایی لامپ فازمتر هم شاید معلوم کنه ولی اینطوری دقیق تره
    اینکه چرا دستگاه هایی که جریان به خاطر خاصیت سلفی شون به بدنه منتقل میشه حدث میتونم بزنم ولی امیدوارم کسی دیگه بیاد و دقیق تر توضیح بده ؟
    و همچنین خازن شما

دیدگاه

من الان فازمتر زدم به کیس برق نداشت :icon_razz:

در مورد خازن والا خودم موندم چی بگم اخه این خازن وصل میشه به بدنه فلزی دستگاه ( موتور دار ) ووقتی دستگاه به برق وصل میشه اگه به بدنه دست بزنی احساس برق گرفتگی میکنی

همش سر این خازنه همجوره تست کردم از دستگاه کشیدمش بیرون و 220 ولت زدم دوسرش به بدنه خازن فازمتر زدم روشن شد ( تقصیر خازنه که بدنه دستگاه برق دار میشه)

شاید برم یه دست دومی گیر بیارم 20 میکرو 500 ولت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAMIN20
        من الان فازمتر زدم به کیس برق نداشت :icon_razz:
        امکان نداره . باید روشن بشه . باید به پیچ و جایی بدون رنگ بزنی و در نهایت پاهات رو زمین باشه (مثلا کاملا روی صندلی نباشی )
        در مورد خازن والا خودم موندم چی بگم اخه این خازن وصل میشه به بدنه فلزی دستگاه ( موتور دار ) ووقتی دستگاه به برق وصل میشه اگه به بدنه دست بزنی احساس برق گرفتگی میکنی

همش سر این خازنه همجوره تست کردم از دستگاه کشیدمش بیرون و 220 ولت زدم دوسرش به بدنه خازن فازمتر زدم روشن شد ( تقصیر خازنه که بدنه دستگاه برق دار میشه)

شاید برم یه دست دومی گیر بیارم 20 میکرو 500 ولت
        اول اینکه از نظر من ربطی به خازن نداره ولی خوب شما میتونی به بدنه وصل نکنی . ندیدم خازن الکترولیت رو به بدنه وصل کرده باشن .اونم خازن تغذیه و کلا خازن ها عایق دارن !
        این برق احتمال زیاد به خاطر 2 تا خازن کوچک ابی رنگ هست که در تغذیه سوئیچینگ از برق تا بدنه دستگاه تقسیم شدن

دیدگاه

ایول داداش :applause:

از صندلی بلند شدم یه پام زدم زمین و فازمتر زدم به کیس روشن شد :redface: ولی از صندلی بلند شدم کلی خسته شدم

در کل به قول شما تو منابع سوییچینگ که اون خازن های مربوط به emi رو میزارند فازمتر روشن میشه ولی در کل نباید با دست زدن احساس برق گرفتگی کنی

اگه این مقدار به حدی رسید که احساس خفیف برق گرفتگی شد ایا این خازنها معیوب هستند چون دیگه تقریبا هیچ اتصالی بین بدنه و برد نیست

اما در مورد خازنی که گفتم دستگاه اصلا از این منابع سوییچینگ نداره و فقط به یه موتور وصله

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : برق دار بودن بدنه خازن

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
            ندیدم خازن الکترولیت رو به بدنه وصل کرده باشن
            چرا جناب HV من دیدم. :agree:
            ماشین لباسشویی کنوود مدل قدیمیش یه خازن بزرگ بدنه فلزی داره که به بدنه وصله و نیز فاقد SMPS هستش.

نوشته اصلی توسط SAMIN20
            ( تقصیر خازنه که بدنه دستگاه برق دار میشه)
            دوست عزیز شما خازن ر از بدنه باز کن ولی تو مدار باشه ها بعد سیستم ر راه اندازی کن ببین باز هم بدنه دستگاه برقدار میشه یا نه.

دیدگاه

اما در مورد خازنی که گفتم دستگاه اصلا از این منابع سوییچینگ نداره و فقط به یه موتور وصله
              20 سوالیش میکنی و من میگم پس دیود ها شو عوض کن ....میگی دیود نداره و بعد میگم مقاومت و میگی نداره :biggrin:
              اگر خازن رو جدا میکنی مشکل رفع میشه ، خوب جدا کن و اگر میتونی به ارت وصلش کن

اگه این مقدار به حدی رسید که احساس خفیف برق گرفتگی شد ایا این خازنها معیوب هستند چون دیگه تقریبا هیچ اتصالی بین بدنه و برد نیست
              نه اصلا خراب شدنشون معمول نیست . بدنه نسبت به زمین (بسته به فیلتر و مدار دفع الکتریسیته) معمولا 110 ولت برق داره ولی جریانی کشنده نداره

دیدگاه

بدنه خازن صافی بالاست cfl هم برق داره چیز طبیعیه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X