اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت پول پ شده چیست ؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت پول پ شده چیست ؟!

با سلام
    میخواستم از سنسوری استفاده کنم که نیاز به مقاومت پول پ شده داره

تاحالا به مقاومت پول پ شده برخورد نکردم اصلا منظور از مقاومت پول پ شده چیه ؟ و همینطور فرق بین مقاومت پول پ شده با معمولی چی هستش ؟

فعلا دارم شبیه سازیش میکنم ، تو پروتئوس که مقاومت پول پ شده رو میارم نمیشه واسش مقدار تعیین کرد درحالیکه من نیاز به مقدار دهی هم دارم ، میشه مقاومت معمولی رو بزارم بعد با مقاومت پول پ شده سریش کنم ؟؟

چون یکی از سرهای وصل شده به این مقاومت به میکرو میره میشه مقاومت معمولی بزارم و ورودی میکرو رو پول پ کنم ؟ فرقی نمیکنه ؟؟

با تشکر منتظرم

ماکه رفتیم خدمت (فعلا که 14 ماهش گذشت).........چون میگذرد غمی نیست....

http://tif00s.persiangig.com/image/MLX90614.jpg

پاسخ : مقاومت پول پ شده چیست ؟!

حالا چه لزومی که بخوای سنسور بزاری............

در حالتهای که خروجی به صورت کلکتور باز هست برای خروجی باید یه مقاومت بالا کش بزاری حالا این مقاومت در 5 ولت از 1کیلو شروع میشه تا ........ t=rc

ولی شما از 4.7 کیلو یا 10 کیلو استفاده کن....... یه سر مقاومت وصل میشه به مثبت تغذیه وسر دیگر هم به خروجی که احتیاج به pull up داره
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

یه مقاومته که یه پایه از میکرو رو به +5 وصل میکنه همین

دیدگاه

سلام.
        برای جلوی گیری از ورود نویز به آی سی از مقاومتهای پول پ و پول دان استفاده میشه: pull up & pull down
        مثلا فرض کنید که خروجی سنسور شما در حالت فعال برابر با صفره. این یعنی باید در حالت غیرفعال صفر نباشه. برای محکم کاری میان یه مقاومت به خروجیش وصل میکنن و به vcc میدن تا مطمئن باشن که صفر وارد آی سی نمیشه. وقتی سنسور فعال بشه و خروجی اون صفر بشه، اونوقت ارجحیت خروجی سنسور نسبت به ولتاژ مثبتی که از مقاومت میاد بیشتره و صفر وارد آی سی میشه.
        در این حالت چون خروجی سنسور صفر بود، باید مقاومت به vcc وصل بشه که میگن pull up
        اگر خروجی سنسور یک بود، باید مقاومت به GND وصل بشه که میگن pull down
        چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicmohsenjudo
          حالا چه لزومی که بخوای سنسور بزاری............
          )

مچکرم از پاسخت

آره این سنسور نیاز به مقاومت پول پ شده 4K7 داره ، اینطور که می بینم شما هم مثل من مقاومت معمولی استفاده کردی و ورودی میکرو رو پول پ کردی
          ولی من اینطوری جواب نمیگیرم ، میخوام مثله خود دیتاشیت سنسوره کار کنم که نوشته مقاومت پول پ شده استفاده کنید

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
            یه مقاومته که یه پایه از میکرو رو به +5 وصل میکنه همین
            نوشته اصلی توسط مجتبی بهادر
            سلام.
            برای جلوی گیری از ورود نویز به آی سی از مقاومتهای پول پ و پول دان استفاده میشه: pull up & pull down
            مثلا فرض کنید که خروجی سنسور شما در حالت فعال برابر با صفره. این یعنی باید در حالت غیرفعال صفر نباشه. برای محکم کاری میان یه مقاومت به خروجیش وصل میکنن و به vcc میدن تا مطمئن باشن که صفر وارد آی سی نمیشه. وقتی سنسور فعال بشه و خروجی اون صفر بشه، اونوقت ارجحیت خروجی سنسور نسبت به ولتاژ مثبتی که از مقاومت میاد بیشتره و صفر وارد آی سی میشه.
            در این حالت چون خروجی سنسور صفر بود، باید مقاومت به vcc وصل بشه که میگن pull up
            اگر خروجی سنسور یک بود، باید مقاومت به GND وصل بشه که میگن pull down
            مچکرم آره دقیقا همینطوره یه سر به Vcc و سره دیگه به خروجی سنسور وصل میشه
            خیلی ممنونم از توضیحات کاملتون استفاده کردم
            اما حالا مشکل اینجاست که مقاومت پول پ شده ای که میخوام استفاده کنم رو نمیشه مقدار دهی کرد (تو پروتئوس) ، میشه مقاومت دلخواهم رو بزارم بعد با مقاومت پول پ شده سریش کنم ؟؟

دیدگاه

چه ربطی داره..........سنسور چیه
              ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicmohsenjudo
                چه ربطی داره..........سنسور چیه
                یعنی فرقی نمیکنه یا فرق میکنه؟!!!

سنسور دما هستش DS18B20

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tifoos
                  مچکرم آره دقیقا همینطوره یه سر به Vcc و سره دیگه به خروجی سنسور وصل میشه
                  خیلی ممنونم از توضیحات کاملتون استفاده کردم
                  اما حالا مشکل اینجاست که مقاومت پول پ شده ای که میخوام استفاده کنم رو نمیشه مقدار دهی کرد (تو پروتئوس) ، میشه مقاومت دلخواهم رو بزارم بعد با مقاومت پول پ شده سریش کنم ؟؟
                  خواهش!
                  مقاومت پول پ همون مقاومت معمولیه که یک پایه رو پول پ یا پول دان میکنه. یه مقاومت معمولی بذار بین vcc و خروجی سنسور.
                  چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی بهادر
                    خواهش!
                    مقاومت پول پ همون مقاومت معمولیه که یک پایه رو پول پ یا پول دان میکنه. یه مقاومت معمولی بذار بین vcc و خروجی سنسور.
                    مچکر

با حرفتون موافقم همین کارو کردم ولی پس چرا تو دیتاشیت سنسوره گفته مقاومت پول پ شده بزارید ؟!
                    آخه من جواب نمیگیرم دارم رفع ایراد میکنم ببینم مشکل از کجاست ، میترسم از این باشه

دیدگاه

دوست عزیز پول اپ نوعی مقاومت نیست بلکه عملیست که مقاومت داره انجام میده یعنی مقدار یه پایه رو در وضعیت بالا (high) یا یک منطقی قرار میده ولی همین مقاومتو اگه به گراند وصل کنی میشه پول دان و اگه همین مقاومت تو ورودی یه تقویت کننده باشه وظیفه تطبیق امپدانس داره و.....دلیل استفاده از پول اپ و پول دان هم اینه که در سیستمهای دیجیتال وضعیت یه نقطه از مدار(مثلا پایه میکرو یا سنسور) باید یا صفر باشه و یا یک چون میکرو این دو حالت رو میفهمه و اگه این نقطه رو رها کنی شناور میشه امکان داره هر چیزی غیر از صفر و یک اونجا پیدا بشه(نویز..)

دیدگاه

خیلی مچکرم از پاسخ های کامل و سریع و بجای تمامی دوستان
                        موضوع به نتیجه رسید :nice: ایشالا جبران کنیم ....

فقط یه سوال خیلی جزئی مونده تا این دکمه موضوع به نتیجه رسید رو بزنم :nerd:

دو به شکم از مقدار این مقاومت تو دیتاشیت زده مقدارش رو 4K7 ، میدونم همین 4.7K هستش ، ولی دیدم تو مدارات استفاده شده همین مقدار 4K7 رو گذاشتن ، حالا یکم دو به شکم این 4K7 همین 4.7K هستش دیگه ؟ (ببخشید میپرسم این سوالو فکر میکنم خیلی بیخودیه ولی میخوام از همه چیز 100% مطمئن بشم که ببینم ایراد مدارم کجاست )

با تشکر از همگی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tifoos
                          خیلی مچکرم از پاسخ های کامل و سریع و بجای تمامی دوستان
                          موضوع به نتیجه رسید :nice: ایشالا جبران کنیم ....

فقط یه سوال خیلی جزئی مونده تا این دکمه موضوع به نتیجه رسید رو بزنم :nerd:

دو به شکم از مقدار این مقاومت تو دیتاشیت زده مقدارش رو 4K7 ، میدونم همین 4.7K هستش ، ولی دیدم تو مدارات استفاده شده همین مقدار 4K7 رو گذاشتن ، حالا یکم دو به شکم این 4K7 همین 4.7K هستش دیگه ؟ (ببخشید میپرسم این سوالو فکر میکنم خیلی بیخودیه ولی میخوام از همه چیز 100% مطمئن بشم که ببینم ایراد مدارم کجاست )

با تشکر از همگی
                          آره همون 4.7K میشه

دیدگاه

دوست من سلام.
                            اساتید به کمال توضیح دادن.
                            بنده حقیر فقد بگم خدمت شما که هر زمان بین عددی R, K, M گذاشته شد، به مثال: مقاومت 2K2 , 4M7 میشه 2.2K , 4.7M در واحد اهم و با خیال راحت بورو جولو.
                            امیدوارم موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X