اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد کاهش ولتاژ 12 به 4/5

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد کاهش ولتاژ 12 به 4/5

کاهش ولتاژ 12 به 4/5

سلام . شرمنده من کارم الکترونیک نیست . یک مشکل دارم در مورد کاهش ولتاز. یه چراغ هد دارم از اینا که رو کلاه بسته میشه . 15 تا led داره و قابشم جای 3 تا باطری قلمی. یه باطری لیتیومه 12 ولتی هم دارم. میخوام این چراغ رو با این باطری روشن کنم. از ترانزیستور L7805CV بعلاوه یک خازن 1000میکرو 16ولت کمک گرفتم. خوبه ولی خیلی حرارت ایجاد میکنه و تو قاب چراغ گذاشتمش که قاب رو آب کرد .
    اگه راه پیشنهادی دارین واسه کاهش ولتاژ بدون این همه حرارت --لطفا کمک کنید تا حلش کنم . مرسی
    محمد

پاسخ : کمک در مورد کاهش ولتاژ 12 به 4/5

چرا از 2 سلول باطری لیتومی استفاده نمیکنی؟ اینی که شما داری احتمالا 3 تاس که بهم وصل شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mamad_deyta
      کاهش ولتاژ 12 به 4/5

سلام . شرمنده من کارم الکترونیک نیست . یک مشکل دارم در مورد کاهش ولتاز. یه چراغ هد دارم از اینا که رو کلاه بسته میشه . 15 تا led داره و قابشم جای 3 تا باطری قلمی. یه باطری لیتیومه 12 ولتی هم دارم. میخوام این چراغ رو با این باطری روشن کنم. از ترانزیستور L7805CV بعلاوه یک خازن 1000میکرو 16ولت کمک گرفتم. خوبه ولی خیلی حرارت ایجاد میکنه و تو قاب چراغ گذاشتمش که قاب رو آب کرد .
      اگه راه پیشنهادی دارین واسه کاهش ولتاژ بدون این همه حرارت --لطفا کمک کنید تا حلش کنم . مرسی
      محمد
      سلام.به eca خوش اومدین و امیدوارم مفید باشه براتون.توجه شما رو به چند نکته جلب می کنم:
      1- آیین نامه سایت رو مطالعه بفرمایید.
      2- به هیچ وجه شماره تلفن نباید بذارید.
      3- اینجا یک فروم هست و ماهیت فروم اینه که همه تبادل اطلاعات کنن نه اینکه کسی عضو بشه و فوری یک تاپیک بزنه بدون حتی ذره ای گشتن برای پیدا کردن تاپیک مرتبط!! و تازه شماره بذاره تا دیگه زحمت برگشت به سایت رو نکشه oo:
      4- شما باید حداقل برای تاپیک خودتون ارزش قایل بشید و سر بزنید.اینجا کسی خدمتکار کسی نیست که تا کسی عضو میشه یک سوال بپرسه و اعضا هم فوری یه موبایلش زنگ بزنن و از جیبشونم هزینه بکنن که جواب سوال کسی رو بدن که دیگه نمیخواد بیاد تو سایت!!!!
      موفق باشید
      جانم به فدای ائمه اطهار
      می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

سلام با اجازه از اساتید
        اگر شما از تقسیم مقاومتی استفاده کنید فکر کنم مشکلتون حل شه
        12 ولت رو بدید تو دوتا مقاومت مساوی (هرچی بود فقط مساوی باشه )ولتاژ رو نصف میکنه و دقیق 6 ولت یا تقریبا همون 5.4 ولت شما بدست میاد
        اگر هم دقیق میخواهید 5.4 ولت بدست بیارید راهش فرمول تقسیم مقاومت است
        موفق باشی

دیدگاه

با سلام
          فکر کنم استفاده از رگولاتور باک مثل آیسی LM2576 گزینه مناسبی باشه.چرا که هم میتونه تا 3 آمپر رو جواب بده و هم این که میتونین ولتاژ رو روی 4.5 ولت تنظیم کنین.اگه هم جریان کمتری لازم دارین میتونین از LM2575 استفاده کنین که یک آمپر عبور میده.درباره راه اندازی آیسی هم اطلاعات کافی توی دیتاشیت این آیسی ها وجود داره

دیدگاه

با توجه به اینکه کارتون الکترونیک نیست
            یه شارژر فندکی موبایل بگیرین ، ورودی اونا 12 ولت و خروجی شون پنج ولته اگه مدارتون 5 ولت رو تحمل میکنه که هیچ اگه نگرانید گه 5 ولت خرابش کنه یه دیود 1n4007( یا هردیودی که بتونه حدود 0.5 امپر رو تحمل کنه ) باهاش سری کنین تا ولتاژش به 4.3 ولت برسه .

اضافه شده
            جهت اطلاع بعضی دوستان شارژر فندکی موبایل مبدل سویچینگ از نوع step down converter هست و تو مدلهای معمولی اون از آی سی MC34063 استفاده شده که با تغییر مقاومتهای feedback اون میتونین تا حدودی ولتاژش رو هم برای مصارف خاص تغییر بدین .

دیدگاه

سلام
              اگه شما بخواهید با یک باتری 12 ولت جریان این 15 led رو فراهم کنین مسلما یه چیزی در حدود (4.5-12)*I تلفات دارید که این تلفات خودش رو به صورت گرما نشون میده. بنابراین شما با استفاده از مقاومت و یا رگولاتور نمی توانین این ولتاژ رو کاهش بدید بدون ایجاد حرارت.
              3 روش برای شما باقیست:
              1- برید دنبال همون باتری 4.5 ولت
              2- از کانورتور سویچینگ استفاده کنید که 12 رو به 4.5 برسونه
              3- در صورتیکه اتصال led ها در دسترس باشه اون ها رو عوض کنید و به شکلی دربیاد که بشه مستقیما 12 ولت رو به چراغتون متصل کنید.
              موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                چرا از 2 سلول باطری لیتومی استفاده نمیکنی؟ اینی که شما داری احتمالا 3 تاس که بهم وصل شده

مرسی از جوابتون. ولی 6 تا باطری هست با تقریبا 3 آمپر که هم چراغ رو تغذیه کنه و هم یک دوربین رو . آمپر بالا گرفتم که تا 5 یا 6 ساعت ساپورت کنه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک در مورد کاهش ولتاژ 12 به 4/5

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
                  سلام.به eca خوش اومدین و امیدوارم مفید باشه براتون.توجه شما رو به چند نکته جلب می کنم:
                  1- آیین نامه سایت رو مطالعه بفرمایید.
                  2- به هیچ وجه شماره تلفن نباید بذارید.
                  3- اینجا یک فروم هست و ماهیت فروم اینه که همه تبادل اطلاعات کنن نه اینکه کسی عضو بشه و فوری یک تاپیک بزنه بدون حتی ذره ای گشتن برای پیدا کردن تاپیک مرتبط!! و تازه شماره بذاره تا دیگه زحمت برگشت به سایت رو نکشه oo:
                  4- شما باید حداقل برای تاپیک خودتون ارزش قایل بشید و سر بزنید.اینجا کسی خدمتکار کسی نیست که تا کسی عضو میشه یک سوال بپرسه و اعضا هم فوری یه موبایلش زنگ بزنن و از جیبشونم هزینه بکنن که جواب سوال کسی رو بدن که دیگه نمیخواد بیاد تو سایت!!!!
                  موفق باشید

.
                  دوست من سلام .
                  نکته اول : حرف شما کاملا درسته . منم قصد سواستفاده از دانش بچه هارو ندارم . من آتش نشان هستم و یاد گرفتم صبور باشم پس جواب پیش داوری شمارو نمیدم.
                  نکته دوم : اینکه من این چراغ رو برای مصرف شخصی نمیخوام . این وسیله ای هستش که تو تیم نجات برای حوادث چاه استفاده میشه و ابتکاری درست شده والان من میخوام روش چراغ نصب کنم. یادت باشه که حادثه ممکنه برای همه از جمله خانواده من و خانواده خودت اتفاق بیفته . من پیش افراد مختلفی رفتم ولی جواب درستی نگرفتم. تو سایت های مختلفی جستجو کردم و دیدم تو این سایت بچه ها واقعا همدیگرو کمک می کنن و اطلاعات خوبی دارند بخاطر همین عضو شدم. اگه نارحت نمیشی باید اشاره کنم که سازمان آتش نشانی یک سازمان عام المنفعه هست و بابت خدمات امدادرسانی هیچ هزینه ای دریافت نمیکنه ولی شما ظاهرا دوست نداری به این سازمان اطلاعات رایگان بدی!
                  حالا با این تفاسیر اگه میتونی منو کمک کنی بد نیست . مطمئن باش تو ثوابش تو و همه این بچه ها شریکن.
                  محض اطلاع شما این دستگاه یک دوربین داره با همون باطری 12 ولت لیتیم 3 آمپر که با مصرف دوربین تقریبا 8 ساعت توان داره . ولی چون نور کافی نیست تصویر واضحی نمیده. پس مجبور شدیم دوربین رو داخل چراغ که 15 عدد LED دورشه نصب کنیم. ما با همون روش خازن و ترانزیستور ولتاژ رو برای روشن شدن چراغ کاهش دادیم ولی بخاطر حرارت بالا قاب رو دفرمه کرد.
                  من از شما خواهش می کنم روشی رو بگید که این کاهش ولتاژ این همه حرارت نده و همچنین مشکل فضای جاسازی مدار هم داریم . پس هرچی کوچکتر باشه این مدار بهتره
                  باز هم عذر خواهی می کنم بابت مطالبم و تشکر بابت جواب شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sulmon
                    سلام با اجازه از اساتید
                    اگر شما از تقسیم مقاومتی استفاده کنید فکر کنم مشکلتون حل شه
                    12 ولت رو بدید تو دوتا مقاومت مساوی (هرچی بود فقط مساوی باشه )ولتاژ رو نصف میکنه و دقیق 6 ولت یا تقریبا همون 5.4 ولت شما بدست میاد
                    اگر هم دقیق میخواهید 5.4 ولت بدست بیارید راهش فرمول تقسیم مقاومت است
                    موفق باشی
                    مرسی دوست من. حتما این روش رو امتحان می کنم . امیدوارم جواب بده

دیدگاه

مقاومت باعث اتلاف انرژی میشه
                      بهتر هست از رگولاتور استفاده کنی
                      یا LED هارو با هم سری کنی.
                      دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mousivand
                        سلام
                        اگه شما بخواهید با یک باتری 12 ولت جریان این 15 led رو فراهم کنین مسلما یه چیزی در حدود (4.5-12)*I تلفات دارید که این تلفات خودش رو به صورت گرما نشون میده. بنابراین شما با استفاده از مقاومت و یا رگولاتور نمی توانین این ولتاژ رو کاهش بدید بدون ایجاد حرارت.
                        3 روش برای شما باقیست:
                        3- در صورتیکه اتصال led ها در دسترس باشه اون ها رو عوض کنید و به شکلی دربیاد که بشه مستقیما 12 ولت رو به چراغتون متصل کنید.
                        موفق باشید
                        تشکر می کنم از پاسخت دوست من. میشه روش دوم و مخصوصا سوم رو کمی بیشتر توضیح بدی . چون led ها در دسترس هستن

دیدگاه

نقل قول از: mousivand در امروز ساعت 10:04:42 am

سلام
                          3 روش برای شما باقیست:
                          موفق باشید

تشکر می کنم از پاسخت دوست من. میشه روش دوم و مخصوصا سوم رو کمی بیشتر توضیح بدی . چون led ها در دسترس هستن

روش دوم فکر کنم میشه DC TO DC
                          روش سوم همو سری کردن هست
                          اگه هر LED با 3 ولت روشن میشه با سری کردن 4تا LED، میشه اون رو با 12 ولت روشن کرد.
                          دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

یک عکس از باطری ها بگیرید و توی انجمن بزارید.
                            ال ای دی ها رو هم همینطور . شاید با عوض کردن LED نیازی به دستکاری باطری نداشته باشی

بهترین روش هم سری کردن LED هاست و یه مقاومت که منبع ولتاژ شمارو که باطری هست رو تبدیل به منبع جریان بکنه که برای LED فقط باید منبع جریان داشت و بهترین حالت روشن کردنشون همین منبع جریان هستش .

دیدگاه

[

باطری 6تا 3.6 که میشه به روش 3-3 به هم وصل شده و 10.8 ولت با 3 آمپر میده
                              واسه دوربینه و میخوام باهاش این 15 تا LED رو هم روشن کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X