اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش شبیه سازی مدارات در برنامه پروتیوس

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

باسلام
    همونطورئیکه که گفته بودم قرار بود یه توضیح کوتاه مبنی براینکه چطوری میشه تویپروتیوس انالیزآنالوگ رو انجام داد بنویسم.
    واسه همین سعی کردم از یه مدار نمونه خوب برای آنالوگ از مثال های خودپروتیوس استفاده بکنم
    مدارکه همون تقویت کننده بهره مثبت هستش .
    حالا زحمت بستن مداررو بروبچ لب سنترکشید(با تشکر)البته از این شرکت به خاطر استفاده از نرم افزارشون اجازه کامل داریم ها!.
    خوب تو شکل اول می بینید که این مدارروبعد از بستن میشه آنالیز کرده و فقط میشه به مانیتور گاه کرد وکیف کرد که هیچ اروری نداده.
    حالا اگه دلتون بخوادیه شکل موج از خروجی ببینید مجبور خواهید بود که ازابزاراسیلوسکوپ استفاده بکنید که البته به گفته دوستان تا 2مگ رنج داره
    حالا اگه بخواهیم یه آنالیز خوب انجام بدیم ؟
    خوب مراحل زیررودنبال بکنید
    1-ابزارSimulation Graphروتوی منوی ابزارها پیدا بکنید.

2-حالا چون می خواهیم آنالیز انالوگ انجام بدیم از داخل ابزارهاAnalogueروانتخاب بکنید.

3- حالا برروی جای خالی ازصفحه ازموس رو کلیل بکنید و بکشید می بینید که یه صفحه مانند صفحه اسیلوسکوپ رسم میشه.

4-حالا برروی نقاط ئیکه می خواهید شکل موجش رو ببینید پروپ ولتاژمتصل بکنید.

5-خوب بروی قسمت سبز رنگ بالای Analogue یک بار کیلی بزنید تا منوی تنظیمات باز بشه همون جائبکه نوشته Analogue Analysis

6- حالا بروی منوی Graphرفته وگزینه ADD Traceروانتخاب بکنید.سپس دراین قسمت درقسمت Prop p1از منوی کشوئی لیبل راکه پروپ ولتاژگرفته رااتخاب بکنید.

7- حالا یه کار دیگه قبل از شبیه سازی مونده اونم اینکه بایدباید محدود شبیه سازی رو تنظیم بکنید اونم از قسمت Edit Graphازهمون منوی Graph قابل دسترسی هستش.
    حالا دراین قسمت محدوده رودرقسمت Stsrt time وStop Timeتنظیم بکیند
    توصیه من اینه که بهنره برای سنگین نشدن آنالیزاز محدود خیلی نزدیک در فرکانس ها یا بالا ایتفاده بکنید اگه فرکانستون پائینه مشکلی نخواهید داشت.
    8-فی الواقعه درانتها بازدن کلیدRun Simulation For Current Graphدرپائین می تونید نتیجه رو مشاهده بکنید

یه چیز دیگه منو اون اول ها جو گرفته بود فکر می کردم دیگه بایدPspice روباید گذاشت کنار ولی وقتی یه مدار سنگین رو برای انالیز بستم دیدم دارم به نرم افزار التماس می کنم که جان من آنالیزرو انجام بده وحشت ناک بود.
    ولی در مداراتی کوچیک اگه می خواهید مشکل ثبت شکل موج خروجی رونداشته باشید می تونید ازپروتیوس استفاده بکنید حتی می تونید شکل موج رو با کیفیت باور نکردنی به صورت فایل سیاه وسفید و یا رنگی درخروجی ظاهر بکنید.

خوب امیدوارم مفید باشه.
    موفق باشید.

سلام

مهندس رضا

دست درد نکنه
    خیلی ممنون

:P :P :P :P :P
    [img width=406 height=100]http://www.ecapic.ir/image2/ECA-101029215947.jpg[/img]

دیدگاه

واسه مدارات آنالوگ پروتیوس اصلا مناسب نیست ولی کار کردن با اون خیلی رحته
      به نظر من ویسه آنالوگ فقط پروتل
      خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
      چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
      ژان پل سارتر
      [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

آقا علی میشه انالیز انالوگ توی پروتل رو یه توضیح بدی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alijabraily
          واسه مدارات آنالوگ پروتیوس اصلا مناسب نیست ولی کار کردن با اون خیلی رحته
          به نظر من ویسه آنالوگ فقط پروتل
          منم تا حدی موافقم
          تا جایی که من میدونم مشکل آنالیز مدار های بزرگ برای Pspice هم وجود داره حتی شنیدم این رو تو خود کاتالوگ برنامه هم نوشته! ولی پروتل ......
          هرچند که از آنالیزهای پروتل اصلا خوشم نمیاد.

دیدگاه

تو pspice حتی بعضی جاها غلط تحلیل میکنه
            رضا جان حتما
            چرچیل

ژان پل سارتر
            [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

با این حساب ما دلمون به چی خوش باشه

دیدگاه

سلام
                میخواستم بدونم چه جور می شه از باس در پروتئوس استفاده کرد؟
                اگر انسان از همه خطر ها پرهيز کند ، هرگز راه به جائي نخواهد برد...

دیدگاه

Bus

همان طوری که خودتم میدونی Bus به معنی گذرگاه داده هستش گذرگاهی که بیشترین تراکم عبور داده تو اون هستش و بیشتر تو کامپیوتر مطرح میشه. حالا کاربرد Bus تو نرم افزار پروتیوس چی هستش ؟ ببین تو پروتیوس اگه یه جا سیم کشی زیادی وجود داشته باشه مثلاً فرض کن یه میکرو کنترلر 8051 در سمت چپ مدارمون هستش و ما میخواهیم از هر چهار تا پورت این میکرو که میشه 32 پایه استفاده کنیم و در سمت راست مدارمون هم کیبورد و ال سی دی و سون سگمنت هستش حالا اگه ما به طور معمولی این ها رو به هم وصل کنیم مدار انقدر شلوغ میشه که دیگه نمیشه چیزی ازش فهمید به همین علت میایم و از Bus استفاده می کنیم من طرز کشیدن باس رو تو این مدار ساده زیر برات میگم

خوب همان طور که می بینی تو این مدار سیم های زیادی بکار رفته و ما میخوایم این سیم ها رو حذف کرده و اون ها رو بصورت باس به هم وصل کنیم حالا با توجه به شکل زیر برات می گم که چطوری باید این باس ها رو بکش

خوب همان طور که می بینی مدار خیلی تمیز شده حالا تصور کن که مداراهای خیلی بزرگ و شلوغ با این کار چقدر راحت و تمیز می شند . خوب برای کشیدن باس مراحل زیر رو برو : بعد از چیدن قطعات تو جاهای مناسب خودشون از تول باکس سمت چپ برنامه ابزار Bus رو انتخاب کن بعد عین سیم کشی ساده باس رو در جلوی پایه های قطعات بکش سپس پایه های قطعات رو به باس وصل کن که به اینها سیم رابط می گن حالا باس و سیم های رابط اماده هستند فقط باید مشخص کنیم که کدوم یک از سیم های رابط باید به همدیگه وصل بشند برای این کار باید سیم های رابط رو نام گذاری کنیم بطوریکه سیم هایی که دارای نام مشابه و یکسان هستند به همدیگه وصل میشند برای اینکار باز هم از تول باکس سمت چپ برنامه ابزار Wire Lable رو انتخاب کن بعد روی هر کدام از سیم های رابطی که از پایه قطعه به سمت باس کشیدی یک بار کلیک کن بعد تو پنجره ای که باز میشه نام دلخواهی که میخوای به اون سیم بدی بنویس برای تک تک این سیم های رابط باید این کار رو انجام بدی فقط توجه داشته باشن که سیم هایی که باید به همدیگه وصل بشن باید دارای نام یکسانی باشند مثلاً در شکل بالا پایه های آی سی دکودر سون سگمنت که از شماره 1 تا 7 نامگذاری شده اند به ترتیب و مطابق نام به پایه های سون سگمنت ها که آنها نیز از شماره 1 تا 7 نامگذاری شده اند وصل شده است یعنی پایه شماره 13 آیسی که به سیم رابط شماره یک وصل شده به هر دو پایه شماره یک سون سگمنت ها وصل شده . به همین سادگی

امیدوارم توضیحاتم مفید بوده باشه

( برای دیدن عکس ها روی اونا کلیک کن )

دیدگاه

رضا یه پیشنهاد دارم
                    اونم اینکه عنوان این تایپیک رو عوض کن و بذار " آموزش شبیه سازی مدارات در برنامه پروتیوس " این جوری هر کی هر آموزشی داره میزاره اینجا و هر کی هر سوال یا اشکالی پیرامون شبیه سازی در پروتیوس داره اینجا مطرح میکنه و دیگران هم جواب میدن اینطوری یه منبع خوب و کامل جمع میشه واسه پروتیوس و مطالب هم پراکنده نمیشه و در ضمن میشه به تمامی مسائل پروتیوس پرداخت نه فقط قسمت آنالوگ اش این طوری خیلی بهتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
                      با این حساب ما دلمون به چی خوش باشه
                      به نظر من تو نرم افزارای رایج protel dxp 2004 بهتره ولی اگه کامپیوتر نکشیدprotel 99se service pack 6
                      چرچیل

ژان پل سارتر

دیدگاه

سلام
                        والا ما پیره مردها زمان دانشجویی با pspice اونم تو محیط DOS مدارات را شبیه سازی میکردیم ، کلی هم ذوق زده میشدیم ........ یادش بخیر .
                        اما هنوز هم گمون میکنم pspice برای آنالیز مدارهای آنالوگ بهترین باشه .
                        آقای alijabraily میگه protel خوبه ، اما من تا حالا فکر میکردم protel برای رسم pcb استفاده میشه ....... نمیدونستم کار آنالیز مدار هم انجام میده .
                        گر جان عاشق دم زند آتش بر این عالم زند
                        وین عالم بی اصل را چون ذره ها بر هم زند

دیدگاه

بابا به بابا بزرگ دیگه
                          آقا سلام
                          ما کی رو ببینم که کاش تجربه ما قده شما بود
                          تو پوتل راستش یه کم این مکان به چشم نیست
                          ولی خدائی چی میشد به قول محمد این شرکت ها موازی کاری نمی کردند
                          اخ چی میشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoomat
                            سلام
                            والا ما پیره مردها زمان دانشجویی با pspice اونم تو محیط DOS مدارات را شبیه سازی می کردیم ، کلی هم ذوق زده میشدیم ........ یادش بخیر .
                            اما هنوز هم گمون میکنم pspice برای آنالیز مدارهای آنالوگ بهترین باشه .
                            آقای alijabraily میگه protel خوبه ، اما من تا حالا فکر میکردم protel برای رسم pcb استفاده میشه ....... نمیدونستم کار آنالیز مدار هم انجام میده .
                            protelیکی از بهترینای آنالوگ و مخصوصا تو dxp غوغا کرده و اشکالات نسخ قبل رو هم بر طرف کرده و امکانات بهتری نسبت به 99se واسه fpga گذاشته
                            چرچیل

ژان پل سارتر

دیدگاه

آقا اره تو DXPمیشه با FPGAکارکرد(عجب کشفی کردم )
                              ولی علی جان تو قسمت تبدیل میشه ای سی ها رو به کد VHDLتبدیل کرد میشه بگی وقتی این کارو انجام داد باید چطوری از اون کد استفاده کرد.
                              وقتی کد رو تبدیل می کنیم یه استاندارد رو می ده؟
                              یه جورائی فاز بده علی جون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X