اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ربات مین یاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ربات مین یاب

با سلام خدمت دوستان بزرگوار

عزیزان می خوام ربات مین یاب بسازم ، مین یاب کنترل دستی ؛ به قسمت های زیر تقسیمش کردم و به ترتیب زیر می خوام پیش برم ، قسمت های مختلفشو ممنون میشم که با همراهی دوستان پیش ببریم . :mrgreen:

1-قسمت درایور موتورها
    4عدد موتور ؛ که نوع موتور DC که قدرتی داشته باشه برای حرکت 10-15کیلو وزن ربات؟ نوع موتور چی باشه؟؟؟؟؟؟ضمنا درایورشو با رله طراحی دارم میکنم!!!!

2-قسمت ارتباط بیسیم که بخوام به ربات فرمان بدیم ، ماژول Hm-tr نظر خودمه ، اما تو مسابقات هنگ میکنه و اگه رو موتور ها فشار زیاد باشه تو دستورش میکرو گیر میکنه

3-مدار فلزیاب؟؟؟؟؟؟

دوستان برا هر قسمت مدار ، یا پیشنهادی دارن ، لطف کنن منو ازین اطلاعاتشون بهره مند کنن ، با سپاس
    وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

پاسخ : ربات مین یاب

سلام
    قسمت درایور که بستگی به جریان موتور هات داره
    برای موتور ها هم گشتاور لازم داری. برای محاسبه گشتاور هم طول چرخ ها لازمه البته اینها همه تئوری هستند اما با یه ضریب اطمینان مناسب قابل انتقال روی عملی هم هستند
    برای قسمت بیسیم hmtr قابل اعتماد نیستند میتونی از rfm12bp یا rfm70 استفاده کنی
    توی قسمت فلز یاب هم من تا حالا کار نکردم. اما یکی از دوستام با یه سیم پیچ ساده بین دو تا سی دی سنسور خوبی ساخته بود
    گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

در مورد درایور موتور ها اولین طرحی که به نظر می رسه همون رله هست که البته از لحاظ فنی رتبه خوبی نداره.
      شما باید محدوده کاری تون مشخص باشه (موتور با چه ولتاژ و جریانی کار می کند) تا بشه طرح هایی بهتر از درایور رله ای پیشنهاد کرد.

گزینه های بهتر پیش رو درایور های با ترازیستور های قدرت ماسفت یا IGBT یا .... هستند.
      قاعدتاً جریان مصرفی موتور شما چیزی در حدود 5 تا 10 آمپر خواهد بود. لذا در طراحی مدار درایور قدرت نیز باید تلاش نمود و حرفه ای کار کرد.
      --------
      در این زمینه زیاد تخصص ندارم ولی یه نگاهی به ماژول های Xbee بزنید شاید بدرد خورد.
      --------
      ما توی مین یاب اتوماتیک مدار فلزیاب PI رو استفاده می کنیم و کارگشاست.
      البته فلزیاب های قوی تری هم موجود هست مثل: goldscan , Hammerhead و ...
      البته این نکته عرض کنم که فلزیاب به خودی خود خوب و بد ندارد بلکه سیم پیچ ،فلزیاب خوب و بد را می سازد.لذا در طراحی و ساخت سیم پیچ بسیار باید حوصله کرد و وقت گذاشت.
      همواره يادمان باشد:
      1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
      2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
      3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
        --------
        ما توی مین یاب اتوماتیک مدار فلزیاب PI رو استفاده می کنیم و کارگشاست.
        البته فلزیاب های قوی تری هم موجود هست مثل: goldscan , Hammerhead و ...
        البته این نکته عرض کنم که فلزیاب به خودی خود خوب و بد ندارد بلکه سیم پیچ ،فلزیاب خوب و بد را می سازد.لذا در طراحی و ساخت سیم پیچ بسیار باید حوصله کرد و وقت گذاشت.
        دوست عزیز ، من مداراتی رو از اینترنت گرفتم ، اما خیلی آشنایی ندارم رو فلزیاب ها ، نمونه مداراتی که کار کردین رو می تونین قرار بدین؟؟؟؟؟ :smile: :read:
        وقتي گريبان عدم با دست خلقت مي دريد/وقتي ابد چشم تو را پيش از ازل مي آفريد/وقتي زمين ناز تو را در آسمانها مي کشيد/وقتي عطش طعم تو را با اشکهايم مي چشيد/من عاشق چشمت شدم ، نه عقل بود و نه دلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/يک آن شد اين عاشق شدن ، دنيا همان يک لحظه بود/آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانت ربود/وقتي که من عاشق شدم شيطان به نامم سجده کرد/آدم زميني تر شد و عالم به آدم سجده کرد /بودم و چشمان تو ، نه آتشي و نه گلي/چيزي نمي دانم از اين ديوانگي و عاقلي/.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کربلا و اباعبدالله
          دوست عزیز ، من مداراتی رو از اینترنت گرفتم ، اما خیلی آشنایی ندارم رو فلزیاب ها ، نمونه مداراتی که کار کردین رو می تونین قرار بدین؟؟؟؟؟ :smile: :read:
          توی نت و بخصوص توی همین انجمن به وفور ریخته
          با کمی جستجو پیدا می شه

نهایتا مشکل داشتید بگید بفرستم.
          همواره يادمان باشد:
          3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

من زیاد سرچیدم ، اما به نتیجه ی مطلوب نرسیدم :sad: ؛ جناب S_Ahmad فک کنم بایستی مدارو پلود کنین :mrgreen:

دوستان ضمنا برای حرکت تانکی ربات از چه موتوری استفاده کنم ، تو سایت ربوکیو هم رفتم چیز خوبی ندیدم یا من اطلاعاتم پایینه ، 4تا موتوری می خوام که بتونه ربات با ورزی حدود 20کیلو رو حرکت بده ، می خواستم از موتور برفپاک کن پراید استفاده کنم ، اما آمپرش خیلی زیاده و هم قدرتش بیشتر از اونیه که من می خوام

دیدگاه

فلزیاب ها مدارات حساسی هستند مدارت فرکانسی هستند که حتی جابجا شدن یک خط مدارچاپی میتونه مدار رو دچار اختلال کنه!

در کل برای اطمینان از دچار نشدن این مشکل بهتر کیتش رو خریداری کنید.

ولی باز هم
              این اطلاعات مدار فلزیاب PI از سایت زیر می توانید دانلود کنید.
              http://forum.roboticngo.com/showthread.php?tid=963

-----------------------
              برای موتور هم از لاندا الکترونیک موتور بخرید. یه جورایی مرجع موتور هست. تلفنی مشخصات موتور مورد نظر رو اعلام کنید راهنمایی تون می کنند.
              همواره يادمان باشد:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_Ahmad
                این اطلاعات مدار فلزیاب PI از سایت زیر می توانید دانلود کنید.
                http://forum.roboticngo.com/showthread.php?tid=963
                اما این برد خیلی بزرگه ، یه مدار ساده می خوام و میزان سنجشش نمی خوام زیاد باشه ، در حدود 3تا4 سانتی متری ، ضمنا آی سی cs209 رو هم خریداری کردم ، اما سوخت

خیلی عجله دارم ، با سپاس

دیدگاه

سلام به همه دوستان
                  با این مدار PI که تو تاپیک هست چطوری میشه با ADC میکرو تغییرات رو فهمید؟
                  یعنی ورودی ADC به کجای مدار وصل میشه؟
                  ممنون

دیدگاه

خروجی مناسب از فلزیاب PI برای ADC

فکر کنم توی تصویر همه چیز رو گفتم. اگر سوالی بود در خدمتم.
                    همواره يادمان باشد:

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما اما این پایه از 11 ولت می رسه به 10 ولت و تغییرات قابل ملاحضه ای نداره
                      اگه جای دیگه ای از مدار مناسب هست لطفا دریغ نکنید
                      ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X