اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو موتور ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو موتور ساده

سلام به همه ی دوستان
    من دنبال یه مدار می گردم برای راه اندازی یه موتور کوچیک معمولی 5vdc-1amper
    چپ گرد راست گرد ساده -( pwm نمی خواد )
    یه جا مدار گذاشته بود با ماسفت که بستم ولی برای من نمی دونم چرا خوب کار نمی کرد ( فکر کنم چون 5 ولت بوده ماسفت ها رو نمی تونسته خوب راه اندازی کنه )
    یه جا دیگه با آی سی max4427 گذاشته بود که ماسفت درایور هست . اون هم انگار خوب جریان نمی داد ( موتور رو همینطوری وصل می کن به آداپتور با دو برابر سرعت کار می کنه )
    با تشکر
    دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

پاسخ : درایو موتور ساده

میتونید از l298 استفاده کنید! خیلی ساده و راحته! از 3 ولت تا 50ولت و تا 2 امپر جواب میده!
    [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

سلام دوست من.
      یه نگاهی به این لینک بندازید جناب محمد حسین.
      راه اندازی موتور با l298 هست، امیدوارم مشکلتون رو حل کنه:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=63199.15

موفق باشید
      زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
      امتحان ریشه هاست
      ریشه هم هرگز اسیر باد نیست
      زندگی چون پیچک است
      انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

اگر زبانتون هم با بسکامه بگید تا بزارم!
        [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

با تشکر از پاسختون
          متاسفانه بخاطر فوت پرینت آی سی l298 امکان تست اون رو روی بورد ندارم
          ولی از آی سی l293 استفاده کردم که به نظر می رسه که این آی سی هم مثل باقی نقشه هایی که استفاده کردم جریان خوبی به موتورم نمی ده .
          ( این رو از کجا فهمیدم ؟ بخاطر اینکه وقتی موتور رو مستقیم به منبع تغذیه می زنم سرعتش 1.5 برابر می شه )
          البته وقتی که vcc1 رو از vcc2 جدا می کنم ( منبع تغذیه موتور رو می کنم مثلا 9 ولت ) سرعتش عالی می شه ( و الپته فکر کنم بعد از یه مدت خراب بشه )
          این کاهش سرعت برای چی هستش ؟
          اگر از l298 استفاده کنم تو طرحم درست می شه ؟
          خودم فکر می کنم که این کاهش سرعت بر می گرده به اینکه یه کاهش ولتاژی ما توی آی سی ( یا روی ترانزیستور ها ) داریم که داره سرعت رو کاهش میده . (فکر نکنم به جریان دهی آی سی برگرده چون من وقتی که جریان موتور رو با آمپر متر می خونم کلا 60 تا نهایتا 100 میلی آمپر می ده و آی سی نوشته 1 تا 2 آمپر!!!! )
          تا نظر اساتید چی باشه
          دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

دیدگاه

اتصالاتتون رو درست چک کردید دوست عزیز؟ من خودم از این ic تا 2 آمپر رو کشیدم و تست کردم.
            مدار صفحه ی 6 دیتاشیت.
            البته بحث سرعتت به موج pwm که به ورودی ic میرسه هم مهمه.اگر میخوای در سرعت ماکزیمم تست کنی پایه enable , 10 رو به 5 ولت بزن و پایه 12 رو به گراندت.در این حالت ماکزیمم دور رو میبینی.
            <<The only place that you can find success before work is in the dictionary>>

دیدگاه

با تشکر از پاسختون.
              من هم از این آی سی می تونم آمپر بالا بکشم الان هم از این بابت کارم درست شده .
              ولی در صورتی که vcc2 )vc یا همون تغذیه موتور ) جدا باشه .
              ببینید وقتی موتور رو به 5 ولت وصل می کنم ( مستقیم ) با یه سرعت می چرخه ولی وقتی همون رو با l293 به 5 ولت وصل می کنم سرعتش کم میشه .( حدس من اینه که یه مقدار افت ولتاژ بابت ترانزیستور های داخلی آی سی هست ( Vce یا Vds ) که باعث میشه ولتاژ دو سر موتور رو کم کنه و بالتبع جریانش و سرعتش کم میشه . ( تست رو هم با pwm = 100% انجام دادم یا به قول شما enable رو به vcc وصل کردم.)
              به هر حال الان من مشکل ندارم چون vcc2 رو به ولتاژ بالاتری وصل کردم!
              باز هم از پاسختون شما متشکرم

دیدگاه

ببینید در درایور L293 و سایر درایور ها شما دو ولتاژ تامین کننده دارید.

یک منبع برای تامین ولتاژ خود آی سی داریور(مثلا در L293 پایه 16 یا همون Vcc1)
                یک منبع برای راه اندازی موتور(مثلا در L293 پایه 8 یا همون Vcc2)
                لذا اساسا این دو از هم جدا هستند. بهتر هم هست از هم جدا باشند.

پس
                ولتاژ Vcc1 اغلب در حدود 5 ولت هست.اگر چه می تونه تا 7 ولت هم داده بشود.
                همچنین شما در L293 با توجه به دیتا شیت می توانید ولتاژ موتور را بین مقدار Vcc1 تا حداکثر 36 ولت انتخاب نمایید.

این اطلاعات متناسب با پایه های 4 و 9 درایور L298 نیز صادق است.
                همواره يادمان باشد:
                1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

همون طور که دوستان گفتن L298جواب میده.
                  اما چون PWM K نمیخای و اگه نمیخای با سرعت زیادی چپ گرد راست گرد کنی میتونی از 2تا رله کوچولو هم استفاده کنی هم خیلی ساده میشه هم خیلی ارزون.هم تلفاتش صفر هست.

دیدگاه

همون آیآ‌سی L298 چیز توپیه ولی اگه خواستی ترانزیستوری هم تجربه کنی این مدار رو میتونی پیاده کنی...

دیود ها همه 1N4007 هستن ولی اگه PWM استفاده نخواهی کرد میتونی دیودها رو حذف کنی و فقط یه خازن 470 نانو 100 ولت با موتور موازی کنی.

دیدگاه

متشکرم.
                      رله بخاطر سرعتش و صداش و اینکه استفاده از pwm هم دارم منتفی هستش.
                      در مورد خازن میشه نقشش رو بگید . من یه موتور بزرگ داشتم همینطوری کار می کرد ولی وقتی یه خازن الکترولیت گردن کلفت (2700میکرو160ولت) باهاش موازی می کردم وقتی موتور راه میافتاد فیوز میپرید یا اگر فیوز رو عوض میکردم ، اینقدر چریان می کشید که یکی دو ثانیه لامپا کم سو و پر سو می شدن .
                      اون خازن رو هم همینطوری خودم گذاشته بودم . با خودم گفتم ریپل pwm رو که یکسو کردم و می خوام بدم به موتور میگیره !
                      وجود این خازن و ترکیب موازی اون با موتور احیانا باعث بوجود اومدن مشکل نمیشه؟
                      با تشکر .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدحسـین
                        در مورد خازن میشه نقشش رو بگید . من یه موتور بزرگ داشتم همینطوری کار می کرد ولی وقتی یه خازن الکترولیت گردن کلفت (2700میکرو160ولت) باهاش موازی می کردم وقتی موتور راه میافتاد فیوز میپرید یا اگر فیوز رو عوض میکردم ، اینقدر چریان می کشید که یکی دو ثانیه لامپا کم سو و پر سو می شدن .
                        اون خازن رو هم همینطوری خودم گذاشته بودم . با خودم گفتم ریپل pwm رو که یکسو کردم و می خوام بدم به موتور میگیره !
                        وجود این خازن و ترکیب موازی اون با موتور احیانا باعث بوجود اومدن مشکل نمیشه؟
                        با تشکر .
                        خازنی که گفتم ظرفیتش کمه (470 نانو فاراد) !!!

در صورتیکه خازن گردن کلفت بذاری ، شارژش جریان زیادی میکشه و فیوز میپره! مشکل ایجاد میکنه و اصلاً کار اشتباهی هست!

خازن کم ظرفیتی که موازی با موتور میذاری برای حذف ولتاژ بالای ایجاد شده در دو سر موتور ، حین چرخش ، هست که روی ترانزیستورهای مدار اثر منفی نذاره و اونا رو نسوزونه ؛ اگه PWM استفاده کنی ، خازن ، مزاحم خواهد بود و توی اون فرکانس نباید اتصال کوتاه بشه ولی اگه PWM نداشته باشی مشکلی نیست! و خازن نوسانات اضافی و پارازیتهای موتور رو خواهد گرفت!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X