اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار برای ماتریس سلونوئید N*N

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار برای ماتریس سلونوئید N*N

سلام
    من یه ماتریس N*N سلونوئید دارم یه مدار درایو برای اون میخوام با استفاده از uln2803 و udn2981
    اسکن میتونه افقی یا ستونی باشه هر سلونوئید حدود 10 تا 30 میلی ثانیه فعال میمونه
    قبل از uln و udn مشکلی ندارم
    مشکل سر سیم بندی سلونوئیدها و خروجی udn و uln و دیود های هرزگرد اونا می باشد
    ممنون میشم یه طرحی براش بدین

پاسخ : طراحی مدار برای ماتریس سلونوئید N*N

بنام خدا
    با سلام
    نوشته اصلی توسط 7rang
    سلام
    من یه ماتریس N*N سلونوئید دارم یه مدار درایو برای اون میخوام با استفاده از uln2803 و udn2981
    اسکن میتونه افقی یا ستونی باشه هر سلونوئید حدود 10 تا 30 میلی ثانیه فعال میمونه
    قبل از uln و udn مشکلی ندارم
    مشکل سر سیم بندی سلونوئیدها و خروجی udn و uln و دیود های هرزگرد اونا می باشد
    ممنون میشم یه طرحی براش بدین
    دوست گرامی "7rang"

شماتیک مدار مورد نظرتون میتونه به اینصورت باشه :

با احترام
    91/10/27

دیدگاه

سلام
      با تشکر از پاسخ بسیار سریع
      ولی با این شماتیک قبلا 3 تا udn سوزوندم تا نکته بسیار ساده اینکه سلونوئید دیود نیست را متوجه باشم
      فکر نکنم جواب بده
      علاوه بر آن بحث دیود های هرزگرد uln و udn هم هست که یک طرف هموشون بهم وصله و فکر کنم اون هم مشکل ساز باشه

ممنون میشم راه حلی براش پیدا کنین

دیدگاه

بنام خدا
        با سلام
        نوشته اصلی توسط 7rang
        سلام
        با تشکر از پاسخ بسیار سریع
        ولی با این شماتیک قبلا 3 تا udn سوزوندم تا نکته بسیار ساده اینکه سلونوئید دیود نیست را متوجه باشم
        فکر نکنم جواب بده
        علاوه بر آن بحث دیود های هرزگرد uln و udn هم هست که یک طرف هموشون بهم وصله و فکر کنم اون هم مشکل ساز باشه

ممنون میشم راه حلی براش پیدا کنین
        بنام خدا
        با سلام
        دوست گرامی "7rang"

چند نکته :
        در زمان هر گونه تغییر در خروجی ها ، حتما هر دو آی سی ، باید با هم وصل و یا قطع شوند ( بدون تاخیر ) .

میتونید از این روش برای ذخیره و همچنین فرستادن اطلاعات بصورت همزمان در خروجیها ، استفاده نمایید .

اتصال پایه های دیودهای هرزه گرد در داخل uln یا udn دقیقا باید به همان شکل طراحی شده باشه ، تا در موقع خاموش شدن سلونوئید ( سلف ) بتواند جریان معکوس شده روی سلف را به منبع انتقال دهد .

البته شاید نیاز به استفاده از این دیودها در خروجیهای هر دو آی سی نباشد ، یعنی اینکه فقط پایه 10 آی سی uln2803 به + تغذیه وصل باشد ، یا فقط پایه 10 آی سی udn2981 به - تغذیه و نه هر دو !! ( باید آزمایش بفرمایید ) .

در صورتیکه باز هم این اتفاق افتاد ، حدس میزنم ، دلیل سوختن UDN ، باید مصرف جریان سلونوئید ( روشن بودن یک یا چند سلونوئید در یک خط ) بیش ازمیزان تحمل جریان دهی (FAN OUT) ترانزیستور آن خط در UDN باشد .

بهر صورت از این شیوه هم میتوانید استفاده نمایید .

با احترام
        91/10/28

دیدگاه

سلام

اگه میشه دلیل اینکه هر دو آی سی باید باهم قطع و وصل بشن را کمی شرح بدین

در شماتیک هایی که گذاشتین مثلا آخری اگه خط های آبی و بنفش فعال باشن هر 6 تا سلونوئید عمل میکنن. بنظر شما اینطور نیست؟
          البته یه ایده ای بزهنم رسیده ولی دنبال راه حل بهتری هستم.

من برای ارسال اطلاعات از روش موازی و مالتی پلکس استفاده کرده ام بنظر شما کدام بهتره موازی یا سریال؟

در uln میتونیم پایه 10 را آزاد بگزاریم ولی در udn حتما باید به زمین وصل باشد

بازهم ممنون از لطفتون

دیدگاه

بنام خدا
            با سلام
            نوشته اصلی توسط 7rang
            سلام
            اگه میشه دلیل اینکه هر دو آی سی باید باهم قطع و وصل بشن را کمی شرح بدین
            در شماتیک هایی که گذاشتین مثلا آخری اگه خط های آبی و بنفش فعال باشن هر 6 تا سلونوئید عمل میکنن. بنظر شما اینطور نیست؟
            البته یه ایده ای بزهنم رسیده ولی دنبال راه حل بهتری هستم.
            من برای ارسال اطلاعات از روش موازی و مالتی پلکس استفاده کرده ام بنظر شما کدام بهتره موازی یا سریال؟
            در uln میتونیم پایه 10 را آزاد بگزاریم ولی در udn حتما باید به زمین وصل باشد
            بازهم ممنون از لطفتون
            دوست گرامی "7rang"

دلیل اصلی همزمانی وصل و یا قطع خروجیها ، عدم هر گونه اختلال احتمالی درعملکرد کلی سیستم شماست .

خیر ، در زمانی که خط آبی ( ULN ) و خط بنفش ( UDN ) فعال باشند ، فقط سلونوئید شماره 1 فعال است .

برای فعال شدن همه سلونوئید ها در یک سطر ، میبایست علاوه بر فعال بودن خط آبی ( خروجی ULN ) ، سایر خطوط آن سطر ( خطوط خروجی UDN نیز فعال گردند پایه های 17 تا 11 UDN2981 )

در زیر ، شماتیک کامل درایور ، در مد سریال و پارالل ، آورده شده :

بصورت معمول ( در صورتی که بار خروجی ، سلف باشد ) ، از ULN برای درایو استفاده شده و پایه 10 آن به + تغذیه سلف وصل میگردد .

با احترام
            91/10/30

دیدگاه

سلام و تشکر
              فکر کنم در مورد جمله زیر منظورم را خوب نرساندم
              اگه به پایه هایl3 , l6 , l4 دقت کنیم باهم سری هستند و دو سر مجموعه شون به خطوط فعال وصله پس اونها هم عمل میکنن
              و مشابه همین حالت تمام سلونوئید ها
              اینطور نیست؟

دیدگاه

میخاست صد تا رله را با میکرو راه اندازی کنم البته به صورت ماتریس ده در ده نمیدونم چطوری جریان لازم را تامین کنم ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر معیری
                  بنام خدا
                  با سلامدوست گرامی "7rang"

دلیل اصلی همزمانی وصل و یا قطع خروجیها ، عدم هر گونه اختلال احتمالی درعملکرد کلی سیستم شماست .

خیر ، در زمانی که خط آبی ( ULN ) و خط بنفش ( UDN ) فعال باشند ، فقط سلونوئید شماره 1 فعال است .

برای فعال شدن همه سلونوئید ها در یک سطر ، میبایست علاوه بر فعال بودن خط آبی ( خروجی ULN ) ، سایر خطوط آن سطر ( خطوط خروجی UDN نیز فعال گردند پایه های 17 تا 11 UDN2981 )

در زیر ، شماتیک کامل درایور ، در مد سریال و پارالل ، آورده شده :

بصورت معمول ( در صورتی که بار خروجی ، سلف باشد ) ، از ULN برای درایو استفاده شده و پایه 10 آن به + تغذیه سلف وصل میگردد .

با احترام
                  91/10/30
                  سلام میخاستم بپرسم میتونم با این روش یک ماتریس 10*10 از رله 12ولت درست کنم ؟در ضمن در راه اندازی uln دچار مشکلم

دیدگاه

سلام
                    نه نمیشه سلونوئید یا رله ها را بصورت ماتریس بست
                    من اینکار رو عملا انجام دادم وقتی یکی را فعال کنید کل ماتریس همزمان فعال میشه
                    مگر اینکه با هر کدومشون یک دیود سری کنید

دیدگاه

با سلام
                      دوست عزیز توجه داشته باشین که با این روش در هر لحظه فقط میتونید یه رله رو فعال کنین. بخاطر همین احتیاج به جریان بالایی نداره.
                      اینکارو من هم انجام دادم توی تعداد بیشتر. وقتی شما به یه سطر و یه ستون فرمان میدین تنها بوبینی که توی محل تقاطع اون سطر و ستون قرار داره فرمان میگیره و فعال میشه. بقیه بوبینهای توی اون سطر یا ستون فقط یه سرشون به ولتاژ وصل شده و سر دیگه شون بازه. بنابر این روشن نمیشن. این حالت ایده آل قضیه س.
                      یعنی اگه شما به دو رله خاص تو سطر و ستونهای مختلف فرمان بدین 4 رله که تو محلهای تقاطع اونا قرار گرفتن روشن میشن. ولی فرمایش شما در مورد مسیر های موازی هم درسته، ولی در نظر بگیرین فرض بر اینه که سولنوئیدها با ولتاژ و جریان نامی خودشون روشن میشن. یعنی کوتاهترین مسیری که بصورت موازی ایجاد میشه عبور جریان از L3 و L4 و L6 هست که توی این مسیر، هم جریان شاخه 1/3 میشه و هم ولتاژ دوسر هر کدوم 1/3 ولتاژ L1 میشه.
                      یعنی 1/9 توانی که به L1 میدیم به اونا میرسه که اگه ولتاژ تغذیه درست باشه و زیاد نباشه نباید روشن بشن. البته حساسیت سولنوئیدها هم تو این مورد موثره. در کل مقدار تغذیه باید طوری انتخاب بشه که این اتفاق نیفته.
                      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X