اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اثرجریان القایی قانون لنز در یک سلف مدار بسته کجاست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اثرجریان القایی قانون لنز در یک سلف مدار بسته کجاست؟

سلام
    وقتی یک ولتاژ ثابت به اولیه ترانس ایده آل که ثانویه آن آزاد است وصل کنیم هیچ ولتاژی دو سر سیم ثانویه نمی افتد .
    اما وقتی یک ولتاژ متغیر به سیم پیچ اولیه وصل کنیم . در ثانویه(مدار باز) ولتاژی متغیر که متناسب با مشتق شار و در خلاف جهت شار است بدست می آید. علت این خلاف جهت بودن این است که : فرض کنیم ولتاژ خلاف شار نباشد و قانون لنز نباشد اگر مدار سیم پیچ دوم بسته شود . جریان جاری شده در سیم پیچ ثانویه شاری بوجود خواهد آورد که شار مغناطیسی ناشی از سیم پیچ اولیه را تقویت خواهد کرد و این افزایش منجر به زیاد شدن جریان ورودی سیم پیچ اولیه خواهد شد بدون اینکه توان اضافی ای مصرف شود و این افزایش در لوپی خواهد افتاد که جریان القا شده در سیم پیچ ثانویه را بینهایت خواهد کرد پس برای اینکه این اتفاق نیفتد قوانین طبیعت ولتاژی در سیم پیچ ثانیه القا میکند که شار بوجود اورنده خودش (یعنی شار ناشی از سیم پیچ اولیه ) را تضعیف کند.
    سوال اینجاست که در حالتی که مدار ثانویه بسته است اگر واقعا جریانی الکتریکی بر اساس قانون لنز از جریان ورودی کم شود . آیا وقتی ما از جریان سیم پیچ اولیه صحبت میکنیم منظور برآیند دو جریان است ؟.
    اساس صحبت بنده روی سلف ها است یعنی در یک سلف که در مداری بسته با جریان متناوب (یا متغیر) قرار دارد . آیا جریان الکتریکی سلف برآیند این دو جریان (یکی جریان اصلی و دیگری جریان القایی خلاف جریان اصلی)است ؟اگر اینطور باشد سلف یک فیدبک منفی است . و معادلات یچیده تر میشود . به ذهنم رسید برای آزمایش این که آیا واقعا جریان خلافی وجود دارد . یک دیود در مسیر مستقیم سلف قرار دهم ببینم چی سر جریان متغیر میاد. البته موچ ورودی ما باید یکسو باشد. که اسکوپ نداشتم.

براستی واقعیت چیست؟ oo:
    معبودا :
    من در قلب کوچکم چیزی دارم
    که تو در عرش کبریاییت نداری
    من چون تویی دارم
    و تو چون خود نداری ...

پاسخ : چالشی برسر جریان سلف

این یکی از سوالای بی جواب من تو الکترونیکه ؟کسی نمیدونه واقعا داستان چیه ؟ اگه سوال گنگه بگین تا واضح تر بگم.
    معبودا :
    من چون تویی دارم
    و تو چون خود نداری ...

دیدگاه

پاسخ : اثرجریان القایی قانون لنز در یک سلف مدار بسته کجاست؟

نه برآیند دو جریان نیست منظور همون حریانی هست که از سیم ژیچ اولیه مید گذرد . جریان مخالف نداریم شار مخالف داریم . دیود نمیشه که بذاری آخ جریان و ولتاژ دی سی میشه و سلف اتصال کوتاه میشه
      هیچی نشد نداره

دیدگاه

جریان جاری شده در سیم پیچ ثانویه شاری بوجود خواهد آورد که شار مغناطیسی ناشی از سیم پیچ اولیه را تقویت خواهد کرد و این افزایش منجر به زیاد شدن جریان ورودی سیم پیچ اولیه خواهد شد بدون اینکه توان اضافی ای مصرف شود
        سلام
        جریان جاری شده در سیم پیچ ثانویه شاری بوجود خواهد آورد که شار مغناطیسی ناشی از سیم پیچ اولیه راتضعیف خواهد کرد و این کاهش منجر به زیاد شدن جریان ورودی سیم پیچ اولیه خواهد شد
        آیا وقتی ما از جریان سیم پیچ اولیه صحبت میکنیم منظور برآیند دو جریان است ؟
        در اولیه ما برایند دو ولتاژ داریم که مقدار جریان رو مشخص میکنه اول ولتاژ ورودی دوم ولتاژ ضد محرکه وقتی مدار ثانویه بسته شد شار ایجاد شده توسط ثانویه
        شار اولیه رو تضعیف میکنه بطبع ولتاژ ضد محرکه در اولیه کاهش پیدا میکنه و ولتاژ محرکه یا همون ولتاژ ورودی قالب میشه که منجر به افزایش جریان اولیه
        میشه.
        پس برایند دو جریان معنی نداره برایند دو ولتاژ هست که جهت و مقدار جریان رو مشخص میکنه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
          در اولیه ما برایند دو ولتاژ داریم که مقدار جریان رو مشخص میکنه اول ولتاژ ورودی دوم ولتاژ ضد محرکه
          بگذارید پله پله جلو رویم در حالتی که مدار ثانویه باز است مدار ما مثل یک سلف است چون بارگذاری نداریم .
          حال مداری داریم متشکل از یک سلف و یک منبع ولتاژ ac .وقتی جریان متغیر از آن عبور میکند ولتاژ القایی ایجاد میشود و مانند منبع ولتاژی موازی با منبع ولتاژ ac قرار میگیرد . که این منبع هم قابلیت برقراری جریان دارد چون مدارش بسته است. حال از اینها ماچطور برایند ولتاژ داریم اینها که با هم موازی اند یعنی دو منبع ولتاژ موازی با هم که یکی مستقل و دیگری وابسته به جریان منبع مستقل. oo: و در ادامه :angry:
          معبودا :
          من چون تویی دارم
          و تو چون خود نداری ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیدوار
            بگذارید پله پله جلو رویم در حالتی که مدار ثانویه باز است مدار ما مثل یک سلف است چون بارگذاری نداریم .
            حال مداری داریم متشکل از یک سلف و یک منبع ولتاژ ac .وقتی جریان متغیر از آن عبور میکند ولتاژ القایی ایجاد میشود و مانند منبع ولتاژی موازی با منبع ولتاژ ac قرار میگیرد . که این منبع هم قابلیت برقراری جریان دارد چون مدارش بسته است. حال از اینها ماچطور برایند ولتاژ داریم اینها که با هم موازی اند یعنی دو منبع ولتاژ موازی با هم که یکی مستقل و دیگری وابسته به جریان منبع مستقل. oo: و در ادامه :angry:
            دوست عزیز
            این دو ولتاژ رو موازی در نظر نگیرید بلکه سری فرض کنید و مقاومت اهمی سیم پیچ اولیه رو نیز در مدار قرار بدین.
            درسته دو منبع ولتاژ سری هستن اما قطبها متقابل قرار دارن ولتاژ دو سر مقاومت بار از تفریق دو ولتاژ ساخته میشه
            منبع ولتاژ بزرگتر جهت جریان رو تعیین میکنه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیدوار
              آقا توجه بکنین وقتی ثانویه مدار بازه یه ولتاژ داریم در ثانویه وللی جریان نه . اوبیه هم به منبع وصله و یه جریانی می کشه و شاری رو تو هسته تولید می کنه . وقتی ثانویه بار وصل میشه طبق قانون لنز با عامل بوحود آورنده همون شاری که سیم پیچ ولیه تولید کرده بود با اون مخالفت می کنه و اونو تضعیف می کنه . طبق قانون اهم در مدارات مغناطیسی وقتی شار تضعیف بشه نیروی محرکه مغناطیسی سیم پیچ اولیه یعنی همون mmf1تضعیف میشه . در نتیجه جریان زیادتر کشیده می شه از شبکه mmf1ثابت نگه داشته بشه. حالا کجاشو نفهمیدی؟
              هیچی نشد نداره

دیدگاه

ارتباط اولیه و ثانویه ترانس یا سلفهای تزویج شده از طریق میدان مفناطیسی هست .فرض کن اهنربا رو داری به اهنربای دیگه نزدیک میکنی حتما نیروهاش رو احساس می کنی.ترانس هم اینطوری عمل میکنه وقتی جریان ثانویه داره جاری میشه یه میدانی تولید میکنه که این میدان به اولیه اثر میگذاره وباعث کم شدن میدان اولیه میشه.سیم پیچ اولیه برای جبران این کمبود میدان میاد از شبکه یه کوچولو جریان میکشه و میدان خودش رو تقویت میکنه .
                چرا یه کوچولو کشید؟؟؟؟
                چون تعداد دور سیم پیچیه اولیه چندید برابر طرف دوم هست.اگه N1=1000دور باشه . جریان2امپر عبور کنه شار یا میدان برابرهست باN*I=2000و اگه
                N2=100دور باشه برای اینکه شار یا میدان طرف دوم با طرف اول برابر باشه(تقریبا برابر)I=2000/100=20 A
                پس جریانی که از اولیه عبور میکنه 2امپر خواهد بود با این که جریان طرف دوم 20امپر هست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X