ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24
    2013/01/22
    6
    1

کاهش ولتاژ 12 ولت به ولتاژ دلخواه

سلام میخواستم بدونم چطوری میتونم ولتاژ 12ولت 10 آمپرو ب 0تا12 ولت تبدیل کنم؟
    میخوام با پتانسیومتر ولتاژمو کمو زید کنم اگه 3آمپر داشته باشم کافیه لطفا راهنمایی کنید(ولتاژ dc هستش)
    یدونه دیدم با استفاده از یک خازن و مقاومت و ترانزیستور اینکارو کرده بود امیدوارم زود به جوابم برسم
    2010/08/25
    طیرون
    667
    10

پاسخ : کاهش ولتاژ 12 ولت به ولتاژ دلخواه

جای r2, r1 یک رئوستا یا پتانسیومتر بزار که یک از دوسر ازاد باشه
    فقط این ای سی رو 3 امپرش رو تهیه کن
    دودمانم بر باد رفت
    2011/02/28
    قزوين
    592
    50

با سلام
    اگه 3 آمپر کافيه رگولاتور LM2576 ميتونه اين جريان رو عبور بده ولي بايد هيت سينک خوبي براش بزاري ولي به نظرم اگه از رگولاتور 5 آمپري استفاده کني بهتره مثل LM2677 يا LM2678 يا LM2679 .اينطوري از بابت جريان عبوري خيالت راحته و اين آيسي ها هر کدومشون چند نوع داره که شما بايد نوع adj رو بخري که ولتاژ خروجيش با استفاده از يه مقاومت متغير قابل تنظيمه
    2013/01/22
    6
    1

واقعا ممنون هنوز مدارو نبستم ولی دستتون درد نکنه بهترین سایته خیلی زود جواب دادین
    2013/01/22
    6
    1

من دوتا سوال دارم یکی اینکه چطوری r1 و r2 جاشون یه پتانسیومتر بزارم یکی هم اینکه مقدار مقاومتا چیه و r3 که نقطه چینه یعنی چی؟
    ممنون
    2011/02/28
    قزوين
    592
    50

مقاومت متغير در واقع مجموع دو تا مقاومت هستش که جمع اين دو تا مقاومت در يک مقاومت متغير مقدار ثابتي هستش.مثلاً وقتي ميگيم مقاومت متغير 5 کيلو اهم يعني اين که جمع اين دو تا مقاومت 5 کيلو اهم ميشه.مقاومت متغير 3 تا پايه داره .دو تا از اين پايه ها ، اگه مقاومت بينشون رو اندازه بگيريم هميشه ثابته و همون 5 کيلو هستش حالا ما هر چقدر پيچ تنظيم رو بچرخونيم ، اين مقاومت ثابت مي مونه.حالا مگه 3 تا پايه نداشتيم؟اون يکي پايه اي که الآن بهش کاري نداشتيم پايه مشترک هستش.اگه مقاومت بين پايه مشترک با يکي از پايه هاي ديگه رو اندازه بگيريم يه مقاومتي بدست مياد.حالا مقدار مقاومت بين پايه مشترک و اون يکي پايه ديگه چقدر هست؟
    ميشه 5کيلو اهم منهاي مقاومت اولي که بين پايه مشترک و اون پايه اول اندازه گرفتيم.اين از اون جايي بدست مياد که گفتم جمع اين دو تا مقاومت مقدار ثابت 5 کيلو اهم هستش.پس ما تو يه ولوم ، 3 تا مقاومت پيدا کرديم که يکيشون ثابت بود و 2 تاي ديگه متغير بودن.اگه ما اون پايه ي مشترک رو به پايه فيدبک LM2576 بديم و يا پايه ADJ آيسي LM317 و يکي از پايه هاي ديگه رو به زمين وصل کنيم و پايه ي ديگه رو به خروجي ديگه نيازي به مقاومت ديگه اي نداريم و اين طوري از يه ولوم دو تا مقاومت بدست مياد.

به نظر من r3 بايد با r1 سري بشه.اگه اشتباه ميگم دوستان اصلاح کنن
    طبق توضيحات داده شده پس وقتي که ولوم را تا انتها به يک سمت بپيچيم ، يکي از اون مقاومت هاي متغير صفر ميشه و اون يکي ميشه 5 کيلو اهم.حالا اگه در جهت بر عکس تا انتها بپيچيم اون يکي مقاومت ميشه صفر و اين يکي ميشه 5 کيلو اهم.پس اگه ما r3 رو نزاريم تو مدار باعث ميشه وقتي ولوم رو تا انتها بپيچيم مقدار r1 صفر بشه و ولتاژ خروجي به سمت بي نهايت بره و اين اصلاً خوب نيست پس يه مقاومت ثابتي رو باهاش سري مي کنيم تا از صفر شدن مخرج جلوگيري کنه.

2013/01/22
    6
    1

با تشکر از توضیحاتی که دادین ولی نمیشه این مدارو یکم خودمونی رسم کنین؟
    رشته ی من برق قدرت هست واسه همون زیاد به این مدار وارد نیستم حتی پیش چند نفر بردم که هیچ کدوم بلد نبودن اگه مدار ساده تری بگین واقعا ممنون میشم. :biggrin:
    2011/02/28
    قزوين
    592
    50

حاجي اين مدار که کاري نداره.خودتو دست کم گرفتي؟

يه دو تا خازن و مقاومت بزاري کار تمومه.منم رشتم برق قدرته.بالاخره بايد اين جور چيزارو هم بلد باشيم ديگه .اصلاً منابع تغذيه سوئيچينگ تو حيطه کاري رشته قدرته.مدارش خيلي خيلي راحته.برو تو عمل مي بيني اصلاً کاري نداره.نترس
    2013/01/22
    6
    1

میدونم ولی مسئله اینه که مقدار ها واضح نیست.
    اصلا نمیدونم پتانسیومترو چطوری قرار بدم و مقدارشون چند اهم باشه
    2011/02/28
    قزوين
    592
    50

حاجي براي 3 آمپر اصلاً شما نمي توني از LM317 استفاده کني.همون بهتره که از LM2576 که 3 آمپره استفاده کني که البته فکر کنم خيلي داغ بشه تو جريان بالا و براي اطمينان بهتره از رگولاتور هاي 5 آمپري استفاده کني مثل LM2677.
    حالا اگه مثلاً ديتاشيت LM2576 رو نگاه کني مي بيني که R1 بايد بين 1K تا 5K باشن.حالا طبق اين حرف شما بايد يه مقاومت مثلاً 1K رو به جاي R1 بزاري يا هر مقداري بين 1K تا 5K.حالا پتانسيومتر رو جاي R2 بزار مقدارش هر چقدر که خواستي ولي مقدار پتانسيومتر بستگي به مقاومتي داره که تو R1 گذاشتي.مثلاً اگه R1 مقدارش 1K باشه حالا پتانسيومتر بايد 10K باشه تا نسبت R2 به R1 در بيش ترين حالت بشه 10 و طبق فرمول توي ديتاشيت ولتاژ خروجي تو بيش ترين حالت ميشه 11 ضرب در 1.23 که ميشه 13.5 ولت.يعني ما ولتاژ خروجي رو از صفر تا 13.5 ولت کنترل مي کنيم.
    ديتا شيت آيسي رو حتماً بخون.از رگولاتور هاي 5 آمپري استفاده کني بهتره
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24