اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت صدای خروجی AV تلویزیون

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت صدای خروجی AV تلویزیون

باسلام خدمت دوستان عزیز
    چند وقت پیش خدمت یکی از دوستان بودم که ال سی دی ال جی (ماشین زمان) داشت این تلویزیون خروجی هدفون نداره و فقط یک خرروجی AV صدا داره که ارتباط مستقیم با مقدار تنظیم شده ولوم تلویزیون داره یعنی اگه ولوم صدارو کم کنیم خروجی AV صدا کم میشه و برعکس ....با توجه به اینکه ایشون اهل تماشای فیلم تا دیر وقت هست ازدوستان میخوام بنده رو تو ساخت یه مدار تقویت کننده صدا راهنمایی کنن در حدی که این مدار بتونه فقط یه هدفون رو ساپورت کنه.....
    به این صورت که ما خروجی صدای AV تلویزیون رو به این مدار متصل کنیم و ولوم صدای تلویزیون رو تو کمترین حالت مثلا 1 قرار بدیم هدفونمون رو هم یه این مدار متصل کنیم
    با تشکر....
    در هنگام مشکلات سکوت کن . شاید خدا هم حرفی برای گفتن داشته باشد . . .

پاسخ : تقویت صدای خروجی AV تلویزیون

نوشته اصلی توسط مهدیقاسمی
    باسلام خدمت دوستان عزیز
    چند وقت پیش خدمت یکی از دوستان بودم که ال سی دی ال جی (ماشین زمان) داشت این تلویزیون خروجی هدفون نداره و فقط یک خرروجی AV صدا داره که ارتباط مستقیم با مقدار تنظیم شده ولوم تلویزیون داره یعنی اگه ولوم صدارو کم کنیم خروجی AV صدا کم میشه و برعکس ....با توجه به اینکه ایشون اهل تماشای فیلم تا دیر وقت هست ازدوستان میخوام بنده رو تو ساخت یه مدار تقویت کننده صدا راهنمایی کنن در حدی که این مدار بتونه فقط یه هدفون رو ساپورت کنه.....
    به این صورت که ما خروجی صدای AV تلویزیون رو به این مدار متصل کنیم و ولوم صدای تلویزیون رو تو کمترین حالت مثلا 1 قرار بدیم هدفونمون رو هم یه این مدار متصل کنیم
    با تشکر....
    خروجی AV را با یه مقاومت مثلا 100 اهمی سری کن و توسط یه تقویت ترانزیستوری و یک آی سی تقویت معمولی تقویت کن

آی سی ها هم مثله LM386 - TDA2822 - و ......

-----------------------------------------------------------

پیشنهاد میکنم از تغذیه ولتاژ پایین استفاده کنی مثلا 3 ولت چون TV بلاخره یه دستگاه گرون قیمته و .....

و TDA2822 استریو هست که میشه ازش استفاده کنید که خیلی هم خوبه

در مورد ولتاژ مشکلی نیست که ولتاژ بالا باشه ولی مثلا ممکنه هنگام اتصال و لحیم کاری مثلا جابجا وصل کنی و ولتاژ بالا بره در مغزی و ممکنه خروجی اون کانال بسوزه

البته سعی کن در ولتاژ پیین هم همچین اتفاقی نیافته و .....

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

از توجه شما ممنونم دوست عزیز
      اما رشته تحصیلی من برق صنعتی و اطلاعات الکترونیکیم بسیار ضعیف
      خواهشا بسیار مبتدی و همراه با نقشه بهم توضیح بدید باز هم ممنونم

دیدگاه

از توجه شما ممنونم دوست عزیز
        اما رشته تحصیلی من برق صنعتی و اطلاعات الکترونیکیم بسیار ضعیف
        خواهشا بسیار مبتدی و همراه با نقشه بهم توضیح بدید باز هم ممنونم
        مدار تقویت ترانزیستوری که گفتم شکل زیر هست

اون مقاومت که گفتم 100 اهم در اینجا R10 هست که باید 100 اهم قرار بدی

این مدار تقویت و تن کنترل هست که برای سادگی میتونی تن کنترل را حذف کنی که در این صورت خازن C2 توسط یه ولوم وصل میشه به ورودی آی سی تقویت

-----------------------------------------------------------

آقای مهدیقاسمی یک تشکری که به اولین پست دادید کافیه چون اینجوری بد عادت میشیم

اینم نقشه TDA2822 مخصوص هدفون و تغذیه 3 ولت ولی این مدار استریو هست و باید برای هر ورودی یه طبقه تقویت ترانزیستوری قرار بدی که در این صورت باید دو تا ترانزیستور قرار بدی و از دو فیش AV هم استفاده کنی

دیدگاه

شما زحمتتو کشیدی ممنونم اما متاسفانه من نتونستم به نتیجه ای برسم
          تو این نقشه نکات مبهم برای من زیاده :angry:

دیدگاه

شما زحمتتو کشیدی ممنونم اما متاسفانه من نتونستم به نتیجه ای برسم
            تو این نقشه نکات مبهم برای من زیاده :angry:
            این نقشه ها جز ساده ترین ها هستند

مشکلتا به صورت موردی بگو تا با هم پیش بریم

دیدگاه

شمایی که برای ما وقت میزاری تا مشکل مارو حل کنی لایق بیشتر از یک تشکر تو هر پست هستی
              چشم من سوالاتم رو دسته بندی میکنم و مجدد مزاحم شما میشم

دیدگاه

اگر بتونید پشت tv رو باز کنید نیازی به هیچ کدوم از این کارها نیست. اون TV بیشتر از 2 -3 وات توان نداره پس با توجه به اهم بالای هدفون میشه آمپلیش رو مستفیم به هدفون داد. فقط کافیه یه جک گوشی استریو داخلش جاسازی کنید. همین. با وصل کردن هدفون هم بلندگوها خود به خود قطع میشن.
                خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

دقیقا همین فکر به ذهنم رسید اما متاسفانه امکان باز کردن TV نیست :NO:

دیدگاه

با این قسمتها مشکل دارم :redface:

دیدگاه

با این قسمتها مشکل دارم :redface:
                      سلام : توضیح بده چه مشکلی داری مثلا کلا نمیدونی این چیه یا میدونی طرزکارشا نمیدونی و ........ ؟؟؟؟

دیدگاه

المان شماره 1 چیه؟
                        شماره 2و 3 ولومه؟ :question:
                        خروجی این مدار به کدوم پایه ای سی متصل میشه؟ایا به IC که تو عکس دومه متصل میشه؟
                        منبع تغذیه چند ولت باید باشه؟
                        ورودی مدار همون قسمت داخلی سوکت AV تلویزیونه؟
                        اصلا از قسمت بیرونی سوکت AV تلویزیون استفاده نمیشه؟
                        تو عکس دوم قسمت ورودی که 2تا مقاومت 10 کیلو متصل شده چرا یکی از پایه هاش به جایی متصل نشده؟ قسمت خروجی هم همینطور.....
                        منفی منبع تغذیه به کجای IC متصل میشه؟
                        ایا پایه شماره 4 IC به منفی متصل میشه؟
                        ................
                        میدونم سوالاتم خیلی ابتدایی هستن ولی هرکس تخصص خودش دیگه...
                        اصلا دوست عزیز راه نداره مدار ساده تری باشه که نه استریو باشه و نه ولوم داشته باشه؟ چون هدفون خودش ولوم داره...
                        ممنونم

دیدگاه

المان شماره 1 چیه؟
                          یه ترانزیستور معمولی و ارزان قیمت هست و کارش تقویت سیگنال ضعیف هست

شماره 2و 3 ولومه؟ :question:
                          بله ولوم هست و ولوم معمولا سه تا پایه داره که پایه وسط بین دو پایه کناری میتونه تغییر کنه

خروجی این مدار به کدوم پایه ای سی متصل میشه؟ایا به IC که تو عکس دومه متصل میشه؟
                          بله

به یکی از پایه ها یا پایه 6 و یا پایه 7 آی سی که پایه های ورودی هستند

توضیح اینکه چرا دو تا پایه داره : این به خاطر استریو بودن هست یعنی دو مدار جداگونه تقویت . فلسفه ش هم اینه که چون آدما دو تا گوش دارن بنابراین باید برای هر گوش یک منبع صوت باید باشه و این قانون در سالن های اجرای موسیقی هم رعایت میشه و به این نو تقویت کننده ها میگن "استریو" و در کنار این "منو" هم هست که فقط یک کانال تقویت میشه و معمولا برای جاهایی که کیفیت مد نظر نیست مثله یه رادیو جیبی مورد استفاده قرار میگیره

منبع تغذیه چند ولت باید باشه؟
                          این مدارات چه آی سی و چه ترانزیستور میتونن از 3 ولت تا حدود 15 ولت کار کنن

ورودی مدار همون قسمت داخلی سوکت AV تلویزیونه؟
                          بله و قسمت کناریش قطب منفی منبع تغذیه تلویزیون هست که باید به قطب منبع تغذیه مدار شما متصل بشه

کلا هر دو مداری که میخوان با هم در ارتباط باشن باید منفی منبع تغذیه هاشون به هم وصل بشه

اصلا از قسمت بیرونی سوکت AV تلویزیون استفاده نمیشه؟
                          چرا همون منفی هست که گفتم باید به منفی دستگاه شما وصل بشه

البته منفی یه خاصیتی داره اینه که باعث میشه مدار نویز یا پارازیت نگیره و در خروجی صدای شفاف و صافی را داشته باشیم

تو عکس دوم قسمت ورودی که 2تا مقاومت 10 کیلو متصل شده چرا یکی از پایه هاش به جایی متصل نشده؟ قسمت خروجی هم همینطور.....
                          چرا وصل شده معمولا چون در نقشه ها زیاد شلوغ نشه یه قرار داد میزارن و در نقشه ما اون سر مقاومت به منفی که مثله یه خط تیره میمونه متصل شده و هر جای دیگه که این خط تیره باشه یعنی همون منفی مداره

البته به غیر از خط تیره علامت های دیگه ای برای منفی وجود داره

منفی منبع تغذیه به کجای IC متصل میشه؟
                          به پایه 4 ای سی

ایا پایه شماره 4 IC به منفی متصل میشه؟
                          بله

................
                          میدونم سوالاتم خیلی ابتدایی هستن ولی هرکس تخصص خودش دیگه...
                          اصلا دوست عزیز راه نداره مدار ساده تری باشه که نه استریو باشه و نه ولوم داشته باشه؟ چون هدفون خودش ولوم داره...
                          ممنونم

شما اگر ابتدایی تر از اینم سوال بکنی من در خدمتت هستم و اینم طبیعی هست تخصص شما چیز دیگه ای هست و منم اگر در باره مسائلی که تخصص شماست سوال کنم به نظر شما سوال ابتدایی میاد

دوست عزیز این همون آی سی هست ولی پایه هاش برای منو سیم بندی شده

و اینکه گفتید مداری ساده تر نمیدونم چقدر آشنایی دارید . ما مدارات صوتی داریم که بسیار پیچیده تر از هر نظر هستند و این دیگه ساده ترین و ابتدایی ترین مداری هست که قرار دادم

و حتی شاید بشه ترانزیستور را هم حذف کرد
                          ولوم را هم میشه حذف کرد

در آیند نزدیک یه خلاصه و ساده شده این مدار را میکشم و براتون قرار میدم یعنی مداری بدو ولوم - بدون تن کنترل و فقط یه ترانزیستور و یه آی سی و 3-4 تا خازن و مقاومت .......

دیدگاه

اینم از نقشه

نظر دیگر دوستانم را در باره این نقشه جویا شو

سوالی هم باشه در خدمتیم

http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13592805951.jpg

دیدگاه

با تشکر از توضیحات مفیدتون با این تفاسیر با خرید اقلام زیر مشکل من حل خواهد شد :
                              ای سی tda 2822 یک عدد
                              مقاومت 1 کیلو اهم یک عدد
                              مقاومت 1 مگا اهم یک عدد
                              مقاومت 7/4 کیلو سه عدد
                              مفاومت 10 کیلو اهم دو عدد
                              خازن 1 نانو فاراد یک عدد
                              خازن 100 نانو فاراد چهار عدد
                              خازن 10 میکرو فاراد یک عدد
                              خازن 10 نانو فاراد یک عدد
                              خازن 1000 میکرو فاراد یک عدد

فقط 4 تا سوال برای شروع ساخت میمونه :
                              1) ترانزیستور مدل خاصی نداره؟ یا همون مدلی که تو عکس اول ذکر کرده بودید ( 2sc945 )
                              2)خازنها چند ولت باشن ؟ غیر از یکی که تو ورودی منبع تغذیه مشخص کردید ولتاژ بقیه رو ذکر نکردید....
                              3)از جایگاه خازن 1000 میکروفاراد تو قسمت ورودی ای سی سر در نیاوردم.
                              4)ولتاز قسمت ورودی مدار (سمت راست) مستقیما به مثبت متصل میشه یا با خازنی سری میشه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X