اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قطعه الکترونیکی به جای رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قطعه الکترونیکی به جای رله

سلام

رله ای دارم که یه موتور DC که 12 ولت 7 آمپر هست رو روشن و خاموش میکنه و علاوه بر اینکه سروصداش اذیتم میکنه، احساس میکنم که تاخیر هم داره
    همچنین با توجه به اینکه ممکنه لازم باشه رله حتی تا 30 بار در ثانیه روشن خاموش بشه احتمال میدم که رله نتونه مدت زمان زیادی دوام بیاره و دچار اشکال بشه

ممنون میشم اگر لطف کنید و قطعه یا مدار جایگزین رله که ترجیحا قابل تهیه از فروشگاه همین سایت باشه بهم معرفی کنید

ضمنا من رشته م آی تی هست و اگر تخصصی جواب بدین متوجه نمیشم اما با دنیای الکترونیک بیگانه هم نیستم

ارادتمند

پاسخ : درخواست راهنمایی - قطعه الکترونیکی به جای رله

واسه 7امپر مدار طراحی نکردم کمکی که میتونم کنم اینه که با PWMراه اندازیش کنی و به جای رله از ماسفت استفاده بشه تو این سایت هم هست.ومیتونی ماسفتهارو موازی کنی تا جریان دهیشون بیشتر شه.

دیدگاه

ممنون که پاسخ دادین
      از کدوم مدل/مدل های ماسفت میتونم برای این جریان و ولتاژ استفاده کنم؟

راستی قضیه به اینصورته که من یک ال ای دی دارم که به وسیله ای وصله، میخوام وقتی این led روشن شد موتور هم روشن بشه. با یه ترانزیستور و رله کار رو انجام دادم اما همونطور که گفتم بخاطر صدا و سرعت و طول عمر میخوام که از یه قطعه الکترونیکی به جای رله ی استفاده کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1amin
        سلام

رله ای دارم که یه موتور DC که 12 ولت 7 آمپر هست رو روشن و خاموش میکنه و علاوه بر اینکه سروصداش اذیتم میکنه، احساس میکنم که تاخیر هم داره
        همچنین با توجه به اینکه ممکنه لازم باشه رله حتی تا 30 بار در ثانیه روشن خاموش بشه احتمال میدم که رله نتونه مدت زمان زیادی دوام بیاره و دچار اشکال بشه

ممنون میشم اگر لطف کنید و قطعه یا مدار جایگزین رله که ترجیحا قابل تهیه از فروشگاه همین سایت باشه بهم معرفی کنید

ضمنا من رشته م آی تی هست و اگر تخصصی جواب بدین متوجه نمیشم اما با دنیای الکترونیک بیگانه هم نیستم

ارادتمند
        سلام می تونی از آی سی BTS7710GP که قابل تهیه تو فروشگاه ROBOEQ.IR هست استفاده کنی 12 آمپر رو به طور دائم تحمل می کنه
        کار با هاشم فک نمی کنم زیاد سخت باشه از توی دیتا شیتش می تونی بفهمی چه جور باید درایوش کرد
        اگه خدا بخواهد مي شه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1amin
          ممنون که پاسخ دادین
          از کدوم مدل/مدل های ماسفت میتونم برای این جریان و ولتاژ استفاده کنم؟

راستی قضیه به اینصورته که من یک ال ای دی دارم که به وسیله ای وصله، میخوام وقتی این led روشن شد موتور هم روشن بشه. با یه ترانزیستور و رله کار رو انجام دادم اما همونطور که گفتم بخاطر صدا و سرعت و طول عمر میخوام که از یه قطعه الکترونیکی به جای رله ی استفاده کنم
          من IRFZ48N خریدم ولی باهاش کار نکردم هنوز.
          ولی قبلا باIRF50N06 در حدود4 امپر رو کشیدم خوب هم جواب داد.

دیدگاه

سلام
            به نظرم این خوبه.
            نگاه به قیافه کوچولوش نکن. :biggrin:
            خودم برای 5 آمپر استفاده کردم.بدون اندکی داغ کردن.
            لینک خرید
            گیتش هم با ولتاژ 3-5 ولت تحریک میشه و نیاز به ولتاژ های بالا نداره.
            تولید کننده انواع تابلو فرمان آسانسور با تکنولوژی روز دنیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi_nxp
              سلام
              به نظرم این خوبه.
              نگاه به قیافه کوچولوش نکن. :biggrin:
              خودم برای 5 آمپر استفاده کردم.بدون اندکی داغ کردن.
              لینک خرید
              گیتش هم با ولتاژ 3-5 ولت تحریک میشه و نیاز به ولتاژ های بالا نداره.
              همین مناسبه فقط دیود هرزگرد برای موتور قرار بده یک دیود فست 200 ولت 3 آمپر.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

ممنون واقعا لطف کردین دوستان

دیدگاه

دوستان tiip41 رو بجای رله 12 ولتی بستم و جریان کمتر از یک آمپرو ازش عبور میدم ولی افت ولتاژی روش میفته میشه این افت رو برطرف کرد؟؟؟
                  در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                  گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                    دوستان tiip41 رو بجای رله 12 ولتی بستم و جریان کمتر از یک آمپرو ازش عبور میدم ولی افت ولتاژی روش میفته میشه این افت رو برطرف کرد؟؟؟
                    افت ولتاژ تو ترانزیستور تا مقداری طبیعی هست.
                    اگه بخوای جواب درست بگیری باید از ماسفت استفاده کنی.

اگه هم افت ولتاژ زیاده پایه بیس رو کامل درایو نکردی (ترانزیستور کامل روشن نشده ! )

تا جایی که من میدونم tip41 یکم جریان زیاد میخواد برای کامل روشن شدن.(نسبت به بقیه ترانزیستورا) دوستان درسته؟!
                    زکات علم نشر آن است
                    بیشتر با من اشنا بشین :
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
                    ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

ممنون مهندس
                      حالا افت ولتاژ نیم ولت از 12 ولته اون جای خودش
                      با این tip41 یه آرمیچر رو روشن و خاموش مکینم ولی بنا به سخت افزار آرمیچر که میله چرخانش به یک سری چرخ دنده دیگه وسله بعد یک ثانیه کار متوقف میشه و چرخ دنده ها دیگه نمیگذارن که ارمیچر بچرخه ولی هنوز ولتاژی که به ارمیچر میاد وصله ولی tip41 بدلیل نچرخیدن آرمیچر داغ میکنه و نمیشه نچرخیدن رو کارش کرد سخت افزار این طوریه ولی راهی برای گرم نشدن هست؟ قطعه بهتری برای جایگزینی tip41 هست؟ کلا چیکار کنم وقتی آرمیچر نمیچرخه و ولتاژ بهش اعمال شده tip داغ نکنه؟؟?????

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
                        ممنون مهندس
                        حالا افت ولتاژ نیم ولت از 12 ولته اون جای خودش
                        با این tip41 یه آرمیچر رو روشن و خاموش مکینم ولی بنا به سخت افزار آرمیچر که میله چرخانش به یک سری چرخ دنده دیگه وسله بعد یک ثانیه کار متوقف میشه و چرخ دنده ها دیگه نمیگذارن که ارمیچر بچرخه ولی هنوز ولتاژی که به ارمیچر میاد وصله ولی tip41 بدلیل نچرخیدن آرمیچر داغ میکنه و نمیشه نچرخیدن رو کارش کرد سخت افزار این طوریه ولی راهی برای گرم نشدن هست؟ قطعه بهتری برای جایگزینی tip41 هست؟ کلا چیکار کنم وقتی آرمیچر نمیچرخه و ولتاژ بهش اعمال شده tip داغ نکنه؟؟?????
                        من کجام مهندسه ؟! :biggrin: :icon_razz:
                        من مخلص همه بچه های با مرام این سایتم و الانم دارم درس پس میدم.

گفتم که ترانزیستور ی مقدار مقاومت داره از پایه کلکتور به امیتر. همینم هست که باعث گرم شدنش میشه.
                        هر ترانزیستوری ببندی باید هیت سینک ببندی براش.
                        گفتی ارمیچرت 7 امپر هست. من بهت ماسفت irfp150 رو پیشنهاد میکنم.
                        وقتی حرف نیمه روشن بودنه ترانزیستور بهتر عمل میکنه ولی وقتی قراره قطعه به عنوان سوییچ استفاده بشه ماسفت سر تره !
                        ماسفتی که گفتم 30 امپر هست و تحمل گرمایی بالایی داره ( دیرتر میسوزه )
                        احتمال زیاد بدون هیتسینک هم جواب بده . (چون موتور معمولا لحظه استارت اون جریان 7 امپر رو میکشه )

دلیل اینکه وقتی وا میسته داغ میکنه اینه که با ثابت بودن شفت موتور جریان از سیم پیچ به عنوان ی سلف مقاومتی عبور میکنه نه ی سلف میدانی و جریان بیشتری ازش عبور میکنه که همین باعث گرم شدن ترانزیستور میشه.
                        tip41 نمیتونه زیاد دووم بیاره و بعد ی مدتی میسوزه چون 7 امپر کمتره.
                        زکات علم نشر آن است
                        بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

پاسخ : قطعه الکترونیکی به جای رله

بهنام جان دستت درد نکنه ولی اینهای که گفتی برای 7 آمپر بود و من گفته بودم 1 آمپر!!!! :nerd:
                          شاید بشه توی تعداد بالا این وسله رو که داخلش آرمیچره و با یه ترانزیستور (الان رله گذاشتم میخوام ترانزیستور باشه قشنگتر و بهتر ورارزونتر میشه) هستش رو بدم بازار میشه برای یک آمپر ازش استفاده کرد با تی آی پی تست کردم داغ میکرد برای همین میترسم نمونه دیگه ای هم که بذارم بسئزه جنسام رو دستم بمونه!!!! :cry2:

دیدگاه

پاسخ : قطعه الکترونیکی به جای رله

نوشته اصلی توسط 1amin
                            سلام

موتور DC که 12 ولت 7 آمپر هست
                            خوب خودت گفتی 7 امپر من چیکاره بیدم؟ :icon_razz:

سعی کن هیچ وقت از قطعه ای که زده 1 امپر قدرت 1 امپر نکشی چون با این اوضاع قطعات چینی مطمینن جواب نمیگیری.
                            این گرمایی هم که میگی طبیعی هست و باید با هیتسینک مناسب دفش کنی .
                            ماسفتی که گفتم بخاطر مقاومت داخلی کمش هست که طبیعتا گرمای کمتری هم تولید میکنه.
                            قیمتش هم زیاد فکر نکنم با ماسفت 1 امپری (که من تا حالا ندیدم oo: ) فرقی داشته باشه
                            اگه میخوای زیاد ازش بسازی قضیه فرق میکنه و باید گشت ارزون ترین ماسفت رو یافت :read:
                            زکات علم نشر آن است
                            بیشتر با من اشنا بشین :

دیدگاه

پاسخ : درخواست راهنمایی - قطعه الکترونیکی به

نوشته اصلی توسط sami222
                              با این tip41 یه آرمیچر رو روشن و خاموش مکینم ولی بنا به سخت افزار آرمیچر که میله چرخانش به یک سری چرخ دنده دیگه وصله ، بعد یک ثانیه کار متوقف میشه و چرخ دنده ها دیگه نمیگذارن که ارمیچر بچرخه

ولی هنوز ولتاژی که به ارمیچر میاد وصله ولی tip41 بدلیل نچرخیدن آرمیچر داغ میکنه و نمیشه نچرخیدن رو کارش کرد سخت افزار این طوریه ولی راهی برای گرم نشدن هست؟

قطعه بهتری برای جایگزینی tip41 هست؟ کلاً چیکار کنم وقتی آرمیچر نمیچرخه و ولتاژ بهش اعمال شده tip داغ نکنه؟؟?????
                              با سلام به همه دوستان ؛ مخصوصاً بهنام و سامی عزیز ؛

وقتی موتور گیر میکنه مصرف جریانش بیشتر میشه ؛

نباید بذاری حین گیر کردن موتور ، ترانزیستور روشن بمونه چون بیشتر جریان میکشه و تلف قدرت هم زیاد میشه و ممکنه موتور هم آسیب ببینه!

شما باید یه سیستمی الکترونیکی یا مکانیکی پیاده کنی که به محض گیر کردن موتور ، ولتاژی که بهش میرسه قطع بشه!
                              ----------------------------------------------------------------------
                              پی نوشت : اصلاً کسی پست من رو ندید...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X