ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2012/09/09
    ملکان
    204
    0

استفاده از فایل به زبان C در SOPC Builder

من میخوام 1 پروزه با NIOS 2 در sopc builder طراحی کنم که بتونم فایل به زبان c یا assambelly توی اون بذارم

خواهشا اگه کسی بلده بگه

خیلی ضروریه ممنون میشم
    اسمم را پدرم انتخواب کرد !
    نام خوانوادگي ام را يکي از اجدادم !
    ديگه بسه راهم را خودم انتخواب خواهم کرد !
    اينم لينک من :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.msg585767#msg585767
    2008/02/28
    تهران
    22
    0

پاسخ : استفاده از فايل به زبان C در SOPC Builder

سلام. سوال شما بسيار کلي و مبهمه . اما روند کلي ماجرا در دو خط به ترتيب زيره. شما جزييات کارو بگيد تا بيشتر بشه راهنمايي کرد.
    شما اول بايد جزئيات سيستمي که مد نظر قرار داريد شامل تمام اجزاي سخت افزاري که مي خواهيد را مشخص کنيد،بعد آنها را در در محيط SOPC BUILDER اضافه کنيد و سپس آدرس ها ي اجزاي مختلف را بايد مرتب کنبد و سيستم را genearteکنيد .
    سپس نرم افزار Eclipse که بايد همراه quartus نصب کرده باشيد را اجرا کنيد و مسير پروژه را به نرم افزار بدهيد. حالا مي توانيد بر مبناي سيستم ايجاد شده يک پروژه ايجاد کنيد و برنامه C بنويسيد و آن را کامپايل و اجرا کنيد .
    اگر فقط ميخواين که يک sample اجرا کنيد بگيد تا مراحل را با جزييات بيشتري بگم.
    2008/07/16
    تهران
    677
    6

پاسخ : استفاده از فايل به زبان C در SOPC Builder

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed_n_m
    سلام. سوال شما بسيار کلي و مبهمه . اما روند کلي ماجرا در دو خط به ترتيب زيره. شما جزييات کارو بگيد تا بيشتر بشه راهنمايي کرد.
    شما اول بايد جزئيات سيستمي که مد نظر قرار داريد شامل تمام اجزاي سخت افزاري که مي خواهيد را مشخص کنيد،بعد آنها را در در محيط SOPC BUILDER اضافه کنيد و سپس آدرس ها ي اجزاي مختلف را بايد مرتب کنبد و سيستم را genearteکنيد .
    سپس نرم افزار Eclipse که بايد همراه quartus نصب کرده باشيد را اجرا کنيد و مسير پروژه را به نرم افزار بدهيد. حالا مي توانيد بر مبناي سيستم ايجاد شده يک پروژه ايجاد کنيد و برنامه C بنويسيد و آن را کامپايل و اجرا کنيد .
    اگر فقط ميخواين که يک sample اجرا کنيد بگيد تا مراحل را با جزييات بيشتري بگم.
    اقا شما خوب توضیح دادید لطفا ادامه بدید تا بتونیم حداقل یک برنامه کوچک رو اجرا کنیم و اگه با مثال این کاری کنید که چه بهتر.
    2008/02/28
    تهران
    22
    0

پاسخ : استفاده از فایل به زبان C در SOPC Builder

سلام.
    روند اجراي يه مثال ساده را اينجا شرح مي دهم. فقط بايد بگم كه ورژن برنامه quartus من 9.1 است .
    1- يه پروژه quartus ايجاد كنيد . من معمولا با چيپ EP3C5E144C8 از خانواده CYCLONE III كار مي كنم.
    2- سپس از منوي TOOLS و يا از روي نوار ابزار روي SOPC BUILDER كليك كنيد. يه محيط جديد باز مي شه كه اول يه اسم براي سيستم مي پرسه كه بايد وارد كنيد .
    3- حالا بايد با توجه به نوع پروژه ، اجزاي مختلف سيستم را انتخاب كنيم . در اينجا فرض من بر اين است كه مي خوايم يه مينيمم سيستم بر مبناي NIOS II داشته باشيم.
    4- ابتدا از قسمت PROCESSORS يه پروسسور NIOS II اضافه مي كنيم يعني يا روي آن دابل كليك كرده و يا دكمه ADD را مي زنيم.
    5- يه پنجره واسه تنظيمات پروسسور باز مي شه ، در اينجا NIOS II/e را انتخاب مي كنيم و دكمه FINISH را مي زنيم.
    در مورد انواع NIOS II جاي ديگه اي صحبت كنيم، اينجا از بحث منحرف مي شيم.
    6- سپس از قسمت MEMORIES AND MEMORY CONTROLLER و سپس از قسمت ONCHIP روي ON CHIP MEMORY دابل كليك مي كنيم و در قسمت TOTAL MEMORY SIZE مقدار 10240 را انتخاب كرده و دكمه FINISH را مي زنيم.
    7- سپس از قسمت INTERFACE PROTOCOL و سپس از قسمت SERIAL ، روي JTAG UART دابل كليك كرده و FINISH را بزنيد.
    8 - حالا از قسمت PERIPHERALS و سپس از قسمت DEBUG AND PERFORMANCE روي SYSTEM ID PERIPHERAL دابل كليك كرده و FINISH را بزنيد.
    9- حالا بر روي sysid_0 كه در مرحله قبلي ايجاد كرديد ، راست كليك كرده و اسم آن را به sysid تغيير دهيد. اين يه باگه نرم افزاريه كه اين كامپوننت با اسم پيش فرضش كار نمي كنه.
    10 - اجزاي سيستم آمادس ، بايد يه خورده تنظيمات انجام بديم . روي پروسسور اضافه شده يعني cpu_0 دابل كليك كرده ، در پنجره باز شده در دو قسمت RESET VECTOR و EXCEPTION VECTOR ، بايد ONCHIP MEMORY اي كه ايجاد كرده ايد را انتخاب كرده و FINISH را بزنيد .
    11- حالا از منوي system روي AUTO ASIGN BASE ADDRESSES كليك كنيد ، با اين كار آدرس اجزاي مختلف سيستم مرتب مي شود.
    در اينجا سيستم شما آمادس ، فقط بايد generate را بزنيد و با موفقيت سيستم را ايجاد كنيد. در اينجا به نيمه راه رسيديم. بقيه راه در پست بعدي ...
    2008/02/28
    تهران
    22
    0

.....
    بعد ار اينكه سيستم را با موفقيت ايجاد كرديد ، قسمت SOPC BUILDER را ببنديد و به QUARTUS باز گرديد. ادامه راه به اين ترتيبه :
    1- يك فايل شماتيك ايجاد كنيد و سيستم ساخته شده خود را مثل يك كامپوننت از طريق symbol tool و از قسمت project بيابيد و به فايل شماتيك اضافه كنيد.
    2- سپس بايد براي پين CLOCK يك پورت ورودي در نظر بگيريد كه كلاك سيستم از اين طريق تامين بشه ، در ضمن يه VCC هم به پين reset_n وصل كنيد . بعدا مي تونيد از اين پين براي ريست سيستم استفاده كنيد اما فعلا اينجوري بهتره.
    3- حالا پروژه را كامپايل كنيد .
    4- در اين قسمت برنامه NIOS II را اجرا كنيد . در ابتداي برنامه مسير فولدر پروژه را بهش بدهيد.
    5- سپس از منوي file قسمت new و سپس روي nios ii application and bsp from template كليك بكنيد.
    6- حالا در پنجره ايجاد شده ، در قسمت SOPC INFORMATION FILE NAME فايل سيستم ايجاد شده در فولدر پروژه را انتخاب كنيد ، اگر مراحل ساخت سيستم درست باشد در قسمت CPU NAME پروسسور شما را اتوماتيك مي شناسد .
    7- سپس در قسمت PROJECT NAME يه اسم انتخاب كنيد . و از قسمت TEMPLATES ، قسمت HELLO WORLD را انتخاب كنيد . بعد FINISH را بزنيد.
    8- من فرض مي كنم اسم مرحله قبل را test گذاشتيد. حالا در قسمت سفيد سمت چپ برنامه دو فولدر تحت عنوان test و test_bsp قرار دارد. روي test_bsp كليك راست كنيد ، از قسمت NIOSII قسمت bsp editor را انتخاب كنيد تا پنجره جديدي باز شود .
    9- از قسمت setting و سپس قسمت common را انتخاب كنيد . حالا مربع روبروي گزينه هاي enables_reduced_device_drivers و enable_small_c_library را تيك بزنيد.
    10- از قسمت setting ، قسمت advanced را انتخاب كنيد . سپس تيك گزينه enable_c_plus_plus را برداريد. و سپس دكمه generate كه در گوشه پايين سمت راست قرار دارد را كليك كنيد .
    11- حالا از قسمت test كه در قسمت سفيد رنگ سمت چپ برنامه nios ii قرار دارد ، روي hello_world.c دابل كليك كنيد . اين يه برنامه نمونه به زبان C است كه مي توانيد مشاهده كنيد .
    12- حالا از منوي project روي BUILD ALL كليك كنيد ، اگر مراحل را با موفقيت پشت سر گذاشته باشيد ، برنامه به زبان C كامپايل شده و آماده اجرا روي FPGA است.
    2008/02/28
    تهران
    22
    0

....
    يه چند تا نكته :
    اسم مسير پروژتون حتما بايد فاقد جاي خالي باشد وگرنه برنامه nios ii درست پروژه ايجاد نمي كند. مثلا DESKTOP را نبايد انتخاب كنيد.
    خودم مي دونم كه مسير يه خورده در نگاه اول پيچيده و طولاني به نظر مي رسه اما از اين مطمئن باشين كه اين مسيرو بارها طي كردم و واقعا درسته .
    البته با توجه به كار پيچيده اي كه دارين انجام مي دين اگر يه خورده فكر كنين مي بينين كه واقعا لازمه كه اين مسير طي بشه.

بايد عذر خواهي كنم كه نتونستم به علت كمبود وقت يه آموزش تصويري درست كنم . اميدوارم كه در اولين فرصت اگر دوستان استقبال كنن اين كارو بكنيم. اگه كسي سوالي داشت و يا اشكالي مواجه شد بگه اگه تونستم با اطلاعات خيلي كمي كه دارم سعي مي كنم جواب بدم. شايد هم به علت عجله چيزي را جا انداخته باشم كه اگه مواجه شدين بگين تا اصلاح كنم.

اگه كسي اين مراحل را طي كرد ، بگه تا نحوه اجراي اين پروژه NIOS II را روي FPGA هم توضيح بدهم.
    2008/07/16
    تهران
    677
    6

اقا واقعا دستت درد نکنه .
    خواهش میکنم که باز هم ادامه بدید و منتظر دوستان نشید چون بلاخره یک موقع یکی سر همین گیر میکنه و اینجا هم یه تکونی می خیره .
    2008/02/28
    تهران
    22
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
    اقا واقعا دستت درد نکنه .
    خواهش میکنم که باز هم ادامه بدید و منتظر دوستان نشید چون بلاخره یک موقع یکی سر همین گیر میکنه و اینجا هم یه تکونی می خیره .
    خواهش می کنم . پس برای این که روند کار تکمیل بشه ، حالا روند اجرای برنامه C رو می گم:
    1- اول در محیط quartus ، فایل sof پروژه را پروگرام کنید .
    2- حالا در برنامه ECLIPSE از منوی RUN قسمت RUN CONFIGURATIONS را انتخاب می کنیم.
    3- در قسمت سفید رنگ سمت چپ پنجره جدید ، روی NIOS II HARDWARE دابل کلیلک می کنیم تا configuration جدیدی اضافه شود .
    4- حالا در configuration جدید ، بر روی تب TARGET CONNECTION می رویم . در اینجا روی دکمه refresh کلیک می کنیم تا پروسسور پروگرام شده را بشناسد .
    5- سپس به تب PROJECT می رویم و در قسمت PROJECT NAME اسم پروژه ای که در eclipse ساخته ایم را انتخاب می کنیم .
    6- اگر در قسمت های قبل این پروژه درست و بدون خطا کامپایل شده باشد ، اتوماتیک قسمت elf file name پر می شود .
    7- حالا در آخرین قدم روی دکمه RUN در گوشه پایین سمت راست کلیک می کنیم تا برنامه اجرا شود .
    در اینجا برنامه ما یک مثال ساده است که بعد از تمام این مراحل در کنسول ECLIPSE می نوسید : HELLO FROM NIOS II و تمام.

امیدوارم که این آموزش مختصر به درد کسی بخوره و شروعی باشه واسه اینکه با SOFT PROCESSOR های استاندارد بیشتر کار کنیم .

موفق باشید.
    2008/07/16
    تهران
    677
    6

اقا سعید دمت گرم که گل کاشتی . حیف که الان بردی که روش nios کار کنم ندارم . ولی شما تو چند تا پست ما رو حداقل به اندازه 6 ماه جلو انداختی . لطفا اگر که وقت کردید این اموزش رو به صورت تصویری در اورید تا خیلی ملموس تر باشه . باز هم متشکرم .
    2008/02/28
    تهران
    22
    0

خواهش می کنم آقای کربلایی. خوشحالم که کار خیلی کوچک من به کار شما اومده. به خاطر این روحیه عالی شما هم که شده طی چند روز آینده یه آموزش تصویری هم براش درست می کنم تا به قول شما ملموس تر بشه و به کار بقیه هم بیاد.
    فقط یه سوال : چون شما خیلی اینجا با تجربه ترید می خواستم بپرسم به نظر شما آموزش تصویری رو تو یه فایل pdf درست کنم و یه جا پلود کنم و لینکشو اینجا بذارم یا همین جا تو یه چند تا پست بذارم؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12