اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه مناسب و صنعتی برای سخت افزارهای مبتنی بر XMEGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه مناسب و صنعتی برای سخت افزارهای مبتنی بر XMEGA

در خصوص طراحی و یا استفاده از یک منبع تغذیه مناسب و صنعتی (سوئیچینگ یا خطی) برای سخت افزاهای مبتنی بر XMEGA مخصوصا در حین استفاده از ADC به جهت کاهش نویز از همه دوستان صاحبنظر تقاضا می شود بجهت استفاده مفید دیگران نظرات و ایده های طراحی خود را بیان نمایند.(با تشکر)
    مشخصات من در لینک زیر
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.msg698645#msg698645

www.********

پاسخ : منبع تغذیه مناسب و صنعتی برای سخت افزارهای مبتنی بر XMEGA

در این مقاله نکاتی برای استفاده از AVR در محیط صنعتی ذکر شده که با جایگزینی LF33 یا LM1117-3.3 بجای 7805 می توان از همان موارد برای XMEGA هم استفاده کرد. این مقاله اخیرا به روز شده است.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

با ای سی lm2576
      الکترونیک همه کاره دنیا

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : منبع تغذیه مناسب و صنعتی برای سخت افزارهای مبتنی بر XMEGA

نوشته اصلی توسط طراح
        در این مقاله نکاتی برای استفاده از AVR در محیط صنعتی ذکر شده که با جایگزینی LF33 یا LM1117-3.3 بجای 7805 می توان از همان موارد برای XMEGA هم استفاده کرد. این مقاله اخیرا به روز شده است.
        سلام
        مقاله بسیار مفیدی بود ، خیلی خیلی ممنون :wow:

میخواستم اگه میشه راجب به پارامترهای 8 و 9 بیشتر توضیح بدین

با تشکر :redface:

دیدگاه

مقدار خازن عدسی کنار تغذیه میکرو

دوستان در Mega ما یه تغذیه برای میکرو داشتیم و یه دونه هم که آنالوگ بود .
          در Xmega چند تا تغذیه داریم می خوام بدونم که آیا لازم روی برد برای هر کدومشون یه خازن عدسی بزارم کنارش یا یکی برای همه کافیه ؟ و مقدار این خازن عدسی رو چطوری باید تعیین کنم ؟
          - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

یک مقدار مناسب برای خازن می تواند 100nF باشد و بهتر است تمام تغذیه ها متصل شوند. در مورد تعداد خازن ها هم بستگی به نحوه طراحی PCB و مدار تامین کننده تغذیه و تعداد پین های Vcc دارد و بهتر است برای AVcc یک خازن مستقل و برای سایر تغذیه ها هم تا جایی که PCB اجازه می دهد، خازن های مستقل قرار داده شود.
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

خیلی ممنون جناب کی نژاد . روی Xmega کنار هر پورت یه تغذیه جدا وجود داره . آیا منظور خاصی داره ؟ آیا اگر یک پورت از Xmega رو لازم داشته باشم باید تمام تغذیه های میرکو متصل بشن و یا فقط تغذیه مربوطه به همان پورت ؟ :redface:

اضافه شده در تاریخ :
              بازم ممنون مقاله نویز AVR هم بسیار مفید بود و با توجه به آن جواب سوال قبلی من این است که باید همه تغذیه ها رو وصل کنم . درست ؟

دیدگاه

تغذیه ها بصورت داخلی به هم متصل هستند. اما اگر از نظر محدودیت های PCB امکان دارد، همه را متصل کنید.

دیدگاه

نکات pdf مفید بود. من یه جا دیگه خونده بودمش! احتمالاً یارو کپی کرده بوده.

نکاتی که به ذهنم می رسه ایناس:
                  حتماً به همه پایه های تغذیه، 3.3 ولت رو برسونید. حتماً نزدیک هر پایه تغذیه یه خازن 100nF قرار بدید.
                  همه پایه های GND رو به صفحه Polygan زمین PCB وصل کنید.
                  همیشه زمین دیجیتال رو از آنالوگ جدا کنید و توی یک نقطه (فقط یک اتصال) با مقاومت صفر اهم یا فریت بید به هم وصل کنید.
                  ولتاژهای مرجع آنالوگ، تغذیه های مثبت یا منفی تقویت کننده ها و امثال اینها رو از رگولاتورهای مجزا تأمین کنید. مثلاً یه رگولاتور 3.3 ولت برای تغذیه دیجیتال دارید، یه رگولاتور دیگه هم اختصاصی بگذارید برای مرجع 3.3 ولت ADC و DAC.
                  اگر توی مدار تغذیه سودیچینگ دارید، باید بدونید که نویز فرکانس بالای اون همه جا رو تحت تأثیر قرار میده. بهتره با سلف و خازن اضافی توی خروجیِ اون، نویز رو کاهش بدید.
                  بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

اگر توی مدار تغذیه سودیچینگ دارید، باید بدونید که نویز فرکانس بالای اون همه جا رو تحت تأثیر قرار میده. بهتره با سلف و خازن اضافی توی خروجیِ اون، نویز رو کاهش بدید.
                    دوست گرامی ممنونم از پاسختون میشه بگید که سلف رو توی تغذیه بعد از LF33 یا قبل اون باید استفاده کنم و روش صحیح استفاده اش رو بگید لطفا .
                    در ضمن اگر قطعات اضافی مثل خازن یا مقاومت یا .. چیزی می خواد رو لطفا بگید . ممنون . :smile:

من این مدار رو برای بردم با توجه به مقاله جناب طراح کشیدم (البته سعی کردم اون طوری که ایشون توضیح دادند باشه ) لطفا اگه جاییش مشکل داره بفرمائید
                    در ضمن اگر بفرمائید که قسمت سلف رو چطوری و کجاش اضافه کنم ممنون میشم . ( فقط زودتر چون من طرح رو دادم PCB اش رو بزنن - می خوام اصلاحش کنم :mrgreen: )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mania59
                      دوست گرامی ممنونم از پاسختون میشه بگید که سلف رو توی تغذیه بعد از LF33 یا قبل اون باید استفاده کنم و روش صحیح استفاده اش رو بگید لطفا .
                      در ضمن اگر قطعات اضافی مثل خازن یا مقاومت یا .. چیزی می خواد رو لطفا بگید . ممنون . :smile:

من این مدار رو برای بردم با توجه به مقاله جناب طراح کشیدم (البته سعی کردم اون طوری که ایشون توضیح دادند باشه ) لطفا اگه جاییش مشکل داره بفرمائید
                      در ضمن اگر بفرمائید که قسمت سلف رو چطوری و کجاش اضافه کنم ممنون میشم . ( فقط زودتر چون من طرح رو دادم PCB اش رو بزنن - می خوام اصلاحش کنم :mrgreen: )
                      معمولا دیدم که از فریت بید برای کارهای تغذیه استفاده میکنن. البته شاید گزینه مناسبی توی کشور ما نباشه چون متاسفانه فروشنده ها اصلا هیچ پارامتر خاصی واسه فریت بیدها ارائه نمیدن(فرکانس و...).

دیدگاه

سلام
                        با توجه به شکل مدارتون، لازمه بگم که 7805 برای اینکه صحیح کار کنه حداقل باید 7 ولت بهش ولتاژ بدید.. کار خوبی کردید که تغذیه رله ها رو از بقیه مدار جدا کردید

سلف و خازن رو بعد از تغذیه سوئیچینگ بگذارید، که با توجه به مدار شما می شه توی ورودی. اگه سوئیچینگ ندارید، سلف و خازن لازم نیست. محض اطمینان می تونید بعد از LF33 هم یه فریت بید (از این بزرگ معمولیا) و یه خازن 10u موازی با 100n بگذارید.

در کل تغذیه دیجیتال میکروکنترلر اونقدرا حساس نیست که نگرانش باشید.حتی یک ولت هم بالا و پایین بشه بازم درست کار می کنه! بخش آنالوگ و مرجع ولتاژ نسبت به تغییرات تغذیه حساسند.

دیدگاه

ممنون از راهنمایی دوستان عزیزم

سلف و خازن رو بعد از تغذیه سوئیچینگ بگذارید، که با توجه به مدار شما می شه توی ورودی
                          فقط لطفا بفرمائید که سلف و خازنی که فرمودید بعد از سوئیچینگ بزارم (در ورودی این مدار که شماتیکش هست ) باید چطوری وصل بشن و مقدارشون چقدر باشه ؟

با هم موازی باشن یا سری و در مدار بصورت موازی یا سری در خط ورودی تغذیه قرار بگیرند ؟ کجا؟

من فکر کنم که باید با هم موازی و با خازن 1000uf اولی خودم قبل از 7805 موازی بشن درست ؟ یا خیر ؟

محض اطمینان می تونید بعد از LF33 هم یه فریت بید (از این بزرگ معمولیا) و یه خازن 10u موازی با 100n بگذارید.
                          خوب من یه خازن 10uf تانتالیوم با 100nf موازی کردم آیا همون کفایت نمی کنه ؟ البته یه 1000uf هست .! oo:

دیدگاه

دوست عزیزم،
                            این یه عکس از مدار فیلتر LC

موازی کردن سلف با خازن توی تغذیه یعنی فاجعه! سلف عملاً توی DC اتصال کوتاهه (فیزیک 2 و مبانی برق برای غیر برقی ها، فیزیک 2، مدارهای الکتریکی، الکترونیک، و کلاً هرچی تو دبیرستان و دانشگاه به ما یاد دادن و ما یاد نگرفتیم!).

کلاً پشیمون شدم از سلف و فریت بید و فیلتر و اینا!
                            شما هم یا یکم بیشتر مطالعه کنید، یا اینکه کلاً بیشتر مطالعه کنید إن شاءالله :smile:

دیدگاه

:redface:

(فیزیک 2 و مبانی برق برای غیر برقی ها، فیزیک 2، مدارهای الکتریکی، الکترونیک، و کلاً هرچی تو دبیرستان و دانشگاه به ما یاد دادن و ما یاد نگرفتیم!).
                              آره متاسفانه من از کسایی بودم که دیر متوجه شدم باید به این درسا بیشتر اهمیت بدم و حالا تازه یواش یواش دارم می یام توی خط :mrgreen:

شما هم یا یکم بیشتر مطالعه کنید، یا اینکه کلاً بیشتر مطالعه کنی
                              آره خوب . راست میگی با اینی که شما گفتی فهمیدم خیلی چیزا یادم رفته و باید بیشتر از اینا مطالعه کنم . البته اینجا بودن خودش یه مطالعه است دیگه :icon_razz:

خوب بازم ممنون ! :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X