اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور الکتروموتور DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دور الکتروموتور DC

با سلام خدمت مهندسان گرامی
    من باید کنترل دور یک الکتروموتور dc انجام بدم و هیچ تجربه ای در این زمینه ندارم
    تغذیه این الکتروموتور 100 ولت 300 آمپر است
    باید بتونم ولتاژ بین 0 تا 100 رو به الکتروموتور برسونم
    لطفا روشهایی رو که میتونه بهم کمک کنه رو بیان کنید
    در مورد تغییر جهت چرخش هم توضیح دهید
    داخل فروم جستجو کردم برای بعضی از موتورهای dc از میکرو و pwm استفاده کرده اند، آیا میتوان در اینجا استفاده کرد
    اگه توضیحات ناقصه به خاطر بیسوادی منه
    :icon_razz:

پاسخ : کنترل دور الکتروموتور DC

دوستان نیازمند یاری سبزتان هستیم

دیدگاه

از روش PWM استفاده کن. :job:

بعد این که گفتی 300 آمپر جریان نامی موتوره یا ماکزیمم جریان منبع تغذیه که موتور ر راه می اندازه؟ :eek:

دیدگاه

PWM صفر و پنج ولت رو تولید میکنه و نمی تونه اون کاری رو که شما می خواین انجام بده!

به احتمال زیاد این موتور یه درایوری دارد که با استفاده از اون می شه بوسیله میکرو کنترلش کرد.

البته اگر امپرش این همه بالا نبود می شود از پتانسیومتر دیجیتال استفاده کرد ولی با این امپر حتما می سوزه!!

اگه فهمیدم خبرتون میکنم؟؟!!! :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ramin00ramin
          PWM صفر و پنج ولت رو تولید میکنه و نمی تونه اون کاری رو که شما می خواین انجام بده!
          قرار نیست که پایه خروجی PWM ر مستقیم به موتور وصل کنن :angry:
          PWM از میکرو که اومد بیرون وارد یه درایور می شه که دامنه PWM ر بالا میبره.
          این درایور طبقات مختلفی داره که اولیش اوپتو کوپلر هستش و آخریش هم سوئیچ قدرت که جریان موتور از اون عبور می کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yadegari
            تغذیه این الکتروموتور 100 ولت 300 آمپر است
            یعنی 30 کیلو وات ، تغذیه میخواد؟!!! :surprised:

حالا چه موتوری هست؟! :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud85
              از روش PWM استفاده کن. :job:

بعد این که گفتی 300 آمپر جریان نامی موتوره یا ماکزیمم جریان منبع تغذیه که موتور ر راه می اندازه؟ :eek:
              باطری 100 ولت 300 آمپر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud85
                قرار نیست که پایه خروجی PWM ر مستقیم به موتور وصل کنن :angry:
                PWM از میکرو که اومد بیرون وارد یه درایور می شه که دامنه PWM ر بالا میبره.
                این درایور طبقات مختلفی داره که اولیش اوپتو کوپلر هستش و آخریش هم سوئیچ قدرت که جریان موتور از اون عبور می کنه.
                میشه در مورد طبقات مختلف درایور که فرمودید و همچنین نحوه کنترل دور با pwm بیشتر توضیح بدید
                کسی که به من پیشنهاد این پروژه را داد گفت که به نظر باید از igbt استفاده کنی در این مورد igbt و نحوه استفاده از اون هم توضیح بدید ممنون میشم
                oo:
                (خیلی کند ذهن نیستم یک مقدار اولش راه بیفتم حله) :eek:
                اگه سایت یا مطلبی که بتونه بهم کمک کنه برام اینجا قرار بدی واقعا ممنون میشم

دیدگاه

یه سرچ بزن
                  DC motor control using IGBT
                  :read: :read: :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud85
                    یه سرچ بزن
                    DC motor control using IGBT
                    :read: :read: :read:
                    یکی از دوستان که دستی در صنعت داره گفت برای موتورهای dc بهتره از تریستور استفاده کنی
                    نظر شما چیه؟

دیدگاه

نه این چه کاریه؟؟؟ تریستور فقط دو مزیت داره یکی ارزون بودنشه و دیگری تحمل جریان بالا. که البته فکر کنم تو جریان موتور شما IGBT پیدا میشه. عوضش یه ایرادات افتضاحی داره :angry:
                      سرعت کم
                      خاموش کردن سخت
                      تریستور اگه یه پالس بدی روشن میشه. برای خاموش کردنش باید بری به یه تریستور دیگه با یه خازن و مقاومت التماس کنی بیا اینو خاموش کن.

دیدگاه

با سلام
                        از مدارات چاپر به عنوان کنترل دور موتور dc میتوان استفاده کرد؟
                        کسی از دوستان نقشه شماتیک از یک مدار عملی که با igbt طراحی شده باشه بتونه برای کنترل دور یک الکتروموتور dc با منبع تغذیه 100 ولت و جریان حداکثر 450 آمپر استفاده کرد نداره؟
                        کسی از دوستان از قیمت بردهای آماده برای اینکار اطلاع نداره؟
                        من باید بتونم یک برآورد قیمت برای این پروژه داشته باشم لطفا کمک کنید
                        با تشکر

دیدگاه

چاپر هم بر اساس PWM کار می کنه. فرقی نداره
                          بهتر خودت طراحی کنی

دیدگاه

یک سوال رو به صورت عمومی مطرح میکنم تا دوستانی که بلدند جواب بدن و دوستانی که مثل من اطلاعات کافی ندارند بهره ببرند
                            فرض کنید یک موتور لیفتراک قرار است کنترل شود حالا:
                            1- یک سیستم کنترل دور موتور dc با توان بالا (100kw) از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟ نحوه ارتباط قسمتهای مختلف با هم چگونه است؟
                            ( لطفا به این سوال مفصل جواب دهید، حتی الامکان طبقات مختلف را به صورت بلوک دیاگرام جداگانه بررسی کنید یا در مورد آنها منابع بگویید تا من و دوستان در مورد آن تحقیق کنیم)
                            2- من الکترونیک کار هستم و اطلاعاتم در زمینه قدرت محدود است، دوستانی که با igbt به صورت عملی کار کردند در بازار ایران در چه محدوده از ولتاژ و جریان igbt وجود دارد؟ قیمت آنها در چه رنجی است؟
                            فعلا این دو سوال رو جواب بدید تا سوالهای بعد :mrgreen:

دیدگاه

سلام،ما هنوز سوالهای زیادی داریم، لطفا ما رو از دانش خود بی بهره نگذارید
                              :icon_razz:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X