اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دیمر دیجیتال و دردسرهایش

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دیمر دیجیتال و دردسرهایش

سلام به همه ی دوستان

من میخوام یه دیمر دیجیتال بسازم

تا اونجای کار هم پیش رفتم که مدار تشخیص گذر از صفر رو به وقفه ی میکرو وصل کردم و با ایجاد تاخیر تونستم تا حدی خروجی رو کنترل کنم

اما 2 مشکل وجود داره :

1 : ولتاژ خروجی از 129 ولت بیشتر نمیشه

2 : اثر اندوکتانس سلف موتور زمان خاموش شدن سلف رو به تاخیر میندازه و به همین دلیل یه کم قاطی پاتی میشه :biggrin:

نظر دوستان در مورد کار با IGBT و یا Mosfet چیه (اگه کسی اطلاعات تکمیلی در این زمینه داره من را یاری بده :smile

اگه کسی در این زمینه کار کرده و روش خاصی داره به ما کمک کنه ممنون میشم
    ِِDie for Life, Not Live to Die
    Freedom Fighter
    " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

پاسخ : دیمر دیجیتال و دردسرهایش

والا من قبلا دیمر ساختم اما آنالوگ بوده و فقط میزان روشنایی لامپ را به صورت دیجیتالی روی سون سگمنت نشون می داده.

چون اطلاعاتم در این زمینه کمه فقط چند تا پیشنهاد :

1- اول دیمرت را با یک لامپ آزمایش کن. وقتی جواب گرفتی بعد برو سراغ موتور.

2- سعی کن کلیه اصول نویز گیری را روی مدارت اعمال کنی. مثل فیلتر خط و این ها.

3- اگه ولتاژ بیشتر از 129 ولت نمی شه ، احتمالا اشکال از ساخت زاویه آتش یا حالا به هر حال اشکال از ساخت پالس درایو کننده ترایاکه. سعی کن محاسبات ، برنامه و مقدار دهی تایمر ها را یک بار دیگر چک کنی.

4- سخت افزار و نرم افزار را بذار تا بچه ها نظر بدند.
    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

سلام
      این سیستم به شماره ثبت 43301 به نام من در اداره کل ثبت شرکتها ومالکیتهای صنعتی ثبت شده واکنون انرا تولید میکنم
      ظاهر کار اسونه اما.......
      به هرحال در مورد نکات ریز در ایمیل میتونم کمک کنم ولی مسایل کلی همینجا
      درمورد اولین سوال اگر مشگل از زمان تاخیر برای اتش نیست حتما نقطه صفر را شتباه میکنید ویا قدرت خروجی برای تحریک تریستور کم است.
      ودیگه اینکه تریستورها نیم موج را هدایت میکنن اگه از تریستور استفاده میکنی در ورودی از پل دیود استفاده کن ودر خط مثبت یک دیود سری کن تا روی پل دیود سیگنال داشته باشی :bye
      بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.abtahi
        والا من قبلا دیمر ساختم اما آنالوگ بوده و فقط میزان روشنایی لامپ را به صورت دیجیتالی روی سون سگمنت نشون می داده.

چون اطلاعاتم در این زمینه کمه فقط چند تا پیشنهاد :

1- اول دیمرت را با یک لامپ آزمایش کن. وقتی جواب گرفتی بعد برو سراغ موتور.

2- سعی کن کلیه اصول نویز گیری را روی مدارت اعمال کنی. مثل فیلتر خط و این ها.

3- اگه ولتاژ بیشتر از 129 ولت نمی شه ، احتمالا اشکال از ساخت زاویه آتش یا حالا به هر حال اشکال از ساخت پالس درایو کننده ترایاکه. سعی کن محاسبات ، برنامه و مقدار دهی تایمر ها را یک بار دیگر چک کنی.

4- سخت افزار و نرم افزار را بذار تا بچه ها نظر بدند.

سلام و ممنون از توجهتون

مدار اولی من مدار لاچینی بود اما فکر کنم ضعفهایی داشته باشه(البته نسبت به یه مدار شرکت متورولا میگم)

مدار لاچینی:

اما من یه مدار آلمانی پیدا کردم که یکی از سرهای برق رو به جای اینکه به گراند مدار وصل کنه به vcc وصل کرده فکر کنم این بهتر باشه
        اینم مدار المانی:

اینم برنامه ی اولی:
        کد:
        $regfile = "m16def.dat"
        $crystal = 8000000

Config Pinb.0 = Output                   ' Gate Triac
        Config Pina.3 = Input
        Config Pina.4 = Input
        Config Int0 = Rising
        On Int0 Int0_int

Enable Interrupts
        Enable Int0

Dim B As Byte
        Dim D As Byte

Set Portb.0

Do

If Pina.3 = 0 Then
         Incr B
         Waitms 250
         If B > 45 Then Decr B
        End If

If Pina.4 = 0 Then
         Decr B
         Waitms 250
        ' Bitwait Pina.4 , Set
         If B < 1 Then Incr B
        End If

Loop
        End                             'end program

Int0_int:
        Disable Interrupts

Reset Portb.0
        For D = 1 To B
          Waitus 200
        Next D
        Set Portb.0

Enable Interrupts
        Return

تاخیری که من گذاشتم کمه؟
        Freedom Fighter

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
          سلام
          این سیستم به شماره ثبت 43301 به نام من در اداره کل ثبت شرکتها ومالکیتهای صنعتی ثبت شده واکنون انرا تولید میکنم
          ظاهر کار اسونه اما.......
          به هرحال در مورد نکات ریز در ایمیل میتونم کمک کنم ولی مسایل کلی همینجا
          درمورد اولین سوال اگر مشگل از زمان تاخیر برای اتش نیست حتما نقطه صفر را شتباه میکنید ویا قدرت خروجی برای تحریک تریستور کم است.
          ودیگه اینکه تریستورها نیم موج را هدایت میکنن اگه از تریستور استفاده میکنی در ورودی از پل دیود استفاده کن ودر خط مثبت یک دیود سری کن تا روی پل دیود سیگنال داشته باشی :bye
          سلام و تشکر

من از ترایاک استفاده کردم
          مدار گذر از صفر رو هم همون مدار لاچینی بود
          مشکلهای کلی ندارم فکر کنم مشکلم خیلی ریز باشه

من شکل موج رو رو ی اسیلسکوپ نگاه کردم و در حالت بی باری خیلی دقیق موج AC رو برش میده ومشکلی نداره اما وقتی بار رو وصل می کنم اسیلسکوپ نشون می ده که نیم سیکل منفی
          برش نمی خوره و نیم سیکل مثبت هم نصفش برش می خوره
          حالا هرجی من اینور زاویه اتش رو تغیر بدم این شکل موج تغییری نمیکنه

من خودم گفتم شاید از اثر اندوکتانس سلف باشه که اینجوری میشه

البته اگه به برنامه ی من نوجه کنید سیگنال گیت به صورت پیوسته است یهنی از زمان شروع برش تا نقطه ی صفر دوم ادامه داره اما توی مدار المانی بالایی اینجوریه

به نظر شما اگه من برنامه ام رو به صورت زیر تغیر بدم اثری داره
          کد:
          Int0_int:
          Disable Interrupts

For D = 0 To B
            Waitus 200
          Next D

Reset Portb.0
          Waitus 600
          Set Portb.0
          Waitus 200
          Reset Portb.0
          Waitus 600
          Set Portb.0
          Waitus 200
          Reset Portb.0
          Waitus 600
          Set Portb.0

Enable Interrupts
          Return
          راستی اگه این سوال ریز بود با میل با من تماس بگیرید :chiaco_nassei@yahoo.com

خیلی ممنون از توجهتون
          Freedom Fighter

دیدگاه

به نظر خودم همه جای کار درسته و اشکال از چگونگی تحریک گیته
            فکر نکنم با سیگنال گیت ما کنترلی روی خاموشی ترایاک داشته باشیم
            اما احساس می کنم ترایاک در زمانهای گذر از صفر خاموش نمیشه و همین هم باعث این درست کار نکردن میشه
            راستی یه سوال : اون فیلتری RC که بین اند1 و اند 2 میزارن چه کاری انجام میده
            من اونم گذاشتم اما هیچ فرقی نمیکرد
            تاخیری که من تو برنامه گذاشتم کمه؟

حالا اگه دوستان بتونن توی این زمینه ما رو راهانمایی کنن خیلی ممنون میشم
            Freedom Fighter

دیدگاه

سلام
              من برای کنترل نقطه صفر از دو عدد اپتوکوپلر استفاده کردک که ورودی اونا معکوس بسته شده و توسط دو عدد مقاومت صد کیلو اهم مستقیم به خط متصل شده و خروجی اونا بین زمین و از طرف دیگه با مقاومت ده کیلو به خط تغذیه متصل شده ومستقیم رفته به چیپ.
              در خروجی از یک کوپلر استفاده کردم و وبعد اون با یک ترانس ایزوله به گیت فرمان دادم جلوی ورود نویز به چیپ رو گرفتم
              اگر خروجی ضعیف باشه نمیتونه بلافاصله گیت رو تحریک کنه ومشگلی که میگی بوجود میاد.

اون فیلتر هارمونیک هایی که در اثر برش موج بوجود میاد رو حذف میکنه وقتی دیمرت کامل شد توی محیط صنعتی متوجه میشی اون هارمونی ها ممکنه نقطه صفر رو به خطا بندازن

دیدگاه

ببین اگه تو مدار آشکارساز عبور از صفر مشکل داری و البته مدارت در دسترس افراد قرار نمی گیره می تونی این کار رو بکنب:
                یه سیم از فاز(ولتاژ AC ) با یک مقاومت اهم بالا مثل 100 کیلو یا 220 کیلو به پایه Int میکروت وصل کن . این طوری با یه برنامه ساده می تونی تشخیص بدی که وضعیت سیگنال در حال عبور از سطح صفر هست یا نه. ولی تاکید می کنم که این کار خطرناکه . چون ولتاژ AC رو مدارت می افته و نباید به اون دست بزنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
                  سلام
                  من برای کنترل نقطه صفر از دو عدد اپتوکوپلر استفاده کردک که ورودی اونا معکوس بسته شده و توسط دو عدد مقاومت صد کیلو اهم مستقیم به خط متصل شده و خروجی اونا بین زمین و از طرف دیگه با مقاومت ده کیلو به خط تغذیه متصل شده ومستقیم رفته به چیپ.
                  در خروجی از یک کوپلر استفاده کردم و وبعد اون با یک ترانس ایزوله به گیت فرمان دادم جلوی ورود نویز به چیپ رو گرفتم
                  اگر خروجی ضعیف باشه نمیتونه بلافاصله گیت رو تحریک کنه ومشگلی که میگی بوجود میاد.

اون فیلتر هارمونیک هایی که در اثر برش موج بوجود میاد رو حذف میکنه وقتی دیمرت کامل شد توی محیط صنعتی متوجه میشی اون هارمونی ها ممکنه نقطه صفر رو به خطا بندازن
                  با سلام
                  این دیمر منو پیر میکنه آخرش :angry:

ممنون از روش تشخیص صفرتون اما من شخصا نظرم اینه که مشکل تشخیص صفر ندارم

اما در مورد ایزوله کردن گیت از میکرو باید بگم که من یه بار هم با MOC3021 که دارای یک ترایاک تحریک شونده با LED داخلی هستش گیت و آند1 رو به هم متصل کردم ولی بازم این تداخل بوجود می آمد

در مورد سیگنال گیت پست قبلی توضیحی ندادید که نحوه ی اعمال پالس به ترایاک تاثیری روی عملکرد مدار داره یا نه :sad:

سوالم مشخصا این میشه که اگه به جای اعمال پالس به صورت یک نواخت به گیت به صورت سه پالس پشت سر هم به گیت پالس بدیم تاثیری داره یا نه

ممنون
                  Freedom Fighter

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_online62
                    ببین اگه تو مدار آشکارساز عبور از صفر مشکل داری و البته مدارت در دسترس افراد قرار نمی گیره می تونی این کار رو بکنب:
                    یه سیم از فاز(ولتاژ AC ) با یک مقاومت اهم بالا مثل 100 کیلو یا 220 کیلو به پایه Int میکروت وصل کن . این طوری با یه برنامه ساده می تونی تشخیص بدی که وضعیت سیگنال در حال عبور از سطح صفر هست یا نه. ولی تاکید می کنم که این کار خطرناکه . چون ولتاژ AC رو مدارت می افته و نباید به اون دست بزنی.
                    سلام

راستش زیاد مهم نیست البته برای تشخیص صفر راهها ی بهتری هم هست
                    اگه توجه کرده باشید به مدار لاچینی و مدار دوم متوجه می شید که مدارهای گذر از صفر خوبی دارن مشکل از خاصیت سلفی باره که نمیذاره ترایاک خاموش بشه و باعث ایجاد پیوستگی در سیگنال میشه :angry:

این مدار برای کنترل دور موتورهای یونیورسال هستش که با یه تاکو ژنراتور یه ولتاژ برگشتی به ما میده که از 0 تا 12 ولت هستش و نشانه ی سرعت موتوره 12 یعنی حداکثر و 0 حداقل

من میدونم که موتورهای یونیورسال رو میشه با جریان DC هم راه اندازی کرد اما نمیدونم که متورهایی که از کارخانه برای ولتاژ AC طراحی شدن اگه با DC راه اندازی بشن مشکلی براشون بوجود نمیاد؟
                    اخه کنترل کردن جریان DC خیلی از AC راحتتره :rolleyes:

ممنون
                    Freedom Fighter

دیدگاه

چرا فرمان گیت ایزوله نیست؟ فکر می کنم اگر با ترانس پالس فرمان بدید (به صورت قطار پالس) بهتر باشه.
                      There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shockley
                        چرا فرمان گیت ایزوله نیست؟ فکر می کنم اگر با ترانس پالس فرمان بدید (به صورت قطار پالس) بهتر باشه.
                        سلام رضا جان

ترانس پالس چی بذارم؟

HT50 خوبه؟

عرض هر کدوم از پالسها حداکثر چقدر باشه خوبه؟

ممنون
                        Freedom Fighter

دیدگاه

کوچکترین سایز هسته فریت رو از اول پاساز توکل تهیه کن و برای اولیه و ثانویه 50 دور سیم .25 صدم بپیچ

دیدگاه

راستی شما وقتی بار اندوکتانسی رو کنترل میکنی باید یک دیود معکوس روی اون قرار بدی.
                            سلسله پالسهای یک میکروثانیه ای مثلا بیست پالس کفایت میکنه
                            اما دامنه وجریان اونوتا میتونی تقویت کن یک ولت صد میلی آمپر یا بیشتر

دیدگاه

سلام:
                              من برنامه فلاشر مینویسم می خوام نور تمام لامپ ها آروم آروم کم بشه و سپس دو باره زیاد بشه
                              کسی راه حلی داره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X